TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

E.Macronas puolamas dėl pastabos, esą Afrika turi civilizacinių problemų

E.Macronas G-20 susitikime Hamburge
AFP/„Scanpix“ nuotr. / E.Macronas G-20 susitikime Hamburge
Šaltinis: 15min
8
A A

Socialiniuose tinkluose mirga kritika naujajam Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui, kuris per Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimą Hamburge pareiškė, esą Afrikos žemynas turi civilizacinių problemų. Nuo jo kliuvo ir esą per daug vaikų gimdančioms Afrikos moterims.

Kaip rašo „Vox“, E.Macronas turbūt gavo skaudžią pamoką: socialinių tinklų laikais iš pažiūros lengvabūdiškos pastabos apie civilizacines Afrikos problemas ir septynis aštuonis vaikus auginančias moteris gali atsirūgti.

Štai kas nutiko: per G-20 susitikimo spaudos konferenciją žurnalistas iš Dramblio Kaulo Kranto paklausė E.Macrono, kodėl Afrikai netaikomas Marshallo planas – jis turėjo omenyje milijardus dolerių, kuriuos Europos šalims po Antrojo pasaulinio karo skyrė JAV.

Prancūzijos prezidentas atsakė trijų su puse minučių monologu. E.Macronas svarstė apie skirtumus tarp originaliojo Marshallo plano ir modernių pagalbos programų, skirtų spręsti įvairias problemas įvairiose valstybėse.

Problemiškas vien žodžio „civilizacines“ pasirinkimas. Ne vienas apžvalgininkas pastebėjo, kad gana rasistiška teigti, esą Europos „civilizacija“ kitokia ir geresnė nei Afrikos.

Vis dėlto dar didesnę audrą sukėlė tai, ką E.Macronas pasakė vėliau. Jis pareiškė, kad vienas pagrindinių iššūkių Afrikai yra vietos, kur moterys vis dar turi septynis aštuonis vaikus – esą tokie gimstamumo rodikliai destabilizuoja.

Tinkle „Twitter“ didžiausią triukšmą sukėlė trumpas sukarpytas klipas, kurį žiūrint susidaro įspūdis, kad E.Macronas apie civilizaciją ir vaikus pasisako viename sakinyje.

Būtent šiame klipe E.Macronas sako: „Afrikos iššūkis yra visiškai kitoks, jis gilesnis, jis šiandien civilizacinis. Kokios problemos Afrikoje? Žlugusios valstybės. Sudėtingi demokratiniai, demografiniai perėjimai.“

Tuomet beveik nepastebimai pereinama prie iš tiesų visai kitos E.Macrono kalbos dalies, kur jis sako: „... Sėkmingas demografinis perėjimas, kai šalyse moterys vis dar augina septynis aštuonis vaikus, – galima išleisti milijardus eurų, bet nieko nestabilizuosi.“

Daugybė internautų nutarė, kad tai reiškia, jog Prancūzijos prezidentas dėl Afrikos problemų kaltina aukštą gimstamumą ir apskritai moteris. Kitaip tariant, kad Afrikos problema yra Afrikos moterys.

Ką visa tai reiškia? Daugybė internautų nutarė, kad tai reiškia, jog Prancūzijos prezidentas dėl Afrikos problemų kaltina aukštą gimstamumą ir apskritai moteris. Kitaip tariant, kad Afrikos problema yra Afrikos moterys.

Skamba baisokai, ar ne? Tačiau ar E.Macronas iš tikrųjų tai sakė?

Problema – tai, kad tas klipas ir yra tik klipas: 28 suklijuotos sekundės, nors E.Macronas kalbėjo pusketvirtos minutės.

Pilnas Prancūzijos lyderio atsakymas nebuvo toks grubus ir neapgalvotas. Kaip pastebi „Vox“, E.Macronas labiau pasisakė kaip Tarptautinio valiutos fondo ar Pasaulio banko moksliukas: kaip atitrūkęs nuo tikrovės ir filosofuojantis truputį kolonialistas.

VIDEO: E.Macronas kalba apie Afrikos problemas

Vis dėlto rasizmo jo pasisakyme nebelieka: „Afrikos iššūkis yra visiškai kitoks, jis gilesnis, jis šiandien civilizacinis. Kokios problemos Afrikoje? Žlugusios valstybės. Sudėtingi demokratiniai, demografiniai perėjimai.

Tuomet – kontrabandos maršrutai, kuriems reikia atsakymų saugumo ir koordinavimo prasme, prekyba narkotikais, ginklais, žmonėmis, kultūros vertybėmis ir smurtiniu fundamentalizmu, islamo terorizmas.

Visa tai Afrikoje kuria sunkumus. Tuo pat metu yra valstybių, kurios nepaprastai sėkmingos ir spėriai auga ir priverčia žmones sakyti, kad Afrika yra galimybių žemė.“

Nors ekonominės žaizdos kažin ar susijusios su „civilizacinėmis“ problemomis, E.Macronas net pats, regis, nepastebi, kad žodžius pasirinko prastai, o tada dar ir garsiai pamąsto apie gimstamumo rodiklius.

„Taip, tai skamba mizoginiškai ir rasistiškai, bet tik tuomet, kai neatsižvelgi į kontekstą. Toks didžiosios Vakarų vilties atsakymas neatsargus ir nuviliantis, bet dar anksti sakyti, kad tai nebuvo paprasčiausias kluptelėjimas“, – rašo „Vox“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min