-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Eliotas Higginsas: Vladimiro Putino priešas, sistemingai griaunantis Kremliaus melus apie MH17

Tinklaraštininkas Eliotas Higginsas, buvęs administratorius ir užkietėjęs kompiuterinių žaidimų gerbėjas, jau yra praleidęs šimtus valandų naršydamas internete ir ieškodamas tiesos apie mūšius ir ginklus visame pasaulyje, rašo „Newsweek“. Pastarojo meto pagrindinis jo taikinys – Rusijos melai apie karą Ukrainoje.
Eliotas Higginsas
Eliotas Higginsas / Asm.archyvo nuotr.

Gerdamas iš skardinės alų ir valgydamas keptas bulvytes viešbučio kambaryje Briuselyje vaiko veido E.Higginsas neatrodo kaip asmuo, kuris veltųsi į ginkluotus konfliktus. Tačiau pastaruosius trejus metus 36-erių vyras leidžia ieškodamas tiesos apie toli nuo jo vystančius karus – pradedant cheminių ginklų panaudojimu Sirijoje ir baigiant Rusijos karių įsiveržimu į Ukrainą. Ir visa tai – sėdėdamas ant savo sofos.

Nardydamas po socialiniuose tinkluose paskelbtus įrašus ir „Youtube“ įkeltus vaizdus, jis kartu su aštuoniais savanoriais (visi kartu pasivadino „Bellingcat“) sugeba užpildyti informacijos skyles apie įvairius karinius konfliktus visame pasaulyje. 

Šie savarankiškai išmokę visokių gudrybių ir atviro kodo žvalgybine informacija besinaudojantys analitikai gali nustatyti, kur buvo asmuo, kai „Facebooke“ paskelbė vaizdo medžiagą su raketų ataka. Jie kraštovaizdžio vaizdus susieja su „Google Earth“ medžiaga arba naudojasi „Instagram“ programėle, kad sektų šarvuočių judėjimą.

Asm.archyvo nuotr./Eliotas Higginsas
Asm.archyvo nuotr./Eliotas Higginsas

Vakarų šalių žvalgybos pareigūnai giria E.Higginso pastangas (dabar Briusleyje jis buvo apie savo darbą pakalbėti su NATO), tačiau per savo hobį jis susirado ir galingų priešų.

2013 m. vyras pasinaudojo „Youtube“ medžiagomis, kad atskleistų, jog Sirijos valdžia prieš savo piliečius panaudojo cheminį ginklą. Po metų „Islamo valstybė“ (IS) atakavo jo interneto svetainę, kai jis paskelbė vietą, kurioje teroristai galėjo nukirsti galvą žurnalistui Jamesui Foley.

Dabar jis tapo Rusijos valdžios priešu. 

Tapo Kremliaus priešu

Armijos rusų trolių nepavargdami puola jį socialinėje žiniasklaidoje, o Kremliaus kontroliuojama žiniasklaida nuolat jį smerkia. „Per mus Rusijos žiniasklaida plaukus nusiraus, – sako E.Higginsas. – Turint omenyje tai, kiek dėmesio jie mums skiria.“

Asm.archyvo nuotr./„Bellingcat“
Asm.archyvo nuotr./„Bellingcat“

Kas labiausiai sunervino Kremlių – „Bellingcat“ vykdomas praėjusių metų vasarą virš Rytų Ukrainos numušto Malaizijos orlaivio tyrimas. Rusija greitai dėl 298 žmonių žūties apkaltino Ukrainos pajėgas, tačiau per beveik metus E.Higginsas ir jo bendraminčiai sistemingai griauna Maskvos versiją dėl katastrofos. 

„Kadangi rusai meluoja apie tiek daug dalykų, yra tiek daug melų, kuriuos reikia sugriauti, – teigia jis. – Jeigu jų nebūtų tiek daug, tikriausiai man būtų pasidarę nuobodu.“

Anot „Bellingcat“, melai dėl orlaivio numušimo prasidėjo Kremliaus spaudos konferencijoje, kurioje pareikšta, kad lėktuvą neva numušė Ukrainos „Su-25“ naikintuvas. Rusijos Gynybos ministerija pristatė radarų informaciją, rodančią, kad netoliese MH17 lėktuvo buvo ir kitas orlaivis, o rusų ekspertai tikino, kad nuolaužos rodo, jog Malaizijos lėktuvas numuštas raketa oras-oras.

Ispanu oro eismo kontrolieriumi Kijeve prisistatantis vyras Rusijos žiniasklaidai net dalino interviu, kuriuose tvirtino, kad du Ukrainos naikintuvai sekė Malaizijos lėktuvą. Tuomet pasirodė palydovinės nuotraukos, neva rodančios šaunantį naikintuvą.

Griauna Kremliaus versijas

„Bellingcat“ atskleidė, kad Rusijos „palydovinės nuotraukos“ – tai sufabrikuotos nuotraukos, kuriose net „Malaysian Airlines“ logotipas uždėtas ne toje orlaivio vietoje.

Tačiau pamažu kiekviena „įrodymų“ dalis buvo patvirtinta kaip melaginga. Ispanijos ambasada pranešė, kad nėra jokio ispano oro eismo kontrolieriaus nė viename Kijevo oro uoste. Tarptautiniai ekspertai greitai paneigė Rusijos radarų informaciją. Vienas rusas inžinierius, dirbantis su „Su-25“, viešai patvirtino, kad šis naikintuvas negali pataikyti į skrendantį taikinį tokiame aukštyje, o orlaivį taip susprogdinti gali tik raketa žemė-oras.

Galiausiai, „Bellingcat“ atskleidė, kad Rusijos „palydovinės nuotraukos“ – tai sufabrikuotos nuotraukos, kuriose net „Malaysian Airlines“ logotipas uždėtas ne toje orlaivio vietoje.

E.Higginsui vienintelė įtikima versija, kas įvyko lemtingą dieną, – Kijevo: kad Rusijos duota ir rusų valdoma BUK sistema numušė MH17. Rusija turėjo ir planą B. Kai jos versija apie naikintuvą buvo sutrinta, ji pareiškė, kad orlaivis tikrai buvo numuštas su BUK sistema, tačiau – iš Ukrainos pajėgų valdomos teritorijos, ir tą esą padarė Ukrainos kariai. Vėlgi – Kremlius pateikė palydovines nuotraukas. 

Tačiau „Bellingcat“ taip pat įsigijo palydovu darytas nuotraukas ir vėl įrodė, kad Rusijos turimos yra falsifikatai. 

Asmeniškai tapo propagandos taikiniu

„Rusijos propagandos technika – užtvindyti internetą milžiniškais kiekiais neteisingos informacijos, taip mėginant paminti tikrus faktus, – teigia Vatalijus Naida, Ukrainos valstybės saugumo tarnybos pareigūnas. – Tikslas – nuolat kelti klausimus ir absoliučią tiesą paversti nepasiekiama.“

Asm.archyvo nuotr./Eliotas Higginsas
Asm.archyvo nuotr./Eliotas Higginsas

E.Higginsas teigia, kad jis šią Kremliaus strategiją patyrė savo kailiu. Pastaraisiais mėnesiais Rusijos valstybinės žiniasklaidos kanalai jį išvadino bailiu už atsisakymą duoti interviu. Kai kurie net tvirtina, kad jis – CŽV agentas. Kiti tiki, kad jis per Euromaidaną padėjo nuversti prorusišką Ukrainos valdžią. E.Higginsas teigia, kad jo grupė – nepriklausoma.

„Mes turime inžinierių iš „Microsoft“, teisės studentą, net žmogų, kuris prieš 25 metus dirbo slaptojoje Rytų Vokietijos policijoje, – teigia jis. – Mes turime žmonių iš Suomijos, Lenkijos, Nyderlandų, Vokietijos ir JAV.“

Pirmą kartą – vardai ir veidai žmonių, slypinčių už tragedijos

Vyksta tiek daug diskusijų, ką Rusija iš tikrųjų daro, tačiau mes galime pasakyti – žiūrėkit, štai įrodymai. Štai nuotraukos. Štai filmuota medžiaga. Štai ką Rusija iš tiesų daro.

Viena iš Kremliaus dėmesio priežasčių – E.Higginsas nebepasitenkina tik Kremliaus melų griovimu. Jau kelis mėnesius „Bellingcat“, pasinaudodama žinutėmis su geografinėmis vietomis socialiniuose tinkluose, seka BUK sistemos, kurią „Associated Press“ žurnalistai po Malaizijos orlaivio numušimo matė toje teritorijoje, judėjimą.

Ši sistema iš Rytų Ukrainos jau pargabenta į savo bazę Rusijoje. „Mes surinkome šimtus šios kuopos karių socialinių tinklų profilių, – teigia E.Higginsas. – Nustatėme, kas yra kas, ką jie darė konvojuje, kuris transportavo šią BUK sistemą atgal į Rusiją.“

E.Higginsas ir jo komanda teigia, kad pirmą kartą veidus ir vardus susiejo su šia tragedija. Visą informaciją jie perdavė tyrėjų iš Nyderlandų, Malaizijos, Australijos, Belgijos ir Ukrainos komandai, kurie tiria Malaizijos orlaivio numušimą. Kol kas jie sako, kad dar per anksti komentuoti „Bellingcat“ surinktą informaciją, tačiau neatmeta galimybės, kad ji gali vesti prie naujų liudininkų parodymų ir kaltinimų įtariamiesiems. 

E.Higginsas sako, kad nebūtina tiesiog tikėti jo žodžiu – įrodymai prieš Kremlių kalba patys už save: „Vyksta tiek daug diskusijų, ką Rusija iš tikrųjų daro, tačiau mes galime pasakyti – žiūrėkit, štai įrodymai. Štai nuotraukos. Štai filmuota medžiaga. Štai ką Rusija iš tiesų daro“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius