Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 11d. 11:57

Emmanuelis Macronas nusileido „geltonosioms liemenėms“: ar protestai baigsis?

Šeštadienio protestai Prancūzijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Šeštadienio protestai Prancūzijoje

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas bandė suvaldyti lapkritį šalyje prasidėjusius brutalius protestus pažadėdamas didinti minimalų atlyginimą ir siūlydamas mokesčių lengvatas. Vis dėlto, protestuotojai nesijaučia patenkinti ir žada tęsti demonstracijas, rašo „The Associated Press News“.

Nors E.Macronas po ilgos tylos pirmadienį kreipėsi į tautą, „geltonosiomis liemenėmis“ vadinami protestuotojai žadėjo ir toliau daryti spaudimą šalies vadovui, kurį jie laiko „arogantišku“, „atitrūkusiu nuo realybės“ ir „turtingųjų prezidentu“.

„Tai – istorinė mūsų šaliai akimirka, – iš prezidendūros Eliziejaus laukuose kalbėjo Prancūzijos lyderis. – Po viso, kas nutiko, mes negrįšime į įprastą gyvenimo kursą.“

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Emmanuelis Macronas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Emmanuelis Macronas

E.Macronas pažadėjo nuraminti beveik keturias savaites vykstančius protestus. Prasidėję nuo kai kuriose provincijose kilusio priešinimosi pakeltam degalų mokesčiui, jie išaugo į riaušes Paryžiuje ir gausybę įvairių reikalavimų.

TAIP PAT SKAITYKITE: E.Macrono pavyzdys rodo, kad kovoti su klimato kaita reiškia rizikuoti reitingais – bet kovoti reikia

Tai – ne tik lemiamas momentas E.Macrono prezidentavimui, bet ir labai svarbi akimirka tiek Prancūzijai, tiek Europai. Pernai E.Macronas prezidentu tapo žadėjęs atgaivinti stagnuojančią Prancūzijos ekonomiką ir išgelbėti Europos vienybę.

Nusiteikę daryti spaudimą prezidentui

Prancūzų protestuotojai, dienų dienas reikalavę, kad E.Macronas pagaliau apie jų reikalavimus prabiltų viešai, po prezidento kreipimosi jautėsi nusivylę jo pažadais.

„Tai neišspręs problemos“, – BFM televizijai teigė Alainas Bouche'as, su kitomis „geltonosiomis liemenėmis“ pastatęs barikadas pietvakarių Paryžiuje. Vyras tikino, kad protestuotojai siekia ir nacionalinio referendumo.

„Galbūt jei Macronas būtų pasakęs šią kalbą prieš tris savaites, ji būtų nuslopinusi judėjimą, tačiau dabar jau per vėlu“, – naujienų agentūrai AFP sakė 34 metų Gaetanas.

Panašioje barikadoje netoli Prancūzijos sienos su Šveicarija, demonstracijų dalyviai nesutarė dėl E.Macrono kreipimosi. Du pensininkai „The Associated Press News“ tikino, kad pažadėta „per mažai, per vėlai“.

Kita protestuotoja, prisistačiusi kaip Milliau, sakė, kad kreipimasis buvo reikalingas.

„Jis žengė svarbų pirmą žingsnį. Jam reikės jų žengti daugiau“, – pridūrė Miliau.

„(Minimalios algos) didinimas 100 eurų iš tiesų nėra blogai“, – Reno mieste sakė protestuotojas Erwanas.

Komentuodamas prezidento pristatytas papildomas priemones pensininkams, gaunantiems mažiau nei 2 tūkst. eurų, Erwanas sakė, kad dabar jie „gaus kiek daugiau“, ir pridūrė, jog „priemoka metų gale taip pat yra labai geras dalykas“.

Tiesa, kai kurie protestuotojai tikino, kad šeštadienį prasidės nauja demonstracijų banga.

Prancūzų netenkinantys pažadai

Prancūzijos prezidentas paskelbė „nepaprastąją ekonominę ir socialinę padėtį“, įsakė vyriausybei bei parlamentui nedelsiant imtis veiksmų, kad būtų pakeistos mokesčių taisyklės ir politika, kuri galimai ištuštins dirbančiosios prancūzų klasės kišenes.

Pirmadienį E.Macronas pareiškė, kad bus įgyvendinti keli protestuotojų reikalavimai:

  • Minimalus darbo užmokestis padidinamas 100 eurų. Užmokesčio pakėlimą finansuos valstybė, jis didinamas nuo kitų metų pradžios;
  • 2019-aisiais panaikinamas viršvalandžių apmokestinimas;
  • Bus tariamasi su pelno siekiančiomis bendrovėmis, kad jos darbuotojams metų gale išmokėtų neapmokestinamus priedus;
  • Sumažinami pakelti mokesčiai mažoms pensijoms. Prezidentas pripažino, kad tai buvo „neteisinga“.

Tiesa, E.Macronas nepadarė vieno dalyko: neatnaujino specialaus mokesčio namų ūkiams, kuriems priklauso daugiau nei 1,3 mln. eurų vertės turto. „Geltonosios liemenės“ reikalavo, kad šis mokestis, panaikintas pernai, būtų atgaivintas.

Apskritai prezidentas neinicijavo jokių radikalių pokyčių, jis vis dar tvirtai laikosi savo vizijos transformuoti Prancūziją.

„The Associated Press News“ rašo, kad nauji ir brangiai atsieisiantys pažadai tik trukdys ekonomikos augimui, kurį jau pristabdė protestai: neramumai paveikė šventinius išpardavimus, sukėlė turistų ir užsienio investuotojų nerimą.

„Tai – labiau biudžeto pakeitimas, o ne politinio kurso pokytis, – teigė protestuotojų atstovas Benjaminas Cauchy. – Tai neatitinka to, ko nori prancūzai.“

Norėtų prezidento atsistatydinimo

Kai kurie protestuotojai tikėjosi, kad pirmadienį E.Macronas praneš apie atsistatydinimą.

Vis dėlto, jis neparodė jokių pasitraukimo ženklų. Priešingai: kreipdamasis į tautą jis gynė savo politinę nepriklausomybę ir kalbėjo apie atsidavimą tarnauti Prancūzijai. Iki 2022-ųjų šalyje nevyks nei prezidento, nei parlamento rinkimai.

Viena svarbiausių E.Macrono kreipimosi akimirkų galima laikyti prezidento pripažinimą, kad jis „prisiima savo atsakomybės dalį“ už Prancūzijoje augantį pyktį.

Viena svarbiausių E.Macrono kreipimosi akimirkų galima laikyti prezidento pripažinimą, kad jis „prisiima savo atsakomybės dalį“ už Prancūzijoje augantį pyktį.

Toks pareiškimas itin neįprastas lyderiui, kurio vadovavimas ligi šiol pasireiškė vienašališku užsispyrimu vykdyti 2017-ųjų kampanijos metu pažadėtas reformas.

„Galėjau įskaudinti žmones savo žodžiais“, – teigė E.Macronas.

„The Associated Press News“ rašo, kad prezidentas išties galėjo įskaudinti prancūzus: pavyzdžiui, kai bedarbiui pasakė, kad jam „tereikia pereiti gatvę“, jog rastų darbą.

Tautos jausmai galėjo būti užgauti ir tuomet, kai E.Macronas mažas pensijas gaunantiems senjorams liepė nustoti skųstis arba leido suprasti, kad kai kurie prancūzų darbininkai yra tingūs.

Vis dėlto, centristas prezidentas pirmadienį pareiškė, kad protestuotojų nepasitenkinimas, kaip ir jis pats, yra 40 metų amžiaus. Esą tas nepasitenkinimas sutampa su pastarųjų dešimtmečių Prancūzijos bandymais prisitaikyti prie globalizacijos.

Pirmadienį E.Macronas pasmerkė per protestus prasiveržusį smurtą, dėl kurio buvo sužeista šimtai žmonių, daugiau nei tūkstantis – suimti. Be to, protestuotojai nusiaubė parduotuves kai kuriuose turtingiausiuose Paryžiaus rajonuose.

Prezidentas kalbėjo, kad pareigūnai nebus atlaidūs vandalams ir riaušių rengėjams. Jis pridūrė, kad „joks pyktis nepateisina“ policijos pareigūnų puolimo ar parduotuvių plėšimo.

Ekonomiškai skaudūs protestų padariniai

Politikos analitikas Dominique'as Moisi „The Associated Press News“ teigė, kad E.Macrono kalboje svarbu ne tik tai, „ką jis pasakė, bet ir kaip pasakė“.

Esą prezidentas norėjo pademonstruoti autoritetą pareikšdamas, kad netoleruos smurto, tačiau „sudarė įspūdį, jog supranta, kas vyksta“.

D.Moisi prognozavo, kad artėjant šventėms ir vyriausybei įsitraukus į E.Macrono žadėtą dialogą su visuomene, protestai gali nurimti.

Savo ruožtu Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire pirmadienį įspėjo, kad protestai paskutinį metų ketvirtį galėjo Prancūzijai kainuoti 0,1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP)

„Tai reiškia mažiau darbų, mažesnį klestėjimą visai šaliai“, – pridūrė B.Le Maire.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Bruno Le Maire
AFP/„Scanpix“ nuotr./Bruno Le Maire

„Geltonųjų liemenių“ protestai prasidėjo lapkritį, jie buvo nukreipti prieš padidintą degalų mokestį. Nors E.Macronas jį atšaukė praeitą savaitę, protestuotojai iškėlė daugybę kai kada vienas kitam prieštaraujančių reikalavimų.

Prieš pirmadienio kreipimąsi E.Macronas susitiko su politikais, profsąjungų ir verslo lyderiais, tačiau susitikimuose nedalyvavo jokie protestų atstovai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas

Neramumai tęsis?

Prancūzijos kraštutinių kairiųjų lyderis Jeansa-Lucas Melenchonas pirmadienį vakare sukritikavo prezidento E.Macrono kreipimąsi į tautą.

„Macronas apsiriko epochomis. Jis pradėjo peikti liaudį ir netarė nė žodžio apie sužeistuosius“, – parlamentarą cituoja dienraštis „Liberation“.

J.L.Melenchono teigimu, valstybės vadovas neskiria dėmesio nepasiturintiems piliečiams, įskaitant bedarbius, ne visą dieną dirbančius žmones ir studentus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeanas-Lucas Melenchonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeanas-Lucas Melenchonas

Politikas įsitikinęs, kad Prancūziją apėmę „geltonųjų liemenių“ protestai turi būti tęsiami. Jis prognozavo, kad ateinantį šeštadienį įvyks naujų demonstracijų.

„Pilietinė revoliucija bus didi“, – pažadėjo J.L.Melenchonas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

15min studijoje – pokalbis su naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Sauliaus Skvernelio sprendimą komentuoja lakoniškai

24sek

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Gazas

Smarkus snygis sostinėje sutrikdė eismą: keliuose spūstys, vėluoja viešasis transportas

Aktualu

Po sniego atakos Kaune pasipylė avarijos, greitkelyje Vilnius-Kaunas slidu

Aktualu

Policija ir vaiko teisių sargai ieško dingusios visos šeimos – trys vaikai nelanko mokyklos

Aktualu

Žiemos pasaka Klaipėdoje: per naktį miestą padengė pusnynai, neatlaikė medžiai

15min tema Verslas

Čia tai algų augimas: tarnautojui – 50–100 eurų, įstaigos direktoriui – 500 eurų „į rankas“

Vardai

Kultiniai „Sopranai“ grįžta: vietoj serialo – kino filmas apie mafijos šeimos priešistorę

Aktualu

Rusijoje ore susidūrė du naikintuvai bombonešiai, du pilotai išgelbėti

Vardai

15min studijoje – Monika Linkytė: turą pradėsianti atlikėja kviečia į koncertus ir dovanoja bilietus

„Eurolygos diena“: kaip Skywalkeriu pramintas L.Lekavičius virsta svarbiu PAO ginklu (3/4)

Aktualu

Sostinėje sulaikytas jaunas įžūlus plėšikas: poelgius apmąstė gulėdamas veidu į sniegą

Aktualu

L.Kukuraitis: jei pensijos nebus pristatytos iki termino, sutartys su įmonėmis bus nutrauktos

Aktualu

Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė: mergaitė išgyvena krizę, jai teikiama pagalba

Gyvenimas

Ką sėti sausį? Tinklaraštininkė pataria neskubėti

Sportas

Amerikietiško futbolo entuziastai kratosi šiurkštaus sporto etiketės

Gyvenimas

Driesas van Notenas pasiūlė išeitį jaunajai kartai, kuri trokšta būti stilinga

Vardai

M.Vitulskis atviras: „Neturėdavau savaitei net dešimties litų ir vaikščiodavau su vienomis kelnėmis“

24sek

„Neptūnas“ tvarkosi: smarkiai sumažėjusios skolos ir nesuviliojusios pagundos lyderiams

Vardai

Simo Jasaičio „meiluže“ vadinta Arūnė po skandalo džiaugiasi sėkme versle: „Klientų tik padaugėjo“

Sportas

Išdalinti neįgaliųjų apdovanojimai: sportininkus sveikino ir Valdas Adamkus

Aktualu

Už patyčias Pravieniškių įkalinimo įstaigoje – teisiamųjų suolas

Pasaulis kišenėje

Namibo dykumoje Toto daina „Africa“ gros visą amžinybę

Verslas

Pernai Lietuvoje būsto parduota už 1,9 mlrd. eurų, bet 2017 metų rekordas nepasiektas

Naujienos

Mokslas.IT

Beveik Kalėdų stebuklas: kaip tik šiomis dienomis danguje žiba kometa

Sportas

Fantastiška pradžia: D.Rapšys – pasaulio čempionas

Aktualu

Panevėžio rajone prie vairo sėdantį girtą vyrą bandžiusi sulaikyti žmona buvo pervažiuota

Verslas

R.Šimašius aiškinasi, ar „Maskvos namai“ nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui

Aktualu

Kaune į šipulius susprogdintas medis, šalia aptiktas dar vienas nesprogęs užtaisas

Pasaulis kišenėje

Egiptas įsiutęs – pradėtas tyrimas dėl lytinio akto ant piramidės nuotraukos

Aktualu

Vokietijos laikraštis: Vladimiras Putinas turėjo „Stasi“ pažymėjimą

Aktualu

Kaune iš ligoninės išėjo ir kaip į vandenį prapuolė senjoras Vaclovas Morkūnas

Vardai

Nauja detalė S.Grafininos byloje: buvo prisijungta prie jos telefono programėlės

24sek

Juoda diena: trumpai rungtyniavęs Donatas Motiejūnas patyrė pažeminimą Kinijoje

Maistas

Saldi dieviška pagunda

Vardai

A.Bilotaitė gina J.Statkevičiaus užsipultą dizainerę: „Blizgus fasadas, bet supuvęs vidus“

Aktualu

Seimo NSGK kvies žvalgybos vadovus dėl premjero Sauliaus Skvernelio pareiškimų

Sportas

Čempionų lygos nežinomieji: kuriems galingiesiems užsivers atkrintamųjų vartai?

Kultūra

Seimas lengvatą kino gamintojams pratęsė dar penkeriems metams

Aktualu

Nelaimingas antradienis BMW vairuotojams Kaune: apdaužyti 4 automobiliai

Aktualu

Jungtinės Tautos: kitais metais į tėvynę gali sugrįžti maždaug 250 tūkst. sirų

Aktualu

Pasaulio lyderiai grįžta į Lenkiją paskutinio derybų dėl klimato etapo

Aktualu

Ginkluota policija prie Jungtinės Karalystės parlamento sulaikė įtartiną vyrą

Aktualu

Biudžeto svarstymo metu sveikinimo atvirukus rašiusi D.Šakalienė: sunku ramiai išsėdėti

24sek

Rezultatyviausias lygos žaidėjas įsitikinęs: LKL lygis nuvertinamas be reikalo

Aktualu

Lukiškių kalėjimą ketinama iškelti iki kitų metų galo

Stiliaus tendencija: Satinas – ne tik šventėms

Sportas

Pasaulio čempionatas: R.Meilutytė užtikrintai įšoko į pirmąjį savo finalą

Gyvenimas

Kodėl kai kuriems žmonėms niekaip nepavyksta mesti rūkyti?

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:02
01:07
00:39

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min