Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 14d. 15:29

ES gali pasiųsti karo laivų užtikrinti Libijai paskelbto ginklų embargo laikymąsi

Libija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Libija

Europos Sąjungos pareigūnai siekia valstybių narių paramos iniciatyvai pasiųsti karo laivų užtikrinti, kad būtų laikomasi Jungtinių Tautų Libijai paskelbto ginklų embargo, rodo penktadienį naujienų agentūros AP gautas dokumentas.

Europos išorės veiksmų tarnybos parengtame konfidencialiame dokumente siūloma sustabdytą ES kovos su nelegaliu migrantų gabenimu misiją „Sophia“ (Operation Sophia) pervardyti ES aktyvaus stebėjimo operacija (Operation EU Active Surveillance).

Pasiūlyme, išplatintame prieš ateinantį pirmadienį vyksiantį ES šalių užsienio reikalų ministrų susitikimą, Bendrijos valstybės narės raginamos nutarti, ar informacijos apie JT ginklų embargą rinkimas ir embargo užtikrinimas galėtų tapti jūrų operacijos „pagrindiniu uždaviniu“, o nelegalaus žmonių gabenimo stebėjimas – „pagalbine užduotimi“, vykdoma iš oro.

Praėjusį mėnesį ES šalys sutarė perorientuoti operaciją į ginklų embargą. Tačiau naujame pasiūlyme akcentuojamas poreikis „pasiųsti laivų į atitinkamą zoną“ misijos veiklos zonoje.

ES sustabdė laivų patruliavimą per operaciją „Sophia“ dėl valstybių narių nesutarimų, kaip elgtis su išgelbėtais migrantais.

Praėjusį mėnesį Berlyne vykusioje tarptautinėje konferencijoje didžiosios pasaulio šalys sutarė gerbti Libijai paskelbtą ginklų embargą. Tačiau tai nesustabdė ginklų tiekimo abiem Libijos konflikto šalims.

Libija nugrimzdo į chaosą po NATO remto 2011-ųjų sukilimo, per kurį buvo nuverstas ir nužudytas ilgametis diktatorius Muamaras Kadhafi.

Šalyje dėl valdžios varžosi dvi konkuruojančios administracijos: Tripolyje įsikūrusi JT pripažįstama Nacionalinės santarvės vyriausybė (NSV), vadovaujama ministro pirmininko Fayezo Sarrajo, ir rytinę šalies dalį kontroliuojanti maršalo Khalifos Haftaro Libijos nacionalinė armija (LNA).

Konfliktas suintensyvėjo pernai balandį, Kh. Haftarui pradėjus puolimą Tripoliui užimti. Ketvirtadienį LNA pajėgoms apšaudžius gyvenamuosius rajonus Tripolio prieigose, žuvo moteris ir dar mažiausiai keturi civiliai buvo sužeisti.

Kiek anksčiau JT Saugumo Taryba patvirtino 55 punktų gaires karui Libijoje užbaigti, kuriose reikalaujama, kad abiejų konflikto šalių užsienio rėmėjai laikytųsi ginklų embargo.

Turkija, Italija ir Kataras palaiko Tripolyje veikiančią administraciją, o Jungtiniai Arabų Emyratai, Egiptas, Prancūzija ir Rusija remia Kh.Haftaro pajėgas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min