Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 17, 17:13

ES įspėja JK dėl „nepriimtinų“ Šiaurės Airijos susitarimo pakeitimų

Europos Sąjunga antradienį paskelbė, kad turės „visomis turimomis priemonėmis atsakyti“, jei Jungtinė Karalystė padarys vienašališkų pakeitimų „Brexito“ sutarties daliai dėl Šiaurės Airijos.
Didžiosios Britanijos vėliava
Didžiosios Britanijos vėliava / 123RF.com nuotr.

Britų užsienio reikalų sekretorės Liz Truss antradienio pranešimas apie vienašališkus planus dėl prekybos po „Brexito“ Šiaurės Airijoje „kelia reikšmingą susirūpinimą“, pareiškime nurodė Europos Komisijos vicepirmininkas Marošas Šefčovičius.

„[Šiaurės Airijos] protokolas yra tarptautinis susitarimas, pasirašytas ES ir JK. Vienašališki veiksmai, prieštaraujantys tarptautiniam susitarimui, yra nepriimtini“, – sakė jis.

Pareiškime nenurodoma, apie kokius veiksmus galvoja Briuselis, bet analitikai sako, kad tarp galimų žingsnių yra teisiniai veiksmai, baudžiamieji tarifai ar net viso ES ir JK prekybos po „Brexito“ susitarimo anuliavimas.

M.Šefčovičius atkreipė dėmesį, kad Šiaurės Airijos protokolas yra „Brexito“ sutarties, kuri buvo „būtinas pagrindas“ vėlesniam prekybos susitarimui, „neatsiejama dalis“.

Pasak jo, Briuselis pripažįsta „praktinius sunkumus“ įgyvendinant protokolą ir yra pasirengęs derėtis dėl „bendrų sprendimų pagal“ sutartą tekstą.

Šiaurės Airijos protokolas buvo JK „Brexito“ sutarties su ES dalis. Abi šalys jį pasirašė siekdamos užtikrinti, kad neatsirastų sausumos siena tarp JK provincijos Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos.

Atviros sienos išlaikymas yra numatytas 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarime, užbaigusiame tris dešimtmečius trukusį kruviną tarpkonfesinį konfliktą Šiaurės Airijoje.

Nepatenkintas tuo, kad pagal protokolą atsiranda junionistus papiktinusi muitų siena tarp Šiaurės Airijos ir likusios JK dalies, Londonas ne kartą įrodinėjo, kad taip žlugdomas Didžiojo penktadienio susitarimas.

Tačiau ES sako, kad kaip tik JK pozicija gali destabilizuoti susitarimą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min