Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 26d. 15:11

Estijos prezidentas padėkojo padėjusiems išvaduoti Rusijos kalintą saugumo pareigūną Estoną Kohverą

Toomas Hendrikas Ilvesas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Toomas Hendrikas Ilvesas

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas šeštadienį padėkojo asmenims, padėjusiems pasiekti, kad Rusija paleistų Saugumo policijos (KaPo) pareigūną Estoną Kohverą, kuris buvo nuteistas kalėti 15 metų už šnipinėjimą ir už grotų praleido jau ilgiau negu metus.

„Šiandien nusiimame geltonus kaspinus, kuriais reiškėme savo viltį ir palaikymą, kad Saugumo policijos pareigūnas Estonas Kohveras, pagrobtas Estijos teritorijoje praeitų metų rugsėjo 5-ąją ir įkalintas Rusijoje, grįžtų namo. Šiandien Estonas Kohveras – ištvermingas, tvirtas ir lojalus Estijos valstybės pareigūnas, grįžęs namo pas savo žmoną ir keturis vaikus“, – sakė T.H.Ilvesas.

Prezidentas padėkojo visiems žmonėms, kurie per pastaruosius metus dėjo pastangas, kad E.Kohveras būtų paleistas, taip pat reiškusius palaikymą tam pareigūnui ir jo šeimai.

Advokatas Markas Feiginas sakė, kad apsikeitimas buvo „organizuotas politiniame lygmenyje“, o jo laikas buvo specialiai parinktas, kad pagerintų Rusijos įvaizdį prieš prezidento Vladimiro Putino kalbą Jungtinėse Tautose.

„Taip pat dėkoju visiems Estijos žmonėms, kurie reiškė viltį, kad Estonas Kohveras sugrįš“, – pridūrė jis.

„Dėkoju mūsų sąjungininkams už tarptautinį palaikymą ir solidarumą, kuris yra stiprus, pastebimas ir veiksmingas“, – pažymėjo T.H.Ilvesas, pridūręs, kad per šį incidentą svarbiausia buvo ne didžioji politika arba specialiųjų tarnybų priešprieša, o 44 metų vyras, tarnaujantis savo šaliai ir atsidūręs įvykių sūkuryje.

Pasak T.H.Ilveso, kai kurie Estijos veiksmai, siekiant išvaduoti E.Kohverą, buvo vieši, bet kiti buvo slapti ir toliau bus laikomi paslaptyje.

„Rugpjūtį susitikęs su Estono Kohvero šeima pažadėjau, kad Estija padarys viską, ką gali, kad Estonas Kohveras grįžtų namo. Estijos valstybė ką tik tai padarė“, – pabrėžė jis.

Tuo tarpu Estijos premjeras Taavi Roivas, kuriam šeštadienį sukako 36 metai, pareiškė, kad E.Kohvero grįžimas namo jam yra geriausia gimtadienio dovana.

„Kas būtų pagalvojęs, kad geriausia gimtadienio dovana bus vidaus reikalų ministro telefono skambutis“, – T.Roivas rašė socialiniuose tinkluose.

Vidaus reikalų ministras Hanno Pevkuras netrukus patvirtino kad E.Kohveras jau sugrįžo į Estiją.

Apsikeitimas įvyko ant tilto per Piuzos upę, išilgai kurios eina siena tarp Estijos ir Rusijos vakarinės Pskovo srities.

„Kadangi mes pirmiausia norime suteikti Estonui galimybę susitikti su savo šeima, daugiau komentarų mes pateiksime vėliau Tartu mieste Vidaus saugumo tarnybos Pietų skyriuje 15 val.“, – taip, anot atstovo spaudai, sakęs H.Pevkuras.

Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) anksčiau šeštadienį pranešė iškeitusi suimtą Estijos saugumo pareigūną Estoną Kohverą, nuteistą už šnipinėjimą, į vieną toje Baltijos šalyje kalinamą Rusijos šnipą.

E.Kohveras, kuris rugpjūčio 15 dieną buvo nuteistas kalėti 15 metų pagal kaltinimus dėl šnipinėjimo ir kitų nusikaltimų, buvo iškeistas į Aleksejų Dresseną – buvusį Estijos saugumo pareigūną, atliekantį 16 metų laisvės atėmimo bausmę už šnipinėjimą Maskvai.

„Rugsėjo 26 dieną Estijos specialiosios tarnybos pareigūnas Estonas Kohveras, kuris buvo nuteistas Rusijoje už šnipinėjimą, buvo iškeistas į Aleksejų Dresseną – buvusį Estijos saugumo policijos karininką, kuris buvo nuteistas kalėti dėl slaptų duomenų perdavimo Rusijos FSB“, – FSB pranešimą citavo Rusijos naujienų agentūros.

Šis apsikeitimas įvyko ant tilto per Piuzos upę, išilgai kurios eina siena tarp Estijos ir Rusijos vakarinės Pskovo srities.

E.Kohvero advokatas Markas Feiginas sakė, kad apsikeitimas buvo „organizuotas politiniame lygmenyje“, o jo laikas buvo specialiai parinktas, kad pagerintų Rusijos įvaizdį prieš prezidento Vladimiro Putino kalbą Jungtinėse Tautose.

„Viskas tai vyksta prieš rytojaus Putino vizitą JT. Jokios kitos priežasties nėra“, – M.Feiginas rašo „Twitter“.

2012 metais Harju apskrities teismas pripažino buvusį Saugumo policijos (KaPo) bendradarbį Aleksejų Dresseną kaltu tėvynės išdavyste ir žinybinės informacijos perdavimu bei nuteisė 16 metų laisvės atėmimo. Kartu lygtinai buvo nuteista ir jo žmona Viktorija.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min