Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 05 04 /10:49

G-7 ragina solidariai kovoti su pasaulinėmis grėsmėmis

Didžiojo septyneto (G-7) valstybių užsienio reikalų ministrai antradienį Londone rengia pirmąsias po ilgiau nei dvejų metų pertraukos tiesiogines derybas, aidint raginimams skubiai imtis bendrų veiksmų kovoti su didžiausiomis pasaulio grėsmėmis.
Antony Blinkenas ir Dominicas Raabas
Antony Blinkenas ir Dominicas Raabas / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

Tarp oficialios susitikimo darbotvarkės temų – Kinija, Mianmaras, Libija, Sirija ir Rusija. Ministrų derybos rengiamos prieš ateinantį mėnesį Kornvalyje pietvakarių Anglijoje numatytą turtingųjų demokratinių valstybių klubo lyderių susitikimą.

Ministrai taip pat aptars smurto Etiopijoje, taip pat Irano ir Šiaurės Korėjos, Somalio, Sachelio regiono ir Vakarų Balkanų temas – anot Londono, „opius geopolitinius klausimus, keliančius grėsmę demokratijai, laisvėms ir žmogaus teisėms“.

Jungtinės Karalystės diplomatijos vadovas Dominicas Raabas pirmadienį susitiko su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu. Jie abu kalba apie būtinybę laikytis vieningesnės pozicijos.

„JK pirmininkavimas G-7 yra proga sutelkti atviras, demokratiškas bendruomenes ir pademonstruoti vienybę tokiu metu, kai jos labai reikia kovai su bendrais iššūkiais ir augančiomis grėsmėmis“, – nurodė D.Raabas išplatintame pareiškime.

A.Blinkenas akcentavo būtinybę laikytis bendros pozicijos, patvirtindamas JAV įsipareigojimą „tarptautinei taisyklėmis paremtai tvarkai“ sprendžiant įvairius klausimus, pradedant klimato kaita ir baigiant atsigavimu po koronaviruso pandemijos.

Ministrų derybos vyks laikantis griežtų koronaviruso infekcijos valdymo protokolų, įskaitant privalomą kaukių dėvėjimą, socialinio atstumo laikymąsi ir organinio stiklo užtvaras tarp kalbėtojų.

Britanija, kur nuo pandemijos pradžios COVID-19 pasiglemžė per 127 500 gyvybių, jau palaipsniui švelnina suvaržymus, daugėjant paskiepytų žmonių ir mažėjant sergamumui. Tuo metu kitos šalys, tokios kaip Indija ir Brazilija, grumiasi su naujomis katastrofiškomis COVID-19 bangomis.

Dramatiška padėtis tose šalyse paskatino raginimus imtis labiau suderintų tarptautinių pastangų, įskaitant būtinybę užtikrinti plačią prieigą prie vakcinų.

A.Blinkenas pirmadienį vakare per bendrą spaudos konferenciją su D.Raabu sakė: „Dauguma iššūkių, su kuriais susiduriame, nė vienas iš tų iššūkių negali būti veiksmingai sprendžiamas vienos šalies – netgi Jungtinių Valstijų ar Jungtinės Karalystės.“

„Scanpix“/AP nuotr./Antony Blinkenas
„Scanpix“/AP nuotr./Antony Blinkenas

„Manau, dabar kaip niekada anksčiau nuo tada, kai aš dalyvauju sprendžiant šiuos klausimus, esama būtinybės rasti kelius šalims bendradarbiauti, koordinuoti savo veiksmus, dirbti drauge“, – sakė jis.

„Elgesys ir darbai“

G-7 priklausančių šalių – JK, JAV, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos ir Japonijos – ministrai taip pat susitiks su kolegomis iš Europos Sąjungos, taip pat delegatais iš Indijos, Australijos, Pietų Afrikos Respublikos, Pietų Korėjos ir Pietryčių Azijos valstybių asociacijai (ASEAN) pirmininkaujančio Brunėjaus.

D.Raabas sakė, kad jų dalyvavimas įrodo „augantį poreikį burtis panašiai mąstančioms šalims, puoselėjančioms tokias pat vertybes ir norinčioms ginti daugiašališkumo principu pagrįstą sistemą“.

Pernai iš ES pasitraukusi Britanija žvelgia į Azijos ir Ramiojo vandenyno šalis ieškodama naujų prekybos ir investavimo galimybių, taip pat turėdama galvoje augančią šio regiono strateginę svarbą.

Londonas siekia platesnių, tvirtesnių pasaulinių įsipareigojimų dėl kovos su klimato kaita, Britanijai ruošiantis lapkričio mėnesį Glazge Škotijoje vyksiančiai Jungtinių Tautų klimato konferencijai COP26.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dominicas Raabas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dominicas Raabas

Artimos sąjungininkės JK ir JAV laikosi vis labiau suderintos užsienio politikos dėl geopolitinių grėsmių, ypač keliamų Rusijos ir Kinijos.

A.Blinkenas trečiadienį vyksta į Ukrainą, Vakarams nerimaujant dėl Rusijos pajėgų telkimo prie šios šalies sienų, Maskvos elgesio su kalinamu Kremliaus kritiku Aleksejumi Navalnu, taip pat dėl padėties Baltarusijoje.

Šiaurės Korėjos klausimu A.Blinkenas sakė, kad Pchenjanas turi parodyti iniciatyvą, jei nori diplomatinėmis priemonėmis kartu su Vašingtonu spręsti klausimą dėl šios izoliuotos šalies branduolinių ambicijų.

Kalbėdamas apie Kiniją, kaltinamą represijomis prieš musulmonų uigūrų mažumą ir laisvių slopinimu Honkonge, bei Rusiją, britų užsienio reikalų sekretorius D.Raabas sakė, kad šioms šalims „atviros durys“ gerinti ryšius.

„Tačiau viskas priklauso nuo elgesio ir darbų“, – pridūrė jis.

Ministrai taip pat aptars vasario 1 dieną Mianmare įvykdytą perversmą ir susipažins su padėties šalyje ataskaita. Manoma, kad D.Raabas paragins partnerius užimti griežtesnę poziciją Mianmaro karinės chuntos atžvilgiu ir plėsti tikslines sankcijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius