Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 30d. 23:00

Gandai apie R.Kadyrovo ligą sukėlė diskusiją: kas laukia Čečėnijos jam pasitraukus?

Ramzanas Kadyrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Ramzanas Kadyrovas

Panašu, kad gandai apie Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo susirgimą COVID-19 buvo perdėti. Vis dėlto jie paskatino diskusiją: kas laukia Čečėnijos, kai R.Kadyrovas pasitrauks iš valdžios?

Praėjusią savaitę žiniasklaida paskelbė, kad 43 metų R.Kadyrovas buvo hospitalizuotas Maskvoje įtariant COVID-19.

Po penkių dienų paties R.Kadyrovo tylos ir spekuliacijų internete, regiono vyriausybei pavaldus kanalas paviešino vaizdo įrašą. Jame – susitikime su vyriausybės pareigūnais Grozne dalyvaujantis R.Kadyrovas, praneša „Laisvosios Europos radijas“ (RL/RFE).

Paviešinus vaizdo įrašą, Rusijos ekspertai analizavo jo elgesį ir išvaizdą – ieškojo užuominų apie sveikatą. Spekuliacijas internete tik pakurstė objektas, primenantis kateterį. R.Kadyrovas nedėvėjo kaukės.

TASS nuotr./Ramzanas Kadyrovas lankosi Grozno ligoninėje, kurioje gydomi COVID-19 pacientai
TASS nuotr./Ramzanas Kadyrovas lankosi Grozno ligoninėje, kurioje gydomi COVID-19 pacientai

Garsi žurnalistė iš laikraščio „Novaja Gazeta“ Jelena Milašina rašė, kad R.Kadyrovas atrodė kenčiąs nuo sudėtingos ligos: esą atrodė išbalęs, sulieknėjęs, jo veidas – patinęs, lyderiui, panašu, trūko oro.

Šiaurės ir Vidurio Azijos ekspertas Aleksejus Malašenka taip pat sakė manąs, kad R.Kadyrovas atrodė sergantis. Jo spėjimu, Čečėnijos lyderio susirgimas yra rimtas.

Sekantiems Šiaurės Kaukazo ir Kremliaus politiką, svarbiau yra ne tai, ar R.Kadyrovas iš tiesų rimtai sirgo, bet kas nutiks Čečėnijai, kai jos lyderis galiausiai pasitrauks iš valdžios, rašo RL/RFE.

„Aišku, kad žmonės nerimauja. Žmonės turi skirtingų su Kadyrovu susijusių patirčių, tačiau visi nerimauja dėl jo dingimo ir to, kas nutiks po to“, – sakė garsi žmogaus teisių aktyvistė Svetlana Ganuškina.

VIDEO: R.Kadyrovo bokso treniruotė

Be to, tai antras kartas per pastaruosius penkis mėnesius, kai R.Kadyrovas dingo. O jo priešams Kremliuje ir kitur tai dar viena priežastis planuoti, kas Čečėnijai nutiks po R.Kadyrovo pasitraukimo.

„Ramzanas – didelio susierzino šaltinis viename Rusijos politinio elito segmente, – RL/RFE sakė A.Malašenka. – Federaliniame centre jis yra atsibodęs, bet niekas nežino, kokia bus alternatyva.“

„Čečėnizacijos“ strategija

Antrasis Čečėnijos karas sutapo su pirmąja Vladimiro Putino prezidento kadencija. Jo strategija kovoti su čečėnų sukilėliais ir islamistais vadinosi „čečėnizacija“. Iš esmės tai reiškė leidimą Čečėnijos pajėgoms nugalėti sukilėlius.

Muftijus Achmadas Kadyrovas, per pirmąjį karą vadovavęs kovai su Rusijos vyriausybės pajėgomis, buvo paskirtas politiniu lyderiu vykdyti „čečėnizaciją“. 2003 metais jis buvo išrinktas regiono prezidentu, tačiau po septynių mėnesių jį pražudė bombos sprogimas.

2007 metais jauniausias jo sūnus Ramzanas buvo paskirtas Čečėnijos lyderiu.

„Čečėnizacijos“ dalimi tapo dosnus federalinis finansavimas siekiant atgaivinti ekonomiką, sumažinti nedarbą ir nupirkti Čečėnijos elito lojalumą, rašo RL/RFE.

Po rinkimų R.Kadyrovas vadovavo per karą subombarduotos sostinės Grozno atstatymui, sumažėjo nedarbas, nors dauguma darbų priklausė viešajam sektoriui.

TASS nuotr./Groznas
TASS nuotr./Groznas

R.Kadyrovas taip pat įsteigė sukarintas pajėgas, vadinamas „kadyrovcais“ – pastarieji tapo Čečėnijos lyderio asmenine kariuomene. Pajėgos kaltinamos nuolatiniais žmogaus teisių pažeidimais, įskaitant pagrobimus, nužudymus ir kolektyvines bausmes.

Pasak ekspertų, R.Kadyrovo politinė ateitis nebuvo rimtų diskusijų objektas ligi šių metų.

Balandį Rusijai bandant sustabdyti koronaviruso plitimą, R.Kadyrovas įsakė uždaryti Čečėnijos sienas nuo likusios Rusijos. Tai lėmė neįprastą premjero Michailo Mišustino kritiką.

Pasak A.Malašenkos, tai ir trumpas R.Kadyrovo dingimas sausį reiškia, kad diskusijos apie Čečėnijos lyderio ateitį dabar Kremliuje yra aktualesnės nei anksčiau.

Asmenybės politika

R.Kadyrovo išlikimą valdžioje galima paaiškinti asmeniniais santykiais su prezidentu V.Putinu. Esą autonomijos suteikimas R.Kadyrovui leido Čečėniją paversti savo asmeniniu feodu.

Pasak A.Malašenkos, Maskvoje „į valdžią ateinantys žmonės yra pavargę nuo šių neformalių santykių“.

„Anksčiau ar vėliau jo nebus, tačiau niekas nežino, kas jį pakeis. Bus nestabilumo, bet nebus separatizmo, nėra tikėtina, kad kils pilietinis karas. Tačiau bus rimto nestabilumo“, – RL/RFE sakė A.Malašenka.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Ramzanas Kadyrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Ramzanas Kadyrovas

Pasak S.Ganuškinos, problema yra ta, kad Kremlius leido R.Kadyrovui Čečėniją valdyti laisvai, be jokių rimtų iššūkių ir neplanuojant suburti lyderystės aplink kitą asmenį.

Jos teigimu, čečėnai gali būti pavargę nuo R.Kadyrovo, jo bijoti, tačiau jie taip pat nenori, kad sugrįžtų karas bei chaosas.

„Kadyrovas turi absoliučią galią, net priimant su medicina susijusius sprendimus. Visi sprendimai priklauso vien nuo jo. Jo pasitraukimas galėtų būti chaoso dalis, ir nėra būdo sužinoti, kas būtų. Tai – diktatoriams būdinga situacija“, – sakė S.Ganuškina RL/RFE.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

02:40
06:21
02:48:11

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min