Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gruzijos opozicija išėjo į gatves: paniką pasėjęs reportažas – JAV spectarnybų darbas (video, nuotraukos)

Protesto akcijos dalyviai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protesto akcijos dalyviai
Šaltinis: 15min
0
A A

Sekmadienio popietę per tūkstantį pasipiktinusių gruzinų susirinko vienoje centrinių Tbilisio aikščių, taip išreikšdami pasipiktinimą išvakarėse parodytu surežisuotu reportažu apie neva prasidėjusį karą tarp Gruzijos ir Rusijos.

15min.lt  šeštadienį pranešė, kad viena įtakingiausių televizijos stočių Gruzijoje „Imedi“ parodė sufalsifikuotą reportažą apie tai, kad vėl prasidėjo karas tarp Gruzijos ir Rusijos. Pačioje reportažo pradžioje ir pabaigoje buvo pasakyta, kad tai – tik galimas „blogiausios dienos“ scenarijus, tačiau dauguma žiūrovų to nepastebėjo. Šiame reportaže buvo pasakojamas galimas karo tarp Rusijos ir Gruzijos scenarijus: Rusijos kariuomenė įsiveržia į Gruziją, Rusijos prezidentas paskelbia M.Saakašvilį teroristu, kurį reikia sunaikinti, šis evakuojamas, tačiau nesėkmingai – netrukus paskelbiama apie jo žūtį. Opozicinės partijos „Demokratinis judėjimas- vieningoji Gruzija“ lyderė, buvusi parlamento pirmininkė Nino Burdžachadzė perima valdžią, JAV prezidentas Barackas Obama ragina atšaukti karo ugnį, tuo tarpu Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy ir JAV Generalinė sekretorė Hillary Clinton skrenda į Maskvą sustabdyti Rusijos prezidentą Dmitrijų Medvedevą.

Mirė nuo širdies smūgio

AFP/Scanpix nuotr./M.Saakaavilis susitikime su žmonėmis
AFP/„Scanpix“ nuotr./M.Saakašvilis susitikime su žmonėmis

Pusvalandžio trukmės reportažas sukėlė paniką visoje Gruzijoje. Geotimes.ge praneša, kad kaimų, esančių šalia Pietų Osetijos gyventojai pradėjo evakuoti moteris ir vaikus, Goryje žmonės pasipylė į gatves ir prie benzino kolonėlių nusidriekė didžiulės eilės. Vakaruose esančiame Senati mieste buvo evakuota visa ligoninė. Pasipylė pagalbos skambučiai, „užlūžo“ mobiliojo ryšio tinklai. Pranešama, kad viena moteris, kurios sūnus tarnauja kariuomenėje Gruzijos pasienyje, mirė nuo širdies smūgio. Dar viena moteris po šio reportažo patyrė persileidimą.

„Imedi“ po reportažo atsiprašė už nepagrįsto susirūpinimo sukėlimą. M.Saakašvilio spaudos tarnyba išplatino pranešimą, kuriame šis kaltina žurnalistus etikos nepaisymu ir teigė nematantis jokios grėsmės iš Rusijos pusės.

Opozicija: tai buvo provokacija

„Manau, kad šios laidos tikslas buvo supriešinti V.Putino ir M.Saakašvilio režimus. Pastarasis stengiasi pasirodyti demokratiškai išrinktu prezidentu, nors taip nėra“, – 15min.lt pasibaigus mitingui pasipiktinęs kalbėjo opozicinės partijos „Nacionalinis forumas“ atstovas Viktoras Chočaba.

Jis teigė, kad tiek jis, tiek jo pažįstami bei giminės buvo tikrai įbauginti – ypač tie, kurie gyvena ne sostinėje, o mažesniuose miesteliuose arčiau sienos. Pasak jo, ten buvo kilusi tikra panika. „Čia ne vaikų žaidimai – rodomi važiuojantys tankai link Tbilisio, skrendantys lėktuvai. Įsivaizduojate, kas būtų, jei Vilniuje taip darytų: iš archyvų ištrauktų kadrus, kaip rusai įvažiuoja ir rodytų tai populiariausiu vakaro laiku žmonėms, prieš tai nė vieno deramai neįspėję?“ – apmaudą liejo V.Chočaba.

TV žurnalistė: tai – spec. tarnybų darbas

Buvusi „Pirmo kanalo“ žurnalistė Irma Inašvili, šiuo metu dalyvaujanti opozicijos judėjime ir viena „Objektyvių žurnalistų sąjungos“ vadovių teigė, kad šeštadienio vakarą parodytas reportažas yra specialiųjų tarnybų darbas.

„Mano šaltiniai teigia, kad visa tai buvo suplanuota prezidento kanceliarijos su amerikiečių konsultantų pagalba. Nežinau, ko tikėjosi autoriai, bet svarbiausia, kad visi žmonės kalba, kad tai negalima elgtis, kad laukia daug protestų“, – teigė buvusi televizijos žurnalistė. Pasak jos, tokios transliacijos daro didelę gėdą visai žurnalistų bendruomenei.

Mano šaltiniai teigia, kad visa tai buvo suplanuota prezidento kanceliarijos su amerikiečių konsultantų pagalba„ Manau, kad žurnalistai negali būti valdžios ruporais. Jie turi dirbti tautai, žmonėms. Kartoju – kai tavo veikla prieštarauja pagrindiniams tautos valios principams, tai – jau ne žurnalistika“, – 15min.lt tikino I.Inašvili. „Aš ne vienerius metus dirbau televizijoje, todėl galiu drąsiai teigti, kad tai – ne Gruzijos žurnalistų darbas. Net aš patikėjau, kad visa tai vyksta iš tikrųjų: struktūra, siužetas – viskas buvo labai tikroviška ir pernelyg profesionalu Gruzijai“, – tęsė pašnekovė.

Ji pridėjo, kad, jos šaltinių teigimu, M.Saakašvilis kelis kartus peržiūrėjo reportažą prieš paleidžiant jį į tiesioginį eterį. „Tačiau pamatęs, kokia buvo gruzinų reakcija, jis to niekada nepatvirtins“, – pokalbį užbaigė I.Inašvili.

Paduos televiziją į teismą

Opozicijos bei Rusijos atstovai įsitikinę, kad šis reportažas buvo M.Saakašvilio aplinkos sugalvota provokacija.

N.Burdžachadzė žiniasklaidai pažadėjo artimiausiomis dienomis paniką sukėlusį reportažą parodžiusį televizijos kanalą paduoti į teismą, praneša pravda.ru. „Šio sufabrikuoto reportažo scenarijų parašė Michailas Saakašvilis, nes niekas be jo žinios šiame kanale taip nesielgtų“, – pravda.ru cituoja N.Burdžachanadzę.

Rusijos Dūmos užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstatantinas Kosačiovas pravda.ru tikino, kad tai – M.Saakašvilio režimo provokacija ir teigė, kad į tokį poelgį būtina atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį. 

VIDEO: "Russia invasion" news stirs panic in Georgia

„Reportažas naudingas“

Tuo tarpu pats M.Saakašvilis mano, kad buvo nors ir nemalonus, bet naudingas šeštadienį per televizijos kanalą „Imedi“ parodytas inscenizuotas scenarijus.

„Nepaisant to, kokie scenarijai pas juos (Rusijoje) parašyti, vakarykštis scenarijus buvo, deja, labai realistiškas, ir šiuo požiūriu aš manau, kad nors ir buvo taip nervingai reaguota, galbūt vakarykštis reportažas bus kliūtis jiems (Rusijai) įgyvendinti savo planus“, – pareiškė M.Saakašvilis sekmadienį susitikime su Bolnisio rajono gyventojais.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min