Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 07 01, 15:43 Atnaujinta 2022 07 01, 16:48

Honkongiečių reakcija į Xi Jinpingo kalbą: „tikrosios demokratijos niekada nebuvo“

Kinijos prezidentui Xi Jinpingui penktadienį išvykus iš Honkongo po reto vizito, skirto buvusios Didžiosios Britanijos kolonijos perdavimo Kinijai 25-osioms metinėms paminėti, reakcijos į jo kalbą, pasakytą šia proga, buvo labai įvairios: vienus ji „įkvėpė“, o kitiems dar kartą parodė, kad Pekino pozicija „visiškai prasilenkia su realybe“.
Xi Jinpingas
Xi Jinpingas / „Scanpix“/AP nuotr.

Kinijos komunistų partija teikia didelę reikšmę jubiliejinėms datoms, o ši kelionė suteikė Xi Jinpingui galimybę pabrėžti Pekino valdžią Honkonge po trejus metus trukusių politinių neramumų.

„Xi kalba ir retorika atkartojo politinę žinią Honkongui, pasiųstą nacionalinio saugumo įstatymo priėmimu“, – naujienų agentūrai AFP sakė Honkongo baptistų universiteto politologas Kennethas Chanas.

„Dabar Pekinas visiškai kontroliuoja miestą per jam lojalius asmenis“, – pridūrė jis.

Po 2019 metais Honkongą septynis mėnesius purčiusių prodemokratinių protestų Pekinas primetė pusiau autonominiam miestui drakonišką nacionalinio saugumo įstatymą, kuriuo buvo kriminalizuota kone visa disidentinė veikla. Per tebesitęsiantį politinį susidorojimą su kitaminčiais buvo sulaikyta dešimtys aktyvistų, žurnalistų ir prodemokratinio judėjimo šalininkų.

Xi Jinpingo pareiškimas, esą mieste nepaisant jau ne vienus metus vykdomo politinio susidorojimo su kitaminčiais klesti demokratija, buvo išjuoktas tų, kurie labiausiai nukentėjo nuo Pekino represijų.

Buvęs opozicijos įstatymų leidėjas Tedas Hui, kuris 2020 metais pabėgo į užsienį po to, kai buvo ne kartą suimtas, sakė, kad Xi Jinpingo pareiškimas, esą „tikroji demokratija“ Honkonge prasidėjo tik grąžinus miestą Kinijai, yra melas.

„Dar praėjusio amžiaus aštuntajame ir devintajame dešimtmečiais Honkongo gyventojai pradėjo mūsų pačių demokratinį judėjimą ir kūrė pilietinę visuomenę“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

Pasak T.Hui, valdant britams mieste nebuvo visiškos demokratijos, tačiau dabar „mes netekome demokratijos formalumo ir esmės, ypač po to, kai buvo priimtas nacionalinio saugumo įstatymas“.

Emily Lau, viena buvusių T.Hui kolegų, sakė kad „Honkonge tikroji demokratija niekada neprasidėjo – nei iki 1997 metų, nei vėliau“.

Ji pritarė, kad dabar miestas „prarado ir laisves, ir demokratiją“.

„Aiški ir tvirta“

Išlydėjęs Xi Jinpingą greitųjų traukinių stotyje, naujasis Honkongo vadovas Johnas Lee sakė, kad vizitas buvo „įkvepiantis“.

Xi Jinpingas ne kartą pakartojo, kad Britanijos ir Kinijos sutartas valdymo modelis „viena šalis, dvi sistemos“, pagal kurį miestas turėjo išlaikyti tam tikrą autonomiją bei laisves, veikia gerai ir jo nereikia keisti.

Xi Jinpingo komentarai buvo „labai aiški ir labai tvirta“ deklaracija, sakė J.Lee.

Panašų pareiškimą paskelbė Honkongo teisės draugija. Ji nurodė, kad Xi Jinpingo „aiškūs patikinimai ir įkvepiantys nurodymai dėl Honkongo gerovės ir mūsų integracijos į bendrą šalies plėtrą padrąsina“.

T.Hui neigė, kad valdymo modelis veikia gerai.

„Manau, jog klaidinga sakyti, kad Honkongas gali toliau išlaikyti savo unikalų pranašumą esant dabartinei sistemai, – tvirtino jis. – Nes Honkongo unikalumas būdavo susijęs su jo laisve, jo autonomija formuojant politiką.“

Po visą penktadienį siautusių audrų šlapiose Honkongo gatvėse 46 metų Jonathanas Yeungas sakė, kad Xi Jinpingo pozicija, esą modelio „viena šalis, dvi sistemos“ keisti nereikia, „yra juokinga“.

„Jis stovėjo už didžiausių pasikeitimų, – sakė J.Yeungas. – [Xi Jinpingo] kalba buvo tik darbų sąrašas Johnui Lee; nemanau, kad jis kreipėsi į tokius honkongiečius kaip aš.“

Juvelyrinės parduotuvės savininko, 44 metų vyro pavarde Wanas, nuomone, gerai, kad Xi Jinpingas nustatė aiškius prioritetus kitai administracijai.

Jis sutiko su Xi Jinpingo pozicija, kad Honkongas „negali sau leisti nugrimzti į chaosą“.

„Pastarieji keleri metai buvo labai sunkūs, nepriklausomai nuo žmogaus politinių [pažiūrų] ir užsiėmimo“, – sakė Wanas.

Savo kalboje Xi Jinpingas ypač daug dėmesio skyrė jaunimui ir sakė, kad valdžia „privalo stiprinti jų nacionalinį pasididžiavimą ir nuosavybės jausmą“.

19-metis studentas pavarde Lee Xi Jinpingo pamokymais nesusižavėjo.

„Kai jis kalba apie didesnį dėmesį jaunimui, tai tik reiškia labiau nacionalistinės darbotvarkės stūmimą mokyklose, – AFP sakė jis. – Jam nerūpi, ko nori pats jaunimas.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min