Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 11 27, 17:00

Į Iraką sugrįžę migrantai: mums grasino – jei eisite į Minską, užsiundysime šunimis

Apie 1000 irakiečių, kurie bandė neteisėtai iš Baltarusijos patekti į Lenkiją, jau grįžo namo evakuaciniais skrydžiais iš Minsko. Savo įspūdžiais apie Baltarusijoje praleistą laiką ir bandymus kirsti ES sieną jie pasidalijo su televizijos kanalo „Kurdistan24“ žurnalistais.
Migrantai Minsko oro uoste
Migrantai Minsko oro uoste / Tass/„Scanpix“ nuotr.

Kai kurie žmonės, bandę iš Baltarusijos nelegaliai patekti į Lenkiją, prie sienos praleido kelias savaites ar net mėnesius. Jie grįžo atgal į Iraką, kai prarado viltį, jog pavyks patekti į ES.

Moteris iš Zacho miesto atsisakė prisistatyti. Ji sakė, jog jos šeima sumokėjo apie 20 tūkst. JAV dolerių kontrabandininkams, bet tie ją atvežė tik iki Lenkijos sienos.

„Mes grįžome todėl, kad mūsų neįleido. Jei Kurdistane (Irako provincija, red. past.) būtų gerai, tai mes niekada iš čia neišvažiuotume. Bet po viso to, ką išgyvenome, aš gailiuosi dėl šio sprendimo, nes Kurdistanas vis dėlto mūsų tėvynė“, – sakė moteris.

24 metų Dalija Ksalaf iš Sindžaro miesto taip pat tikino už savo šeimą sumokėjusi kontrabandininkams apie 20 tūkst. JAV dolerių.

„Baltarusiai su mumis elgėsi labai blogai, o lenkų valdžia neleido mums kirsti sienos. Kai mes bandėme grįžti į Minską, jie (baltarusių pareigūnai, – red. past.) uždraudė mums tai daryti. Jie sakė mums: „jei eisite atgal į Minską, mes užpjudysime jus šunimis“. Todėl mes įstrigome prie sienos ir negalėjome nei eiti į Lenkiją, nei grįžti į Minską“, – pasakojo Dalija.

Ranjos miesto gyventojas žurnalistams papasakojo, kad prie sienos įstrigę migrantai „patiria kankinimus“.

„Ten visiška katastrofa“, – kurdistan24.net pasakojo vyras ir pabrėžė, kad niekam nepataria per Baltarusiją bandyti patekti į ES.

Kita moteris grįžo iš Baltarusijos patyrusi rankos ir šonkaulių traumas. Ji sakė, jog labai džiaugiasi, kad pagaliau grįžo namo: „Ten niekur nėra geraširdiškumo“.

„Nėra tokių mušimų ir prievartos, kurių mes ten nebūtume patyrę, – pasakojo dar vienas evakuacinio reiso keleivis. – Dabar ten sninga, bet kai kuriems migrantams iki šiol neleidžia grįžti. Aš, tik nuėjęs 10 km sugebėjau pabėgti (nuo baltarusių pareigūnų, – red. past.). Mums sakė: „Jūs neturite nei vandens, nei duonos. Jums liko tik numirti““.

Dauguma žurnalistų kalbintų migrantų sakė, jog galiausiai baltarusių pareigūnai jiems leido grįžti į Minską ir netgi suteikė transportą, kad jie galėtų pasiekti Minsko oro uostą ir išskristi namo.

Tūkstančiai atvykėlių, besitikinčių patekti į Europos Sąjungą, jau keletą savaičių stovyklauja pasienyje su Lenkija, neretai atšiauriomis sąlygomis – kai kurie sugrįžusieji į Iraką demonstruoja dėl šalčio patirtus sužalojimus. Migrantai nelegaliai bando patekti ir į Lietuvą bei Latviją.

Penktadienį kitu reisu į Iraką pargabentas 431 žmogus, o šeštadienį – dar 430, informavo Užsienio reikalų ministerijos Bagdade atstovas Ahmedas al Sahafazs

Dauguma iš tūkstančių pasienyje įstrigusių irakiečių teigia, kad jie išleido savo santaupas, pardavė vertingus daiktus ir net paėmė paskolą, norėdami išvengti ekonominių sunkumų Irake ir pradėti naują gyvenimą ES, tačiau taip ir neperžengė sienos.

Vakarai kaltina Baltarusiją priviliojant potencialius migrantus, daugiausia iš Artimųjų Rytų, melagingais pažadais, kad jie galės patekti į Vakarų Europą per Lenkiją ir Lietuvą.

Minskas tai neigia ir kritikuoja ES nares, kad šios neįsileidžia atvykėlių.

Humanitarinių organizacijų nurodo, kad nuo vasarą prasidėjusios krizės abipus sienos žuvo mažiausiai 11 žmonių, taip pat kritikuoja lenkų vyriausybę dėl jos vykdomos migrantų apgręžimo politikos.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min