Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 28, 18:00

Interneto propagandininkai pranoko Kremlių: žuvusių Ukrainos karių „rado“ 76 tūkst.

Rusijai ir Ukrainai kruopščiai skaičiuojant kitos pusės praradimus kare, internete pasirodė rašto, tariamai patvirtinančio, kad Ukraina prarado daugiau nei 76 tūkst. karių, nuotrauka. Dokumentas yra klastotė – Gynybos ministerija paneigė tokį esant. Jį esą pasirašęs kariuomenės vadas Valerijus Zalužnas neseniai viešai skelbė, kad šalis prarado per 9 tūkst. gynėjų.
Ukrainos kariai
Ukrainos kariai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Oficialūs skaičiai pasirodė per maži

„Ukrainos gynybos ministerija, pati to nenorėdama, atskleidė realius ginkluotųjų pajėgų praradimus, – rašoma tinklalapyje topwar.ru. – Į internetą pakliuvo dokumentas, pasirašytas ginkluotųjų pajėgų vyriausiojo vado V.Zalužno, kuriame nurodytas žuvusiųjų, sužeistųjų, patekusiųjų į nelaisvę ir dingusiųjų be žinios skaičius iki liepos 1 d.“

Tiesa, ant rašto nurodyta gerokai vėlesnė – rugpjūčio 4-osios – data, jis adresuotas Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriui Oleksijui Danilovui. Jis esą buvo paprašęs minėtos informacijos.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Internete platinamas tariamai Ukrainos kariuomenės vado Valerijaus Zalužno pasirašytas „dokumentas“, kuriame nurodyta, kad jau žuvo mažiausiai 76 tūkst. jos karių
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Internete platinamas tariamai Ukrainos kariuomenės vado Valerijaus Zalužno pasirašytas „dokumentas“, kuriame nurodyta, kad jau žuvo mažiausiai 76 tūkst. jos karių

„Kyjive ne sykį minėjo įvairius praradimų skaičius, bet jie niekuomet neviršijo 10 tūkst. per pusmetį, – rašoma topwar.ru tekste. – Kaip tik prieš porą dienų V.Zalužnas paskelbė, kad Ukrainos kariuomenė nuo Rusijos kariuomenės specialiosios operacijos pradžios prarado apie 9 tūkst. žuvusiųjų.

Pasirodė, kad šis skaičius skirtas vien Ukrainos visuomenei, o va Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriui O.Danilovui ginkluotųjų pajėgų vadas V.Zalužnas paruošė visai kitus skaičius, ir jie kardinaliai skiriasi nuo minėtųjų aukščiau.“

Generaliniame štabe esą suskaičiuota, kad nuo vasario 24-osios „iš rikiuotės“ išėjo bemaž 130 tūkst. žmonių.

Vien karių tariamai žuvo 76 640. Sužeistųjų rašte priskaičiuota 42 704. Į nelaisvę esą buvo paimti 7 244 kariai, 2 816 dingo be žinios. Dar 1 610 žmonių esą buvo prarasti dėl su kovos veiksmais nesusijusių priežasčių.

„Dokumente pažymėta, kad tai – vien Ginkluotųjų pajėgų praradimai, kitų jėgos struktūrų nuostoliai čia nebuvo įskaičiuoti“, – nurodė topwar.ru.

To paties rašto skenuota kopija pasirodė ne viename tinklalapyje, juo aktyviai dalijosi socialinių tinklų vartotojai. Daugelis kaip šaltinį nurodė cituotą topwar.ru tekstą.

„Skaičiai įspūdingi, bet jie – toli gražu ne galutiniai, juk Ukraina nepriskaičiuoja užsienio samdinių, taip pat žuvusiųjų, kurie rasti be dokumentų, – pakomentuota „Telegram“ kanale. – Be to, šiai statistikai – jau beveik du mėnesiai (rašyta rugpjūčio pabaigoje – red. past.), suprantama, kad skaičiai pasikeitė. Taip pat pastebėjome, kad teritorinės gynybos narių visai niekas neskaičiuoja.“

Ekrano nuotr. iš topwar.ru/Kad internete platinamas raštas yra klastotė, galima suprasti be didesnio tyrimo
Ekrano nuotr. iš topwar.ru/Kad internete platinamas raštas yra klastotė, galima suprasti be didesnio tyrimo

Tinklalapyje yakutsk.ru, nors pačioje pradžioje išreikšta abejonė, kad dokumentas gali būti suklastotas, „nepaisant V.Zalužno parašo“, nes kelia įvairių klausimų, toliau rimtai analizuojama surašyta statistika.

Taip pat skaitykite: JAV generolas suskaičiavo Ukrainos prarastus karius – kiek šis skaičius patikimas?

Keistai esą atrodo žuvusiųjų ir sužeistųjų santykis – pirmųjų kone dukart daugiau, nors šiuolaikiniuose karuose pastarųjų įprastai būna triskart daugiau nei aukų. Internete esą buvo pranešimų, kad „daugelis nuostolių nurašomi dingusiems be žinios“, tad 2 800 esąs per mažas skaičius.

Nepaisant to, rašte minimi praradimai esantys artimesni realybei, V.Zalužno nurodytas skaičius atrodantis per mažas.

Taip pat skaitykite: Matematika rusiškai: žuvo mažiau nei 6 tūkst., o mobilizacija – šimtatūkstantinė

Bet žuvusiųjų skaičius – gerokai didesnis nei praėjusią savaitę nurodė Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu. Prezidentui Vladimirui Putinui paskelbus dalinę mobilizaciją, jis pareiškė, kad Ukraina neteko jau pusės savo kariuomenės – esą žuvo 61 tūkst., net daugiau nei buvo sužeista (49 tūkst.).

Išdavė klaidos ir ne tas blankas

Ukrainos Gynybos ministerija paneigė tokio rašto egzistavimą. Komentarą apie tai savo paskyroje „Facebook“ paskelbė viceministrė Hanna Maliar.

„Melagieną rašė visiškai neišmanantys žmonės, kurie niekada nematė, kaip iš tikrųjų atrodo mūsų ministerijos dokumentai, – pažymėjo ji. – Klastotė padaryta labai prastai. Nėra net ką aiškinti. Tiesiog netikėkite šiais Rusijos išpuoliais.“

Tai, kad „dokumentas“ netikras, rodo daugybė ir kalbos, ir apipavidalinimo klaidų. Pirmiausiai į akis krinta rekvizitai – kariuomenės vado V.Zalužno parašas suraitytas po tekstu, atspausdintu ant Gynybos ministerijos, kuriai vadovauja Oleksijus Reznikovas, blanko.

Nepaisoma kitų raštvedybos taisyklių: tikrame dokumente būtų vartojamas oficialus pavadinimas – Ukrainos ginkluotosios pajėgos (ukr. Збройні Сили України). Šiame tekste rašoma „ginkluotosios pajėgos“.

Ukrainos žiniasklaidos teigimu, rašto autorius akivaizdžiai nemoka ukrainietiškai: panašu, kad tekstas buvo išverstas pasitelkus vertimo programą. Jame esama paprastų gramatinių, skyrybos ir stiliaus klaidų, kokių oficialiame dokumente neturėtų būti.

Rugpjūčio pabaigoje V.Zalužnas paskelbė, kad mūšiuose gyvybės neteko maždaug 9 tūkst. kovotojų.

Nuotr. iš V.Zalužnoo „Facebook“ paskyros/Vyriausiasis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas Valerijus Zalužnas
Nuotr. iš V.Zalužnoo „Facebook“ paskyros/Vyriausiasis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas Valerijus Zalužnas

Kiek anksčiau prezidentas Volodymyras Zelenskis nurodė, kad vidurvasarį kariuomenės žmogiškųjų praradimų sumažėjo, palyginus su intensyviausių kovų laikotarpiu gegužę–birželį. Anot jo, tuomet kasdien fronte žūdavo apie 30 karių, dar apie 250 būdavo sužeidžiama.

Vasaros pradžioje O.Reznikovas sakė, kad tuomet kasdien būdavo prarandama po 100 karių, dar apie 500 patirdavo įvairių sužalojimų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min