2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2020 01 08 /13:35

Nesiūloma atitraukti Lietuvos karių iš atakuotos bazės Irake – jie saugūs

Naktį iš antradienio į trečiadienį Irano apšaudytoje bazėje Irake tarnaujantys šeši Lietuvos kariai – saugūs, iš atakuojamos vietos jie spėjo pasišalinti, trečiadienį pranešė Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas Gintautas Zenkevičius. Jam atitarė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, teigdamas, kad atitraukti karių iš Irako Lietuva nesiūlo.
Raimundas Karoblis
Raimundas Karoblis / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

„Vienašalio karių atitraukimo iš Irako Lietuvos pusė, bent jau iš ministerijos ir kariuomenės, nesiūlo“, – spaudos konferencijos metu Vyriausybėje nurodė ministras.

Beje, tokią pačią poziciją anksčiau trečiadienį išreiškė ir prezidentūra.

VIDEO: Raimundas Karoblis apie Irano apšaudytą bazę Irake: „Lietuvos kariai nenukentėjo“

Krašto apsaugos ministras tikino, kad Lietuvos kariai Irake yra saugūs: „Lietuvos kariai nenukentėjo. [...] Svarbiausias šiuo metu klausimas – karių saugumas – tiek Lietuvos požiūriu, tiek mūsų sąjungininkų požiūriu. Daroma yra viskas, kad saugumas būtų maksimaliai užtikrintas.“

Preliminariais duomenimis, kuriuos pristatė R.Karoblis, atakos metu nebuvo sužeisti ne tik Lietuvos, bet ir koalicijos partnerių kariai, nėra ir žuvusių.

Jis teigė, kad mokomieji veiksmai apšaudytoje bazėje sustabdyti: „Sausio 6 dieną NATO taryba yra balsavusi, kad mokomieji veiksmai turi būti sustabdyti – jie yra sustabdyti. Prie misijos galimybė būtų grįžti tada, kada saugumo situacija pagerėtų.“

Lietuvos kariai, turėję išankstinę informaciją apie galimą ataką, G.Zenkevičiaus žiniomis, bazę antradienį 17.30 val. Lietuvos laiku paliko.

Visi kariai vakar vakare paliko bazę.

„Visi kariai vakar vakare paliko bazę, persidislokavo į atsarginį rajoną, todėl kad buvo gauta informacija dėl galimos balistinių raketų grėsmės visoms bazėms. Šiandien ryte kariai saugiai sugrįžo vėl į [Al Asado] bazės vietą“, – kalbėjo jis.

VIDEO: Gintautas Zenkevičius: „Lietuvos kariai Irake yra saugūs“

Erbilio ir Al Asado bazės Irake, Gynybos štabo viršininko žiniomis, buvo apšaudytos po vidurnakčio Lietuvos laiku. Kitose bazėse, anot jo, incidentų nebuvo: „Kitose bazėse balistinių raketų apšaudymų nebuvo. Buvo tik vienas incidentas prie NATO mokymų misijos Tadži bazėje, kuri yra prie Bagdado. Kažkas iš vietinių paleido ugnį. Bet tai čia yra normalūs, rutininiai incidentai.“

G.Zenkevičius pakartojo, kad Lietuvos kariai, kurių iš viso Irake – trylika, yra saugūs, trys iš jų antradienį ryte perkelti į Kuveitą.

Dalis karių iš NATO mokymo misijos yra perdislokuojami į saugesnius rajonus.

„Kadangi mokymo veiksmai yra sustabdyti, dalis karių iš NATO mokymo misijos yra perdislokuojami į saugesnius rajonus“, – paaiškino jis ir patikino, kad Lietuvos kariai Irake turi galimybę bendrauti su artimaisiais, jiems informaciją esą siunčia ir kariuomenės Gynybos štabas.

Nė vienas Irake tarnaujančių Lietuvos karių, G.Zenkevičiaus teigimu, grįžti į gimtinę nepasiprašė.

Krašto apsaugos ministras situaciją Irake pavadino „apgailėtina“.

„Reikėtų dėti pastangas, kad ta situacija būtų deeskaluota, – pridūrė R.Karoblis. – Saugumo situacija ir pozicijos tame regione yra tikrai komplikuotos. Bet tikrai tai nebuvo nekaltas vizitas ir nebuvo nekalti veiksmai. Lietuvos pozicija nė kiek neišsiskiria iš kitų NATO [šalių] pozicijų.“

Anot ministro, nukautas Qasemas Soleimani „tikrai yra prisidėjęs prie terorizmo skatinimo“.

Atsakas yra tikrai su priežastimis ir remiantis objektyvia žvalgybos informacija.

„Buvo kalbama apie tai, ypač užsienio spaudoje, kad čia (Q.Soleimani nukovimas – 15min) buvo prezidento Donaldo Trumpo ambicijų patenkinimas. Tai tikrai nėra taip. Tas atsakas yra tikrai su priežastimis ir remiantis objektyvia žvalgybos informacija“, – tikino R.Karoblis.

Klausiamas, kokia yra tolimesnės konflikto eskalacijos tikimybė, ministras spėlioti nesiėmė.

„Tai priklauso, pirmiausia, nuo diplomatinių pastangų. Šiai dienai spekuliuoti, ar galimas toks scenarijus, ar kitoks, sudėtinga“, – sakė jis.

Transliacija iš Vyriausybės:

Lietuvos kariai Al Asado bazėje Irake dalyvauja JAV vadovaujamos koalicijos misijoje „Įgimtas ryžtas“, kur apmoko vietos pajėgas.

Naktį iš antradienio į trečiadienį iš Irano į bazes Irake buvo paleista keliolika balistinių raketų. Tai buvo pirmieji veiksmai, kurių ėmėsi Iranas, žadėjęs atkeršyti JAV už įtakingo generolo nužudymą praėjusią savaitę.

VIDEO: Irano raketos smogė dviem amerikiečių bazėms Irake

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie 15min