Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 16, 11:15

Iranas sako pateikęs atsakymą į ES pateiktą „galutinį“ sutarties projektą

Iranas antradienį pranešė, kad pateikė atsakymą dėl „galutinio“ susitarimo dėl 2015 metų branduolinės sutarties su didžiosiomis valstybėmis atgaivinimo projekto, kurį derybose Vienoje pateikė ES tarpininkai.
Derybos Vienoje
Derybos Vienoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Iranas pateikė raštišką atsakymą į Vienos susitarimo teksto projektą ir pranešė, kad susitarimas bus sudarytas, jei Jungtinės Valstijos reaguos realistiškai ir lanksčiai“, – pranešė oficiali naujienų agentūra IRNA.

Galimas susitarimas, dėl kurio gali būti panaikintos JAV sankcijos Irano naftos gavybai, siekiančiai 2,5 mln. barelių per parą, jau paskatino kainų kritimą pasaulio rinkose, o JAV naftos ateities sandorių kaina sumažėjo beveik 3 proc. ir buvo mažesnė nei 90 JAV dolerių už barelį.

Penktadienį IRNA pareiškė, kad Iranas gali pritarti Europos Sąjungos parengtam „galutiniam“ susitarimo tekstui, kuriuo siekiama išsaugoti susitarimą, ribojantį Irano branduolinę programą mainais į sankcijų sušvelninimą.

Susitarimas buvo sustabdytas nuo 2018 metais, kai iš jo pasitraukė Jungtinės Valstijos, vadovaujamos tuometinio prezidento Donaldo Trumpo, kurio administracija sugrąžino žlugdančias sankcijas Iranui.

Galingosios šalys laukia Teherano atsakymo į galutinį projektą, kurį rugpjūčio 8 dieną pateikė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis. JAV valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as pirmadienį sakė, kad Vašingtonas informuoja J.Borrellį apie savo nuomonę.

Neįvardytas Irano diplomatas, kurį cituoja IRNA, anksčiau nurodė, kad „Europos Sąjungos pasiūlymai yra priimtini, jei suteiks garantijų Iranui dėl daugelio klausimų, susijusių su sankcijomis ir saugikliais“, ir atvers kelią išspręsti nesutarimus su Tarptautine atominės energijos agentūra (TATENA).

Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Kinija, Vokietija, Iranas ir Rusija, taip pat, netiesiogiai, Jungtinės Valstijos, anksčiau rugpjūtį atnaujino derybas dėl branduolinės sutarties po kelių mėnesių pertraukos.

ES koordinuojamos derybos dėl vadinamojo Bendrojo visapusiško veiksmų plano (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) prasidėjo 2021 metų balandį, bet šių metų kovą įstrigo.

Praėjusį antradienį ES išreiškė viltį, kad Teheranas ir Vašingtonas „labai greitai“ atsakys į „galutinį tekstą“, turintį išgelbėti 2015 metų susitarimą.

Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amiras-Abdollahianas sakė, kad po ilgų derybų „mums svarbu patikrinti“, ar sankcijos yra panaikinamos praktiškai.

JAV Valstybės departamento atstovas nurodė, jog galutinį susitarimą turi sudaryti Iranas. Jis atmetė pranešimus apie keliamus reikalavimus, dėl kurių nebuvo derėtasi.

„Tikrai manome, kad tai, dėl ko buvo galima derėtis, buvo suderėta, ir esame pasirengę siekti abipusio grįžimo prie JCPOA laikymosi“, – sakė N.Price'as.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min