Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 11d. 12:14

Iraniečiai mini 1979-ųjų Islamo revoliucijos pergalės dieną

Iraniečiai mini 1979-ųjų Islamo revoliucijos pergalės dieną
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Iraniečiai mini 1979-ųjų Islamo revoliucijos pergalės dieną

Šimtai tūkstančių iraniečių pirmadienį užplūdo Teherano ir kitų miestų gatves minėdami Islamo revoliucijos pergalės dienos 40-ąsias metines.

1979 metų vasario 11 dieną gatvėse su sukilėliais kovojusi Irano kariuomenė pasidavė ir leido maištininkams perimti šalies kontrolę, o JAV remto šacho Mohammado Rezos Pahlavi vyriausybė buvo priversta atsistatydinti. Tą pačią dieną ajatola Ruhollah Khomeini paskelbė, kad Iranas tampa Islamo respublika.

Pirmadienį didžiulės minios suplūdo iš sostinės dešimčių atokių rajonų į Teherano centrą ir Laisvės aikštę mojuodamos valstybinėmis vėliavomis ir skanduodami „Mirtis Amerikai“ – šis šūkis jau seniai tapęs neatsiejama antiamerikietiškų mitingų Irane dalimi.

Miesto centre esanti Revoliucijos gatvė buvo papuošta didžiuliais balionais, o iš garsiakalbių sklido revoliucinės ir nacionalistinės dainos, raginusios žmones prisijungti prie mitingų.

Prezidentas Hassanas Rouhani per mitingą pasmerkė „JAV sąmokslą“ prieš jo šalį.

„Žmonių išėjimas į gatves šiandien visame islamiškajame Irane... reiškia, kad priešas niekada nepasieks savo piktų tikslų“, – valstybės vadovas sakė susirinkusiems Azadi (Laisvės) aukštėje.

Taip pat buvo perskaitytas iš anksto parengtas kreipimasis, skelbiantis „nesvyruojantį paklusnumą aukščiausiajam lyderiui ajatolai Ali Khamenei", o JAV prezidentas Donaldas Trumpas buvo išvadintas „idiotu“.

Pirmadienio renginiai vainikuoja 10 dienų trukusias oficialias iškilmes, žyminčias laikotarpį nuo 1979 metų vasario 1-osios iki 11-osios, kai R. Khomeini grįžo iš tremties ir nuvertė šacho vyriausybę.

Teheranas šiemet stengėsi pabrėžti ypatingą 40 metų sukakties reikšmę. Islamo tradicija tokios trukmės laikotarpį laiko brandos simboliu, nes būdamas 40-metis pranašas Muhammadas patyrė Dievo apreiškimą.

Vis dėlto šiemet revoliucijos metinės minimos smarkiai paaštrėjus santykiams su Vašingtonu. Iraną ištiko virtinė ekonominių problemų, D. Trumpui pernai gegužę nusprendus pasitraukti iš 2015 metų tarptautinio susitarimo dėl Teherano branduolinės programos ir nuo lapkričio sugrąžinti šiitiškai respublikai griežtas ekonomines sankcijas.

Tarp dalyvaujančiųjų renginiuose buvo 27 metų medicinos studentas Hosseinas Hosseinpouras, atsivedęs savo žmoną ir jų pusantrų metų sūnelį Amirą Ali. Vyras sakė, kad nori išmokyti sūnų palaikyti revoliuciją.

„Jo ir mūsų tautos laukia šviesi ateitis“, – įsitikinęs H. Hosseinpouras.

Tuo metu 35 metų Mahmoudas Hemmatas lydėjo į mitingą savo 68 metų motiną Parivash Fakheri, prikaustytą prie neįgaliojo vežimėlio.

„Mano motina nepaisydama savo negalios paprašė manęs pasiimti ją kartu“, – paaiškino jis.

P.Fakheri, kuri prieš 40 metų buvo viena iš revoliucionierių Teherano gatvėse, teigė, jog prireikus dar kartą palaikytų maišininkus.

„Esu pensininkė ir žinau, kad šiandien yra daug ekonominių problemų, bet tai nesusiję su mūsų revoliucija, – sakė moteriškė. – Ji tęsiasi pastaruosius 40 metų ir daro Iraną stipresnį“.

Be šūkių „Mirtis Amerikai“ pirmadienį surengtas eisenas lydėjo Irano gamybos raketų demonstracijos, kurias vyriausybė tradiciškai rengia minint revoliuciją.

Praėjusią savaitę A.Khamenei gynė antiamerikietiškus šūkius ir pabrėžė, kad jie nukreipti prieš JAV lyderius, o ne žmones.

Iraniečiai „nesiliaus sakyti „Mirtis Amerikai“, kol JAV elgiasi piktavališkai“ Irano atžvilgiu, pareiškė A.Khamenei reaguodamas į D.Trumpo metinį pranešimą, kuriame šis pabrėžė: „Nenukreipsime žvilgsnio nuo režimo, kuris skanduoja „Mirtis Amerikai“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Iranas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min