Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 gruodžio 2d. 12:37

Irano prezidentas atmetė įstatymo projektą dėl didesnio urano sodrinimo lygio

Hassanas Rouhani
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Hassanas Rouhani

Irano prezidentas Hassanas Rouhani trečiadienį atmetė parlamento priimtą įstatymo projektą, kuriuo būtų sustabdytos Jungtinių Tautų inspekcijos šalies branduoliniuose objektuose ir padidintas urano sodrinimo lygis, pabrėžęs, kad šie žingsniai kenktų diplomatinėms pastangoms atkurti 2015 metų susitarimą dėl Teherano branduolinės programos ir sušvelninti JAV sankcijas.

Ginčas dėl įstatymo projekto, kurį pakurstė svarbaus iraniečių branduolinės programos mokslininko Mohseno Fakhrizadeh nužudymas praėjusį mėnesį, atspindi konkurenciją tarp palyginti nuosaikaus H.Rouhani ir griežtosios linijos besilaikančių deputatų, kurie dominuoja parlamente ir pritaria konfrontacinei politikai Vakarų atžvilgiu.

Įstatymo projektu būtų sustabdyti JT patikrinimai šalies branduoliniuose objektuose, taip pat būtų atnaujintas urano sodrinimas iki 20 proc., jei Europos šalys nesumažintų griežtų JAV sankcijų poveikio Irano naftos ir bankininkystės sektoriams. Iki 20 proc. prisodrintas uranas netinkamas branduoliniams užtaisams, bet šis lygis yra aukštesnis, nei reikia civiliais tikslais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karstas su Mohseno Fakhrizadeh palaikais
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karstas su Mohseno Fakhrizadeh palaikais

Per vyriausybės posėdį H. Rouhani sakė, kad jo administracija „su tuo nesutinka ir mano, kad tai kenkia diplomatinės veiklos tendencijai“. Jis užsiminė, kad parlamentarai užima pozicijas prieš birželį planuojamus rinkimus.

Prezidentas pridūrė, kad „šiandien branduolinėje srityje esame galingesni nei kada nors anksčiau“.

Įstatymo projektas darytų menką poveikį, nes paskutinį žodį visais svarbiais politikos klausimais, taip pat ir dėl branduolinės programos, taria Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei. Šis įstatymo projektas veikiau atrodo pastangos pademonstruoti išdidumą po M.Fakhrizadeh nužudymo per išpuolį, dėl kurio iraniečių pareigūnai kaltina Izraelį.

Vakarų valstybėse šis mokslininkas laikomas Irano branduolinės programos karinės dalies architektu, dirbusiu prie branduolinės bombos kūrimo projekto. Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) sako, kad šis M.Fakhrizadeh projektas baigėsi 2003 metais.

JAV vyriausybė sutinka su šiomis išvadomis, bet Izraelis sako, kad Iranas vis dar siekia sukurti branduolinį ginklą, ir atkreipia dėmesį į iraniečių balistinių raketų programą bei kitas technologijas. Iranas tvirtina, kad jo branduolinės programos tikslai yra vien taikūs.

JAV skaudžias sankcijas Iranui įvedė po to, kai Donaldas Trumpas 2018 metais vienašališkai pasitraukė iš susitarimo dėl Teherano branduolinės programos. Atsakydamas į tai Iranas pradėjo atvirai pažeidinėti susitarimu su pasaulio galiomis nustatytas ribas, bet sako, kad greit vėl pradėtų jo laikytis, jei JAV padarytų tą patį.

H.Rouhani, vienas iš šio 2015-ųjų susitarimo architektų, pritaria sugrįžimui prie jo ir intensyvesniam diplomatiniam bendravimui su JAV bei kitomis Vakarų valstybėmis. Išrinktasis JAV prezidentas Joe Bienas taip pat sakė, kad pritaria sugrįžimui prie minimo susitarimo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

03:45
19:56
13:58

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min