Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 3d. 08:54 , Atnaujinta: 2019 gruodžio 3d. 14:52

Įsiutę danai Kopenhagoje neištvėrė: pamokė mušeikas statybininkus iš Lietuvos

Protestas Kopenhagoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Protestas Kopenhagoje

Aistros dėl socialinio dempingo – mažesnes algas gaunančių ir ilgiau nei galima pagal įstatymus dirbančių statybininkų iš užsienio – Danijoje išsiveržė per kraštus. Kelių šimtų įsiutusių danų darbininkų minia statybvietėje Kopenhagoje užpuolė statybvietę, kurioje dirbo lietuviai, o miesto policija prisipažįsta dar nemačiusi nieko panašaus. Lietuvos ambasada aiškinasi situaciją, nukentėję lietuviai kol kas į ją nesikreipė.

Neramumai įsiplieskė statybvietėje madingame Kopenhagos Norrebro rajone. Ten susirinkę iki 300 pastolių montuotojų profsąjungos aktyvistų garsiai reiškė nepasitenkinimą darbo sąlygomis.

Tiesa, įsiutę jie buvo ne dėl darbo sąlygų jiems patiems, o dėl to, kad, jų teigimu, statybų aikštelėje dirbama nesilaikant Danijos įstatymų.

Esą taikomas socialinis dempingas – įdarbinti statybininkai iš užsienio tenkinasi mažesniu atlygiu ir dirba viršvalandžius, o taip pažeidžiami įstatymai, kuriuose įtvirtinti valstybės susitarimai su profesinėmis sąjungomis. Taikiniu tapo lietuviai ir juos samdanti įmonė.

Nuvertė pastolius

Darbininkai iš Lietuvos, anot ekstrabladet.dk, bandė slėptis automobilyje, bet protestuotojai ant mašinos užvertė masyvius keturių aukštų pastolius. Apverstas dar vienas automobilis „Porsche Cayenne“. Vėliau įsikišo policija.

Negana to, pranešama, kad dar penktadienį nežinomi asmenys toje pačioje statybvietėje jau buvo nuvertę pastolius, o sekmadienį ten buvo padegtas automobilis.

Vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota, kas vyko, galite pažiūrėti čia.

R.Kreutzmannas: čia dirba lietuviai, kuriems mokama mažiau nei galima, kartais – juodais pinigais. Be to, jie dirba ilgiau nei leidžiama.

Įtakingos profesinės sąjungos 3F sekretorius Rasmusas Kreutzmannas teigė, kad taip liejamas nepasitenkinimas statybų rangovu.

„Čia dirba lietuviai, kuriems mokama mažiau nei galima, kartais – juodais pinigais. Be to, jie dirba ilgiau nei leidžiama“, – teigė R.Kreutzmannas.

Jis pridūrė, kad sekmadienį du į statybvietę patikrinti dokumentų atvykę profsąjungos atstovai buvo sumušti. 15min žiniomis, kumščius į darbą paleido būtent lietuviai darbininkai, kuriuos samdo lietuviui imigrantui priklausanti statybų įmonė.

Provokavo patys lietuviai?

Su 15min susiekęs profsąjungos 3F atstovas A.D. portalui teigė, kad dalyje žiniasklaidos priemonių nevisiškai tiksliai nupasakojamas incidentas ir jo priežastys.

Savo pavardės A.D. atskleisti nenorėjo, nes baiminasi nemalonumų: „Žinokite, kai kurių lietuvių čia tikrai bijau.“

Jo teigimu, dėl neramumų kalti patys lietuviai darbininkai, kurie išprovokavo statybų aikštelės blokadą surengusius statybininkus.

„Danijoje visiškai normalu blokuoti statybvietes, kuriose dirbama pažeidžiant įstatymus. O mes tikrai žinome, kad ten buvo dirbama savaitgalį – tai nelegalu.

Tikrai žinome, kad žmonėms ten nebuvo mokami viršvalandžiai. Tai irgi nelegalu. O jei sekmadienį iš „Porsche Cayenne“ išlipa šeši vyrukai ir pradeda spardyti profsąjungos atstovams į galvą, nenuostabu, kad tą pačią mašiną statybininkai ir apvertė“, – 15min tvirtino A.D.

Anot jo, praėjusį sekmadienį viena darbininkų grupelė užpuolė pirmąjį profsąjungos atstovą, atvykusį į statybvietę nufilmuoti, kaip nelegaliai dirbama, o kita – dar vieną atstovą.

3F atstovas pridūrė: „Jei tie pastoliai būtų tvarkingi, niekas nebūtų galėjęs jų nuversti. Danijoje statyti pastolius gali tik tinkamus leidimus turintys darbininkai. Šiuo atveju to nebuvo.“

A.D. taip pat teigė, kad profsąjunga 3F atsiriboja nuo smurtinio incidento. Jis pabrėžė, kad darbo ginčų taip spręsti negalima.

Ne pirmas atvejis

„Parodėme, kad galime prireikus surinkti daug žmonių. Mums sako, kad veikiame mafijos metodais, tačiau mes nenorime taikstytis su socialiniu dempingu.

Garsiai sakome, kad matome, kas vyksta“, – teigė Danijos statybininkų atstovas Kasperas Petersenas.

Problemų dėl užsieniečių, dažnai ir lietuvių, darbo Danijoje būta ir anksčiau. Pavyzdžiui, pernai ta pati profsąjunga 3F blokavo statybas netoli Kopenhagos, kur darbus vykdė apie 40 Lietuvos bendrovės „UAB Fikripa“ pasamdytų lietuvių.

3F tada skelbė, kad nori priversti lietuvių įmonę taikyti daniškus darbo standartus – apsaugoti darbo aplinką, darbininkams mokėti tiek, kiek moka Danijos kompanijos, ir pridurti už viršvalandžius.

Susitarimas galiausiai buvo pasiektas, kai „Fikripa“ sutiko su iškeltomis sąlygomis.

„Blokados naudojamos jau tada, kai įmonės visiškai netinkamai dirba. Dažniausiai tai būna imigrantų įmonės – lietuvių, latvių, rumunų. Jos nenori dirbti pagal nustatytus standartus“, – 15min tvirtino 3F atstovas.

Lietuvos ambasada aiškinasi

Lietuvos ambasada antradienį pranešė, kad aiškinasi situaciją dėl incidento Kopenhagoje, kur, anot vietos žiniasklaidos, danų darbininkai statybvietėje užpuolė kolegas iš Lietuvos.

Lietuvos ambasados Danijoje ministras patarėjas Vaidotas Karvelis BNS sakė, kad informaciją kol kas žino tik iš žiniasklaidos.

„Niekas į ambasadą dėl to nesikreipė, nei patys lietuviai, nei Danijos policija ar kitos institucijos“, – teigė diplomatas.

„Turime kanalų profsąjungose, tai ieškome daugiau žinių. Daryti išvadas ne iš pirminių šaltinių ne visada yra paprasta“, – pridūrė jis.

„Tokių atvejų nepraleidžiame pro akis, mums tautiečių situacija rūpi, bet jie kartais ne visada žino, kur kreiptis, arba turi kažkokių kitų motyvų“, – kalbėjo ambasados atstovas.

V.Karvelis paragino galbūt nukentėjusius lietuvius kreiptis į ambasadą. Tiesa, 15min žiniomis, Kopenhagos policija jau pradėjo tyrimą ir dėl profsąjungų aktyvistų sumušimo sekmadienį, ir dėl pastolių bei automobilio nuniokojimo pirmadienį.

Lietuvos ambasados duomenimis, Danijoje gyvena apie 20 tūkst. lietuvių.

Panaši padėtis klostosi ir Lietuvoje

Socialinio dempingo problema gali kilti ir Lietuvoje, į kurią dirbti – ir legaliai, ir neteisėtai – atvyksta dešimtys tūkstančių darbuotojų iš užsienio, ypač – iš Ukrainos.

Darbdaviai nė neslepia norintys, kad ukrainiečiai toliau masiškai vyktų į Lietuvą, nes tokias darbo vietas kurti ir išlaikyti kainuoja gerokai mažiau nei įdarbinant lietuvius.

Prieš Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio viešnagę Lietuvoje su prezidentu Gitanu Nausėda susitikę profesinių sąjungų atstovai irgi kalbėjo apie ukrainiečių darbuotojų padėtį Lietuvoje.

Prašoma prižiūrėti, kad ukrainiečiai dirbtų tokiomis pat sąlygomis ir turėtų tokias pat darbuotojo teises, kaip ir lietuviai. Tokiu būdu darbo jėgos kaina nemažėtų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Gerumu dalintis gera

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

22:17
00:36
01:30

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min