Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sukilėlių taryba: islamas bus pagrindinis Libijos įstatymų šaltinis

Tūkstančiai žmonių Tripolio Kankinių aikštėje sveikina sukilėlių vadovą Mustafą Abdul Jalilį.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Tūkstančiai žmonių Tripolio Kankinių aikštėje sveikina sukilėlių vadovą Mustafą Abdul Jalilį.
Šaltinis: BNS
0
A A

Libijoje po Muamaro Kadhafi pagrindinis įstatymų šaltinis bus islamas, pirmadienį Tripolyje pirmą kartą viešai kreipdamasis į gyventojus pareiškė Libijos laikinosios vadovybės lyderis.

Laikinosios nacionalinės tarybos (LNT) lyderis Mustafa Abdel Jalilis tai sakė tūkstančiams libių, kurie susirinko Kankinių aikštėje dvi dienos po jo atvykimo į sostinę žlugus M.Kadhafi režimui.

„Nepriimsime jokios ekstremistinės ideologijos, dešiniosios ar kairiosios. Esame musulmonai, už nuosaikų islamą, ir toliau eisime šiuo keliu“, – sakė M.Abdel Jalilis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mustafa Abdul Jalilis kalba Tripolio gyventojams.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mustafa Abdul Jalilis kalba Tripolio gyventojams.

Kankinių aikštėje, kuri anksčiau buvo vadinama Žaliąja aikšte, viešai rodydavosi ir nuverstasis lyderis, kuris dabar slapstosi.

Šeštadienį atvykęs į Tripolį, M.Abdel Jalilis buvo sutiktas patiesus raudoną kilimą. Jį pasitiko ir saugojo šimtai žmonių.

Tuo tarpu M.Kadhafi pirmadienį vėl pažadėjo kautis iki pergalės, o jo pajėgos pradėjo netikėtus kontrpuolimus trimis frontais.

Kinija pripažino LNT Libijos valdžia

Kinija pirmadienį tapo paskutine didžiąja valstybe, po M.Kadhafi nuvertimo Libijos oficialia valdžia pripažinusia LNT.

Kinija, kuri yra svarbi investuotoja Libijoje ir kuri buvo siejama su galimais kariniais pardavimo M.Kadhafi kontraktais pažeidžiant Jungtinių Tautų (JT) ginklų embargą, paskelbė, kad „gerbia Libijos žmonių pasirinkimą“.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Ma Zhaoxu sakė, kad Kinija LNT vaidmenį laiko labai svarbiu ir palaiko su ja glaudžius kontaktus.

Kinija yra paskutinė JT Saugumo Tarybos narė, pripažinusi LNT. Anksčiau Kinija kritikuodavo NATO vadovaujamą aviacijos kampaniją prieš M.Kadhafi pajėgas ir atsisakydavo pasmerkti diktatorių. Kinija Libijoje daug investuoja – 26 kinų kompanijų verslo interesai čia vertinami 20-čia mlrd. dolerių.

Ma Zhaoxu pareiškime sakoma, kad Kinija viliasi, jog visos su Libija pasirašytos sutartys liks galioti ir bus įgyvendintos.

Kinija Libijoje daug investuoja – 26 kinų kompanijų verslo interesai čia vertinami 20-čia mlrd. dolerių.Neaišku, ar Kinijos delsimas pripažinti LNT ir anksčiau šį mėnesį pasirodę pranešimai, kad Kinijos ginklų gamintojai liepą derėjosi su M.Kadhafi atstovais dėl karinių prekių pardavimo, paveiks besimezgančius ryšius.

Kinija patvirtino, kad tokios derybos, apie kurias pirmasis paskelbė Kanados laikraštis „Globe and Mail“, vyko, bet teigė, kad jokie susitarimai nebuvo pasirašyti ir jokie ginklai neatsiųsti. Be to, nėra jokių požymių, kad Kinijos vyriausybė vaidino kokį nors vaidmenį ginklų gamintojams palaikant kontaktus su M.Kadhafi.

„Amnesty International“ kaltina M.Kadhafi nuvertusias grupes karo nusikaltimais

„Amnesty International“ antradienį apkaltino M.Kadhafi nuvertusias jėgas karo nusikaltimais ir pareiškė, kad Libijos LNT privalo imtis veiksmų ir sustabdyti keršto išpuolius bei savavališkus areštus.

Šios žmogaus teisių gynimo organizacijos ataskaitoje pateikiami daugiausia M.Kadhafi režimo vykdytų pažeidimų pavyzdžiai, tačiau bendrais bruožais nusakomi ir rimti pažeidimai, kuriuos žiauriai suvedinėdamos sąskaitas įvykdė naujojo režimo pajėgos.

Kai kurie jų sučiupti ar pasidavę buvo mirtinai sumušti, mažiausiai trys buvo pakarti, o kiti buvo nušauti, – sakoma ataskaitoje.Pasak „Amnesty International“, nuo vasario Rytų Libijoje buvo sučiupta ir nužudyta dešimtys žmonių, įtariamų buvus saugumo agentais, M.Kadhafi šalininkais ar samdiniais.

„Opozicijos kovotojai ir šalininkai grobė, savavališkai sulaikė, kankino ir žudė buvusius saugumo pajėgų narius, įtariamus M.Kadhafi šalininkus; grobė karius ir užsienio piliečius, neteisingai įtartus esant samdiniais ir kovojant M.Kadhafi pajėgų pusėje“, – sakoma ataskaitoje.

Organizacija nurodo, kad pirmosiomis sukilimo dienomis protestuotojų grupės nužudė kažkiek pagrobtų karių ir įtariamų samdinių.

„Kai kurie jų sučiupti ar pasidavę buvo mirtinai sumušti, mažiausiai trys buvo pakarti, o kiti buvo nušauti“, – sakoma ataskaitoje „Mūšis už Libiją: žudymai, dingimai ir kankinimai“ (angl. „The Battle for Libya – Killings, Disappearances and Torture“).

„LNT turi sunkią užduotį suvaldyti opozicijos kovotojus ir „budrumo grupes“, atsakingas už rimtus žmogaus teisių pažeidimus, tarp jų – galimus karo nusikaltimus, bet pademonstravo nenorą patraukti juos atsakomybėn“, – teigiama ataskaitoje.

Tačiau „Amnesty International“ pripažino, kad įtariami buvusios opozicijos karo nusikaltimai yra „mažesnio masto“ nei tie, kuriuos įvykdė M.Kadhafi režimas, galimai atsakingas už nusikaltimus žmoniškumui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min