Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 15d. 23:06

„Islamo valstybės“ Mosule nebėra, tačiau gyventojams vis tiek gresia pavojus

Irako kariai švenčia Mosulo išlaisvinimą
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Irako kariai švenčia Mosulo išlaisvinimą

Pirmadienį baigėsi beveik devynis mėnesius trukusi „Islamo valstybės“ (IS) kovotojų užimto Mosulo išvadavimo kampanija. Nors Irakas paskelbė „visišką pergalę“ prieš IS Mosule, karo ir bado išvarginti vietos gyventojai vis dar nusiteikę labai pesimistiškai, rašo „The Guardian“.

Atkovoti beveik trejus metus džihadistų tvirtove buvusį miestą daugiausia padėjo JAV vadovaujamos koalicijos vykdomi oro smūgiai. Vis dėlto pergalę apkartina tūkstančiai aukų, griuvėsiais virtę ištisi miesto rajonai ir beveik 900 tūkst. žmonių, turėjusių palikti namus.

Mosulo piliečiams, išgyvenusiems katastrofišką išbandymą, ir toliau gresia mirtinas pavojus. Žmogaus teisių apsaugos organizacijos reikalauja Irako vyriausybės imtis veiksmų tam, kad būtų apsaugoti nekalti žmonės. Taip pat reikalaujama tirti didelio masto civilių nužudymus.

„Siaubų, kuriuos liudijo Mosulo žmonės, ir nepagarbos gyvybei, kurią demonstravo visos šiame konflikte dalyvavusius pusės, vykdytojai negali likti nenubausti“, – sakė žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ tyrimų direktorius Vidurio Rytuose Lynnas Maaloufas.

L.Maaloufas: „Siaubų, kuriuos liudijo Mosulo žmonės, ir nepagarbos gyvybei, kurią demonstravo visos šiame konflikte dalyvavusius pusės, vykdytojai negali likti nenubausti.“

„Žuvo ištisos šeimos, šiandien daugybė jų vis dar palaidotos po griuvėsiais. Mosulo žmonės nusipelnė, kad jų vyriausybė pasirūpintų teisingumo įvykdymu ir kompensacijų išmokėjimu", – pridūrė L.Maaloufas

JAV vadovaujamai koalicijai atkovojus Mosulą, „Islamo valstybė“ Irake liko be pagrindinės tvirtovės, todėl ekstremistai buvo priversti bėgti į dykumą.

Mosulo išlaisvinimas ir vėl leido sutelkti dėmesį į civilių padėtį. Dauguma jų buvo priversti palikti miestą, todėl ateinančiais mėnesiais jie šalyje glausis kaip pabėgėliai. Be pastogės likusiems Mosulo gyventojams vasariškoje Irako Kaitroje teks laukti, kol bus atstatytas jų miestas.

IS kovotojai, bandydami atremti priešininkų puolimą, pasinaudojo civiliais kaip gyvaisiais skydais. Taip pat manoma, kad daugybę žmonių pražudė JAV vadovaujamos koalicijos vykdyti oro smūgiai.

Dauguma išgyvenusiųjų bus tikrinami, ar nėra susiję su IS, ir ar kovų metu nebendradarbiavo su ekstremistų grupuote. Praeityje vykdant patikrinimo procesą daugybė žmonių buvo nubausti nesulaukę teismo. Tiesa, šįkart Irako pareigūnai pažadėjo užkirsti kelią savavališkoms bausmėms.

Jungtinių tautų (JT) žmogaus teisių komisaras Zeidas Ra'adas al Husseinas reikalavo Irako vyriausybės užtikrinti, kad žmogaus teisės būtų gerbiamos. Antradienį Z.R.al Husseinas teigė, kad konflikte su IS Mosulo išvadavimas buvo „lūžio taškas“, tačiau ekstremistai tokiose išlikusiose tvirtovėse kaip Tal Afaras ir Havija toliau prieš civilius vykdo „kasdienius žiaurumus“.

„Kad ir kokie siaubingi būtų IS nusikaltimai, čia nėra vietos kerštui“, – pridūrė Z.R.al Husseinas.

Norvegijos pabėgėlių tarybos atstovė spaudai Melany Markham, šiuo metu esanti netoli Mosulo, situaciją apibūdino itin niūriai.

Z.R.al Husseinas: „Kad ir kokie siaubingi būtų IS nusikaltimai, čia nėra vietos kerštui.“

„Kuo arčiau fronto linijos yra žmonės, tuo didesni jų poreikiai, ir tuo sunkiau juos patenkinti. Dauguma žmonių keletą mėnesių gyveno be maisto, vandens ir vaistų. Jų situacija yra beviltiška“, – sakė M.Markham.

M.Markhan teigimu, Irako vyriausybė ir JAV vadovaujama koalicija tapo atsakingos už apsaugą tų Irako civilių, kurie „buvo nuolat nuviliami“ tiek dėl humanitarinės pagalbos, tiek dėl rekonstrukcijos projektų, tiek dėl teisingumo įvykdymo.

Humanitarinę pagalbą teikiantys darbuotojai tikina, kad stovyklose apsistoję pabėgėliai kenčia nuo maisto, vandens ir elektros trūkumo, todėl išgyventi alinantį dykumos karštį jiems – itin sudėtinga.

Šiuo metu stovykloje apsistojęs Salihas Mohammadas iš vakarinės Mosulo dalies „The Guardian“ teigė negalintis grįžti į miestą, nes ten neteikiamos jokios viešosios paslaugos, o didžioji dalis jo rajono buvo sugriauta kovų metu.

„Du mano broliai dingo... Nežinau, ar jie gyvi, – sakė 36 metų vyras. – Mano namas buvo sugriautas kovų metu, todėl atvykome čia praeitą savaitę. Mosule nesaugu, kadangi net rytinėje miesto dalyje vis dar yra užsilikusių IS kovotojų, kurie vykdo puolimus.“

Hafsa: „Praradome viską: savo namus, savo automobilius, savo vyrus. Greitu metu neketinu grįžti į Mosulą. Ten nėra gyvenimo, vakarų Mosule viskas sulyginta su žeme. Gyvenimas stovykloje nėra idealus, tačiau čia ramu ir niekas nebando tau grasinti. Mosulo ateitis yra žmonių ir vyriausybės rankose, todėl jie, norėdami pagerinti gyvenimą Mosule, privalo dirbti drauge.“

Toje pačioje stovykloje apsistojo ir 40 metų Hafsa bei aštuoni jos vaikai. Iš vakarų Mosulo atvykusi moteris sako, kad dingo keletas jos giminaičių.

„Praradome viską: savo namus, savo automobilius, savo vyrus. Greitu metu neketinu grįžti į Mosulą. Ten nėra gyvenimo, vakarų Mosule viskas sulyginta su žeme. Gyvenimas stovykloje nėra idealus, tačiau čia ramu ir niekas tau negrasina. Mosulo ateitis yra žmonių ir vyriausybės rankose, todėl jie, norėdami pagerinti gyvenimą Mosule, privalo dirbti drauge“, – sakė Hafsa.

Tuo tarpu 20 metų karys Muhammadas Abdulas Abbasas „The Washington Post“ sakė besidžiaugiantis, kad kova pagaliau pasibaigė. Vis dėl to vaikinas vardino siaubą keliančius skaičius: per pastaruosius devynis mėnesius bandant atkovoti Mosulą žuvo 15 jo artimų draugų.

Antradienį „Amnesty International“ paviešino ataskaitą, kurioje reikalaujama sukurti nepriklausomą komisiją, skirtą civilių nužudymo tyrimui. Tyrimo akiratyje atsidurtų visos konflikte dalyvavusios pusės, įskaitant Jungtinės Karalystės pajėgas, prisidėjusias prie bombardavimo kampanijos.

Ataskaitoje paminėtos 45 atakos, kurių metu žuvo mažiausiai 426 žmonės. Taip pat teigiama, kad IS naudojosi civiliais kaip gyvaisiais skydais, o koalicijai nepavyko pritaikyti kovos taktikų, todėl ji ir toliau naudojo netinkamus ginklus, paveikiančius didelę teritoriją tankiai apgyvendintame mieste.

„Mosulo atsiėmimo operacijos metu žuvusių civilių skaičius nedelsiant turi būti viešai pripažįstamas aukščiuose Irako vyriausybės sluoksniuose ir tose valstybėse, kurios priklausė JAV vadovaujamai koalicijai“, – rašė „Amnesty International“.

Mosulo atgavimo operacijos metu JK įvykdė daugiau nei 700 oro smūgių, todėl, anot žmogaus teisių stebėtojų, Gynybos ministerija turėtų sudaryti komisiją, tiriančią civilių aukų atvejus.

„Karinis konfliktas Mosule gali baigtis, tačiau humanitarinės krizės pabaigos kol kas nematyti“, – rašoma pareiškime. Atskaitoje nurodoma, kad tūkstančiai žmonių dėl kovų buvo priversti palikti namus.

„Daugelis jų neturi kur grįžti, kadangi konflikto metu buvo padaryta didžiulė žala, o tokios pagrindinės paslaugos kaip vandens tiekimas, elektra, infrastruktūra, įskaitant mokyklas ir ligonines, turi būti atstatytos ir pataisytos“, – rašoma „Amnesty International“ ataskaitoje.

„The Washington Post“ rašo, kad Irako vidaus reikalų ministerija apskaičiavo, jog 65 proc. Mosulo senamiesčio pastatų buvo smarkiai apgriauti arba visiškai sunaikinti. Tuo tarpu vakariniuose rajonuose skaičiuojama dar didesnė žala: sunaikinti maždaug 70 proc. visų pastatų ir infrastruktūros.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min