2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
11 21 /20:40

Atskleista, ko nori „Hamas“ paliaubų metu

Izraelio pajėgos užėmė „Hamas“ vadovybės pastatus Gazos mieste
Izraelio pajėgos užėmė „Hamas“ vadovybės pastatus Gazos mieste / IDF
VIDEO: Pamatykite, kaip Jemeno husiai užgrobia laivą Raudonojoje jūroje

Visas Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

„Hamas“ siekia, jog oro operacijos būtų nutrauktos kaip paliaubų dalis

15:31

Nepatvirtintais Izraelio žiniasklaidos pranešimais, „Hamas“ reikalauja, kad Izraelis nutrauktų skrydžius virš Gazos Ruožo, kol galios paliaubos, skelbia BBC.

Naujienų svetainėje „Walla“ rašoma, kad „Hamas“ lyderis Gazos Ruože Yahya Sinwaras nori, kad skrydžiai virš visos Gazos Ruožo teritorijos būtų sustabdyti, o naujienų svetainėje „YNet“ teigiama, kad „Hamas“ siekia, jog skrydžiai virš šiaurinės Gazos Ruožo dalies būtų vykdomi tik šešias valandas per dieną.

Pagrindinė Izraelio puolimo dalis yra oro kampanija, per kurią jo lėktuvai nuo karo pradžios, kai spalio 7 d. „Hamas“ užpuolė Izraelio bendruomenes, smogė tūkstančius kartų.

Gazos Ruožo „Hamas“ valdoma Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad per smūgius žuvo 13 300 žmonių, įskaitant daugiau kaip 5 000 vaikų. Per spalio 7 d. „Hamas“ išpuolius žuvo apie 1 200 žmonių, o apie 240 žmonių buvo pagrobti.

Be naikintuvų, Izraelis virš Gazos Ruožo naudoja nežinomą skaičių dronų, skirtų tiek atakoms, tiek stebėjimui, be kita ko, taikiniams ir grėsmėms savo antžeminėms pajėgoms nustatyti. Sustabdžius operacijas iš oro, Izraeliui būtų trukdoma rinkti žvalgybinę informaciją, įskaitant įkaitų paleidimo stebėseną.

Jei tai tiesa, toks reikalavimas visiškai nutraukti skrydžius gali tapti kliūtimi Izraeliui, o susitarimo atveju būtų sunku patikrinti, ar jo laikomasi.

IDF/Izraelio pajėgos
IDF/Izraelio pajėgos

 

Baltieji rūmai: „Wagner“ grupė ruošiasi sustiprinti „Hezbollah“ arba Irano oro gynybą

20:39

Baltieji rūmai antradienį pranešė, kad Rusijos samdinių grupė „Wagner“ ruošiasi sustiprinti Libano judėjimo „Hezbollah“ arba Teherano režimo priešlėktuvinę gynybą.

Baltųjų rūmų teigimu, tai yra „precedento neturinčio dviejų JAV priešininkių bendradarbiavimo gynybos srityje dalis“.

„Mūsų informacija (...) rodo, kad „Wagner“ grupė Rusijos vyriausybės nurodymu ruošiasi suteikti oro gynybos pajėgumus „Hezbollah“ arba Iranui“, – žurnalistams sakė Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby.

via REUTERS-Scanpix nuotr.
via REUTERS-Scanpix nuotr.

 

 

JT: dėl blogėjančių sąlygų Gazos Ruože gali pradėti plisti įvairios ligos

19:40

Jungtinės Tautos antradienį pareiškė, kad dėl degalų trūkumo ir blogėjančių sanitarinių sąlygų Gazos Ruože gali pradėti plisti įvairios ligos.

JT vaikų reikalų agentūra UNICEF pareiškė, kad šiame palestiniečių anklave kyla rimta masinio ligų protrūkio grėsmė.

„Jei nebus pakankamai degalų, žlugs sanitarijos paslaugos. Taigi, be minosvaidžių ir bombų, turime puikų nepalankių sąlygų derinį ligoms plisti“, – teigė UNICEF.

Spalio 7 dieną palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ surengė išpuolį prieš Izraelį ir, pasak vietos pareigūnų, nužudė apie 1,2 tūkst. žmonių, daugiausia civilių, o apie 240 asmenų paėmė įkaitais.

Atsakydamas į tai Izraelis vykdo bombardavimo kampaniją ir sausumos puolimą Gazos Ruože, pažadėjęs sunaikinti „Hamas“ ir užtikrinti įkaitų paleidimą.

Kaip teigia „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo vyriausybė, per karą jau žuvo daugiau kaip 13,3 tūkst. žmonių, įskaitant tūkstančius vaikų.

Po „Hamas“ išpuolio buvo nutrauktas vandens, elektros, degalų ir maisto tiekimas skurdžiai ir tankiai apgyvendintai Gazos Ruožo teritorijai.

UNICEF atstovas Jamesas Elderis paragino išlaisvinti apie 30 įkaitais laikomų vaikų, sakydamas, kad jų baimė ir kankinimas turi baigtis.

UNICEF ypač nerimauja dėl choleros protrūkio rizikos Gazos Ruože ir baiminasi, kad protrūkio atveju vaikų mirčių skaičius žaibiškai padidėtų.

Cholera, kuri kol kas nebuvo nustatyta Gazos Ruože, užsikrečiama nuo bakterijos, kuri paprastai plinta per užterštą maistą ar vandenį.

Ši liga sukelia viduriavimą ir vėmimą ir gali būti ypač pavojinga mažiems vaikams.

REUTERS-Scanpix nuotr.
REUTERS-Scanpix nuotr.

 

„Hamas“ vyriausybė: Gazos Ruože žuvusiųjų skaičius viršijo 14 tūkst.

19:36

„Hamas“ kontroliuojama Gazos Ruožo ministerija pranešė, kad kovoms šioje teritorijoje tęsiantis jau antrą mėnesį, karo aukų skaičius antradienį pasiekė 14 128.

Tarp žuvusiųjų – 5 840 vaikų ir 3 920 moterų, pranešė vyriausybė. 

Jos duomenimis, dar 33 tūkst. žmonių buvo sužeisti.

Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“, atsakydamas į spalio 7-osios išpuolius, per kuriuos, žydų valstybės pareigūnų teigimu, pietų Izraelyje žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių, daugiausia civilių, ir apie 240 žmonių buvo paimti įkaitais.

BRICS šalys ragina sudaryti tvirtas ir tvarias humanitarines paliaubas Gazos Ruože

18:26

BRICS šalių grupės vadovai per virtualų susitikimą, kurio tikslas – parengti bendrą atsaką į Izraelio ir „Hamas“ konfliktą, antradienį paragino nedelsiant sudaryti humanitarines paliaubas Gazos Ruože.

„Raginame nedelsiant sudaryti ilgalaikes, tvirtas ir tvarias humanitarines paliaubas ir nutraukti karinius veiksmus“, – pareiškime teigė didžiausių besiformuojančios rinkos ekonomikos šalių grupė, kuriai priklauso Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrika.

 

Xi Jinpingas ragina surengti tarptautinę taikos konferenciją dėl Izraelio ir „Hamas“ karo

18:13

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) antradienį kalbėdamas virtualiame BRICS bloko šalių susitikime paragino surengti tarptautinę taikos konferenciją Izraelio ir „Hamas“ konfliktui išspręsti.

„Tvirta taika ir saugumas Artimuosiuose Rytuose neįmanomi be teisingo Palestinos klausimo sprendimo“, – teigė Xi Jinpingas, kalbėdamas per vertėją.

„Kinija ragina kuo greičiau sušaukti tarptautinę taikos konferenciją, kuri būtų autoritetingesnė, kad būtų pasiektas tarptautinis sutarimas dėl taikos“, – sakė jis.

Xi Jinpingas pridūrė, kad tokioje konferencijoje „būtų siekiama kuo greičiau rasti visapusišką, teisingą ir tvarų Palestinos klausimo sprendimą“.

„Prasidėjus naujausiam palestiniečių ir Izraelio konfliktui, Kinija aktyviai dirba skatindama taikos derybas ir paliaubas“, – sakė jis.

Pasak jo, Pekinas ir toliau teiks humanitarinę pagalbą, kad palengvintų sunkią humanitarinę padėtį Gazos Ruože.

Pretorija suorganizavo virtualų BRICS susitikimą, kurio tikslas – parengti bendrą atsaką į Izraelio ir „Hamas“ konfliktą.

BRICS – didžiausių besiformuojančios rinkos ekonomikos šalių grupę – iš pradžių sudarė Brazilija, Rusija, Indija, Kinija. 2010-aisiais prie jos prisijungė PAR. Į bloką taip pat turi įstoti Iranas, Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Argentina, Egiptas ir Etiopija.

Izraelio ir „Hamas“ karas kilo po netikėto palestiniečių islamistų grupuotės išpuolio Izraelyje spalio 7 dieną, kai žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių.

Per Izraelio atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui jau žuvo daugiau kaip 13,3 tūkst. žmonių, įskaitant tūkstančius vaikų, nurodo „Hamas“ valdomos palestiniečių teritorijos vyriausybė.

Kinija istoriškai būdavo palanki palestiniečiams ir remdavo dviejų valstybių sprendimą Izraelio ir palestiniečių konflikte.

Pekinas nuo pat karo pradžios praėjusį mėnesį ragina nedelsiant nutraukti ugnį.

REUTERS-Scanpix nuotr.
REUTERS-Scanpix nuotr.

 

Paliaubos nereiškia karo pabaigos

17:56

Žodžiai „laikinos paliaubos“, pavartoti šiandieniniame „Hamas“ pareiškime, nėra tas pats, kas paliaubos ar pabaiga karo Gazoje, kuris iki šiol pareikalavo daugiau kaip 13 000 gyvybių, sako BBC korespondentas Frankas Gardneris.

Vienas didžiausių kliuvinių derybose dėl įkaitų išlaisvinimo iš Gazos Ruožo buvo ugnies nutraukimo klausimas.

Izraelis nuolat tam priešinosi, nes mano, kad „Hamas“ pasinaudos paliaubomis, kad apsiginkluotų ir persigrupuotų prieš vėl puldama Izraelį.

Tačiau deryboms artimi šaltiniai teigia, kad susitarimas dėl įkaitų greičiausiai apims laikiną kovų pertrauką, trunkančią po kelias valandas kasdien tris-penkias dienas.

Tai leistų ne tik paleisti kai kuriuos įkaitus iš nelaisvės Gazos Ruože, bet ir gerokai padidinti pagalbą teritorijai, įskaitant labai reikalingus degalus, skelbia BBC.

IDF/Izraelio kariai nusitaikė į „Hamas“ tunelį Gazos Ruože
IDF/Izraelio kariai nusitaikė į „Hamas“ tunelį Gazos Ruože

 

Izraelis suėmė ir iškvotė 300 kovotojų

17:49

Nuo karo pradžios Izraelio pajėgos (IDF) Gazos Ruože suėmė daugiau kaip 300 kovotojų, skelbia JAV įsikūrusio Karo tyrimų instituto (ISW) analitikai.

Izraelio pajėgos, apklausdamos sulaikytus kovotojus, gavo informacijos apie požeminių tunelių, sandėlių ir ginklų vietas ir apie tai, kad „Hamas“ maskuoja civilinius objektus.

Pirmadienį IDF pajėgos Gazos Ruože surengė antskrydį, kurio metu nukovė tris „al Qassem brigadų“ kuopų vadus.

Izraelio gynybos pajėgos/ „Mannie's War Room“/ „Telegram“/Izraelio aptikti „Hamas“ ginklai
Izraelio gynybos pajėgos/ „Mannie's War Room“/ „Telegram“/Izraelio aptikti „Hamas“ ginklai

 

ES leido toliau teikti paramą palestiniečiams

17:30

Europos Sąjunga antradienį leido toliau teikti vystymuisi skirtą paramą palestiniečiams, po patikrinimo paaiškėjus, kad islamistų grupuotė „Hamas“ tų lėšų negauna, tačiau teigė, kad ateityje bus vykdoma griežtesnė kontrolė.

„Atlikus peržiūrą nenustatyta jokių požymių, kad ES lėšos būtų tiesiogiai ar netiesiogiai naudingos teroristinei organizacijai „Hamas“, – sakė Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Valdis Dombrovskis.

Praėjusį mėnesį, kelios dienos po „Hamas“ atakos prieš Izraelį, ES pareiškė pradėjusi peržiūrėti savo paramą palestiniečiams, skirtą vystymuisi.

Briuseliui tąsyk teko paaiškinti, kad jokia parama kol kas nebuvo sustabdyta, nors taip anksčiau buvo sakęs vienas eurokomisaras.

Europos Komisija sakė, jog po „Hamas“ išpuolių prieš Izraelį skubiai peržiūrės šią paramą, kad įsitikintų, jog pinigai nebuvo panaudoti ne pagal paskirtį.

Numatyta ES parama palestiniečiams siekia 691 mln. eurų. EK savo spalio pareiškime taip pat pabrėžė, kad peržiūra taikoma tik vystymuisi skirtam finansavimui, o ne atskiram ES humanitarinės pagalbos palestiniečiams biudžetui.

Po „Hamas“ spalio 7-osios atakos, kai Izraelyje žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių ir buvo paimta apie 240 įkaitų, žydų valstybė pažadėjo sunaikinti šią palestiniečių islamistų organizaciją.

Per Izraelio kariuomenės oro ir sausumos kampaniją Gazos Ruože jau žuvo per 13,3 tūkst. žmonių, nurodo šią palestiniečių teritoriją nuo 2007-ųjų valdančios „Hamas“ vyriausybė.

 

JAV pajėgos smogė atsakydamos į ataką Irake, sako amerikiečių kariškis

17:28

JAV pajėgos antradienį atsakė į išpuolį vienoje Irako bazėje, per kurį buvo nesmarkiai sužeistas personalas ir padaryta žala infrastruktūrai, pranešė vienas amerikiečių kariuomenės pareigūnas.

„Po išpuolio (...) JAV pajėgos atsakė savigyna prieš tuos, kurie įvykdė smūgį“, – sakė pareigūnas, su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs apie rytinę drono ataką Abu Graibo regione į vakarus nuo Bagdado.

AP-Scanpix nuotr.
AP-Scanpix nuotr.

 

„Visiškai nutraukti ugnį ir sustabdyti Izraelio oro operacijas, išskyrus šiaurę, kur jos bus nutraukiamos tik 6 val. per dieną“

16:39

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu antradienį pareiškė, kad daroma pažanga dėl įkaitų išlaisvinimo, tarpininkams pareiškus, kad artėjama susitarimo link.

„Tikiuosi, kad netrukus bus gerų naujienų“, – šalies šiaurėje esančioje karinėje bazėje Izraelio kariams sakė B. Netanyahu.

Netrukus po to jo biuras išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad „atsižvelgiant į įvykius, susijusius su mūsų įkaitų išlaisvinimu“, antradienį vakare posėdžius surengs karo meto ministrų kabinetas, saugumo ministrų kabinetas ir vyriausybė.

Šie Izraelio premjero komentarai nuskambėjo tuo metu, kai „Hamas“ lyderis ir pagrindinis tarpininkas Kataras pareiškė, kad susitarimas dėl paliaubų su žydų valstybe netrukus bus pasiektas.

Šaltiniai iš „Hamas“ ir „Islamo džihado“, kalbėję su anonimiškumo sąlyga, naujienų agentūrai AFP sakė, kad preliminariame susitarime numatyta apsikeisti įkaitais ir palestiniečiais belaisviais bei sudaryti penkių dienų paliaubas.

Šaltiniai nurodė, kad pateiktame susitarime numatyta visiškai nutraukti ugnį Gazos Ruože ir sustabdyti Izraelio oro operacijas virš palestiniečių teritorijos, išskyrus šiaurę, kur jos bus nutraukiamos tik šešioms valandoms per dieną.

Po „Hamas“ spalio 7-osios atakos, kai Izraelyje žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių ir buvo paimta apie 240 įkaitų, žydų valstybė pažadėjo sunaikinti šią palestiniečių islamistų organizaciją.

Per Izraelio kariuomenės oro ir sausumos kampaniją Gazos Ruože jau žuvo per 13,3 tūkst. žmonių, nurodo šią palestiniečių teritoriją nuo 2007-ųjų valdančios „Hamas“ vyriausybė.

Tačiau savo komentaruose B. Netanyahu neužsiminė apie paliaubas.

„Norime atkurti saugumą, imsimės veiksmų ir sieksime grąžinti saugumą tiek pietuose, tiek šiaurėje“, – sakė jis.

„Noriu jus pasveikinti ir pasakyti, kad tęsiame iki pergalės“, – nurodė premjeras.

„Mannie's War Room“/„Telegram“/Izraelio kariai
„Mannie's War Room“/„Telegram“/Izraelio kariai

 

PAR kaltina Izraelį karo nusikaltimais ir genocidu

15:57

Pietų Afrikos Respublikos (PAR) prezidentas Cyrilas Ramaphosa, antradienį pirmininkaudamas neeiliniam BRICS šalių grupės aukščiausiojo lygio susitikimui, apkaltino Izraelį karo nusikaltimais ir genocidu Gazos Ruože.

„Kolektyvinis palestiniečių civilių baudimas Izraeliui neteisėtai naudojant jėgą yra karo nusikaltimas. Sąmoningas atsisakymas suteikti Gazos gyventojams vaistų, degalų, maisto ir vandens prilygsta genocidui“, – sakė jis.

Izraelio ir „Hamas“ karas kilo po netikėto palestiniečių islamistų grupuotės išpuolio Izraelyje spalio 7 dieną, kai žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių.

Per Izraelio atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui jau žuvo daugiau kaip 13,3 tūkst. žmonių, nurodo „Hamas“ valdomos palestiniečių teritorijos vyriausybė.

Tuo tarpu Izraelis anksčiau atšaukė savo ambasadorių PAR Eliavą Belotserkovsky (Eliavą Belocerkovskį) konsultacijoms prieš šios Afrikos šalies parlamento balsavimą dėl izraeliečių ambasados likimo.

PAR praėjusią savaitę paskelbė, kad dėl Izraelio esą vykdomo genocido kreipėsi į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą (TBT). Pirmadienį PAR vyriausybė paragino TBT išduoti Izraelio premjero Benjamino Netanyahu arešto orderį.

 

„Hamas“ siekia, jog oro operacijos būtų nutrauktos kaip paliaubų dalis

15:31

Nepatvirtintais Izraelio žiniasklaidos pranešimais, „Hamas“ reikalauja, kad Izraelis nutrauktų skrydžius virš Gazos Ruožo, kol galios paliaubos, skelbia BBC.

Naujienų svetainėje „Walla“ rašoma, kad „Hamas“ lyderis Gazos Ruože Yahya Sinwaras nori, kad skrydžiai virš visos Gazos Ruožo teritorijos būtų sustabdyti, o naujienų svetainėje „YNet“ teigiama, kad „Hamas“ siekia, jog skrydžiai virš šiaurinės Gazos Ruožo dalies būtų vykdomi tik šešias valandas per dieną.

Pagrindinė Izraelio puolimo dalis yra oro kampanija, per kurią jo lėktuvai nuo karo pradžios, kai spalio 7 d. „Hamas“ užpuolė Izraelio bendruomenes, smogė tūkstančius kartų.

Gazos Ruožo „Hamas“ valdoma Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad per smūgius žuvo 13 300 žmonių, įskaitant daugiau kaip 5 000 vaikų. Per spalio 7 d. „Hamas“ išpuolius žuvo apie 1 200 žmonių, o apie 240 žmonių buvo pagrobti.

Be naikintuvų, Izraelis virš Gazos Ruožo naudoja nežinomą skaičių dronų, skirtų tiek atakoms, tiek stebėjimui, be kita ko, taikiniams ir grėsmėms savo antžeminėms pajėgoms nustatyti. Sustabdžius operacijas iš oro, Izraeliui būtų trukdoma rinkti žvalgybinę informaciją, įskaitant įkaitų paleidimo stebėseną.

Jei tai tiesa, toks reikalavimas visiškai nutraukti skrydžius gali tapti kliūtimi Izraeliui, o susitarimo atveju būtų sunku patikrinti, ar jo laikomasi.

IDF/Izraelio pajėgos
IDF/Izraelio pajėgos

 

Ekonomikos ministerijai patarė neatsilikti nuo mados ir vietoj Ukrainos remti Izraelį

14:04

Lietuvą pasiekė sufabrikuotas vaizdo įrašas iš Niujorko, kuriame matyti, kaip reklamoje Ukrainą palaikantį užrašą tariamai pakeičia analogiškas užrašas apie Izraelį.

Viena internautė jį susiejo su mūsų šalies parama Ukrainai ir paragino labiau reaguoti į tarptautines aktualijas. Bet kadras yra pakeistas – į realų vaizdą redagavimo programa įkeltas minėtas tekstas.

Plačiau skaitykite ČIA.

Ekrano nuotr. iš „X“/Melagieną labiausiai išplatino interneto vartotojai iš JAV
Ekrano nuotr. iš „X“/Melagieną labiausiai išplatino interneto vartotojai iš JAV

 

Prieš PAR balsavimą dėl Izraelio ambasados žydų valstybė atšaukia ambasadorių

13:08

Izraelis atšaukė savo ambasadorių Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) Eliavą Belotserkovsky konsultacijoms prieš šios Afrikos šalies parlamento balsavimą dėl izraeliečių ambasados likimo.

Įtampa tarp abiejų šalių neseniai padidėjo dėl Izraelio karo Gazos Ruože. PAR prezidentas Cyrilas Ramaphosa yra sakęs, kad, jo šalies nuomone, Izraelis Gazos Ruože vykdo karo nusikaltimus ir genocidą.

„Po naujausių Pietų Afrikos pareiškimų Izraelio ambasadorius Pretorijoje atšaukiamas į Jeruzalę konsultacijoms“, – vėlai pirmadienį socialiniame tinkle „X“ paskelbė Izraelio užsienio reikalų ministerija.

Antradienį PAR parlamentas turėtų balsuoti dėl pasiūlymo uždaryti Izraelio ambasadą ir nutraukti ryšius su Izraeliu iki ugnies nutraukimo Gazos Ruože.

Kairiosios opozicinės partijos „Ekonominės laisvės kovotojai“ (EFF) pateiktą pasiūlymą remia valdantysis Afrikos nacionalinis kongresas (ANC) ir mažesnės partijos.

PAR reikalauja arešto orderio B.Netanyahu

PAR praėjusią savaitę paskelbė, kad dėl Izraelio esą vykdomo genocido kreipėsi į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą (TBT). Pirmadienį PAR vyriausybė paragino TBT išduoti Izraelio premjero Benjamino Netanyahu arešto orderį.

„Atsižvelgdami į tai, kad daug pasaulinės bendrijos realiu laiku stebi vykdant šiuos nusikaltimus, įskaitant daugelio Izraelio lyderių pareiškimus apie ketinimus vykdyti genocidą, tikimės, kad netrukus turėtų būti išduoti šių lyderių, įskaitant ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu, arešto orderiai“, – žurnalistams sakė PAR prezidentūros pareigūnė Khumbudzo Ntshavheni. 

Anksčiau šį mėnesį PAR atšaukė savo ambasadorių Izraelyje ir visus diplomatinius darbuotojus šioje šalyje.

Apie Izraelio ir „Hamas“ konfliktą antradienį taip pat bus kalbama virtualiame BRICS bloko šalių susitikime. Jame dalyvaus bloko lyderiai, tarp jų C. Ramaphosa, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas).

Šį ekonominį bloką 2009-aisiais suformavo Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija. 2010-aisiais prisidėjo PAR. Į bloką taip pat turi įstoti Iranas, Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Argentina, Egiptas ir Etiopija.

Izraelio ir „Hamas“ karas kilo po netikėto palestiniečių islamistų grupuotės išpuolio Izraelyje spalio 7 dieną, kai žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių. Per Izraelio atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui jau žuvo daugiau kaip 13,3 tūkst. žmonių, nurodo „Hamas“ valdomos palestiniečių teritorijos vyriausybė.

 

Per Izraelio apšaudymus žuvo 4 žmonės, tarp jų du žurnalistai

13:02

Libano valstybinė žiniasklaida antradienį pranešė, kad per Izraelio apšaudymus šalyje žuvo keturi žmonės, įskaitant du žurnalistus.

Libano Nacionalinė naujienų agentūra pranešė, jog „per priešo bombardavimą Tair Harfos rajone žuvo trys piliečiai – du žurnalistai ir dar vienas civilis“.

Libano televizija „Al-Mayadeen sakė“, kad „per Izraelio ataką žuvo korespondentė Farah Omar ir operatorius Rabihas Maamari".

Kiek anksčiau Libano Nacionalinė naujienų agentūra paskelbė, kad „priešo pajėgų lėktuvams atakavus gyvenamuosius namus Kfar Kiloje, žuvo 80 metų pilietė Laiqa Sarhan ir buvo sužeista jos anūkė“.

Plačiau skaitykite ČIA.

IDF/Izraelio pajėgos
IDF/Izraelio pajėgos

 

Jemeno husiai nufilmavo, kaip iš sraigtasparnio užgrobia laivą Raudonojoje jūroje

12:12

Jemeno husių sukarinta grupuotė paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip jų pajėgos užgrobia laivą „Galaxy Leader“. Vaizdo įrašas paskelbtas praėjus dienai po to, kai husiai paskelbė užgrobę laivą Raudonojoje jūroje, taip esą parodydami paramą „engiamai Palestinos tautai“.

Vaizdo įraše, kurio autentiškumą patikrino laikraštis „The New York Times“, matyti, kaip mažiausiai 10 ginkluotų vyrų, iššokę iš karinio sraigtasparnio, pakibusio tiesiai virš laivo, užlipa ant maždaug 180 m ilgio laivo denio.

Atrodo, kad didžiąją vaizdo įrašo dalį filmuoja kameros, pritvirtintos prie vyrų galvų, ir stebi, kaip jie perima tiltelio kontrolę iš įgulos narių. Vėlesnėje vaizdo įrašo dalyje, nufilmuotoje iš tolo, matyti, kaip aplink laivą ir šalia jo juda keletas mažų valčių, kurias, kaip žinoma, naudoja husių sukilėliai. Ant vienos iš jų plazda husių naudojama Jemeno ir Palestinos vėliava; tos pačios vėliavos šiuo metu plevėsuoja ir ant „Galaxy Leader“.

Laivo „Galaxy Leader“ buvimo vieta nežinoma nuo šeštadienio, kai paskutinis gautas signalas rodė, kad jis yra Raudonojoje jūroje tarp Saudo Arabijos ir Sudano. Tačiau naujajame vaizdo įraše yra užuominų apie tai, kada ir kur laivas buvo užgrobtas.

Vaizdo įraše ant laivo tiltelio sienos esantis laikrodis rodo laiką šiek tiek po 13.00. Be to, navigacinio kompiuterio ekranas rodo, kad laivas nukeliavo beveik tris ketvirtadalius kelio Jemeno pakrante. Šie įrodymai rodo, kad husių kovotojai užėmė laivą, kai jis buvo greitai ir lengvai pasiekiamas nuo Jemeno pakrantės Raudonojoje jūroje.

VIDEO: Pamatykite, kaip Jemeno husiai užgrobia laivą Raudonojoje jūroje

 

Po Izraelio smūgio iš Gazos Ruožo ligoninės evakuota 200 pacientų

10:20

„Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pranešė, kad praėjus kelioms valandoms po to, kai Izraelis smogė vienai iš palestiniečių anklavo ligoninių, padedant Raudonajam Kryžiui iš jos buvo evakuota 200 pacientų.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Ashrafas al Qudra naujienų agentūrai AFP nurodė, kad kad 200 žmonių buvo evakuoti iš Indonezijos ligoninės Džabalijoje ir autobusu nugabenti į „Nasser“ ligoninę pietiniame Kan Junise mieste.

„Izraelio kariuomenė apgulė Indonezijos ligoninę“, – teigė jis. 

„Baiminamės, kad ten nutiks tas pats, kas ir „Dar al Shifa“, – pridūrė atstovas, turėdamas omenyje didžiausią Gazos Ruožo ligoninę, kur praėjusią savaitę Izraelis surengė reidą.

A. al Qudra teigė, kad evakuacija buvo vykdoma bendradarbiaujant su Tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus komitetu (TRKK) ir laikantis gydytojų nurodymų. Šių veiksmų imtasi po to, kai Izraelis smogė greitosios pagalbos automobiliui Gazos Ruožo šiaurėje, teigdamas, kad juo naudojasi palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“.

„Ligoninėje tebėra 400 pacientų ir mes kartu su Tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus komitetu stengiamės juos evakuoti“, – sakė jis, nurodydamas, kad ligoninėje ir jos apylinkėse yra apie 2 tūkst. perkeltųjų asmenų.

Kiek anksčiau „Hamas“ valdoma vyriausybė pranešė, kad aplink ligoninę buvo dislokuota dešimtys tankų ir šarvuočių, kurie apšaudo gydymo įstaigą.

Naujienų agentūros AFP reporteris nurodė, kad matė du autobusus, vežančius TRKK narius į „Nasser“ ligoninę. 

Antradienio rytą A. al Qudra sakė, kad per Izraelio smūgį ligoninei žuvo 12 žmonių, įskaitant pacientus ir juos lydinčius asmenis, o dar kelios dešimtys buvo sužeisti.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Gazos ligoninė
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Gazos ligoninė

 

J.Borrellis: Palestinos valstybės sukūrimas – geriausia Izraelio saugumo garantija

08:59

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pareiškė, kad Palestinos valstybės sukūrimas būtų geriausias būdas užtikrinti Izraelio saugumą.

Po kelionės po Artimuosius Rytus ir derybų dėl Izraelio karo su islamistų grupuote „Hamas“ J.Borrellis surengė vaizdo susitikimą su 27 ES šalių užsienio reikalų ministrais.

ES vyriausiasis diplomatas rašytinėje ES susitikimo santraukoje teigė, kad po diskusijų visame regione jis padarė esminę politinę išvadą: „Manau, kad geriausia Izraelio saugumo garantija yra Palestinos valstybės sukūrimas.“

J.Borrellis tvirtino, kad pasibaigus dabartiniam konfliktui Izraelis neturėtų okupuoti Gazos Ruožo ir kad šios teritorijos kontrolė turėtų būti perduota Palestinos autonomijai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Josepas Borrellis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Josepas Borrellis

„Nepaisant didžiulių iššūkių, turime toliau svarstyti Gazos ir būsimos Palestinos valstybės stabilizavimo klausimus“, – sakė jis.

J.Borrellis, apsilankęs keliose arabų valstybėse, teigė, kad šiuo metu dėl beviltiškos humanitarinės padėties Gazos Ruože reikia imtis skubių priemonių.

„JT Saugumo Tarybos rezoliucija, kuria raginama nedelsiant paskelbti humanitarines pertraukas, yra didelis žingsnis į priekį, tačiau turime užtikrinti, kad ji būtų greitai įgyvendinta“, – sakė ES pareigūnas.

Kitas didelius nuogąstavimus keliantis klausimas buvo tas, kad konfliktas gali dar labiau paaštrinti nestabilią padėtį Vakarų Krante ir įtraukti kitus veikėjus Artimuosiuose Rytuose.

„Didėjant ekstremistų ir naujakurių smurtui prieš palestiniečius, kyla realus pavojus, kad situacija gali paaštrėti, – sakė J.Borrellis. – Pranešimai apie husių užgrobtą laivą yra dar vienas nerimą keliantis signalas, liudijantis apie [konflikto] išplitimo regione pavojų.“

Irano remiami Jemeno husių sukilėliai sekmadienį teigė Raudonojoje jūroje užgrobę Izraelio verslininkui priklausantį krovininį laivą ir nukreipę jį į savo šalies pakrantę.

Kovose Gazoje žuvo dar du Izraelio kariai

08:56

Izraelio gynybos pajėgos praneša, kad žuvo dar du kariai, žuvę kovodami šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje, todėl žuvusiųjų per antžeminę operaciją prieš „Hamas“ skaičius išaugo iki 68.

Kariuomenė teigia, kad per mūšį taip pat buvo sunkiai sužeisti du rezervistai ir dar trys kariai.

„Hamas“ lyderis: priartėta prie paliaubų susitarimo su Izraeliu

07:40 Atnaujinta 08:43

Palestiniečių islamistų grupuotės „Hamas“ vadovas Ismailas Haniyeh antradienį sakė, kad jo organizacija artėja prie paliaubų susitarimo su Izraeliu.

„Esame priartėję prie susitarimo dėl paliaubų“, – sakė I.Haniyeh. Jo žodžiai cituojami pranešime platformoje „Telegram“.

Per derybas stengiamasi pasiekti, kad „Hamas“ paleistų maždaug 240 įkaitų, daugiausia izraeliečių, pagrobtų spalio 7 dieną per kruviniausią išpuolį Izraelio valstybės istorijoje, kai buvo išžudyta maždaug 1,2 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.

Atsakydamas į tai Izraelis vykdo bombardavimo kampaniją ir sausumos puolimą Gazos Ruože, pažadėjęs sunaikinti „Hamas“ ir užtikrinti įkaitų paleidimą.

Kaip teigia „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo vyriausybė, per karą jau žuvo daugiau kaip 13,3 tūkst. žmonių, įskaitant tūkstančius vaikų.

Vyksta intensyvios derybos dėl ugnies nutraukimo; joms tarpininkauja Kataras, kur yra įsikūręs „Hamas“ politinis biuras ir pats I.Haniyeh.

Kataro premjeras sekmadienį sakė, kad susitarimas dėl dalies įkaitų paleidimo mainais į laikiną ugnies nutraukimą dabar priklauso tik nuo antraeilių praktinių klausimų.

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė tikįs, kad esama arti susitarimo dėl įkaitų išlaisvinimo Gazos Ruože.

Du apie derybas informuoti šaltiniai naujienų agentūrai AFP sakė, kad preliminariame susitarime numatomos penkių dienų paliaubos, apimančios sausumos operacijų ugnies nutraukimą ir Izraelio oro operacijų apribojimą virš pietinės Gazos Ruožo dalies.

Mainais turi būti paleista 50–100 žmonių, laikomų „Hamas“ ir „Islamo džihado“ – kitos palestiniečių kovotojų grupuotės.

Tarp paleidžiamų žmonių turi būti civilių izraeliečių ir kitų šalių pilietybes turinčių įkaitų, bet nebūtų kariškių.

Pagal siūlomą susitarimą iš Izraelio kalėjimų būtų paleista maždaug 300 palestiniečių, tarp jų moterų ir vaikų.

Baltieji rūmai sakė, kad derybose pasiekta baigiamoji fazė, bet nesutiko pateikti daugiau detalių, kad nebūtų pakenkta galutiniam rezultatui.

Atskirai Tarptautinis Raudojo Kryžiaus komitetas (TRKK) pirmadienį paskelbė, kad jo prezidentas nuvyko į Katarą susitikti su I.Haniyeh aptarti humanitarinių klausimų, susijusių su ginkluotu konfliktu Izraelyje ir Gazos Ruože.

Ženevoje įsikūrusios organizacijos pareiškime sakoma, kad ji toliau ragina skubiai apsaugoti visas konflikto aukas ir palengvinti katastrofišką humanitarinę padėtį Gazos Ruože.

TRKK taip pat nurodė, kad nuolat ragina tuojau pat paleisti įkaitus.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie 15min