Svarbiausios naujienos
- „Hamas“ vadovas ragina A.Blinkeną paskatinti nutraukti Izraelio agresiją
- Analitikai: Iranas siekia bet kokia kaina išstumti JAV iš Artimųjų Rytų
- Libanas į šiaurės Izraelį paleido dešimtis raketų
- Vašingtonas už informaciją apie „Hamas“ finansus siūlo 10 mln. dolerių
- JT humanitarinės pagalbos vadovas teigia, kad Gazos Ruožas „tapo netinkamas gyventi“
Visas Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.
Europos diplomatijos vadovas nurodė vienintelį kelią į taiką tarp Izraelio ir Palestinos
16:59
Vienintelis kelias į taiką – Palestinos valstybė, pareiškė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis, viešėdamas Libane, kur surengtas vizitas vykdant platesnio masto diplomatines pastangas sustabdyti konflikto Gazos Ruože plitimą į kitas šalis regione.
Kalbėdamas spaudos konferencijoje, surengtoje kartu su Libano ministru pirmininku Najibu Mikati, J.Borrellis sakė, kad norėtų pradėti Europos ir arabų šalių iniciatyvą taikos procesui atgaivinti, kurios galutinis tikslas – dviejų valstybių sprendimas.
„Vienintelis kelias yra Palestinos valstybės sukūrimas“, – pabrėžė vyriausiasis diplomatas ir pridūrė, kad valstybės perspektyva palestiniečiams suteiktų „vilties horizontą“.
J.Borrellis pridūrė, kad sekmadienį taip pat lankysis Saudo Arabijoje, kur aptars veiksmus, kuriais siekiama užtikrinti taiką visame regione.
A.Blinkenas sako norįs užtikrinti, kad Artimųjų Rytų konfliktas neišplistų
21:41
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas šeštadienį po susitikimo su Graikijos ministru pirmininku Kretoje sakė norįs užtikrinti, kad konfliktas Artimuosiuose Rytuose neišplistų.
„Vienas iš didžiausių rūpesčių yra Izraelio ir Libano siena, ir mes norime padaryti viską, kas įmanoma, kad nebūtų jokio eskalavimo“, – pridūrė jis.
JAV kariuomenė pranešė virš Raudonosios jūros numušusi dar vieną droną
21:33
JAV karinės pajėgos ankstų šeštadienį virš Raudonosios jūros tarptautiniuose vandenyse netoli kelių prekybinių laivų numušė dar vieną droną, pranešė Pentagonas.
Incidentas įvyko praėjus kelioms dienoms po to, kai dvylika JAV vadovaujamų šalių perspėjo Jemeno husių sukilėlius dėl neįvardytų pasekmių, jei jie nenutrauks išpuolių prieš Raudonojoje jūroje plaukiojančius laivus.
JAV centrinis štabas (CENTCOM) šeštadienį socialinėje žiniasklaidoje paskelbė, kad „iš Irano remiamų husių kontroliuojamų Jemeno teritorijų paleistą bepilotį orlaivį savigynos tikslais numušė „USS Laboon“ – „Arleigh Burke“ klasės eskadrinis minininkas.
Pranešime priduriama, kad niekas nenukentėjo.
Incidentas įvyko Raudonosios jūros pietuose, netoli kelių prekybinių laivų, nurodoma pranešime.
Netrukus po Izraelio ir „Hamas“ karo pradžios į regioną dislokuoti eskadriniai minininkai „USS Laboon“ anksčiau numušė dronų, kuriuos, kaip manoma, paleido husių sukilėliai.
Pentagono duomenimis, nuo karo pradžios spalio 7 dieną sukilėliai surengė daugiau kaip 100 dronų ir raketų smūgių į taikinius Raudonojoje jūroje ir Izraelyje.
Husiai teigia, kad taikosi į Izraelį ir su Izraeliu susijusius laivus, norėdami priversti nutraukti puolimą Gazos Ruože, kur Izraelis kariauja su „Hamas“ kovotojais.
Išpuoliai kelia pavojų jūros tranzito maršrutui, kuriam tenka iki 12 proc. pasaulinės prekybos, todėl Jungtinės Valstijos įsteigė tarptautinę karinio jūrų laivyno operatyvinę grupę Raudonosios jūros laivybai apsaugoti.
12 JAV vadovaujamų šalių trečiadienį perspėjo Jemeno husių sukilėlius dėl neįvardytų pasekmių, jei jie nenutrauks išpuolių prieš laivus.
Tačiau Danijos laivybos milžinė „Maersk“, atsižvelgdama į labai nestabilią padėtį, penktadienį pareiškė, kad artimiausioje ateityje visus laivus nukreips aplink Afriką, užuot naudojusis Raudonąja jūra ir Sueco kanalu.
Prancūzijos URM ragina Iraną nutraukti destabilizuojančius veiksmus
21:31
Prancūzijos užsienio reikalų ministrė savo kolegai iš Irano šeštadienį pareiškė, kad Iranas ir su juo susijusios šalys turi nutraukti destabilizuojančius veiksmus, galinčius sukelti platesnio masto konfliktą Artimuosiuose Rytuose, tebevykstant karui Gazos Ruože.
Prancūzijos užsienio reikalų ministrė Catherine Colonna, kuri telefonu kalbėjosi su Irano užsienio reikalų ministru Hosseinu Amiru Abdollahianu, „labai aiškiai pasakė, kad regioninio karo pavojus dar niekada nebuvo toks didelis, todėl Iranas ir su juo susijusios šalys turi nedelsiant nutraukti savo destabilizuojančius veiksmus“, sakoma socialiniame tinkle „X“ paskelbtame pareiškime.
„Iš eskalavimo niekas nelaimės“, – priduriama jame.
Šis raginimas nuskambėjo po to, kai Irano remiama „Hezbollah“ grupuotė Libane pareiškė, kad nukreipė 62 raketas į Izraelio bazę kaip, anot jos, pirminį atsaką į „Hamas“ lyderio pavaduotojo nužudymą Beirute.
Irano valstybinė žiniasklaida šeštadienį taip pat pranešė, kad per du sprogimus, kurie nugriaudėjo trečiadienį, kai minia žmonių susirinko prie prieš ketverius metus žuvusio Revoliucinės gvardijos generolo Qasemo Soleimani kapo pagerbti jo atminimo, žuvo 91 žmogus. Anksčiau buvo paskelbtas mažesnis žuvusiųjų skaičius.
Džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) prisiėmė atsakomybę už šiuos Irane įvykusius sprogimus ir taip dar labiau pakurstė nuogąstavimus dėl platesnio masto konflikto regione.
Anksčiau šeštadienį C.Colonna sakė, kad taip pat kalbėjo su Egipto užsienio reikalų ministru Samehu Shoukry,
„Egiptas ir Prancūzija yra pirmose gretose, kad humanitarinė pagalba patektų į Gazos Ruožą ir būtų evakuoti sunkiausiai sužeistieji“, – sakė ji socialiniame tinkle „X“.
Europos diplomatijos vadovas nurodė vienintelį kelią į taiką tarp Izraelio ir Palestinos
16:59
Vienintelis kelias į taiką – Palestinos valstybė, pareiškė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis, viešėdamas Libane, kur surengtas vizitas vykdant platesnio masto diplomatines pastangas sustabdyti konflikto Gazos Ruože plitimą į kitas šalis regione.
Kalbėdamas spaudos konferencijoje, surengtoje kartu su Libano ministru pirmininku Najibu Mikati, J.Borrellis sakė, kad norėtų pradėti Europos ir arabų šalių iniciatyvą taikos procesui atgaivinti, kurios galutinis tikslas – dviejų valstybių sprendimas.
„Vienintelis kelias yra Palestinos valstybės sukūrimas“, – pabrėžė vyriausiasis diplomatas ir pridūrė, kad valstybės perspektyva palestiniečiams suteiktų „vilties horizontą“.
J.Borrellis pridūrė, kad sekmadienį taip pat lankysis Saudo Arabijoje, kur aptars veiksmus, kuriais siekiama užtikrinti taiką visame regione.
Palestinos išsivadavimo organizacija: Gazos Ruožo ateitį sprendžia ne Izraelis
16:56
Palestinos išsivadavimo organizacijos Vykdomojo komiteto generalinis sekretorius Husseinas al-Sheikhas šeštadienį pareiškė, kad „Gazos Ruožo ateitį sprendžia Palestinos žmonės, o ne Izraelis“. Jo komentaras pasigirdo po diskusijų Izraelyje dėl plano Gazos Ruožui sukūrimo pasibaigus kovoms, skelbia žiniasklaidos grupė CNN.
„Visi okupacinių politikų ir vadovų siūlomi scenarijai veda tik į nesėkmę. Pasiekti visapusišką sprendimą ir pasitraukti iš okupacijos yra mūsų pasirinkimas, mūsų programa ir strategija“, – nurodė jis.
Organizacija, kaip pagrindinė Palestinos savivaldos sudedamoji dalis, iš dalies valdo okupuotą Vakarų Krantą. Ją iš Gazos Ruožo dar 2007 m. išstūmė „Hamas“.
Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas trijų puslapių dokumente, pavadintame „Diena po karo“, išdėstė planus, kas galėtų įvykti po karo.
Jame tvirtinama, kad Izraelio kariuomenė išlaikys „operatyvinių veiksmų laisvę Gazos Ruože“, o Izraelis toliau „tikrins į teritoriją įvežamas prekes“.
Ministro Pirmininko Benjamino Netanyahu centro dešiniosios partijos „Likud“ narys Y.Gallantas nurodė, kad pasiekus karo tikslus „Gazos Ruože Izraelio neliks nė kvapo“, ir, atrodo, atmetė galimybę Gazos Ruože atkurti Izraelio gyvenvietes, kurias Izraelis vienašališkai panaikino 2005 m.
Pasak CNN šaltinio, šis planas sukėlė karštas diskusijas Izraelio ministrų kabinete.
Y.Galanto planą penktadienį sukritikavo kraštutinių dešiniųjų finansų ministras Bezalelis Smotrichas, kuris kartu su kraštutinių dešiniųjų nacionalinio saugumo ministru Itamaru Ben Gviru pasisakė už Gazos perkėlimą už anklavo ribų. Jų komentarus pasmerkė Jungtinės Valstijos, Jungtinių Tautų pareigūnai ir kelios arabų valstybės.
„Hamas“ vadovas ragina A.Blinkeną paskatinti nutraukti Izraelio agresiją
16:36
„Hamas“ vadovas Ismailas Haniyeh šeštadienį paragino vizito atvykusį Jungtinių Valstijų valstybės sekretorių Antony Blinkeną pasinaudoti šiuo metu vykstančia kelione po Artimuosius Rytus ir nutraukti, anot jo, Izraelio agresiją, Gazos Ruože tebesiaučiant karui.
Vyriausiasis JAV diplomatas penktadienį atvyko į Turkiją ir pradėjo kelionę, kurios metu planuojama aplankyti Izraelį, okupuotą Vakarų Krantą ir kelias Persijos įlankos valstybes.
JAV pareigūnai teigė, kad per ketvirtąją kelionę po Artimuosius Rytus nuo tada, kai nuo spalio 7 dienos prasidėjo Izraelio ir „Hamas“ karas, A.Blinkenas daugiausia dėmesio skirs tam, kad į apsiaustą Gazos Ruožą, kurį valdo palestiniečių kovotojų grupuotė, būtų pristatyta daugiau pagalbos.
Penktadienį vėlai vakare „Hamas“ socialinės žiniasklaidos kanaluose paskelbtame vaizdo pranešime I.Haniyeh sakė, kad tikisi, jog A.Blinkenas išmoko pastarųjų trijų mėnesių, per kuriuos Izraelis nepaliaujamai bombardavo Gazos Ruožą, siekdamas sunaikinti islamistų grupuotę, pamokas.
JAV parama Izraelio karinei kampanijai „sukėlė precedento neturinčias žudynes ir karo nusikaltimus prieš mūsų žmones Gazos Ruože“, sakė I.Haniyeh.
„Mes (...) tikimės, kad šį kartą jis bus labiau susitelkęs į agresijos nutraukimą“ ir „visų palestiniečių žemių okupaciją“, – pridūrė Katare įsikūręs „Hamas“ vadovas.
I.Haniyeh taip pat paragino regiono lyderius, kurie turėtų susitikti su A.Blinkenu, pasakyti jam, kad stabilumas Artimuosiuose Rytuose yra „glaudžiai susijęs su mūsų palestiniečių klausimu“.
Jungtinės Valstijos yra pagrindinė Izraelio karinė ir politinė rėmėja ir ne kartą atsisakė paremti raginimus nutraukti ugnį.
J.Borrellis: Libanas neturi būti įtrauktas į karą
15:58 Atnaujinta 17:08
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis šeštadienį perspėjo dėl regioninio konflikto, jei į jį įsitrauktų Libanas, jau beveik tris mėnesius tęsiantis Izraelio karui su „Hezbollah“ sąjungininke „Hamas“.
„Būtina išvengti regioninės eskalacijos Artimuosiuose Rytuose. Būtina vengti, kad Libanas būtų įtrauktas į regioninį konfliktą“, – sakė jis per spaudos konferenciją Beirute su savo kolega iš Libano.
Plačiau skaitykite ČIA.
A.Blinkenas Stambule susitiko su Turkijos prezidentu R.T.Erdoganu
14:19 Atnaujinta 15:43
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas šeštadienį Stambule susitiko su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu derybų, kuriose aptarė Izraelio ir „Hamas“ karą.
Anksčiau šeštadienį Vašingtono vyriausiasis diplomatas surengė dvi valandas trukusį susitikimą su Turkijos kolega užsienio reikalų ministru Hakanu Fidanu, kuriame aptarė „humanitarinę krizę Gazoje, Švedijos stojimo į NATO procesą, dvišalius ir regioninius klausimus“, pranešė Turkijos užsienio reikalų ministerija.
A.Blinkeno vizito metu aptariama, ką Turkija ir kitos šalys gali padaryti, kad padarytų įtaką, ypač Iranui ir jo įgaliotiniams, sumažintų didėjančią įtampą, paspartintų humanitarinės pagalbos tiekimą į Gazos Ruožą ir pradėtų rimtai planuoti pokario Gazos Ruožo, kurio didžioji dalis dėl tris mėnesius trukusio intensyvaus Izraelio bombardavimo virto griuvėsiais, atstatymą ir valdymą.
Stambule buvo įsikūrusi „Hamas“ politinių lyderių bazė, kol per reidus Izraelyje žuvo apie 1 140 žmonių ir prasidėjo atsakomasis puolimas, kuris, Gazos Ruožo sveikatos ministerijos teigimu, nusinešė daugiau kaip 22 700 gyvybių, daugiausia moterų ir vaikų.
Turkija buvo paprašiusi „Hamas“ vadovų išvykti po to, kai kai kurie iš jų buvo užfiksuoti vaizdo įraše, kuriame švenčiamas daugiausiai aukų pareikalavęs išpuolis Izraelio istorijoje.
Anot amerikiečių pareigūnų, vienu iš svarbiausių klausimų A.Blinkenas pabrėš, jog JAV svarbu, kad Turkija ratifikuotų Švedijos narystę NATO – ilgai atidėliojamą procesą, kurį turkai teigė užbaigsiantys artimiausiu metu. Švedijos įstojimas į aljansą laikomas vienu iš esminių atsakomųjų veiksmų į Rusijos invaziją į Ukrainą.
Šeštadienį JAV valstybės sekretorius apsilankymu Turkijoje pradėjo savo naujausią skubią diplomatinę misiją Vidurio Rytuose, pasauliui baiminantis, kad Izraelio karas prieš islamistų grupuotę „Hamas“ gali peraugti į platesnio masto konfliktą.
Ketvirtoji A. Blinkeno krizės meto kelionė per tris mėnesius organizuojama vykstant nerimą keliantiems įvykiams už Gazos Ruožo ribų, įskaitant Libaną, Šiaurės Izraelį, Raudonąją jūrą ir Iraką, dėl kurių smarkiai pablogėjo JAV pastangos užkirsti kelią regioniniam gaisrui praėjus kelioms savaitėms po karo pradžios, o Izraelio karinė operacija sulaukia vis didesnės tarptautinės kritikos.
Vienas aukšto rango JAV administracijos pareigūnas sakė, kad A.Blinkenas spaus Izraelį padidinti pagalbą palestiniečiams ir pereiti prie tokio kovos etapo, kuris leistų perkeltiesiems asmenims pradėti grįžti į savo namus.
Kita A.Blinkeno stotelė po Turkijos – Kreta, kur bandys spręsti Graikijos nuogąstavimų dėl gresiančio JAV naikintuvų pardavimo Ankarai klausimą.
Vėliau šeštadienį A.Blinkenas vyks į Jordaniją, kuri, be Izraelio, buvo dažniausia sekretoriaus stotelė jo pastarojo meto kelionėse po Vidurio Rytus ir bus pirmoji aplankoma arabų šalis dabartinėje.
Sekmadienį ir pirmadienį jis aplankys Katarą, Jungtinius Arabų Emyratus ir Saudo Arabiją. Po to antradienį ir trečiadienį A.Blinkenas lankysis Izraelyje ir Vakarų Krante, o krizės meto kelionę baigs Egipte.
Žurnalistų komanda sulaikyta kibuce už filmavimą karinėje zonoje
13:46
Netoli sienos su Gazos Ruožu esančiame kibuce Be'eri buvo sulaikyta žiniasklaidos grupės „Al Jazeera“ komanda, kuri, kaip įtariama, be leidimo filmavo uždaroje karinėje teritorijoje, pranešė visuomeninis Izraelio transliuotojas Kan.
Teigiama, jog žurnalistai filmavo Izraelio gynybos pajėgų karių ir saugumo komandų vaizdus.
Tuo tarpu žurnalo „+972 Magazine“ žurnalistas socialiniame tinkle „X" rašė, kad kalbėjosi su komanda, kuri jam pasakė, kad buvo stebėjimo punkte, į kurį su kariuomenės žinia jau kelias savaites atvyksta tiek žiniasklaida, tiek civiliai.
Jo teigimu, "Al Jazeera“ komanda neigia užfiksavusi medžiagą, kurioje vaizduojami Izraelio kariai.
Kol kas nėra aišku, ar komanda buvo paleista.
Anksčiau ministro Pirmininko Benjamino Netanyahu vyriausybė siekė uždaryti „Al Jazeera“ Izraelyje, sakydama, kad nuo spalio 7 d. prasidėjus karui Katarui priklausanti žiniasklaidos priemonė pakenkė nacionaliniam saugumui.
Pastangos, matyt, buvo užkonservuotos dėl Kataro atliekamo jautraus vaidmens derybose dėl įkaitų, kuriuos Gazoje laiko smogikų grupuotės, išlaisvinimo.
Izraelis tvirtina radęs elitinėms „Hamas“ pajėgoms priklausančių ginklų
12:57
Izraelio gynybos pajėgos teigia, kad kariai vienoje Gazos klinikoje rado „Hamas“ smogikų elitinėms „Nukhba“ pajėgoms priklausančios karinės įrangos, paslėptos maišuose, pažymėtuose JT Palestinos pabėgėlių agentūros UNRWA logotipu.
Anksčiau buvo gauta pranešimų, kad šios pagalbos agentūros, kaip vienos iš pagrindinių organizacijų, teikiančių pagalbą Gazos Ruožui, pakuotes, matyt, panaudojo teroristinė grupuotė.
Kariuomenė tvirtina, jog netoliese esančiame pastate rasta Kalašnikovo tipo ginklų ir šaudmenų.
Taip pat nurodyta, jog buvo smogta kelioms smogikų kuopelėms ir sunaikinta keletas tunelių šachtų Chan Juniso rajone.
Negana to, Izraelio kariai aptiko sandėlį, kuriame buvo dešimtys Kalašnikovo automatų, daugiau kaip šimtas šovinių, nuotoliniu būdu valdomų užtaisų. Pajėgos sandėlį sunaikino.
Šią savaitę pranešta, kad Izraelis tikisi išstumti UNRWA iš Gazos Ruožo po karo.
Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija: per pastarąją parą žuvo 122 žmonės
12:53
Islamistų grupuotės „Hamas“ valdomos Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija šeštadienį pranešė, kad nuo spalio 7 dienos, kai prasidėjo karas su Izraeliu, apsiaustoje palestiniečių teritorijoje žuvo mažiausiai 22 722 žmonės.
Ministerijos pranešime teigiama, kad per pastarąją parą užregistruoti 122 žuvusieji, o per beveik tris kovos mėnesius Gazos Ruože iš viso sužeisti 58 166 žmonės.
Izraelio karas prieš „Hamas“ Gazos Ruože prasidėjo po kruvino kovotojų spalio 7-osios išpuolio, per kurį, Izraelio duomenimis, žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių.
Tą dieną kovotojai taip pat paėmė įkaitais apie 250 žmonių, iš kurių, Izraelio pareigūnų teigimu, 132 tebėra Gazos Ruože, o mažiausiai 24, kaip manoma, žuvo.
Atsakydamas į tai, Izraelis pažadėjo sunaikinti grupuotę ir pradėjo nesiliaujantį bombardavimą bei sausumos invaziją, dėl kurių didelė Gazos Ruožo dalis virto griuvėsiais.
Analitikai: Iranas siekia bet kokia kaina išstumti JAV iš Artimųjų Rytų
09:58
Iranas ir jo patikėtiniai skatina eskalaciją regione, kad pasiektų savo seniai užsibrėžtus strateginius tikslus, naujausioje ataskaitoje skelbia JAV įsikūrusio Karo tyrimų instituto (ISW) ekspertai.
Irano remiamas husių judėjimas ir Teherano palaikomos Irako įgaliotosios karinės grupuotės skatina eskalaciją regione, puldamos pasaulinę laivybą ir Jungtinių Valstijų pajėgas, kurios iki šiol į husių išpuolius prieš komercinę laivyną taip pat neatsakė kariniais veiksmais.
Teigiama, kad 2023 m. spalio 22 d. Irano remiami įgaliotieji padaliniai pradėjo puolimą prieš JAV pajėgas Irake ir surengė 33 išpuolius, į kuriuos nesulaukė JAV atsako.
JAV pajėgos pirmą kartą į atakas prieš savo pajėgas Irake sureagavo po to, kai „Kataib Hezbollah“ paleido balistinę raketą, nukreiptą į JAV poziciją lapkričio 22 d.
Tuo tarpu Sirijoje Irano įgaliotiniai pradėjo vykdyti atakas prieš JAV pajėgas spalio 19 d. Tvirtinama, kad JAV pajėgas jie atakavo 9 kartus, kol spalio 25 d. Jungtinės Valstijos pirmą kartą smogė Irano remiamoms pozicijoms Sirijoje.
Spalio 25 d. JAV smūgį surengė tik po to, kai Irano remiami Irako milicininkai paleido vienkartinį sprogmenų prikrautą droną, kuris nusileido JAV pajėgų užimtų kareivinių pastate.
„Izraelio operacijų Gazos Ruože nutraukimas pats savaime nesustabdys Irano veiksmų eskalavimo, nes Irano pastangos išstumti Jungtines Valstijas iš regiono ir sumažinti JAV įtaką peržengia karo ribas“, – rašoma ataskaitoje.
Analitikai pabrėžė, kad Iranas ir jo partneriai naudojasi Izraelio ir „Hamas“ grupuotės karu kaip retorine priedanga, siekdami savo strateginių tikslų – mažinti JAV įtaką regione. Tikėtina, kad tai vienas iš žingsnių siekiant didesnio Irano tikslo – išstumti Jungtines Valstijas iš visų Artimųjų Rytų.
Izraelio ir „Hamas“ karas: Libanas į šiaurės Izraelį paleido dešimtis raketų
09:51 Atnaujinta 13:40
Libano grupuotė „Hezbollah“ šeštadienį paleido daugiau kaip 60 raketų į vieną Izraelio karinę bazę, pranešė grupuotė, apibūdindama šią ugnį kaip atsaką į islamistų grupuotės „Hamas“ lyderio pavaduotojo nužudymą Beirute.
„Vykdydama pirminį atsaką į nusikaltimą – didžiojo lyderio šeicho Saleho al Arouri nužudymą (...) – „Hezbollah“ nukreipė į Merono oro kontrolės bazę 62 įvairių tipų raketas“, – sakoma Irano remiamos grupuotės pareiškime.
Plačiau skaitykite ČIA.
Izraelis nusiteikęs ištirti savo gynybos pajėgų klaidas
09:09
Izraelio kariuomenė pradės operatyvinį tyrimą, kad pasimokytų iš savo „nesėkmių“ ir pritaikytų šias pamokas ateities saugumo iššūkiams, penktadienį per spaudos konferenciją sakė Izraelio gynybos pajėgų atstovas spaudai Danielis Hagari, nepatikslindamas, į ką bus sutelktas tyrimo procesas.
Jo teigimu, vidinis tyrimas bus atliekamas vadovybės grandinėje, o greta jo bus pradėtas ir kitas tyrimas, kurio imsis buvę aukšto rango pareigūnai, siekiantys „išoriškai apmąstyti procesus ir sprendimų priėmimą“.
D.Hagari pridūrė, kad Izraelio pajėgos dar nepradėjo tyrimo proceso, tačiau Generalinis štabas jau „formuluoja tyrimų planavimo procesą“ ir renkasi operatyvinio tyrimo vadovus.
Jis taip pat sakė, kad tyrimas bus panašus į kitą tyrimą, kurį kariuomenė neseniai atliko dėl trijų Izraelio įkaitų, kuriuos per klaidą nušovė Izraelio gynybos pajėgų kariai, žūties.
„Mūsų tikslas – nuolat tobulėti, mokytis iš kovų, plėsti savo pasiekimus ir mažinti mūsų pajėgų aukų skaičių, – aiškino D.Hagari. – Operatyvinis tyrimas yra vienas iš pagrindinių Izraelio ginkluotųjų pajėgų principų“.
Vašingtonas už informaciją apie „Hamas“ finansus siūlo 10 mln. dolerių
09:05
Jungtinės Valstijos siūlo iki 10 mln. dolerių už informaciją apie penkis „Hamas“ finansininkus arba bet kokią kitą informaciją, kuri padėtų sugriauti palestiniečių teroristinės grupuotės finansinius mechanizmus, pareiškė Valstybės departamentas.
Neseniai Vašingtonas įvedė sankcijas „Hamas“ grupuotei ir po to pažadėjo atlygį už informaciją apie bet kokį šių smogikų pajamų šaltinį, pagrindinius donorus, finansines įstaigas, kurios padeda vykdyti „Hamas“ sandorius, fiktyvias bendroves, kurios perka grupuotei dvejopo naudojimo technologijas, ir nusikalstamas schemas, naudingas „Hamas“.
Pagrindiniais „Hamas“ finansininkais laikomi Abdelbasitas Hamza Elhassanas Khairas, Ameras Kamalis Sharifas Alshawa, Ahmedas Sadu Jahlebas, Walidas Mohammedas Mustafa Jadallahas ir Muhammadas Ahmadas 'Abd Al-Dayimas Nasrallah, kuriuos Jungtinės Valstijos anksčiau buvo įtraukusios į pasaulinių teroristų sąrašą, sakoma departamento pranešime.
Tvirtinama, kad pirmasis finansininkas, žinomas kaip Hamza, yra įsikūręs Sudane. Jis valdė daugelį "Hamas“ investicinio portfelio įmonių ir dalyvavo pervedant beveik 20 mln. dolerių „Hamas“ grupuotei. Asmuo yra susijęs su buvusiu Sudano prezidentu Omaru Bashiru bei islamistų grupuotėmis, kenkiančiomis stabilumui Sudane.
Trys iš minėtų „Hamas“ veikėjų – Ameras Kamalis Sharifas Alshawa, Ahmedas Sadu Jahlebas ir Walidas Mohammedas Mustafa Jadallahas – priklauso grupuotės investicijų tinklui Turkijoje.
Tuo tarpu Muhammadas Ahmadas 'Abd Al-Dayimas Nasrallah palaiko glaudžius ryšius su Irano subjektais ir dalyvavo pervedant dešimtis milijonų dolerių „Hamas“, įskaitant jos karinį sparną, teigė Valstybės departamentas.
JT humanitarinės pagalbos vadovas teigia, kad Gazos Ruožas „tapo netinkamas gyventi“
08:55
JT humanitarinės pagalbos vadovas Martinas Griffithsas apibūdino Gazos Ruožą kaip „negyvenamą“ po nesiliaujančio Izraelio pajėgų bombardavimo, surengto po spalio 7 d. „Hamas“ išpuolių.
„Praėjus trims mėnesiams nuo siaubingų spalio 7 d. atakų, Gazos Ruožas tapo mirties ir nevilties vieta“, – sakė M.Griffithsas penktadienį paskelbtame pareiškime.
Jis įspėjo, kad teritorijoje vyksta „visuomenės sveikatos katastrofa“, nes žmonės susiduria su „didžiausiu kada nors užfiksuotu maisto trūkumo lygiu“.
„Badas jau visai netoli“, – pridūrė jis.
JT pareigūnas teigė, kad pastarosios 12 savaičių kovų buvo ypač „traumuojančios“ vaikams, ir pridūrė:
„Nėra maisto. Nėra vandens. Nėra mokyklos. Tik siaubingi karo garsai, diena iš dienos.
Gazos Ruožas tapo tiesiog negyvenamas. Jos gyventojai kasdien patiria grėsmę savo egzistencijai, o pasaulis tai stebi.“
„Humanitarinei bendruomenei tenka „neįmanoma“ misija remti daugiau nei du milijonus Gazos gyventojų, „nors jos darbuotojai žūsta ir yra perkeliami“, – kalbėjo M.Griffithsas.
Gazos Ruožas „parodė mums pačią blogiausią žmogiškumo pusę“, – sakė jis ir pridūrė, kad „viltis dar niekada nebuvo tokia trapi“.