15min be reklamos
2023 02 03, 11:38

J.Bidenas susitikimo metu dar kartą patvirtino JAV paramą Jordanijai ir Irakui

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose vykusiame susitikime su Jordanijos karaliumi Abdullah II pabrėžė, kad remia Jeruzalėje esančios Al Aksos mečetės komplekso teisinį status quo.
JAV lyderis Joe BIdenas
JAV lyderis Joe BIdenas / „Zuma press“/„Scanpix“

Abiejų šalių vadovai ir Jordanijos sosto įpėdinis Husseinas surengė privačius pietus, per kuriuos JAV prezidentas „dar kartą patvirtino glaudų ir patvarų Jungtinių Valstijų ir Jordanijos draugystės pobūdį“, pranešė Baltieji rūmai.

Jie taip pat telefonu kalbėjosi su Irako ministru pirmininku.

J.Bidenas dar kartą patvirtino, kad „labai svarbu išsaugoti istorinį status quo“, turėdamas omenyje didėjančią įtampą dėl Al Aksos mečetės, esančios tiek musulmonų, tiek žydų garbinamoje vietoje Izraelio aneksuotoje Rytų Jeruzalėje.

Jis taip pat pripažino Jordanijos, „kaip musulmonų šventųjų vietų Jeruzalėje sergėtojos, lemiamą vaidmenį“, sakoma pareiškime.

Kalbėdamas apie Izraelio ir palestiniečių konfliktą, J.Bidenas pakartojo, kad JAV „tvirtai remia dviejų valstybių sambūviu grindžiamą sprendimą“, taip pat padėkojo Abdullah II „už glaudžią partnerystę ir vaidmenį, kurį jis ir Jordanija atlieka kaip stabilumą Artimuosiuose Rytuose užtikrinanti jėga“.

Šalia būnant karaliui, amerikiečių lyderis taip pat telefonu kalbėjosi su Irako premjeru Mohammedu Shia al Sudani ir „dar kartą patvirtino JAV įsipareigojimą Irakui“, pranešė Baltieji rūmai.

Pranešime nurodoma, kad J.Bidenas pasveikino M.Sh.al Sudani „pastangas stiprinti Irako suverenitetą ir nepriklausomybę“, bei išreiškė paramą šalies „ekonominei darbotvarkei ir planams, kuriais siekiama užtikrinti, kad Irako ekonomika būtų naudinga Irako žmonėms“.

Abu lyderiai pabrėžė savo įsipareigojimą neleisti ekstremistinei grupuotei „Islamo valstybė“ (IS) kelti „grėsmės Irako žmonėms arba regioniniam ir tarptautiniam saugumui“.

Baltųjų rūmų teigimu, Abdullah II buvo pakviestas prisijungti prie pokalbio ir savo ruožtu „pabrėžė Jordanijos paramą Irakui, įskaitant bendrus strateginius infrastruktūros projektus“.

Al Aksos mečetė yra trečia švenčiausia vieta islame ir švenčiausia vieta žydams, kurie šį kompleksą vadina Šventyklos kalnu.

Pagal ilgą laiką galiojantį status quo, ne musulmonai gali lankytis šioje vietoje tam tikru laiku, tačiau jiems neleidžiama joje melstis.

Pastaraisiais metais vis daugiau žydų, daugiausia Izraelio nacionalistų, slapta meldžiasi šiame komplekse, tuo sukeldami palestiniečių pyktį.

Naujosios Izraelio kraštutinių dešiniųjų vyriausybės nacionalinio saugumo ministras sausį pats čia apsilankė, sukeldamas tarptautinį pasmerkimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nealkoholinis „Švyturio Ekstra“ ketina skinti tarptautinių apdovanojimų laurus
Reklama
Elektromobilis, kurį galima papildyti degalinėje: didžiausi abiejų pasaulių privalumai viename
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Parašykite atsiliepimą apie 15min