Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 08 08, 07:15 Atnaujinta 2016 08 08, 10:13

Japonijos imperatorius baiminasi nebegalėsiantis tinkamai atlikti savo oficialių pareigų

Japonijos imperatorius Akihito pirmadienį pareiškė nerimaujantis, kad dėl prastėjančios sveikatos jam gali būti sunku vykdyti savo oficialiąsias pareigas, o ši kalba laikoma užuomina į jo potencialų būsimą atsistatydinimą.
Japonijos imperatorius Akihito
Japonijos imperatorius Akihito / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Japonija

„Esu susirūpinęs, kad man gali tapti sunku vykdyti valstybės simbolio pareigas visa savo esybe, kaip darydavau iki šiol“, – sakoma monarcho kreipimesi į tautą.

„Būna momentų, kai jaučiu įvairius suvaržymus, tokius kaip mano fizinė būklė“, – skundėsi 82 metų imperatorius.

Akihito kalbėjo aptakiai, bet vyriausybė jo pareiškimą turėtų interpretuoti kaip pageidavimą galiausiai atsisakyti sosto. Valstybės lyderiai galėtų pradėti tam ruoštis, sukurdami būtiną teisinį mechanizmą, kuris dabar neegzistuoja.

Premjeras žada rimtai atsižvelgti į pareiškimą

AFP/„Scanpix“ nuotr./Japonijos imperatorius Akihito
AFP/„Scanpix“ nuotr./Japonijos imperatorius Akihito

Japonijos premjeras Shinzo Abe pirmadienį pareiškė, kad jo vyriausybė rimtai vertins imperatoriaus Akihito išsakytą užuominą, kad jis ateityje gali atsisakyti sosto.

„Rimtai svarstysiu imperatoriaus kreipimąsi į tautą“, – pabrėžė Sh.Abe.

„Atsižvelgdami į imperatoriaus pareigas, taip pat į jo amžių ir (darbo) naštą, turėsime ryžtingai spręsti, ką galime padaryti“, – pridūrė vyriausybės vadovas.

Dauguma japonų susitaikė su mintimi

Prieš beveik mėnesį šalį sudrebino žinia, kad vienos seniausių pasaulio monarchijų atstovas norėtų trauktis iš sosto, bet dabar dauguma japonų susitaikė su mintimi, kad 82-ejų valdovui tai būtų seniai užtarnautas poilsis. Bet paties pasitraukimo Akihito per televiziją tikriausiai nepaminės, nes tam reikia keisti įstatymus, o jis negali kištis į politiką.

Visas Akihito gyvenimas buvo skirtas priartinti monarchiją prie paprastų žmonių, ir šiandieninė kalba daugeliui japonų turėtų dar kartą parodytų, kad imperatorius – toks pat mirtingasis kaip ir jie. Jo tėvas iki sutriuškinimo Antrajame pasauliniame kare buvo laikomas pusiau dievybe, bet prieš 27-erius metus sostą paveldėjęs mokslininkas Akihito pirmasis vedė nekilmingą žmoną, gyveno kuklų gyvenimą, o jei nuspręstų trauktis, taptų pirmuoju per du šimtmečius tai padariusiu Japonijos valdovu.

Nacionalinis transliuotojas ir naujienų agentūra drebinamą žinią, kad Akihito per kelerius metus norėtų palikti sostą, paskelbė liepos viduryje, bet svarstymus jis, pranešama, pradėjo dar prieš penkerius metus, kai pateko į ligoninę dėl bronchito.

Nors Chrizantemų sosto atstovai liepą paneigė pranešimus apie imperatoriaus norą, paaiškėjo, kad jau sudaryta komisija, kuri rudenį turėtų pradėti svarstymus ir iki 83-ojo Akihito gimtadienio gruodį parengti planą, kaip keisti įstatymus ir net konstituciją.

Tiesa, prasidėjo spėlionės, gal Akihito nori prižiūrėti vyresnįjį sūnų Naruhitą, kai šis perims sostą, nors šis žada tęstinumą. O gal jis nori užbėgti už akių nacionalistinės vyriausybės mėginimams perrašyti po karo Amerikos primestą konstituciją, kuri imperatorių telaiko tautos simboliu, ir vėl grąžinti jam ikikarinį suvereno vaidmenį?

Iš tiesų, kitaip negu tėvas Hirohito, kurio vardu Japonija pradėjo karus, Akihito pabrėžė susitaikymą ir jau trečiaisiais valdymo metais nuvyko į Kiniją, kur dar gyvos Japonijos karo nusikaltimų žaizdos.

Visoje Azijoje, pirmiausia pačioje Japonijoje, augant nacionalistinių partijų įtakai, pernai jis pareiškė tvirtą apgailestavimą dėl Antrojo pasaulinio karo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min