Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Jaroslawas Kaczynskis: Europos Sąjunga nepalauš Lenkijos

Lenkija nepasiduos Europos Sąjungos spaudimui ir neatsisakys prieštaringai vertinamos teismų reformos, pirmadienį pareiškė valdančiosios dešiniųjų partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis ir pridūrė, kad šie pokyčiai yra „gyvybiškai svarbūs“.
Jaroslawas Kaczynskis
Jaroslawas Kaczynskis / „Scanpix“/AP nuotr.

Paklaustas, ar Briuselio inicijuoti teisiniai veiksmai privers Varšuvą atsisakyti reformų, J.Kaczynskis, vadovaujantis euroskeptiškai partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), pažadėjo, kad Lenkija „nebus palaužta“.

Jo komentarai nuskambėjo po savaitę trukusių demonstracijų, per kurias tūkstančiai lenkų smerkė reformas, privertusias dešimtis aukšto rango teisėjų atsistatydinti anksčiau nei buvo numatyta.

Interviu provyriausybiniam laikraščiui „Sieci“ J.Kaczynskis pareiškė, kad pokyčiai yra „gyvybiškai svarbūs“ atsikratant komunizmo liekanų teismų sistemoje.

Tačiau, ES teigimu, tos reformos kelia grėsmę teisėjų nepriklausomumo ir įstatymų viršenybės principams. Blokas ėmėsi prieš Varšuvą teisinių veiksmų, galinčių pareikalauti bloko aukščiausios instancijos Europos Teisingumo Teismo (ETT) įsikišimo.

Briuselis gruodį inicijavo procedūrą pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį dėl „sisteminių grėsmių“ teisinės valstybės principui. Vykdant šią „branduolinę“ procedūrą, Varšuva teoriškai galėtų netekti teisės balsuoti per ES ministrų susitikimus.

Neramumai kilo dėl PiS vykdomos teismų reformos, pagal kurią Aukščiausiojo Teismo (AT) teisėjų pensinis amžius buvo sumažintas nuo 70 iki 65.

Praėjusią savaitę įsigaliojęs naujasis įstatymas palietė 27 iš 73 AT teisėjų, tarp jų ir teismo pirmininkę Malgorzatą Gersdorf.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Malgorzata Gersdorf
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Malgorzata Gersdorf

Pareiškusi, kad „konstitucija jai suteikė šešerių metų kadenciją“, 65 metų M.Gersdorf atsisakė paklusti įsakymui, nedelsiant išeiti į pensiją ir sutrumpinti jos darbo AT pirmininkės poste terminą, kuris turėtų baigtis 2020 metais. Jos poziciją palaikė jos kolegos AT teisėjai, aukščiausios Europos teismų institucijos ir žmogaus teisių gynėjų grupės.

„Per senas būti teisėju“

Tačiau PiS lyderis pareiškė, kad teisėjos nepaklusimas įstatymui yra neteisėtas.

„Tai yra šešerių metų kadencija, tačiau jeigu per tą laikotarpį kas nors pasiekia pensinį amžių, jis negali būti vienu metu ir pensininkas ir teismo pirmininkas“, – pareiškė J.Kaczynskis, daugelio laikomas faktiniu įtakingiausiu žaidėju Lenkijoje, nors ir yra tik parlamento narys.

Sekmadienio vakarą legendinės grupės „Rolling Stones“ lyderis Mickas Jaggeris taip pat pareiškė savo nuomonę, kai lenkų kovos su komunistiniu režimu ikona Lechas Walesa paragino šią grupę palaikyti „laisvę ginančius“ lenkus, protestuojančius prieš įstatymą, kuris pažeidžia demokratijos principus.

„Esu per senas būti teisėju, bet pakankamai jaunas, kad galėčiau dainuoti“, – lenkiškai kreipėsi M.Jaggeris į savo gerbėjus, atėjusius į jo koncertą Varšuvoje.

„Žinote, buvome Lenkijoje prieš daug metų 1967-aisiais“, – kalbėjo atlikėjas angliškai, prisiminęs pirmą grupės koncertą šioje šalyje. „Rolling Stones“ buvo viena pirmųjų Vakarų grupių, koncertavusių už geležinės uždangos.

„Tikiuosi, kad išsaugosite viską, ką išmokote nuo tada“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius