Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 23d. 15:19

JAV atstovas Ukrainai: „Nuo Rusijos veiksmų kenčia tie, kuriuos ji tikina norinti apginti“

Pokalbis kartu su Kurt'u Volker'iu Interviu
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Pokalbis kartu su Kurtu Volkeriu

JAV specialusis atstovas Ukrainai Kurtas Volkeris interviu 15min teigė, kad nepanašu, jog dėl sankcijų nusilpusi Rusija keis poziciją konflikto Rytų Ukrainoje atžvilgiu, vis dėlto Vakarai turėtų pasilikti galimybę megzti dialogą su Maskva. Pasak K.Volkerio, nuo Rusijos veiksmų itin kenčia tie, kuriuos ji teigia norinti apginti, – Rytų Ukrainoje gyvenantys rusakalbiai.

– Nerimauta, kad pasibaigus pasaulio futbolo čempionatui, Maskva eskaluos konfliktą Rytų Ukrainoje. Kokius eskalacijos ženklus pastebite jūs?

– Didesnės eskalacijos nematau, situacija panaši, kaip ir pastaruosius ketverius metus. Ir tai nėra gerai. Mes matome, kad vietos populiacija kenčia nuo siaubingos humanitarinės krizės. Turiu pridurti, kad kenčia rusakalbiai – žmonės, kuriuos Rusija tikina norinti apginti.

Kone kasdien matome Minsko susitarimų pažeidimus: žūstančius žmones, ekonominį spaudimą, judėjimo laisvės apribojimą, fizinį nesaugumą ir neužtikrintumą dėl maisto – žmonės negali įsigyti reikiamų produktų.

Be to, užbaigus Krymo tiltą, Azovo jūroje ėmė aktyviau veikti karinis Rusijos laivynas. Mums visiems, kurie nepripažįsta Krymo aneksijos, tai kelia didelį nerimą, kadangi tokie Maskvos veiksmai apsunkina Ukrainos galimybes patekti į savo pačios vandenis.

– JAV planuoja skirti laivų Ukrainai, kad būtų sustiprintas saugumas Juodosios jūros regione. Kokią strategiją Vašingtonas turi Azovo jūrai?

– Mūsų strategija – padėti Ukrainai, o ji pati atsakinga už savo pajėgų atkūrimą ir stiprinimą. Per pastaruosius ketverius metus Kijevas puikiai padirbėjo su sausumos pajėgomis, pagalbą teikė tiek JAV, tiek Lietuva.

Neseniai JAV pardavė Ukrainai prieštankinių raketų sistemas, kurios kompensavo kai kuriuos Ukrainos pajėgų trūkumus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Azovo jūra
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Azovo jūra

Kai 2014 metais Rusija okupavo Krymą, Ukraina prarado beveik visą karinį laivyną – Kijevui jį reikia atkurti praktiškai nuo pagrindų. Ir JAV ieško būdų, kaip padėti tai padaryti.

– Atsižvelgiant į tai, kad Rusiją susilpnino naujos JAV sankcijos, kaip galėtų pasikeisti Maskvos pozicija rudenį vyksiančiame Normandijos ketverto susitikime?

– Rusijos pozicija šiuo metu – tęsti rusenantį konfliktą. Ji toliau daro spaudimą Ukrainai, nes žino, kad artėja tiek parlamento, tiek prezidento rinkimai. Todėl nematau daug galimų pokyčių Rusijos pozicijoje.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ukrainos prezidento rinkimuose kausis P.Porošenka, J.Tymošenko ir „šoumenai“

– Esate minėjęs, kad glaudžiai bendradarbiaujate su kolegomis iš Prancūzijos ir Vokietijos. Kaip jie ruošiasi šiam susitikimui?

– Prancūzai ir vokiečiai atlieka nuostabų darbą, reikia juos už tai pagirti. Jie koncentruojasi į konkrečius Minsko susitarimų įgyvendinimo žingsnius, įskaitant paliaubas, sunkiosios ginkluotės patraukimą, apsikeitimą karo belaisviais.

Būtent šie žingsniai pakeistų situaciją ant žemės, todėl Vokietija ir Prancūzija toliau daro spaudimą Rusijai dėl jų įgyvendinimo.

Yra keletas dalykų, kuriuos Kijevas galėtų padaryti, tačiau, deja, labai daug priklauso nuo Rusijos pasiryžimo laikytis Minsko susitarimų. Kol tai nevyksta, spaudimas Rusijai ir Minsko susitarimų nesilaikymo viešinimas yra labai svarbus.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Pokalbis kartu su Kurt'u Volker'iu
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Pokalbis kartu su Kurt'u Volker'iu

– Kadangi Rusija vis dar nesilaiko Minsko susitarimų, vadinasi, sankcijos nėra veiksmingos?

– Manau, kad vis dėlto jos yra veiksmingos. Žinoma, jos nepakeitė Rusijos pozicijos Ukrainos atžvilgiu, tačiau padarė įtaką sistemai Rusijos viduje – kelia įtampą ir pasipriešinimą.

Sankcijos paveikė Rusijos ekonomiką, todėl asmenų, turinčių prieigą prie valdžios ar verslo, galimybės pamažu traukiasi. Ir tai jiems labai stipriai atsiliepia. Todėl turime ir toliau judėti šia kryptimi.

– Vadinasi, vidinės Rusijos problemos galėtų nulemti konflikto Rytų Ukrainoje pabaigą?

– Tikiuosi, kad Rusija pagaliau nuspręs, jog jos veiksmai Ukrainoje kenkia pačiai Rusijai. Tikiu, kad Rusija nori palaikyti gerus santykius su Ukraina, kad Ukraina būtų draugiška Rusijai.

Tačiau Rusijos veiksmai pasuko Ukrainą visiškai priešinga kryptimi: pavertė ją labiau nacionalistine, orientuota į Vakarus, nusiteikusia prieš Rusiją. Anksčiau to nebuvo.

Sakartvelo karo pamokos

– Ko, praėjus dešimtmečiui po karo su Rusija, Ukraina galėtų pasimokyti iš Sakartvelo?

– Svarbiausias dalykas, kurio Ukraina galėtų pasimokyti iš Sakartvelo, yra Tbilisio požiūris ir elgesys su okupuotose teritorijose gyvenančiais žmonėmis.

Gruzijos valdžia deda labai daug pastangų, kad paremtų ten gyvenančią populiaciją, bando parodyti, kad jie išlieka Sakartvelo piliečiai. Tai apima daug sričių, įskaitant švietimą, sveikatos apsaugą, pensijas, galimybę keliauti. O vienintelė priežastis, kodėl vietinė populiacija negali tuo pasinaudoti, yra Rusijos okupacija.

Būtent tokią žinią Ukrainos vyriausybė turi perduoti Donbaso žmonėms: jie – Ukrainos piliečiai, o šalies vyriausybė nori jiems padėti, tačiau tą pagalbą blokuoja Rusija.

TAIP PAT SKAITYKITE: R.Skardžiūtė-Kereselidze: „Sakartvelas parodė, kad karas nėra nukreiptas į Rusijos žmones“

– JAV parduotos prieštankinės sistemos Javelin“ Ukrainoje dislokuotos šimtai kilometrų nuo fronto linijos. Ar tai reiškia, kad vis dar trūksta pasitikėjimo Ukrainos pajėgomis?

– Mes panaikinome draudimą parduoti ginklus Ukrainai, pardavėme prieštankines ir priešraketines sistemas. Ruošiamės suteikti 200 mln. dolerių vertės pagalbos paketą, parduoti daugiau ginklų. Vašingtonas ir Kijevas glaudžiai bendradarbiauja, Ukraina gauna stiprią paramą.

„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./„Javelin“ sistemos bandymai Ukrainos poligone
„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./„Javelin“ sistemos bandymai Ukrainos poligone

„Javelin“ dislokavimas toli nuo fronto linijos – taktinis sprendimas, atsižvelgiant tiek į saugumą, tiek į ginklų galimybes. Sistemos gali būti dislokuojamos ten, kur jų reikia. Taip pat atsižvelgiant į tai, kad Rusija, pasitelkusi įvairias priemones, gali bandyti gauti prieigą prie „Javelin“.

Ragina palaikyti dialogą su Rusija

– Dėl nuolaidžiavimo Rusijai kritikuojamas ne tik JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Matome Putiną, šokantį Austrijos užsienio reikalų ministrės vestuvėse, Macroną, pozuojantį pasaulio futbolo čempionate... Kaip aukščiausi Vakarų lyderiai turėtų kalbėti su Rusija?

– Pasilikti atvirą galimybę dialogui yra teisinga – turime būti nusiteikę kalbėtis. Tačiau kalbėdamiesi turime labai aiškiai įvardyti Rusijos veiksmus, kodėl jie mums kelią nerimą, ką Maskva turėtų padaryti, kad būtų panaikintos sankcijos.

Jūsų minėti veiksmai sukuria draugiškumo Rusijai, okupuojančiai savo kaimynes, įvaizdį. Ir tai kelia nerimą.

– Lietuvoje neseniai taip pat diskutavome, ar reikia palaikyti aukščiausio lygio kontaktus su Rusija. Kaip turėtų elgtis mažos šalys, galinčios patirti Maskvos agresiją?

– Labai svarbu, kad Lietuva sėkmingai įneša savo indėlį tiek į NATO, tiek į Europos Sąjungą. Nors Lietuva yra maža šalis, ji turi galios transatlantinėje bendruomenėje. Jūs turite daug priežasčių tikėti savo demokratijos, ekonomikos ir saugumo sėkme.

Ir jūs turite būti atviri dialogui. Kartais pastebiu, nebūtinai Ukrainoje ar Lietuvoje, painiojamą priešiškumą Rusijos valdžios sprendimams su neapykanta Rusijai. Tai – du skirtingi dalykai.

K.Volkeris: „Ir jūs turite būti atviri dialogui. Kartais pastebiu, nebūtinai Ukrainoje ar Lietuvoje, kad žmonės painioja priešiškumą Rusijos valdžios sprendimams su neapykanta Rusijai. Tai – du skirtingi dalykai.“

Rusijos žmonės taip pat kenčia nuo Putino, jie neturi laisvės, jų ekonominės galimybės – mažesnės, jie neturi teisės aktyviai dalyvauti politikoje. Turime užjausti Rusijos žmones ir kalbėti apie problemas, kurias kelia Rusijos vyriausybės sprendimai.

– Minėjote, kad Europa nebus laisva ir vieninga be Rusijos žmonių įsitraukimo. Kaip tai pasiekti, kai Kremlius slopina pilietinę visuomenę ir opoziciją?

– Turime tikėti mūsų bendromis vertybėmis – laisve, demokratija, rinkos ekonomika. Tai – ir Rusijos žmonių vertybės, todėl jie turi rasti būdų, kad tos vertybės būtų realizuotos jų šalyje. Nemanau, kad tai yra neįmanoma, tačiau tai negali būti primesta iš išorės.

Kol šios vertybės nėra Kremliaus vertybės, Rusijos užsienio politika nesikeis. Todėl turime būti kantrūs ir atremti Maskvos agresiją prieš kaimynes.

JAV supranta Ukrainos svarbą?

– Ne kartą buvo klausiama, kodėl Amerikos mokesčių mokėtojams turėtų rūpėti Ukraina ar Juodkalnija. Ar JAV visuomenė pagaliau supranta taikos Ukrainoje svarbą?

– Manau, kad šis supratimas niekada nebuvo dingęs. JAV supranta, kad jei nedarytų to, ką daro dabar, tarptautinei bendruomenei tai brangiai kainuotų ateityje. Manau, kad tai visada buvo aišku.

Trumpas ir Amerikos žmonės mano, kad JAV visada mokėjo gerokai didesnę dalį nei Vakarų partnerės. Todėl Trumpas labai stengėsi, kad kitos sąjungininkės prisidėtų daugiau.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas

O tai, manau, yra pagrįsti JAV lūkesčiai. Tai nereiškia, kad nesuprantame (Ukrainos) klausimo svarbos, tai reiškia, kad reikia geresnio balanso.

– Ar nekyla pavojus, kad rudenį išrinkus naują Kongresą, šis klausimas iš politikų lūpų skambės dažniau?

– Taip kalba ne tik Trumpas – ir Obama kalbėjo, kad sąjungininkės naudojasi JAV, pačios mažai prisidėdamos. Tuometinis gynybos sekretorius Bobas Gatesas sakė, kad taip būti negali. (Prezidento George'o – red.) Busho administracija taip pat kalbėjo apie dalijimąsi našta.

Kad ir kokie bus Kongreso rinkimų rezultatai, ši politika tęsis.

– Prezidento Trumpo pasisakymai ir veiksmai dažnai vertinami prieštaringai. Ar galėtumėte užtikrinti, kad jis suvokia Rusijos grėsmę ir saugumo tiek Ukrainoje, tiek Baltijos jūros regione, svarbą?

– Atsižvelkime į veiksmus. JAV, vadovaujant Trumpui, įvairiomis priemonėmis padidino spaudimą Rusijai: uždarė diplomatines patalpas, skyrė griežtesnes sankcijas, didesnę paramą Ukrainai, paskelbė deklaraciją, kad Amerika nepripažįsta Krymo aneksijos.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Karių persikėlimo per Nemuną pratybos
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Karių persikėlimo per Nemuną pratybos

Manau, kad tai, ką daro Trumpas, yra suprantama – jis nori palikti atvirą galimybę tam, kas vyks toliau, turėti galimybę megzti dialogą. Tačiau tuo pat metu taiko griežtas priemones, ir jas laikui bėgant tik griežtina.

Jei atsiribosime nuo to, kaip žiniasklaida vaizduoja Trumpą, nuo dabartinio jo įvaizdžio, ir kreipsime dėmesį į prezidento bei jo administracijos veiksmus, įskaitant Baltijos šalių atžvilgiu, suprasime, kad jie yra būtent tai, ko tikitės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Afganistano dilema: ką daryti su vaikais savižudžiais sprogdintojais?

15min tyrimas: slaptąjį premjero patarėją lydi milijoninė sėkmė

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Aktualu

Ketvirtadienio vandentiekio avarijos Vilniuje padariniai pašalinti: atnaujinamas eismas

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 12. Ar galima priaugti svorio valgant bivake

Gyvenimas

Vika apie asmenines patirtis: „Mes visi labai orientuoti į save. Gal dėl to ir sergame depresijomis“

Vardai

Nesklandumai „X Faktoriuje“: vienai balsingiausių šou dalyvių pasirodymo metu sugedo mikrofonas

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Nepalo tradicija, žudanti moteris

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

24sek

Š.Jasikevičius: „Kai kurie žalgiriečiai šiandien nebūtų verti net už dublerius žaisti“

Verslas

Sekmadienį Lietuvoje sutriko „Revolut“ veikla

Neišsiųsti CV Kultūra

Gytis Ambrazevičius: apie dainų pavadinimus, kūrybą ir amoniaką

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Aktualu

S.Skvernelis sutinka – paskelbimas apie konservatorių sąsajas su Kremliumi galėjo būti klaida

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Sportas

L.Messi pratęsė įvarčių, „Barcelona“ – pergalių seriją

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Mokslas.IT

Dangaus stebėtojai laukia „kruvinojo mėnulio“ pasirodymo

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Gazas

Reidas Kaune: įkliuvo „Žalgirio“ pergalę kelias dienas šventęs „Taxify“ vairuotojas

Sportas

„Napoli“ penktą kartą iš eilės įveikė „Lazio“ klubą

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Naujienos

Vardai

Grožio ir mados šventėje – iš Niujorko į gimtinę trumpam grįžusi šokėja Eglė Andreikaitė

Aktualu

Avarinės būklės balkonai: įlūžus grindims įstrigo vilnietė

Verslas

Svarstyklės apsivertė: šalies sostinės biurų rinkoje visos kortos nuomotojų pusėje

Nuotraukose iš oro – Šanchajaus dviračių kapinynas

Aktualu

Sąjūdį įamžinęs V.Daraškevičius: dabar žmonės laisvę supranta kaip duotybę

Gyvenimas

Kaip gydytis nuo peršalimo vasarą? Greipfrutų sultys – daugumos vaistų priešas

Aktualu

Izraelio premjeras B.Netanyahu atvyko istorinio vizito į Lietuvą

Aktualu

Japonija turės savo pirmąją naikintuvų pilotę

Verslas

E.sveikatą koordinavęs A.Bagdonavičius jau nebedirba Registrų centre

Aktualu

„Tėvynės išdaviku“ konservatorių pakrikštytas M.Bastys prašo VRK ginti jo garbę

Aktualu

Įspėjimas raseiniškiams: išaugo arseno koncentracija geriamajame vandenyje

Gyvenimas

Viltis spinaline raumenų atrofija sergantiems vaikams: Kauną pasiekė stebuklu vadinamas vaistas

Pasaulis kišenėje

„Girl Gone International“ atstovės susižavėjo Vilniumi

Mokslas.IT

Žemės magnetiniai poliai anksčiau keitėsi kas 150 metų: kaip tai paveiktų mūsų gyvenimą?

Pasaulis kišenėje

Ką veikti Lietuvoje paskutinį vasaros savaitgalį?

Sportas

Europos neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionate – du lietuvių medaliai

Kultūra

„Sostinės dienos“: kainuos daugiau nei 200 tūkst. eurų, bet stebins kokybe ir turiniu

Vardai

„Pinup Girls“ narė Viktorija Arlauskienė parduoda išgirtą Simonos Nainės kurtą nuotakos suknelę

Aktualu

Prancūzijos prokurorai: išpuolis Paryžiaus priemiestyje nesiejamas su terorizmu

Gazas

Naktinės lenktynės Kėdainių gatvėmis: tamsos spąstus įveikė ne visi

Aktualu

Policija ieško Kaune pradingusio Mindaugo Urbonavičiaus

Gazas

Policija ruošiasi rugsėjui – imsis visų įmanomų priemonių

Gazas

Paskelbtos Vilniaus ir Kauno gatvės, kuriomis papamobiliu važiuos popiežius Pranciškus

Gazas

Saugumas keliuose: „Continental“ pristato pažangią perspėjimo posūkiuose sistemą

Gazas

Lietuvos autokroso čempionate įtampa auga: kokių strategijų dalyviai imsis Vilkyčiuose?

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

10:56
04:13
03:15

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min