Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 06, 15:41

JAV generolas išdėstė, ką reikia padaryti, kad Ukraina laimėtų karą prieš Rusiją

Buvęs JAV specialiųjų operacijų vadavietės Europoje vadas, į atsargą išėjęs JAV kariuomenės generolas majoras Mike'as Repassas interviu CNN teigia, kad tarptautinė bendruomenė turi gerokai padidinti paramą Ukrainai, nes kitaip jai gali nepavykti išstumti Rusijos pajėgų iš savo teritorijos. Jis įsitikinęs, jog karo eigą pavyktų perlaužti tik tuomet, jei Vakarų šalys parengtų ir moderniais ginklais aprūpintų penkias ukrainiečių brigadas, kurios galėtų sėkmingai pulti.
Iš fronto grįžusiems Ukrainos kariams atliekama medicininė apžiūra
Iš fronto grįžusiems Ukrainos kariams atliekama medicininė apžiūra / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pastaruosius šešerius metus M.Repassas pagal JAV vyriausybės sutartį konsultavo Ukrainos kariuomenę. Praėjusį mėnesį jis lankėsi Lenkijoje ir Vakarų Ukrainoje, kad geriau suprastų karo Ukrainoje eigą.

M.Repassas tvirtina, kad karinės įrangos tiekimo Ukrainai grandinė yra neveiksminga, ir norint išstumti rusus iš Ukrainos reikia papildomų karinių pajėgų.

M.Repassas ragina JAV ir jų sąjungininkus sukurti Ukrainos strategines pajėgas – penkias brigadas, kurias sudarytų iki 40 000 karių, galinčių vykdyti puolamąsias operacijas. Tik taip, anot jo pavyktų išstumti rusus iš šalies.

Nuotr. iš Wikimedia Commons/Mike'as Repassas
Nuotr. iš Wikimedia Commons/Mike'as Repassas

Kritikuoja neprofesionalų karinės įrangos tiekimą

M.Repassas CNN teigia po kelionės į Lenkiją ir Vakarų Ukrainoje susidaręs įspūdį, kad Kyjivui vis dar reikia daug pagalbos. Be to, jis mano, kad NATO veikia per lėtai. Generolas taip pat teigia, kad nėra informacijos apie tai, kas atsitinka su Vakarų siunčiama karine įranga, kai ji patenka į Ukrainą.

Jis kritikuoja Vakarų karinės įrangos Ukrainai tiekimo metodus ir vadina juos neprofesionaliais. Pasak M.Repasso, prieš siunčiant karinę įrangą turėtų būti aišku, kiek Ukrainos kariuomenė sunaudoja degalų, šaudmenų, kiek ir ko jai trūksta bei reikia, kokios operacijos planuojamos. Tačiau šiuo metu, anot jo, tiekimas vyksta neprofesionaliai.

„Prioritetai grindžiami X brigados ar Y sektoriaus vado skambučiu ir žodžiais: „Ei, man reikia 27 raketų „Javelin“. Taigi, tai labai individualizuota, o taip karo metu logistikos vykdyti negalima“, – sakė JAV atsargos generolas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos karys šalia užgrobtų Rusijos tankų T-80
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos karys šalia užgrobtų Rusijos tankų T-80

Trys scenarijai, du iš jų blogi

Paklaustas, kokios galėtų būti Rusijos pradėto karo Ukrainoje baigtys, M.Repassas atsakė: „Yra trys akivaizdūs ateities scenarijai: Rusijai palankus sprendimas mūšio lauke, ukrainiečiams palankus sprendimas mūšio lauke arba aklavietė. Dvi iš trijų šių baigčių reiškia Rusijos pergalę“.

Anot jo, jeigu įvyktų aklavietės scenarijus, Rusija paskelbtų pergalę ir tęstų savo okupaciją užimtose Ukrainos teritorijose iki neapibrėžtos ateities. Tokiu atveju Rusija pasiektų ne visišką pergalę prieš Ukrainą, bet vis dėlto pasiektų pergalę, o Rusijos kontroliuojama teritorija būtų gerokai išplėsta.

Reikia sukurti penkias brigadas ir aprūpinti jas modernia ginkluote

Anot jo, Vakarai šiuo metu daro nepakankamai, kad du iš šių trijų galimų scenarijų neišsipildytų.

„Dabar visi galvoja apie tiesioginę kovą, o tai reiškia, kad mes tiekiame atsargas ukrainiečiams. Problema ta, kad Ukrainos kariuomenei reikia papildomų pajėgumų, kad galėtų išstumti Rusiją iš Ukrainos“, – CNN sako JAV atsargos generolas. Jo manymu, ukrainiečiai šiuo metu neturi pakankamai kovinės galios – įrangos, amunicijos ir apmokytų karių.

Anot M.Repasso, Rusija visada turės daugiau pajėgų, nebūtinai geresnių, bet daugiau. Tai reiškia, kad Ukrainos pajėgos išseks kovodamos ir tam tikru metu karas pradės krypti Rusijos naudai, jei nebus sukurta papildomų pajėgų.

Generolo manymu, NATO šalys ir tarptautinė bendruomenė vis labiau supranta, kad, be išteklių skyrimo dabartinei Ukrainos kovai, reikės daryti kažką daugiau. M.Repassas pateikia savo siūlymus, ką Vakarai turėtų daryti.

Anot M.Repasso, JAV, Prancūzija, Lenkija, Jungtinė Karalystė ir Vokietija turi imtis atsakomybės sukuriant po vieną Ukrainos pajėgų brigadą.

„Yra keturi dalykai, kuriuos JAV ir jų sąjungininkės turi padaryti. Pirma, turime susilpninti Rusiją stiprindami Ukrainos pajėgumus. Antra, turime dar labiau atgrasyti Rusiją didindami savo ir NATO pajėgumus. Trečia, tai Rusijos ginkluotųjų pajėgų ir pajėgumų silpninimas. Galiausiai turime užtikrinti Rusijos pralaimėjimą Ukrainoje, o tai galima padaryti sukuriant strategines ir operatyvines Ukrainos rezervo pajėgas, kurios galėtų vykdyti puolamąsias operacijas, kad išstumtų rusus iš Ukrainos ir apsaugotų jos sienas“, – sako jis.

Anot M.Repasso, JAV, Prancūzija, Lenkija, Jungtinė Karalystė ir Vokietija turi imtis atsakomybės sukuriant po vieną Ukrainos pajėgų brigadą.

„Šios šalys turi didelius karinius pajėgumus ir galėtų sukurti pajėgas, aprūpindamos Ukrainos dalinius, o paskui apmokydamos juos savo šalyse. Taigi, tai būtų penkios brigados penkiuose operaciniuose sektoriuose. Ir tam įgyvendinti tikriausiai prireiktų šešių-aštuonių mėnesių. Šios penkios brigados turėtų vakarietišką įrangą, kovotų vakarietiškais būdais, turėtų visas reikiamas priemones, įskaitant šiuolaikinius tankus, artimą oro paramą ir oro gynybą“, – siūlo JAV atsargos generolas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV ir Ukrainos kariai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV ir Ukrainos kariai

Anot jo, vienoje brigadoje yra iki 8 000 karių, tad penkiose brigadose būtų iki 40 000 karių. „Manau, kad ukrainiečiai gali rasti tiek karių, atsižvelgiant į dabartinę nepaprastąją padėtį šalyje“, – svarsto jis.

Jo manymu, tuomet net ir gausesnės Rusijos pajėgos galėtų būti sunaikintos, nes Vakarų ginkluotė daug pranašesnė nei Rusijos.

Rusų taktika

M.Repassas, komentuodamas Rusijos pajėgų veiksmus Ukrainoje, sakė, kad iš pradžių jie bandė žaibiškai užimti Kyjivą, tačiau šis sumanymas nepasiteisino. Todėl jie visą savo ugnies galią sutelkė Ukrainos rytuose ir pietuose.

Kai jie sunaikina beveik viską priešais save, tada metodiškai juda pirmyn. Tai nėra manevrinis karas. Tai – naikinimo ugnimi karas.

„Kai jie sunaikina beveik viską priešais save, tada metodiškai juda pirmyn. Tai nėra manevrinis karas. Tai – naikinimo ugnimi karas“, – sakė jis.

Vertindamas naująjį Rusijos kariuomenės Ukrainoje vadą generolą Aleksandrą Dvornikovą M.Repassas sakė, kad jis nėra manevrinio karo specialistas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos tankas Mariupolyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos tankas Mariupolyje

„Jis ketina daryti viską, ką darė visą gyvenimą, t. y. sprogdinti ir naikinti viską, kas pasitaiko jo kelyje, o tada siųsti karius. Tos pajėgos jėga evakuos Ukrainos piliečius, kad užtikrintų, jog sausumos kelyje iš Rusijos per Donbasą į Krymą nebūtų pasipriešinimo judėjimo potencialo“, – sakė JAV atsargos generolas.

Anot jo, pastaruoju metu Rusija metodiškai žengia į priekį tiek šiaurėje, tiek pietuose. „Ji stengiasi rytuose apsupti Ukrainos gynėjus, o paskui nugalėti juos pietuose. Rusai taip pat nori apsupti Mykolajivą, suardyti gynybą, o tada laisvai veržtis į Odesą. Jie negali pasiekti Odesos, kol nesunaikins Mykolajivą ginančių ukrainiečių pajėgų“, – sakė M.Repassas.

Kiti taikiniai – Moldova ir Baltijos šalys?

Anot jo, Odesa rusams svarbi tuo, kad tuomet jie atkirstų Ukrainą nuo Juodosios jūros ir atvertų vartus į Uždniestrę ir Moldovą.

M.Repassas mano, kad Rusijos taikinys yra ir Moldova. Jei Rusija galės ją užimti, ji tai padarys.

Paklaustas, ar karas gali apimti ir kitas Europos šalis, M.Repassas priminė, kad Baltarusija, nors jos kariuomenė ir nedalyvauja invazijoje į Ukrainoje, suteikė savo teritoriją Rusijai, kurios pajėgos iš Baltarusijos teritorijos vykdė operacijas Ukrainoje.

Jis taip pat priminė, jog Kremliaus pareigūnai yra kalbėję, kad Baltijos šalys neturi istorinio pagrindo ir yra neteisėtos valstybės – tą patį, ką prieš karą Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė apie Ukrainą.

Anot M.Repasso, trys Baltijos šalys ir Lenkija tvirtai įsitikinusios, kad po Ukrainos jos yra kitos Rusijos smūgių sąraše. Jos mato Rusiją kaip egzistencinę grėsmę. Ir nėra jokių įrodymų, kad V.Putinas norėtų sustoti ties Ukraina.

V.Putinas – savo paties sukurto žvėries įkaitas

Paklaustas, kaip, jo manymu dabar jaučiasi V.Putinas, M.Repassas sakė manantis, kad Rusijos prezidentas tikriausiai jaučiasi susipainiojęs ir sutrikęs, bet supranta, kad neturi kur trauktis, turi tik eiti į priekį, kad pasiektų pergalę.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

„Jis yra savo paties sukurto žvėries nelaisvėje, nes pats retai naudojasi internetu. Niekada neteko jo matyti prie kompiuterio ir, bent jau 2020 m. pabaigoje, jis, kaip pranešama, neturėjo "iPhone".

Jis neturi jokių ryšių su išoriniu pasauliu, o visą informaciją gauna iš savo artimiausios aplinkos arba iš to, ką perskaito Rusijos žiniasklaidoje, kurią, žinoma, kontroliuoja valstybė ir kuri skelbia tik valstybės kontroliuojamus pranešimus“, – svarstė JAV atsargos generolas.

Prognozuodamas, kiek ilgai gali trukti šis karas, M.Repassas nebuvo optimistiškas ir mano, kad jis gali tęstis ilgai: „Jei šis karas truks ilgiau nei metus, jis bus žiaurus ir kankinantis, o aš manau, kad jis truks mažiausiai dvejus metus. Tačiau negalime leisti, kad jis atsidurtų aklavietėje. Jei karas atsidurs aklavietėje, V.Putinas pareikš, kad jam pavyko, ir okupuos jo dabar kontroliuojamą Ukrainos teritoriją“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min