Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 01 07, 10:53 Atnaujinta 2021 01 07, 11:57

JAV Kongresas patvirtino J.Bideno rinkimų pergalę, D.Trumpas žada taikiai perleisti valdžią

JAV Kongresas anksti ketvirtadienį patvirtino Joe Bideno rinkimų pergalę. Respublikonas viceprezidentas Mike'as Pence'as patvirtino 306 Rinkikų kolegijos balsus už išrinktą demokratą ir 232 balsus už kadenciją baigiantį respublikonų prezidentą Donaldą Trumpą, atverdamas kelią J.Bideno inauguracijai sausio 20 dieną. D.Trumpas netrukus paskelbė, kad tvarkingai užleis Baltuosius rūmus.
Joe Bidenas per spaudos konferenciją
Joe Bidenas per spaudos konferenciją / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Baigiantis Kongreso sesijai, M.Pence'as paskelbė, kad rezultatas „bus laikomas pakankamu“ J.Bideno pergalės paskelbimu, bet būsimosios administracijos nepasveikino.

Tiesa, pats D.Trumpas per savo patarėją Daną Scavino tviteryje paskelbė: „Nors aš visiškai nesutinku su rinkimų baigtimi, sausio 20-ąją įvyks tvarkingas perėjimas.“

D.Trumpas dar pridėjo melagienų, esą jo poziciją „remia faktai“, o savo ketverius metus Vašingtone pavadino „geriausia pirmąja kadencija JAV istorijoje“.

D.Trumpo paskyrą „Twitter“ šiuo metu blokuoja. Jis pastaruosius du mėnesius atsisakydavo pripažinti pralaimėjimą rinkimuose ir kartodavo nepagrįstus įtarimus dėl masinio rezultatų klastojimo, kuriuos paneigė dešimtys teismų ir respublikonų pareigūnų, įskaitant jo buvusį generalinį prokurorą.

Taip baigėsi beprecedentis chaoso, smurto ir nesutarimų protrūkis po D.Trumpo šalininkų minios įsiveržimo į Kapitolijų, privertusio įstatymų leidėjus slėptis ir sutrikdžiusio rinkimų rezultatų tvirtinimo procesą.

Atstovų Rūmai ir Senatas prieš tai dar atmetė antrą prieštaravimą J.Bideno gautų rinkikų balsų patvirtinimui.

Senatas 92 balsais prieš 7 atmetė bandymą neįskaityti 20 Pensilvanijos rinkikų balsų, o tada jo pavyzdžiu pasekė Atstovų Rūmai, nors čia daugiau kaip 130 respublikonų parėmė bandymą atmesti Pensilvanijos balsus.

Anksčiau Atstovų Rūmai ir Senatas atmetė kai kurių respublikonų įstatymų leidėjų prieštaravimą J.Bideno pergalės Arizonoje patvirtinimui.

Prezidento rinkimų pergalių patvirtinimas paprastai būna tik formalumas, bet kadenciją baigiančio D.Trumpo šalininkai šia procedūra siekia pasinaudoti kaip paskutine proga išlaikyti jį valdžioje. Naktinės scenos Kongrese vyko kelios valandos po chaoso Kapitolijuje, kai rezultatų tvirtinimo procesą buvo pertraukę D.Trumpą remiantys riaušininkai.

Senatorius Joshas Hawley prisidėjo prie dešimčių Atstovų Rūmų respublikonų prieštaravimo Pensilvanijos balsų įskaitymui, tad abeji rūmai turėjo surengti debatus.

Vis dėlto Senate jo lyderis respublikonas Mitchas McConnellas debatus greit nuslopino ir senatoriai atmetė prieštaravimą.

Per debatus Atstovų Rūmuose, kur Pensilvanijai atstovaujantis Scottas Perry pareiškė, kad savo prieštaravimu siekia apsaugoti JAV konstituciją.

Į tai reaguodamas demokratas Joe Neguse'as iškėlė kišeninio formato konstitucijos egzempliorių ir piktai pasakė: „Pagal mūsų konstituciją Kongresas nerenka prezidento, renka Amerikos žmonės, ir jie jau pasirinko.“

Anksčiau įstatymų leidėjai atmetė bandymą nepripažinti 11 Arizonos rinkikų balsų; senatoriai – 93 balsais prieš 6, o Atstovų Rūmų nariai – 303 balsais, įskaitant 82 respublikonų balsus. 121 Atstovų Rūmų respublikonas net ir po trečiadienio smurto Kapitolijuje balsavo už Arizonos balsų blokavimą.

Per bendrą Kongreso sesiją pripažįstami visų 50 valstijų rinkikų balsai, kad būtų patvirtinta J.Bideno lapkritį pasiekta pergalė užsitikrinus iš viso 306 rinkikų balsus. D.Trumpas gavo 232 rinkikų balsus.

Procesas buvo pertrauktas protestuotojams įsiveržus į Kapitolijaus pastatą ir sukėlus beprecedentį chaosą bei smurtą, kurie sulaukė pasmerkimo visame pasaulyje ir išprovokavo kai kurių respublikonų kritiką D Trumpui.

„Matėme kraujo praliejimą, nes vienas demagogas nusprendė skleisti melus ir sėti nepasitikėjimą savo paties bendrapiliečiais, – sakė senatorius Patas Toomey, supykęs, kad kiti respublikonai prieštaravo Pensilvanijos, kuriai jis atstovauja, balsų įskaitymui. – Neprisidėkime prie tokios apgaulės. Atmeskime šį siūlymą.“

Praėjus kelioms valandoms po neįprasto mitingo, per kurį D.Trumpas pasakė kalbą ir kartojo savo nepagrįstus argumentus, kad lapkritį vykę rinkimai buvo suklastoti, vėliavomis mojuojantys jo šalininkai prasiveržė pro metalines užtvaras, juosiančias Kapitolijų, ir plūstelėjo į kompleksą, kur siautėjo kabinetuose ir pateko į posėdžių sales.

Įstatymų leidėjams teko slėptis po kėdėmis ir užsidėti dujokaukes, o policija bandė užbarikaduoti pastatą. Kapitolijaus viduje buvo pašauta moteris, kuri vėliau mirė, o Vašingtono merė, siekdama suvaldyti smurtą, paskelbė naktinę komendanto valandą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min