Dabar populiaru
Publikuota: 2014 kovo 20d. 17:33

JAV skelbia skaudžias ekonomines sankcijas Rusijai, o ES dvejoja

Barackas Obama ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama ir Vladimiras Putinas

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį paskelbė išplečiantis ne tik politines, bet ir ekonomines sankcijas Rusijai. Pasak B.Obamos, jei Kremlius neatsitokės, sankcijos gali turėti „naikinantį“ pobūdį ne tik Rusijos, bet ir viso pasaulio ekonomikai. Tuo tarpu Europos Sąjunga pranešė nesiimsianti ekonominių priemonių Rusijai sudrausminti.

Iš B.Obamos lūpų – grėsmingas pažadas

„Kaip ir sakėme, šiandien JAV Rusiją privers mokėti dar didesnę kainą“, – sakė B.Obama Baltųjų rūmų pievelėje surengtoje konferencijoje.

„Visa tai yra Rusijos vyriausybės padaryti sprendimai, kuriuos atmetė tarptautinė bendruomenė“, – sakė jis.

B.Obama tikino, kad sankcijos, kurias JAV rengia Rusijai, „turės reikšmingos įtakos ne tik Rusijos ekonomikai, bet gali sugriauti ir pasaulinę ekonomiką“

Pasak „USA Today“, B.Obama tikino, kad sankcijos, kurias JAV rengia Rusijai, „turės reikšmingos įtakos ne tik Rusijos ekonomikai, bet gali sugriauti ir pasaulinę ekonomiką“.

JAV prezidentas taip pat pranešė pasirašęs įsaką, leidžiantį taikyti sankcijas Rusijos pramonei, taip pat ir energijos eksportui. Šios priemonės turėtų daug skaudžiau atsiliepti Rusijai nei anksčiau paskelbtos sankcijos septyniems šalies pareigūnams.

Pasak vieno JAV administracijos pareigūno, naujosios sankcijos paveiks Rusijos finansų sektorių, taip pat energetikos, kalnakasybos ir gynybos sektorius.

Šiuo JAV sprendimu įšaldomi JAV jurisdikcijoje esantys aktyvai, draudžiama JAV firmoms palaikyti verslo ryšius su nubaustaisiais.

JAV iždo departamentas nurodė, kad sankcijos skelbiamos Rusijos federacijos bankui „Akcionernyi bank Rossija“, kuris vadinamas ir tiesiog banku „Rossija“. Pirmiausia bus užblokuotos šio banko sąskaitos doleriais.

Pasak aukšto rango JAV pareigūnų, šiame banke sąskaitų turi valdantysis Rusijos elitas, pagrindiniai prezidento Vladimiro Putino aplinkos žmonės, o banką valdantys oligarchai yra V.Putino finansiniai rėmėjai.

„Tarp banko „Rossija“ akcininkų yra V.Putino artimiausio rato nariai, susiję su kooperatyvu „Ozero Dacha“ (vartotojų kooperatyvu „Ozero“) – bendruomene, kurioje jie gyvena“, – sakė Iždo departamento pareigūnas.

Nepaisant ES lyderių grasinimų, 28 šalių vadovai nusprendė nesiimti priemonių, kurios kirstų Rusijos ekonomikai ir prekybai.

ES nesiryžta taikyti sankcijų

Tuo tarpu dėl papildomų priemonių Rusijai sudrausminti besideranti Europos Sąjunga neskelbs ekonominių sankcijų.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as Briuselyje paskelbė, kad nepaisant ankstesnių ES lyderių grasinimų, 28 šalių vadovai atsisako priemonių, kurios kirstų Rusijos ekonomikai ir prekybai.

Ketvirtadienį ryte ES lyderiai bandė sutarti dėl sąrašo žmonių, kuriems bus apribota galimybė keliauti Europoje ir įšaldytas čia laikomas turtas.

F.Hollande'as paskelbė, kad birželio mėnesį suplanuotas ES ir Rusijos susitikimas atšaukiamas.

„Politiniai santykiai sustabdomi, susitikimas negali vykti tokiomis sąlygomis“, – sakė F.Hollande'as. Jis pridūrė, kad ES svarsto tolesnes sankcijas, kurių būtų imtasi, jei Rusija žengtų dar toliau.

„Ekonomines sankcijas, net jei dėl jų ir nesutarta šiandien, vis tiek turi būti numatytos, tačiau dabar ES taryba turi skelbti tik individualias sankcijas“, – sakė F.Hollande'as.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vitalijus Klyčko ir JAV senatorius Johnas McCainas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vitalijus Klyčko ir JAV senatorius Johnas McCainas

Rusija smogia atgal

Tuo tarpu Rusijos Užsienio reikalų ministerija taip pat sudarė sąrašą amerikiečių, kuriems skelbia sankcijas, informuoja rt.com.

Šiame sąraše yra senatorius Johnas McCainas, B.Obamos patarėjai Caroline Atkinson, Benjaminas Pfeifferis ir Danielis Rhodes'as, Senato daugumos lyderis Harry Reidas, Atstovų Rūmų pirmininkas Johnas Boehneris, Senato užsienio reikalų komiteto pirmininkas Robertas Menendezas, senatoriai Mary Landrieu ir Danielis Coatsas.

Senatorius D.Coatsas savo „Twitter“ paskyroje pašmaikštavo: „Nors esu nusivylęs, kad šią vasarą negalėsiu su savo šeima važiuoti atostogų į Sibirą, man yra garbė būti šiame sąraše.“

Senatorius Johnas McCainas, kuris praėjusią savaitę lankėsi Kijeve ir susitiko su Ukrainos valdžia, jau anksčiau sakė besitikintis Rusijos sąraše pamatyti savo pavardę, ir dėl to labai džiaugiasi. „Man bus garbė patekti į sąrašą“, – tvirtino jis. Politikas sakė visai nesijaudinantis dėl jam gresiančių sankcijų – tik pajuokavo, kad tikriausiai jau reikia atsiimti pinigus iš slaptos sąskaitos Sankt Peterburge.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min