Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 kovo 6d. 20:51

JAV valstybės departamentas gavo milijonus dolerių atremti Maskvos kišimąsi į rinkimus: neišleido nė cento

JAV prezidento rinkimai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV turėjo milijonus atremti Maskvos kišimąsi į rinkimus, tačiau neišleido nė cento

Artėjant rinkimams į JAV Kongresą, šalyje netyla diskusijos apie virtualų Maskvos karą prieš Vašingtoną. Tuo tarpu Valstybės departamentas vis dar turi išleisti nors centą iš 120 mln. dolerių, kurie 2016-ųjų pabaigoje buvo skirti kovai su užsienio jėgų kišimusi į rinkimus, rašo „The New York Times“.

Stebina ir tai, kad nė vienas iš 23 analitikų, dirbančių Globalaus įsitraukimo centre, kuriam buvo skirta užduotis atremti Maskvos dezinformacijos kampaniją, nekalba rusiškai.

Be to, įšaldyta Valstybės departamento įdarbinimo politika neleido pasamdyti informacinių technologijų specialistų, kurie galėtų aptikti Rusijos bandymus daryti įtaką.

Galima sakyti, kad toks lėšų panaudojimo atidėliojimas – pasyvaus prezidento Donaldo Trumpo atsako į Maskvos daromą įtaką dalis.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Tuo tarpu vėlavimas skirti ir panaudoti finansus atspindi valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono abejones, ar Valstybės departamentas gali vykdyti plataus masto misiją ir pinigus leisti išmintingai.

Neįmanoma pasipriešinti Rusijai?

R.Tillersonas net pareiškė abejojantis, ar JAV apskritai yra pajėgios pasipriešinti Maskvos keliamai grėsmei.

R.Tillersonas: „Jei jie nori kištis (į rinkimus – red.), jie suras būdų tai padaryti. Mes galime daryti viską, kas mūsų jėgoms, tačiau jei jie tai nusprendė padaryti, vadinasi, padarys. Labai sunku užkirsti tam kelią.“

„Jei jie nori kištis (į rinkimus – red.), jie suras būdų tai padaryti, – praeitą mėnesį „Fox News“ kalbėjo R.Tillersonas. – Mes galime daryti viską, kas mūsų jėgoms, tačiau jei jie tai nusprendė padaryti, vadinasi, padarys. Labai sunku užkirsti tam kelią.“

JAV išleidžia milijardus dolerių slaptų kibernetinių pajėgumų stiprinimui, bet paaiškėjo, kad šie ginklai neefektyvūs prieš Rusijos veiksmus „Facebook“ ar „Twitter“.

Šie Maskvos veiksmai paprasčiausiai pagarsina ar iškreipia nesantaiką sėjančius, tačiau nuoširdžius balsus tiek JAV, tiek kitose šalyse.

Ekspertų teigimu, Globalaus įsitraukimo centras galėtų imtis šio vaidmens: įvertinti Rusijos veiksmus ir, siekiant juos atremti, pagarsinti kitaip kalbančiųjų balsus. Pavyzdžiui, centras galėtų sukurti prieš propagandą nukreiptų projektų tinklą, apimantį visą pasaulį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rexas Tillersonas

„Yra tūkstančiai buvusių Rusijos žurnalistų, kurie buvo ištremti arba atleisti. Jie užsiima prieš Rusiją nukreipta veikla ir galėtų padėti“, – sakė Richardas Stengelis, Baracko Obamos administracijoje ėjęs diplomatijos sekretoriaus pareigas ir prižiūrėjęs Globalaus įsitraukimo centro veiklą.

Anot R.Stengelio, koordinuotos kampanijos, skirtos paviešinti Rusijos „trolių fabriko“ vaidmenį ar Rusijos samdinių Ukrainoje ir Sirijoje veiklą, būtų turėjusios didžiulį efektą.

„Facebook“ nuotr./„Wagner“ samdiniai Sirijoje
„Facebook“ nuotr./„Wagner“ samdiniai Sirijoje

B.Obamos kadencijos pabaigoje Kongresas nurodė Pentagonui skirti Valstybės departamentui 60 mln. dolerių (48 mln. eurų). Anot Kongreso, pinigai turėjo būti panaudoti koordinuotų informacinių projektų įgyvendinimui.

Tikėtasi, kad šiomis lėšomis pasinaudos ir Gynybos bei Nacionalinio saugumo departamentai, siekiantys pasipriešinti Rusijos bei Kinijos propagandai.

Stringantys procesai

R.Tillersonas septynis mėnesius bandė nuspręsti, ar apskritai panaudoti šias lėšas. Sausio 18 d. Valstybės departamentas galiausiai nusiuntė užklausą Gynybos departamentui dėl lėšų pervedimo.

Tačiau tuomet iki finansinių metų pabaigos buvo likusios vos kelios dienos, todėl Pentagono pareigūnai nusprendė, kad Valstybės departamentas tais metais nebegaus finansavimo.

Kitiems metams numačius dar 60 mln. dolerių (48 mln. eurų), du departamentai penkis mėnesius skaičiavo, kokią sumą Valstybės departamentas galėtų gauti.

Galiausiai Valstybės departamentas paskelbė, kad tokiems projektams Pentagonas sutiko pervesti 40 mln. dolerių (32 mln. eurų) – tik trečdalį sumos, kuri buvo numatyta iš pradžių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pentagonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pentagonas

Valstybės departamento pareigūnai teigė besitikintys gauti pinigus iki balandžio. Tuo tarpu diplomatijos sekretorius Steve'as Goldsteinas tikino, esą jis nori skirti milijoną dolerių (812 tūkst. eurų) iš savo biudžeto tam, kad „pagreitintų iniciatyvą“.

„Šis finansavimas yra būtinas norint užtikrinti agresyvų atsaką į žalingą įtaką ir dezinformaciją“, – sakė S.Goldsteinas.

S.Goldsteinas: „Šis finansavimas yra būtinas norint užtikrinti agresyvų atsaką į žalingą įtaką ir dezinformaciją.“

Trečiadienį Gynybos departamento pareigūnas Markas Mitchellas teigė, kad iki žadėtų 40 mln. dolerių (32 mln. eurų) pervedimo Valstybės departamentui liko daug neišspręstų ginčų.

„Toli gražu (iki pinigų pervedimo – red.)“, – teigė M.Mitchellas.

Vėlavimas supykdė kai kuriuos Kongreso narius, patvirtinusius lėšų skyrimą.

„Valstybės departamento Globalaus įsitraukimo centras jau seniai turėjo gauti išteklius, kuriuos Kongresas ketino skirti kovai su Kremliaus remiama dezinformacija ir kitomis užsienio propagandos operacijomis“, – sakė senatorius Robertas Menendezas.

D.Trumpas mažina pajėgumus

Centro administracijos vadovė Adele Ruppe gynė administracijos pastangas atremti Rusijos propagandą sakydama, kad Valstybės departamentas skyrė 1,3 mlrd. dolerių (apie milijardą eurų) padėti sustiprinti Europos atsparumą Rusijos kišimuisi į politinius procesus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama

Tačiau šiuos pinigus skyrė B.Obamos administracija. D.Trumpas gi siūlė pagalbai skirtą biudžetą 2019 m. ir 2020 m. sumažinti daugiau nei dvigubai.

Laukdamas Pentagono finansavimo, 60 darbuotojų turintis Globalaus įsitraukimo centras ir toliau vykdys savo tiesioginę misiją: kovos su džihadistų ir ekstremistų propaganda.

Analitikai dirba pasiskirstę į penkias komandas, dažniausiai vartoja keturias kalbas – arabų, prancūzų, urdų ir somaliečių.

Analitikai teigia pasiekę reikšmingų pergalių, įskaitant vaizdo įrašo montažą, įrodžiusį, kad „Islamo valstybė“ (IS) neva pati sugriovė Didžiąją Al Nuri mečetę Mosule. Taip pat analitikai didžiuojasi animaciniu filmuku prancūzų kalba, kuriuo rodomas varganas IS kovotojo gyvenimas.

Vis dėlto šie analitikų laimėjimai – tik maža dalis to, ką numatė Kongresas. 2015-ųjų ataskaitoje teigiama, kad IS socialiniuose tinkluose buvo kur kas apsukresnė nei JAV.

VIDEO: Amerikiečių filmukas apie varganą „Islamo valstybės“ kovotojo gyvenimą

Praeitą gegužę Kongresas gerokai padidino centro biudžetą – prie 14 mln. dolerių (11mln. eurų) per metus pridėjo papildomus 19 mln. dolerių (15 mln. eurų).

Anot S.Goldsteino, sausio 1 d. dieną departamentas iš papildomų 19 mln. dolerių (15 mln. eurų) buvo išleidęs tik 3,6 mln. dolerių (2,9 mln. eurų).

J.Glassmanas: „Jie centre turi visą aparatą atlikti šį darbą. Jiems reikia valstybės sekretoriaus arba prezidento, kuris norėtų atlikti šį darbą.“

Pasak buvusio JAV prezidento George'o W.Busho administracijos diplomatijos sekretoriaus Jameso Glassmano, neaiškus centro finansavimas ir laikini lyderiai atspindi administracijos dėmesio kovai su džihadistais ar Rusijos propaganda stygių.

„Jie centre turi visą aparatą, reikalingą šio darbo atlikimui, – sakė J.Glassmanas. – Jiems reikia valstybės sekretoriaus arba prezidento, kuris norėtų atlikti šį darbą.“

Tuo tarpu R.Tillersonas daugiausia energijos skiria drastiškam Valstybės departamento sumažinimui. Taip didelė dalis biudžeto lieka nepanaudota, o šimtai svarbių sprendimų – nepriimti.

Praėjusiais metais Valstybės departamentas išleido tik 79 proc. lėšų, kurias Kongresas skyrė užsienio reikalams. Tai – mažiausia suma per pastaruosius 15 metų.

Buvusio departamento pareigūno teigimu, sustabdžius naujų darbuotojų samdymą ir esamų paaukštinimą, didelės sumos pinigų liko neišleistos.

Tuo tarpu dėl R.Tillersono nenoro deleguoti finansavimo sprendimus praeitų metų pabaigoje departamento vadovo parašo laukė daugiau nei 1,4 tūkst. oficialių kreipimųsi.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Interviu Vardai

P.Gražulio vaiką pagimdžiusi Birutė: „Tikslas pasiektas – jis daugiau nežemins mano dukters“

Sportas

Visų akys krypsta į Lionelį Messi: Argentina – Kroatija

Aktualu

Škvalas prasiautė Vakarų Lietuvoje: fiksuojami audros padariniai

Aktualu

Pajūris jau mirksta lietuje – poilsiautojai slepiasi, verslininkai garsina muziką

24sek

NBA naujokų biržos favoritai – atletiški milžinai ir magiškasis slovėnas

Nesenstančios knygos: perleistų kūrinių TOP 10

Gazas

Kauno valdžia stebina kaunietį: autobusų stotelę iš pavojingos vietos iškėlė „į niekur“

24sek

Vilniaus „Lietuvos rytas“ oficialiai paskelbė naują klubo pavadinimą

Verslas

„Burger King“ atsiprašė už moteris žeidžiančią reklamą Pasaulio futbolo čempionate

24sek

Ant NBA slenksčio – tryliktas lietuvis: naktis, kuri gali pakeisti 20-mečio likimą

Nidoje ant Parnidžio kopos atidengtas paminklas filosofui Jeanui-Pauliui Sartre'ui

Gyvenimas

Kodėl alkoholis moterims kenkia labiau nei vyrams?

Sportas

Istorinis 19-mečio įvartis atvedė Prancūziją į aštuntfinalį

Pasaulis kišenėje

Maršrutas savaitgaliui: dviračiu Kauno tvirtovės fortų žiedu

Aktualu

Du P.Gražulio veidai: vienas ragino daryti abortą, kitas iki užkimimo gynė embrioną

Verslas

Siūloma įteisinti „naminukę“ – Seime įveiktas pirmas barjeras

N-18 Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvė M.Pivoriūnaitė nusivylė teismu: „Nepilnamečiai gali tave daužyti, kiek nori“

Vardai

TV žvaigždė ir „Mis Didžioji Britanija“ Sophie Gradon rasta negyva savo namuose

15min recenzija Kultūra

„Laimės respublikoje“ ir pragaro labirinte

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Kalabrijos skanėstai: „pesce spada“, baklažanai, Tropėjos svogūnai

Naujienos

Interviu Vardai

P.Gražulio vaiką pagimdžiusi Birutė: „Tikslas pasiektas – jis daugiau nežemins mano dukters“

Sportas

Visų akys krypsta į Lionelį Messi: Argentina – Kroatija

Aktualu

Škvalas prasiautė Vakarų Lietuvoje: fiksuojami audros padariniai

Aktualu

Pajūris jau mirksta lietuje – poilsiautojai slepiasi, verslininkai garsina muziką

24sek

NBA naujokų biržos favoritai – atletiški milžinai ir magiškasis slovėnas

Nesenstančios knygos: perleistų kūrinių TOP 10

Gazas

Kauno valdžia stebina kaunietį: autobusų stotelę iš pavojingos vietos iškėlė „į niekur“

24sek

Vilniaus „Lietuvos rytas“ oficialiai paskelbė naują klubo pavadinimą

Verslas

„Burger King“ atsiprašė už moteris žeidžiančią reklamą Pasaulio futbolo čempionate

24sek

Ant NBA slenksčio – tryliktas lietuvis: naktis, kuri gali pakeisti 20-mečio likimą

Nidoje ant Parnidžio kopos atidengtas paminklas filosofui Jeanui-Pauliui Sartre'ui

Gyvenimas

Kodėl alkoholis moterims kenkia labiau nei vyrams?

Sportas

Istorinis 19-mečio įvartis atvedė Prancūziją į aštuntfinalį

Pasaulis kišenėje

Maršrutas savaitgaliui: dviračiu Kauno tvirtovės fortų žiedu

Aktualu

Du P.Gražulio veidai: vienas ragino daryti abortą, kitas iki užkimimo gynė embrioną

Verslas

Siūloma įteisinti „naminukę“ – Seime įveiktas pirmas barjeras

N-18 Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvė M.Pivoriūnaitė nusivylė teismu: „Nepilnamečiai gali tave daužyti, kiek nori“

Vardai

TV žvaigždė ir „Mis Didžioji Britanija“ Sophie Gradon rasta negyva savo namuose

15min recenzija Kultūra

„Laimės respublikoje“ ir pragaro labirinte

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Kalabrijos skanėstai: „pesce spada“, baklažanai, Tropėjos svogūnai

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min