Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 19d. 16:38

Jungtinės Karalystės premjeras ir leiboristų lyderis ruošiasi pirmiems tiesioginiams debatams

Jeremy Corbyno ir Boriso Johnsono laukia svarbūs debatai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Jeremy Corbyno ir Boriso Johnsono laukia svarbūs debatai

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ir pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas antradienį ruošiasi pirmiems tiesioginiams debatams prieš ateinantį mėnesį vyksiančius rinkimus, per kuriuos gins savo „Brexito“ planus ir pažadus skirti daugiau lėšų viešajam sektoriui.

Kaip rodo apklausos valdančiosios Konservatorių partijos vairą liepos mėnesį perėmęs B.Johnsonas jau kelias savaites pagal populiarumą užtikrintai lenkia leiboristus apklausose – taigi, konservatoriai laikomi favoritais gruodžio 12 dieną vyksiančiuose rinkimuose.

Tuo metu J.Corbynas tikisi, kad jo kampanija pasieks tokios pačios sėkmės kaip per ankstesnius 2017 metų rinkimus.

Tuomet jo pažadas nebetęsti griežto taupymo politikos ir imtis „daugeliui, o ne keletui“ naudingų pokyčių įkvėpė rinkėjus ir sutrukdė toriams užsitikrinti tvirtą daugumą parlamente.

Abu politikai vos kelis kartus diskutavo parlamente, todėl žiūrimiausiu metu – 22 val. Lietuvos laiku – per televiziją ITV transliuojami debatai yra reta proga pamatyti, kaip jie bendrauja akis į akį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbyno ir Boriso Johnsono laukia svarbūs debatai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbyno ir Boriso Johnsono laukia svarbūs debatai

Abi stovyklos taip pat tikisi, kad valandą truksiantys debatai suteiks pagreitį kol kas mažai entuziazmo keliančiai rinkimų kampanijai.

„Brexit“ prieš nelygybę

B.Johnsonas iškvietė į žodinę dvikovą J.Corbyną, naktį išsiuntęs šiam laišką, kuriame išsakė abejonių dėl opozicijos lyderio planų, susijusių su artėjančiu Britanijos išstojimu iš Europos Sąjungos.

Agituodami konservatoriai žada „įgyvendinti „Brexit“, nutraukti jau kelerius metus trunkančius politinius nesutarimus bei išvesti šalį iš bloko sausio 31 dieną ir nebeprašyti Briuselio atidėti jau kelis kartus nukeltą išstojimo procesą.

J.Corbynas savo ruožtu žada persiderėti dėl Johnsono suderintos „skyrybų sutarties“ ir surengti dar vieną referendumą, apeliuodamas į maždaug pusę rinkėjų, kurie vis dar nesusitaikė su 2016 metais įvykusio pirmojo plebiscito dėl narystės ES sukrečiančiais rezultatais.

Tačiau leiboristų lyderis dar nepasakė, už kokį scenarijų agituotų prieš naują balsavimą, taigi, B.Johnsonas savo laiške perspėjo, kad šis tesiūlo daugiau „dvejonių ir atidėjimų“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas

Tuo metu J.Corbynas pamėgino nukreipti dėmesį į jau dešimtmetį trunkančios konservatorių išlaidų mažinimo politikos padarinius, žadėdamas nacionalizuoti daugelį įmonių ir investuoti milžiniškas lėšas į viešųjų paslaugų sektorių.

Leiboristai užsipuolė šalies turtingąjį elitą, stengdamiesi jį susieti su B.Johnsono toriais.

Opozicinė partija antradienį pareiškė, kad 48 iš 151 Britanijos milijardierių nuo 2005 metų paaukojo toriams daugiau nei 50 mln. svarų sterlingų ir kad 10 iš jų perdavė pinigus B.Johnsonui tapus lyderiu.

Leiboristų atstovas finansų klausimais Johnas McDonnelas teigė, kad turėti tiek pinigų yra „nepadoru“.

„Mes žinome, kieno pusėje yra Borisas Johnsonas – milijardierių, bankininkų ir stambaus verslo“, – pridūrė jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas

B.Johnsonas perspėja, kad leiboristai pakenktų ekonomikai, nors pabrėžė taip pat turįs didelių išlaidų planų, žadėdamas daugiau pinigų skirti ligoninėms, mokykloms ir policijai, taip pat infrastruktūrai, įskaitant plačiajuosčio interneto ryšio tinklą.

Mažesnės partijos – už borto

Abu lyderiai atsakys į klausimus, kuriuos žiūrovai pateiks tiesiogiai stebint auditorijai. Mažesnės politinės jėgos sukritikavo tokį debatų formatą.

Škotijos nacionalinė partija (SNP) ir Liberaldemokratų partija apskundė teismui sprendimą neįtraukti jas į diskusijas, tačiau Aukštasis Teismas pirmadienį atmetė šią bylą.

Nors kitas ministras pirmininkas beveik neabejotinai bus B.Johnsonas arba J.Corbynas, mažesnės partijos galėtų atlikti naujos sudėties parlamente itin svarbų vaidmenį.

Konservatoriams 2017 metais nepavyko užsitikrinti daugumos vietų Bendruomenių Rūmuose, todėl jie buvo priversti tartis dėl aljanso su Šiaurės Airijos Demokratine junionistų partija (DUP).

Jų susitarimas žlugo dėl ginčų „Brexit“ klausimais, todėl premjeras neteko palaikymo, kurio jam reikėjo, kad parlamentas ratifikuotų pasiektą „skyrybų sutartį“.

Šįkart jam iššūkį taip pat metė Nigelo Farage'o griežtosios linijos „Brexit“ partija, nors ji ir sutiko nekelti kandidatų apygardose, kuriose per ankstesnius rinkimus laimėjo toriai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nigelas Farage'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nigelas Farage'as

Tuo metu leiboristai taip smarkiai atsiliko nuo konservatorių, kad sociologas Johnas Curtice'as iš Glazge įsikūrusio Stratklaido universiteto pareiškė, kad jie beveik neturi jokių galimybių užsitikrinti daugumą.

Vis tik ekspertas pažymėjo, kad J.Corbynas vis dar gali perimti valdžią, jei suformuotų netvirtą koaliciją su dviem „Brexitui“ griežtai nepritariančiomis jėgomis – SNP ir liberalais demokratais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min