Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 17, 12:01

Jungtinių Tautų siūlymas: švelninti sankcijas Rusijai ir Baltarusijai, kad Ukraina galėtų eksportuoti grūdus

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius António Guterresas pasiūlė sušvelninti sankcijas Rusijai, jei ji neblokuos Ukrainos grūdų eksporto. Apie tai pranešė „The Wall Street Journal“, remdamasis neįvardijamais diplomatais.
Antonio Guterresas Borodiankoje
Antonio Guterresas Borodiankoje / „Scanpix“/AP nuotr.

Pranešama, kad A.Guterresas šiuo metu derasi su Rusija, Turkija ir kitomis šalimis, kad Ukrainos maisto produktų eksportas būtų atvertas pasaulio rinkoms ir būtų išvengta pasaulinio maisto trūkumo.

Diplomatai mano, kad Rusija į šias derybas nežiūri rimtai. Pasak jų, Turkija išreiškė norą dalyvauti susitarimuose.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Kviečiai
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Kviečiai

Mainais už Ukrainos grūdų eksporto blokados panaikinimą A.Guterresas siūlo grąžinti Rusijos ir Baltarusijos kalio trąšas į pasaulinę rinką.

Rusijos ir Ukrainos atstovai prie JT atsisakė komentuoti šias derybas.

Kol kas JT Saugumo Taryba negali priimti rezoliucijos, kuri įpareigotų Rusiją atidaryti Ukrainos jūrų uostus, nes Rusijos atstovai gali vetuoti rezoliuciją. Todėl šalys, priklausomos nuo ukrainietiškų grūdų, spaus Maskvą, kad ši leistų bent jau ribotai gabenti produktus laivais, plaukiojančiais su tarptautinių organizacijų arba neutralios ar Rusijai palankios šalies vėliavomis.

Ukrainos skaičiavimais, nuo plataus masto Rusijos invazijos buvo pavogta ir išvežta mažiausiai 400 000 tonų grūdų.

Anksčiau Ukrainos žvalgyba teigė, kad didelė dalis iš Ukrainos pagrobtų grūdų buvo gabenama su Rusijos vėliava plaukiojančiais sausakrūviais laivais Viduržemio jūroje.

Ukraina šiuo metu aktyviai ieško galimybių eksportuoti grūdus kitais keliais. Vienas iš svarstomų kelių – gabenti grūdus geležinkeliu iki Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos uostų, tačiau šis maršrutas nepatogus dėl logistinių iššūkių. Svarstytas ir „žaliojo“ koridoriaus per Rusijos agresiją remiančios Baltarusijos teritoriją variantas, tačiau Kyjivas šią galimybę kol kas atmeta.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min