Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 1d. 22:04

Juodkalnija siekia perversmą organizavusio Rusijos superšnipo arešto

Rusijos karinės žvalgybos GRU agentas Eduardas Šišmakovas
„Twitter“ nuotr. / Rusijos karinės žvalgybos GRU agentas Eduardas Šišmakovas

Juodkalnija pranešė siekianti aukšto rango Rusijos agento, kurį kaltina nepavykusio sąmokslo nuversti provakarietišką šios nedidelės Balkanų šalies, netrukus prisijungsiančios prie NATO, vyriausybę, organizavimu. Atvirai skelbiama ir šio šnipo pavardė, rašo „The Times“.

Šis superšnipas – 46 metų Eduardas Šišmakovas. Jis – ne tik Rusijos karinio jūrų laivyno kapitonas, bet ir Rusijos karinės žvalgybos, Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU), agentas.

Podgoricoje teigiama, kad būtent E.Šišmakovas vadovavo buvusių kariškių ir kovotojų tinklui, kuris pernai ruošėsi surengti valstybinį perversmą Juodkalnijoje.

Bylai vadovaujantis Juodkalnijos prokuroras Milivoje Katničius tvirtina turintis įrodymų, kad už sąmokslo slepiasi „Rusijos valstybės pareigūnai“. O jų pasiųsto E.Šišmakovo pagrindinis tikslas esą buvo „neleisti Juodkalnijai įstoti į NATO“.

Skelbiama, kad E.Šišmakovas naudojosi suklastotu rusišku pasu, kuriame jo pavardė buvo Eduardas Širokovas.

M.Katničius taip pat padėkojo JAV ir Jungtinės Karalystės žvalgybos tarnyboms už pagalbą vykdant tyrimą.

Skelbiama, kad E.Šišmakovas naudojosi suklastotu rusišku pasu, kuriame jo pavardė buvo Eduardas Širokovas. Pareigūnai sekė jo pokalbius telefonu ir nufilmavo jį einantį į Rusijos ambasados pastatą ir iš jo.

Žinoma, E.Šišmakovas ir dar vienas Rusijos operatyvininkas, įvardijamas kaip Vladimiras Popovas, šiuo metu nėra Juodkalnijoje. Podgorica ieško jų pagal Interpolo „raudonąjį“ tarptautinio arešto orderį.

Interpolo nuotr./Interpolo
Interpolo nuotr./Interpolo "raudonasis" tarptautinio arešto orderis

Tiriamas ir trečio Rusijos šnipo, kaip manoma, dirbančio Rusijos federalinėje saugumo tarnyboje, vaidmuo organizuojant sąmokslą. Tiesa, jo tapatybė nėra žinoma.

M.Katničiaus teigimu, šiems rusams ir dar 22 asmenims kaltinimai oficialiai bus pateikti vėliausiai iki balandžio 15 dienos.

E.Šišmakovas savo užverbuotą žmonių grupę esą aprūpino saugiais, užkoduotais telefonais, taip pat jiems perdavė daugiau nei 30 tūkst. eurų – algoms ir šaunamųjų ginklų įsigijimui.

Įdomiausia, kad sąmokslą sužlugdė net ne juodkalniečiai, o kaimyninė Serbija, kuri yra Rusijos sąjungininkė regione. Būtent serbai sulaikė E.Šišmakovą ir V.Popovą.

Tiesa, abu šie Kremliaus agentai buvo paleisti, kai į Belgradą skubiai atvyko Rusijos saugumo tarnybos vadovas, vienas įtakingiausių „silovikų“ – Nikolajus Patruševas. Šnipų duetas grįžo į Maskvą kartu su artimu Vladimiro Putino patikėtiniu.

„Scanpix“/AP nuotr./Nikolajus Patruševas Serbijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Nikolajus Patruševas Serbijoje

Žinoma, galimybių, kad Rusija perduos Juodkalnijai E.Šišmakovą ir kitus sąmokslininkus, labai nedaug. Tačiau vieši įrodymai dėl oficialiosios Maskvos vaidmens organizuojant perversmą tikrai nėra patogūs Kremliui.

Iškalbinga E.Šišmakovo praeitis. Dar 2013 metų gegužę jis dirbo Rusijos gynybos atašė Lenkijoje asistentu, dalyvavo Aukštutinės Silezijos regione rengtame sąjungininkų pergalės Antrajame pasauliniame kare minėjime.

Kitais metais, 2014-ųjų lapkritį, Lenkija lyg tyčia išsiuntė iš šalies vieną Rusijos ambasados darbuotoją, kuris buvo įtartas šnipinėjimu.

Nors jo pavardė nebuvo paskelbta, su Rusijos šnipu ir Rusijos žvalgybos tarnybomis bendradarbiavo Lenkijos gynybos ministerijos pareigūnas Zbigniewas J. Jis pernai buvo nuteistas kalėti šešerius metus.

Senajame savo asmens dokumente, kurio nuotrauką, paskelbė „Sky News“, E.Šišmakovo pavardę būtent tokia ir yra, o jis pristatomas kaip Rusijos gynybos atašė Lenkijoje asistentas.

„Twitter“ nuotr./Senasis E.Šišmakovo pasas
„Twitter“ nuotr./Senasis E.Šišmakovo pasas

O naujajame, kuris, kaip manoma, suklastotas, jis – jau E.Širokovas, nors nuotrauka akivaizdžiai to paties asmens. Sutampa ir gimimo data, ir vieta.

„Twitter“ nuotr./Naujasis, kaip manoma, suklastotas pasas, kuriame rusas – jau E.Širokovas
„Twitter“ nuotr./Naujasis, kaip manoma, suklastotas pasas, kuriame rusas – jau E.Širokovas

„Dabar turime įrodymų, kad prie perversmo organizavimo prisidėjo ne tik Rusijos nacionalistinės struktūros, bet ir tam tikros valstybės tarnybos“, – teigė M.Katničius.

Tikimasi, kad Juodkalnija prie NATO prisijungs iki šių metų gegužės pabaigoje – kai tik šalies priėmimą ratifikuos visos 28 dabartinės Aljanso narės.

Temos: 2 Juodkalnija Rusija
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min