Dabar populiaru
Publikuota: 2011 kovo 23d. 23:05

Kadhafi, Gaddafi, al-Qaddafi... Prieš ką vis dėlto kovoja tarptautinės koalicijos pajėgos?

Muamaro Kadhafi portretas ant vieno Libijos dinaro banknoto
Viktoro Kornijenkos/Wikimedia.org nuotr. / Muamaro Kadhafi portretas ant vieno Libijos dinaro banknoto

Libijos lyderio pavardė lotyniškais rašmenimis rašantiems žmonėms yra tokia pati mįslė, kaip ir tai, ar tarptautinės bendruomenės karinių oro pajėgų remiamai, tačiau prastai organizuotai Libijos opozicijai pavyks nuversti keturis dešimtmečius šią Šiaurės Afrikos šalį valdantį garsųjį pulkininką.

Šiomis dienomis tikriausiai nerasime nė vienos, nors šiek tiek tarptautiniams įvykiams dėmesio skiriančios žiniasklaidos priemonės, kurioje nebūtų paminėta Muamaro Kadhafi pavardė. Ir daugelį skaitytojų bei žiūrovų glumina tai, kad ta pavardė rašoma daugybe variantų ir jų variacijų.

Pažvelkime, kaip savo pranešimuose ir reportažuose šį spalvingą Afrikos ir arabų pasaulio veikėją įvardija įvairių šalių žiniasklaidos priemonės. Trys didžiosios vakarietiškosios naujienų agentūros – „Reuters“, „Associated Press“ ir „Agence France Presse“ – renkasi skirtingus variantus. „Reuters“ Libijos lyderį įvardija Muammar Gaddafi, „Associated Press“ – Moammar Gadhafi, o „Agence France Presse“ – Moamer Kadhafi. Kiniškoji naujienų agentūra „Xinhua“ angliškuose tekstuose vartoja variantą „Muammar Khaddafi“.

Tokio paties varianto kaip „Reuters“ – Muammar Gaddafi – laikosi daugelis britų žiniasklaidos atstovų: BBC, „Sky News“, „The Times“, „The Daily Telegraph“, „Daily Mail“, „The Guardian“ ir t. t. Prie šio būrio prisideda Prancūzijoje įsikūręs televizijos kanalas „Euronews“, Katare įsikūrusios arabiškosios pasauliui transliuojančios televizijos „Al Jazeera“ tarnyba anglų kalba ir amerikietiškieji leidiniai „Chicago Tribune“ bei „Newsweek“.

Nemažai kitų JAV žiniasklaidos priemonių laikosi „Associated Press“ varianto Moammar Gadhafi. Tarp jų – televizijos kanalai CNN, ABC, NBC ir dienraštis „USA Today“. Tuo tarpu „The Washington Post“ renkasi Moammar Gaddafi, „The New York Times“ – Muammar el-Qaddafi, „Los Angeles Times“ – Moammar Kadafi, o „The Economist“ – Muammar Qaddafi.

„Reuters“ tradicijos laikosi nemažai vokiškųjų leidinių: „Bild“, „Der Spiegel“, „Die Welt“ ir Frankfurter Allgemeine“. Tiesa, pastarasis dažnai nevengia pavardę papildyti priedėliu „al-“ – Muammar al-Gaddafi. Su „al-“ arba be jo pavardę rašo ir vokiškasis „Die Zeit“, tačiau jo variantas skiriasi iš aukščiau išvardytų Vokietijos leidinių ir rašomas taip: Muammar al-Gadhafi arba Muammar Gadhafi. Tiesa, kai kuriuose „Die Zeit“ straipsniuose galima Libijos lyderio vardą rasti parašytą taip: Muammer.

Kaip matome, variantų visame pasaulyje yra gausybė. Ir keisčiausia, kad visi jie yra vienodai teisingi ir vienodai netobuli. Netobuli dėl arabų kalbos ir daugelio kitų lotyniškais rašmenimis besinaudojančių kalbų garsų neatitikimo.Vokiškasis „Stern“ Muammar al Gaddafi rašo be brūkšnelio arba numeta visą „al“, palikdamas Muammar Gaddafi. Tokį patį variantą, tik be „al“, vartoja ir „The Financial Times“, tačiau vardą rašo Muammer.

Nėra bendro varianto ir Norvegijoje. „Verdens Gang“ rašo Muammar Gaddafi, o „Aftenposten“ – Muammar al-Gadafi arba Muammar Gadafi.

Prancūzijos leidiniai „Le Figaro“, „Le Monde“, „Le Parisien“ vartoja vieningą variantą Mouammar Kadhafi. Italijos laikraščiai „Corriere della Sera“, „L'Espresso“, „La Repubblica“, „La Stampa“ – Muammar Gheddafi. Ispanai, pavyzdžiui „El Mundo“, linkę prie varianto Muamar Gadafi.

Mūsų kaimynai lenkai („Rzeczpospolita“, „Życie Warszawy“, „Gazeta Polska“) Libijos diktatoriaus pavardę rašo Muammar Kaddafi arba Muammar Kadafi, o latviai („Diena“) – Muamars Kadafi.

Nėra vienybės ir Lietuvoje. „Lietuvos rytas“, „Lietuvos žinios“, „Kauno diena“, „Valstiečių laikraštis“, delfi.lt, balsas.lt ir lrt.lt laikosi „Reuters“ versijos – Muamaras Gaddafi, pridėdami tik lietuvišką galūnę prie vardo. „Respublika“, kuri apskritai sulietuvina visas užsienietiškas pavardes, rašo Muamaras Kadafis. Naujienų portalai 15min.lt, alfa.lt ir naujienų agentūra BNS pirmenybę teikia variantui Muamaras Kadhafi.

Kaip matome, variantų visame pasaulyje yra gausybė. Ir keisčiausia, kad visi jie yra vienodai teisingi ir vienodai netobuli. Netobuli dėl arabų kalbos ir daugelio kitų lotyniškais rašmenimis besinaudojančių kalbų garsų neatitikimo.

M.Kadhafi pavardė gali būti skirtingai ištarta net įvariais arabų kalbos dialektais. Pridėjus įvairias arabiškų vardų ir pavardžių lotynizacijos tradicijas galime gauti dešimtis įvairiausių variacijų bei jų porūšių, tačiau vis tiek nė vienas iš variantų tobulai neatitiks originalo.

Kaip ištariami M.Kadhafi vardas ir pavardė, galite pasiklausyti čia, atverstame puslapyje paspaudę ant įterpto grotuvo mygtuko.

Internetinė enciklopedija „Wikipedia“ pateikia schemą, iš kurios akivaizdžiai matyti Libijos lyderio vardo ir pavardės transliteracijos variantų įvairovė:

Wikimedia.org/Muamaro Kadhafi vardo ir pavardės transliteracijos lotyniakais raamenimis variantai
Wikimedia.org/Muamaro Kadhafi vardo ir pavardės transliteracijos lotyniškais rašmenimis variantai

Kaip matome, vienoks ar kitoks Libijos lyderio pavardės rašymo variantas tėra vidinis kurios nors redakcijos ar bendruomenės susitarimo reikalas. Ne vieno leidinio redakcija bėgant laikui yra nusprendusi keisti pasirinktą rašymo būdą. Pavyzdžiui, laikraštis „Chicago Tribune“, kuris, kaip minėjome, dabar vartoja variantą  Muammar Gaddafi, anksčiau Libijos vadovo pavardę rašydavo Moammar Kadafi.

JAV Kongreso biblioteka kaip pirminį pavardės variantą pasirinko Muammar Qaddafi, tačiau suskaičiuota, kad iš viso šios bibliotekos asmenvardžių kartotekoje yra pavartotas dar 31 kitoks variantas. Vienas iš jų, į kurį sudėti visi Libijos lyderio vardai ir kiti pažymimieji žodžiai, skamba taip: Mulazim Awwal Mu’ammar Muhammad Abu Minyar al-Qadhafi.

Keistokai atrodo, tačiau net JAV Baltieji rūmai ir Valstybės departamentas savo dokumentuose šį asmenį įvardija skirtingai. Prezidento institucija rašo Muammar el-Qaddafi, o valstybės sekretorės kanceliarija – Mu'ammar Al-Qadhafi.

Apie Libijos vadovo požiūrį į lotyniškąją transliteraciją galima mėginti spręsti iš poros atvejų, kurie, deja, ir vėl yra prieštaringi.Na, ir pagaliau „ABC News“ tinklaraštyje galima perskaityti net 112 Libijos vadovo vardo ir pavardės variantų, kuriuos pasistengta surinkti ir sudėti vienon vieton. Štai jie visi:

Muammar Qaddafi, Muammar Al-Gathafi, Muammar al-Qadhafi, Mu'ammar Al Qathafi, Muammar Al Qathafi, Moamar El Gaddafi, Moammar El Kadhafi, Moamer El Kazzafi, Mu'Ammar El Qathafi, Muammar Gadafi, Moamar Gaddafi, Mo'ammar Gadhafi, Muammar Gathafi, Muammar Ghadafi, Muammar Ghaddafi, Muammar Ghaddafy, Muammar Gheddafi, Muhammar Gheddafi, Momar Kadaffi, Mu`amar al-Kad'afi, Muamar Kaddafi, Muammar Kaddafi, Moammar Kadhafi, Mouammar Kadhafi, Moammar Kazzafi, Moammar Khadafy, Muammar Khaddafi, Moamar al-Gaddafi, Moamar el Gaddafi, Moamar El Kadhafi, Moamar Gaddafi, Moamer El Kazzafi, Mo'ammar el-Gadhafi, Moammar El Kadhafi, Mo'ammar Gadhafi, Moammar Kadhafi, Moammar Khadafy, Moammar Qudhafi, Mu`amar al-Kad'afi, Mu'amar al-Kadafi, Muamar Al-Kaddafi, Muamar Kaddafi, Muamer Gadafi, Muammar Al-Gathafi, Muammar al-Khaddafi, Mu'ammar al-Qadafi, Mu'ammar al-Qaddafi, Muammar al-Qadhafi, Mu'ammar al-Qadhdhafi, Mu`ammar al-Qadhdhāfī, Mu'ammar Al Qathafi, Muammar Al Qathafi, Muammar Gadafi, Muammar Gaddafi, Muammar Ghadafi, Muammar Ghaddafi, Muammar Ghaddafy, Muammar Gheddafi, Muammar Kaddafi, Muammar Khaddafi, Mu'ammar Qadafi, Muammar Qaddafi, Muammar Qadhafi, Mu'ammar Qadhdhafi, Muammar Quathafi, Mulazim Awwal Mu'ammar Muhammad Abu Minyar al-Qadhafi, Mu'ammar Qadafi, Muammar Qadhafi, Mu`ammar Qadhdhāfī, Mu'Ammar el Qathafi, Muammar Quathafi, Moammar Qudhafi, Moamar AI Kadafi, Maummar Gaddafi, Moamar Gadhafi, Moamer Gaddafi, Moamer Kadhafi, Moamma Gaddafi, Moammar Gaddafi, Moammar Gadhafi, Moammar Ghadafi, Moammar Khadaffy, Moammar Khaddafi, Moammar el Gadhafi, Moammer Gaddafi, Mouammer al Gaddafi, Muamar Gaddafi, Muammar Al Ghaddafi, Muammar Al Qaddafi, Muammar Al Qaddafi, Muammar El Qaddafi, Muammar Gadaffi, Muammar Gadafy, Muammar Gaddhafi, Muammar Gadhafi, Muammar Ghadaffi, Muammar Qadthafi, Muammar al Gaddafi, Muammar el Gaddafy, Muammar el Gaddafi, Muammar el Qaddafi, Muammer Gadaffi, Muammer Gaddafi, Mummar Gaddafi, Omar Al Qathafi, Omar Mouammer Al Gaddafi, Omar Muammar Al Ghaddafi, Omar Muammar Al Qaddafi, Omar Muammar Al Qathafi, Omar Muammar Gaddafi, Omar Muammar Ghaddafi, Omar al Ghaddafi.

O ką apie „tikrąjį“ variantą sako Libijos pareigūnai ir oficialiosios institucijos? Pasirodo, nieko, o pats M.Kadhafi puikiai išsiverčia savo vardą ir pavardę užrašydamas vien arabiškais rašmenimis ir nekreipdamas dėmesio į „kryžiuočių“ ir kitų netikėlių mėginimus jį kaip nors įvardyti.

Tiesa, apie Libijos vadovo požiūrį į lotyniškąją transliteraciją galima mėginti spręsti iš poros atvejų, kurie, deja, ir vėl yra prieštaringi. Štai, 1986-aisiais M.Kadhafi atsakė į Amerikos mokinių iš Minesotos laišką, kurį pasirašė kaip Moammar El-Gadhafi. Tvirtinama, kad po šio laiško daugelis Vakarų žiniasklaidos priemonių, iki tol diktatoriaus vardą transliteravusių kaip Khadafy, ėmė laikytis paties pulkininko pasiūlyto varianto, numesdami tik „El-“.

Deja, A.Kadhafi interneto svetainė sukėlė sumaištį „Minesotos laiško“ šalininkų galvose. Svetainės adresas yra www.algathafi.org, o joje savininko pavardė pasisveikinimuose įvairiomis kalbomis irgi mirga įvairiais variantais: angliškoje ir vokiškoje versijoje – Muammar Algathafi, ispaniškoje – Muammar Al Qadafi, prancūziškoje – Mouammar Khadafi, itališkoje – Muammer El Gheddafi, portugališkoje – Muammar algthafi... Paskutiniame variante, greičiausiai, yra klaida, tačiau ar M.Kadhafi tai rūpi?

Na, o jeigu jūsų netenkina nė vienas lotynizuotas garsiausio Šiaurės Afrikos pulkininko vardo ir pavardės variantas, visada galite pamėginti jį užrašyti originalo forma: معمر القذافي.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Aktualu

Vėžį nugalėjusius jaunus žmones subūręs Šarūnas Narbutas atvėrė akis Europai

Buvau geras Gyvenimas

Roberto laiškas: „Prasmingus darbus daranti Jolanta Stankūnienė nusipelnė įvertinimo“

Aktualu

A.Jurgelevičius: jei bus uždaromos mokyklos, mes streikuosim

Aktualu

Britų premjerė įspėja apie antro „Brexit“ referendumo organizavimo žalą

Vardai

Išrinkta naujoji „Mis Visata“: grožio karaliene ketvirąkart tapo Filipinų atstovė

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Lietuvos bankas: transporto priemonių draudimas atpigo

24sek

Ypatingo lietuviško palaikymo sulaukęs Domantas Sabonis surinko solidų dvigubą dublį

Vitaminai sielai. J.Statkevičius apie didžiausią savo priešą – liežuvį, draugystę ir meilę

Aktualu

Kandidatų į prezidentus varžybose pirmauja G.Nausėda

Aktualu

Orai.lt: intensyvų snygį keis šaltukas

Maistas

Saldūs kepiniai su spanguolėmis: 15 sausainių, pyragų, keksiukų receptų

Gyvenimas

G.Bružienė: norite kuo ilgiau būti sveiki ir jauni – vartokite nepelnytai pamirštą judrų aliejų

Gazas

Kelininkai: gatvės valomos visais pajėgumais, keliones patariama planuoti su laiko atsarga

Aktualu

Vyriausybė žada, kad mūsų vėl bus trys milijonai, ekspertai gūžčioja pečiais

Gyvenimas

Vita apie šeimoje patirtą pragarą: „Gulėjau ant grindų ir nesuvokiau, kad tai vyksta su manimi“

Vardai

Dramatiška baigtis „Lietuvos balso“ ketvirtfinalyje – projektą paliko du favoritai

Vardai

Donata Gutauskienė-Laisva apsisprendė – didinsis krūtinę: „Noriu gražios, telpančios į delniuką“

Aktualu

JAV federalinėms įstaigoms gresia dalinis uždarymas

24sek

Agresijos pliūpsnis – po rungtynių Artūras Gudaitis susimušė su varžovu

Aktualu

Popiežiui Pranciškui sukako 82-eji

Naujienos

15min tema Aktualu

Vėžį nugalėjusius jaunus žmones subūręs Šarūnas Narbutas atvėrė akis Europai

Buvau geras Gyvenimas

Roberto laiškas: „Prasmingus darbus daranti Jolanta Stankūnienė nusipelnė įvertinimo“

Aktualu

A.Jurgelevičius: jei bus uždaromos mokyklos, mes streikuosim

Aktualu

Britų premjerė įspėja apie antro „Brexit“ referendumo organizavimo žalą

Vardai

Išrinkta naujoji „Mis Visata“: grožio karaliene ketvirąkart tapo Filipinų atstovė

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Lietuvos bankas: transporto priemonių draudimas atpigo

24sek

Ypatingo lietuviško palaikymo sulaukęs Domantas Sabonis surinko solidų dvigubą dublį

Vitaminai sielai. J.Statkevičius apie didžiausią savo priešą – liežuvį, draugystę ir meilę

Aktualu

Kandidatų į prezidentus varžybose pirmauja G.Nausėda

Aktualu

Orai.lt: intensyvų snygį keis šaltukas

Maistas

Saldūs kepiniai su spanguolėmis: 15 sausainių, pyragų, keksiukų receptų

Gyvenimas

G.Bružienė: norite kuo ilgiau būti sveiki ir jauni – vartokite nepelnytai pamirštą judrų aliejų

Gazas

Kelininkai: gatvės valomos visais pajėgumais, keliones patariama planuoti su laiko atsarga

Aktualu

Vyriausybė žada, kad mūsų vėl bus trys milijonai, ekspertai gūžčioja pečiais

Gyvenimas

Vita apie šeimoje patirtą pragarą: „Gulėjau ant grindų ir nesuvokiau, kad tai vyksta su manimi“

Vardai

Dramatiška baigtis „Lietuvos balso“ ketvirtfinalyje – projektą paliko du favoritai

Vardai

Donata Gutauskienė-Laisva apsisprendė – didinsis krūtinę: „Noriu gražios, telpančios į delniuką“

Aktualu

JAV federalinėms įstaigoms gresia dalinis uždarymas

24sek

Agresijos pliūpsnis – po rungtynių Artūras Gudaitis susimušė su varžovu

Aktualu

Popiežiui Pranciškui sukako 82-eji

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min