Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip iš Rusijos susigrąžinti Krymą – užversti Maskvą brangiais ieškiniais

Rusijos okupuotame Kryme mindomos žmogaus teisės, tačiau nauja teisininkų ataskaita siūlo kitokį ir ne smurtinį būdą, kaip kovoti su okupacija, rašo „The Daily Beast“.
Temos: 3 Ukraina Rusija Krymas

Smūgiai Rusijos pateikiamai istorijos versijai

Ataskaitoje taip pat analizuojama teisinė Rusijos istorinių pretenzijų į Krymą istorija. Joje neigiamas ir dažnai prisimenamas mitas, kad Nikita Chruščiovas padovanojo pusiasalį Ukrainai – iš geros valios arba iš didelės meilės šaliai. Tuo metu tokie perdavimai buvo įprasti ir atliekami pagal įstatymus. Ant jokių dokumentų dėl Krymo perdavimo nėra N.Chruščiovo vardo ar parašo. Kas siunčia dovanas nepasirašydamas? Pasirodyti mėgęs politikas, kuris net batu trankė JT Generalinėje Asamblėjoje, tikrai norėtų sulaukti įvertinimo už savo dosnumą.

Priminta ir tragiška Krymo totorių istorija, kuri parodo, kad Rusijos kaip okupantės vaidmuo turi precedentą.

Priminta ir tragiška Krymo totorių istorija, kuri parodo, kad Rusijos kaip okupantės vaidmuo turi precedentą. Šimtmečius pusiasalyje gyvenantys krymo totoriai buvo žiauriai deportuojami 1944 m. prie Stalino valdžios. Apie pusė jų žuvo. Likusieji į savo gimtąjį kraštą galėjo sugrįžti tik žlugus Sovietų Sąjungai 1991 m. 

Kai Ukraina tapo nepriklausoma, ji suteikė Krymui autonominės respublikos statusą. Totoriai ten gyveno taikiai ir ramiai iki 2014 m. kovo.

Gniaužiama demokratija

Demokratijos smaugimas iš Rusijos buvo eksportuotas į Krymą. Žmogaus teisių pažeidimų prieš totorius ir bet ką, kas prieštarauja arba įtariamas prieštaraujantis Rusijos valdžiai, sąrašas yra ilgas. Ataskaitoje vardijami kankinimų, pagrobimų, žmonių pradingimo, neteisėtų kratų, turto konfiskavimo atvejai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Krymo užėmimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Krymo užėmimas

Taip pat – išpuoliai prieš religinę laisvę – prieš Ukrainos bažnyčias ir totorių mečetes. Rusijos stačiatikių bažnyčia tapo instrumentu Kremliaus rankose taip pat, kaip buvo ir caro valdymo laikais. Ji yra vienintelė religinė institucija, laisva nuo persekiojimo Kryme. 

Žurnalistika Kryme tampa uždrausta – žodžio laisvė smaugiama uždarinėjant žiniasklaidos priemones.

Iš teisinės sistemos likę griuvėsiai. Tik Rusijos piliečiai gali būti teisėjais. Mažiausiai 15 tūkst. bylų yra užstrigusios teismuose. Joms nagrinėti nėra išteklių. O vietos banditų „policija“ siaučia nebaudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai