Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 9d. 23:07

Kaip pasikeitė karai ir konfliktai po Berlyno sienos griuvimo?

Turkijos pajėgos pradėjo karinę operaciją kurdų kontroliuojamoje Sirijos šiaurėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Turkijos pajėgos Sirijos šiaurėje

Po Šaltojo karo pasaulis tikėjosi taikos ir ramios eros, bet viskas pasisuko kitaip. Dabar, praėjus trisdešimčiai metų po istorinio Berlyno sienos griuvimo, negrįžtamai pakeitusio jėgų pusiausvyrą, karai tampa gerokai sudėtingesni nei bet kada anksčiau. Apie tai rašo portalas dw.com. 

XX amžius pažymėtas pačias žiauriausiais karais. Apytikriai 80 milijonų žmonių žuvo per du pasaulinius karus. Po to vyko Šaltasis karas. Per ginkluotės varžybas, JAV ir Sovietų Sąjungos galia susidūrė Azijoje, Viduriniuose Rytuose, Afrikoje ir Pietų Amerikoje, kur priešininkai rengė ir finansavo kruvinus įgaliotinių karus.

Taikios revoliucijos galutinai sudaužė geležinę uždangą 1989-aisiais. Šaltasis karas buvo paskelbtas baigtu.

„Tikėjomės, kad pasibaigus Šaltajam karui ateis taikos era“, – sako Sarah Brockmeier, Jungtinių Tautų taikos palaikymo ekspertė iš Berlyne įsikūrusio Pasaulinės viešosios politikos instituto.

Tačiau ši viltis netrukus pasirodė nepagrįsta. Iki šiol pasaulyje vyksta daug karinių konfliktų. Nuo 2000-ųjų vidurio jų skaičius vėl išaugo. „Mes matėme daugiau konfliktų, daugiau smurto ir – ypač prasidėjus Sirijos karui – daugiau mirčių“, – pabrėžė S.Brockmeier.

Naujieji konfliktai prasidėjo XX amžiaus paskutiniame dešimtmetyje, ir, regis, niekas nenujautė, kad tai įvyks: Jugoslavijos karai, konfliktas Siera Leonėje bei Kongo Demokratinėje Respublikoje, 2012-aisiais prasidėjęs karas Malyje, iki šiol besitęsiantis karas Sirijoje.

Vien per pastaruosius dešimt metų Upsalos universiteto Taikos ir konfliktų tyrimų departamento tyrėjai suskaičiavo 23 karus ir 162 nedidelius konfliktus, kurių metu žuvo mažiau nei 100 žmonių.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Priešakinės Ukrainos kariuomenės pozicijos šalia Pavlopilio
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Priešakinės Ukrainos kariuomenės pozicijos šalia Pavlopilio

S.Brockmeier sako, kad pasaulis išmoko geriau atpažinti įspėjamuosius karų ženklus, bet vis dėlto dažnai nesugeba jiems užkirsti kelio. „Mes neišmokome sutelkti politinės valios ankstyvoje stadijoje, dar prieš pradedant ginkluotą smurtą“, – sako S.Brockmeier.

Didėjant globalizacijai, karai tapo sudėtingesni. Be dvišalio konflikto, kuriame būna tik dvi priešingos pusės, dabar dažnai vyksta ir daug platesni konfliktai, kuriuose dalyvauja ir kitos šalys, teikiančios ginklus, ekspertizę ar mokymus. Iki 2000-ųjų pradžios kiekviename konflikte vidutiniškai dalyvavo 2–3 išorės šalys. Dabar šis vidurkis pakilo iki 4–5.

Pagrindinė to priežastis yra sudėtingi konfliktai Viduriniuose Rytuose.

Pavyzdžiui, 2009-aisiais net 46 išorės šalys dalyvavo kovoje su Talibanu Afganistane. Šis skaičius daugiausiai apima tarptautinių aljansų, tokių kaip NATO, šalis.

Šiandieninis karas Sirijoje yra nemažiau painus. Pavyzdžiui, 2019-ųjų spalio pradžioje „Bloomberg“ suskaičiavo dešimt skirtingų dalyvių nuolat kintančiame interesų lauke.

Verta paminėti, kad 2017-aisiais viso pasaulio šalys į savo kariuomenę investavo apie 1,8 trilijono eurų. Tai sudaro maždaug du procentus viso pasaulio bendrojo vidaus produkto ir yra rekordiškai mažas skaičius.

Santykinės pasaulinės karinės išlaidos per pastaruosius dešimtmečius stabiliai mažėjo.

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:36
01:48
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min