Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 16d. 16:37 , Atnaujinta: 2020 liepos 16d. 18:00

Kaltinimai Rusijai: Kremliaus programišiai taikosi į vakciną nuo COVID-19 kuriančius tyrėjus

Oksforde bandoma vakcina nuo naujojo koronaviruso
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Oksforde bandoma vakcina nuo naujojo koronaviruso

Rusijos valstybei dirbantys programišiai nusitaikė į tyrimų centrus Vakaruose, skubančius sukurti vakciną nuo COVID-19. Apie Kremliaus pėdsakus prabilo Jungtinės Karalystės nacionalinis kibernetinio saugumo centras, kuriam iškart paantrino JAV ir Kanados pareigūnai.

Kaip praneša CNN, į tyrimų centrus šiose trijose šalyse bando įsilaužti programišių grupuotė, žinoma APT29 pavadinimu. Ekspertų teigimu, ši grupė, dar vadinama „Cozy Bear“, iš tiesų yra Rusijos užsienio žvalgybos tarnybai (SVR) dirbantys profesionalai.

Britų pareigūnai neskelbia, ar rusų programišiams pavyko nors viena ataka – kitaip tariant, ar jiems pavyko pavogti tyrimų medžiagą. Tiesa, pabrėžiama, kad patys tyrimai ir vakcinos nuo COVID-19 vystymas nenukentėjo.

Londonas labai retai konkrečiai nurodo, kad įtaria kitą šalį organizuojant koordinuotas kibernetines atakas. Tačiau britai šįkart paskelbė, kad toks pats – ir sąjungininkų JAV bei Kanados vertinimas.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Pasaulis skuba kurti vakciną nuo koronaviruso
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Pasaulis skuba kurti vakciną nuo koronaviruso

„Smerkiame šias apgailėtinas atakas prieš tuos, kurie atlieka gyvybiškai kovoje su koronaviruso pandemija svarbų darbą“, – teigė JK nacionalinio kibernetinio saugumo centro operacijų direktorius Paulas Chichesteris.

„NCSC vertinimu, APT29, dar vadinama „Cozy Bear“, beveik neabejotinai veikia kaip Rusijos žvalgybos tarnybų dalis“, – nurodoma pranešime.

Britų užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas sakė esąs pasipiktinęs dėl tokių išvadų, kurios buvo paskelbtos drauge su rekomendacijomis, kaip organizacijos gali apsisaugoti nuo kibernetinių atakų.

„Visiškai nepriimtina, kad Rusijos žvalgybos tarnybos taikosi į tuos, kurie stengiasi kovoti su koronaviruso pandemija“, – sakė JK diplomatijos vadovas.

„Kol kiti neatsakingu elgesiu siekia savo savanaudiškų interesų, JK ir jos sąjungininkės sunkiai dirba, kad išrastų vakciną ir apsaugotų visuotinę sveikatą“, – kalbėjo jis.

„JK ir toliau kovos su tais, kurie vykdo tokias kibernetines atakas, ir dirbs su savo sąjungininkais, kad patrauktų kaltininkus atsakomybėn“, – pridūrė D.Raabas.

Manoma, kad Rusijai, kurios mokslas nėra pasiekęs Vakarų lygio, duomenys apie potencialų proveržį reikalingi, nes Kremlius nori paskelbti pirmasis sukūręs vakciną.

Kitaip tariant, britų specialistai tokias kibernetines atakas laiko bandymu pavogti intelektinę nuosavybę, o ne sutrikdyti tyrimus.

Gegužę JK, JAV ir Kanada jau buvo oficialiai įspėjusios apie išpuolius prieš organizacijas, kovojančias su koronaviruso pandemija, – sveikatos apsaugos institucijas, farmacijos kompanijas, akademines įstaigas, tyrimų centrus.

JAV sveikatos departamento, kuris atsakingas už JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų darbą, pareigūnai CNN anksčiau teigė, kad programišių atakų sulaukia kiekvieną dieną. Tiesa, įtariama ne tik Rusija, bet ir Kinija.

„Cozy Bear“, arba APT29, yra SVR programišių grupuotė, kuri prieš 2016 metų JAV prezidento rinkimus įsilaužė į Demokratų nacionalinio komiteto serverius. Pavogti buvo ir įtakingo demokrato Johno Podestos laiškai.

Nuo SVR ir Rusijos karinės žvalgybos GRU programišių dažnai kentėjo Ukraina, jie buvo įsilaužę į Vokietijos ministerijų tinklą.

O kai paaiškėjo, kad Cheminio ginklo uždraudimo organizacija pritaria britų vertinimui, esą būtent Rusijos agentai bandė nunuodyti Sergejų ir Juliją Skripalius nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, bandyta įsilaužti ir į šios įstaigos būstinės Hagoje serverius.

„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos programišiai aktyviai veikė per 2016 metų JAV prezidento rinkimus
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos programišiai aktyviai veikė per 2016 metų JAV prezidento rinkimus

Perspėjimą dėl Rusijos programišių veiksmų ketvirtadienį paskelbė minėtas JK nacionalinis kibernetinio saugumo centras, Kanados komunikacijų saugumo įstaiga, JAV vidaus saugumo departamento kibernetinio saugumo infrastruktūros saugumo agentūra ir JAV nacionalinio saugumo agentūra.

JK vyriausybė ketvirtadienį taip pat apkaltino „rusų veikėjus“ bandžius sutrikdyti praėjusių metų visuotinius rinkimus nutekinus dokumentus tarp Londono ir Vašingtono.

„Remdamasi išsamia analize, vyriausybė padarė išvadą, kad rusų veikėjai beveik neabejotinai siekė įsikišti į 2019 metų visuotinius rinkimus internetu išplatindami neteisėtai gautus ir nutekintus vyriausybės dokumentus“, – pareiškė užsienio reikalų sekretorius D.Raabas.

Komentarai: 17

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min