Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 25d. 23:00

Karantinas svetur: ar grįžtantiems piliečiams irgi neleidžia izoliuotis namuose?

Karantinas viešbutyje Šanchajuje
„Scanpix“ nuotr. / Karantinas viešbutyje Šanchajuje

Lietuva, iš pradžių nusprendusi neleisti iš užsienio grįžusiems piliečiams izoliuotis namuose ir paskelbusi priverstinį karantiną savivaldybių skirtose patalpose, bet vėliau tvarką pakeitusi, nesielgia taip, kaip daugelis kitų valstybių Europoje, įskaitant kaimynines šalis.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu visi iš užsienio grįžę asmenys privalomai 14 dienų izoliuojami savivaldybių patalpose. Numatyta, kad į tokias patalpas turi būti gabenami ir lengva koronaviruso forma sergantys gyventojai.

Vos įsigaliojus naujajai tvarkai ir pirmuosius žmones nuvežus į viešbučius, pasipylė skundai – asmenys gyvena ne atskirai, po vieną ar šeimomis, o viename kambaryje su nepažįstamais, kartais ir agresyviais ar išgėrusiais žmonėmis.

Miestų merai tvirtina, kad tokios priemonės yra perteklinės, A.Veryga ir kiti specialistai tvirtina, kad saviizoliacijos daug kas nesilaiko, todėl ir reikia priverstinio karantino. Karantinuoti žmonės saugomi, nors, žinoma, kyla klausimų, ar tai teisėta (daugiau apie tai – čia).

Tačiau trečiadienio vakarą pradėjo galioti nauja tvarka, nors parašai ant įsakymo dar nėra sudėti.

O kaip yra svetur? Kinija tokį atvykstančiųjų karantinavimą ne namuose taiko jau senokai, tokia tvarka iš dalies galioja Indijoje, kai kuriose Afrikos šalyse.

Beje, prireikus įvesti priverstinį karantiną viešbučiuose ir kitose įstaigose jau grasina Naujoji Zelandija – ten premjerė Jacina Ardern nepatenkinta, jog taisykles pažeidžia galybė žmonių, o veiksmų gali imtis dėl to, kad šalyje paskelbta nepaprastoji padėtis.

Kaimyninės šalys

Bet pradėkime nuo kaimynų. Latvijoje daugelis priimtų suvaržymų panašūs į mūsiškius, tačiau atvykstantiesiems į šalį tiesiog nurodoma, kad jie turės laikytis saviizoliacijos.

Žmonės taip pat turi pasirašyti dokumentą, savotišką deklaraciją ir joje pasižadėti, kad imsis ypatingų atsargumo priemonių – žinoma, įskaitant saviizoliaciją.

Pažeidus tvarką numatomos baudos – į, pavyzdžiui, parduotuvę išeiti draudžiama. Antradienį buvo nubausti 36 pažeidėjai, per dieną atlikti 485 fiziniai patikrinimai pasibeldžiant į duris.

Baudos dydis – iki 350 eurų, o baudžiama, kaip 15min teigė viena latvė žurnalistė, daugiausia už žmonių, kurie turėtų būti izoliavęsi, susibūrimus. Jie esą susirenka, linksminasi, vartoja alkoholį.

Įkliuvo, beje, net parlamento narys – Artussas Kaiminšas, latvių dažnai pavadinamas vietiniu žirinovskiu. Atliekamas tyrimas.

Tvnet.lv/Artussas Kaiminšas
Tvnet.lv/Artussas Kaiminšas

Latvijoje, kur neseniai paskelbta, kad testai dėl koronaviruso bus atlikti visiems Saeimos nariams, nepaprastoji padėtis kol kas galioja iki balandžio 14 dienos, tačiau beveik neabejotinai bus pratęsta.

Beje, nors Latvijoje atliekama daugiau patikrinimų dėl galimo užsikrėtimo naujuoju koronavirusu, antradienį jau paskelbta, kad siekiant tausoti išteklius testai nebebus skiriami žmonėms, kuriems pasireiškia tik lengvi simptomai ir kurie lieka namuose.

Latvijoje baudžiama daugiausia už žmonių, kurie turėtų būti izoliavęsi, susibūrimus. Jie esą susirenka, linksminasi, vartoja alkoholį.

Kaimyninėje Estijoje nepaprastoji padėtis įvesta iki gegužės 1-osios. Kaip 15min teigė estų žurnalistai, kol kas garsių svarstymų, kas laukia po to, negirdėti, nes dar anksti.

Vis dėlto ir Estijoje asmenys, atvykstantys į šalį, nėra priverstinai izoliuojami ne namuose – jei, aišku, jie yra Estijos piliečiai. Užsieniečiams skiriamos vietos viešbučiuose.

„Žmonėms tiesiog pasakoma vykti namo ir izoliuotis, – teigė viena žurnalistė, pridūrusi, kad jokiomis programėlėmis kontroliuoti šių asmenų kol kas nežada. – Tikimasi, kad žmonės bus atsakingi.“

„Scanpix“ nuotr./Karantinas viešbutyje Šanchajuje
„Scanpix“ nuotr./Karantinas viešbutyje Šanchajuje

Jei izoliacijos režimo nesilaikoma, gresia iki 2 tūkst. eurų baudos – policija gali tikrinti, ar asmenys iš tiesų yra namuose. Šiuo metu tokių sugrįžėlių, kurie turi likti namuose, Estijoje yra apie 4 tūkstančius.

Vieno pažeidimo būta išties įdomaus. Vyras kovo 19 dieną atskrido iš Frankfurto ir buvo informuotas, kad turi 14 dienų išbūti namuose, bet jau kovo 23-ąją kiti žmonės vėl pamatė jį oro uoste – ir vėl grįžtantį iš Frankfurto.

Išgirdusi apie Lietuvoje taikomas priemones ir nepasitenkinimą jomis, 15min pašnekovė teigė: „Manau, kad kiekvienoje šalyje yra susireikšminusių asmenų, kurie pažeidžia tvarką, o tada, kad sutramdytum idiotus, užrakinami visi.“

Lenkija žengia dar kitu keliu. Čia į šalį sugrįžę asmenys, kuriems 14 dienų laikotarpiui taikomas karantinas, gali siųsti asmenukes vyriausybei ir taip įrodinėti, kad yra užsidarę namuose ir nepažeidžia izoliacijos režimo.

„Karantinuojami žmonės turi pasirinkimą – arba laukti netikėtų policijos vizitų, arba atsisiųsti programėlę“, – teigė Administracijos ir skaitmeninių reikalų ministerijos atstovas Karolis Manysas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Speciali programėlė karantino kontrolei Lenkijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Speciali programėlė karantino kontrolei Lenkijoje

Programėlė „Namų karantinas“ veikia pagal vietos nustatymo ir veido atpažinimo funkcijas. Vartotojai pirmiausia įkelia asmenukę į programėlę, o dienos metu iš pareigūnų sulaukia prašymų įkelti ir daugiau jų.

Vienas estas kovo 19 dieną atskrido iš Frankfurto ir buvo informuotas, kad turi 14 dienų išbūti namuose, bet jau kovo 23-ąją kiti žmonės vėl pamatė jį oro uoste – ir vėl grįžtantį iš Frankfurto.

Jei per 20 minučių neatsakoma, informuojama policija. Praėjusį penktadienį už karantino režimo pažeidimą vienas asmuo buvo nubaustas ir turėjo pakloti 500 zlotų (109 eurų).

Kondicionieriai ir kilimai

Rusija kovo 19 dieną paskelbė, kad visi į šalį atvykstantys žmonės turi izoliuotis. Bet, vėlgi, namuose – nepriklausomai nuo to, ar pasireiškia simptomai, ar ne.

Reidų Rusijos policija rengia nemažai, bet kritikai teigia, kad daugiausia taikomasi į karantino sąlygomis šalyje gyvenančius Kinijos piliečius, kurie paprastai deportuojami.

Vokietijoje sveikatos apsaugos ministerija anksčiau ragino tik žmones su simptomais izoliuotis 14-ai dienų. Tačiau dabar toks raginimas taikomas absoliučiai visiems, atvykstantiems į šalį iš Italijos ir kitų labiausiai viruso protrūkio paveiktų regionų.

Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje gyvenimas sustabdytas, bet ten į šalį atvykę žmonės siunčiami izoliuotis namuose. Šiose valstybėse aktyviai vykdomos patikros gatvėse – net bepilotėmis skraidyklėmis, ir, žinoma, beldžiantis į duris. Baudos dalijamos gausiai.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Italijoje ir skraidyklėmis prižiūrima, ar žmonės laikosi saviizoliacijos režimo
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Italijoje ir skraidyklėmis prižiūrima, ar žmonės laikosi saviizoliacijos režimo

Kanada trečiadienį pranešė, kad pagal Karantino įstatymą skelbia privalomos saviizoliacijos reikalavimą į šalį sugrįžtantiems žmonėms. Išimtys daromos tik šiuo metu svarbių sričių darbuotojams.

Honkonge prieš kelias dienas buvo girdėti pasiūlymų atvykstančiuosius į šią autonomiją izoliuoti viešbučiuose, bet krašto administracija netrukus paskelbė, kad tokios galimybės nesvarsto, nes viešbučiai – „neidealios vietos“.

Neidealios todėl, kad esą nuogąstaujama dėl oro kondicionavimo sistemų ir kilimų. Be to, Honkonge abejojama ir dėl reikalingų rankų tokio karantino priežiūrai trūkumo – viešbučiai skiria tik kambarius. Darbuotojų jie perleisti neprivalo.

Tiesa, būtent apie viešbučius kaip apie galimą vietą asmenų izoliavimui kalbama paskirose JAV valstijose. Tarkime, Ilinojaus valstijoje nustatyta, kad karantinui galima paruošti 12 tūkst. kambarių viešbučiuose.

Komentarai: 10

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min