Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 16d. 21:20

Karas Sirijoje vyksta jau 4 metus. Kodėl pabėgėlių krizė Europoje kilo šią vasarą?

Pabėgėlis iš Sirijos su vaiku Makedonijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Pabėgėlis iš Sirijos su vaiku Makedonijoje

Didžioji dalis į Europą bandančių patekti pabėgėlių yra iš Sirijos, kurioje jau ketverius metus vyksta pilietinis karas, o pastaraisiais metais ją niokoja ir „Islamo valstybės“ (IS) džihadistai. Kovos tęsiasi jau ilgai – kodėl tik šią vasarą Europą pasiekė daug dešimtmečių neregėtas pabėgėlių srautas? „Buzzfeed“ korespondentas Borzou Daragahi teigia, kad yra trys pagrindinės priežastys: sustiprėjęs Sirijos režimo ir IS puolimas, neviltis pabėgėlių stovyklose ir tarptautinės žiniasklaidos reakcija.

Situacija – kraupyn

Dar prieš mėnesį Alepo provincijos miestas Marėja buvo gana saugus prieglobstis sirams, bandantiems pabėgti nuo Basharo al Assado režimo bombų ir IS kovotojų žiaurumo. Tačiau prieš porą savaičių islamistai iš savo pozicijų Rytuose pasistūmėjo miesto link ir ant jo paleido raketų lietų. Įtariama, kad buvo panaudotos ir iprito dujos.

Šios atakos paskatino naują didelę sirų, bėgančių į Turkiją, bangą. Tačiau dabar ir tie, kurie jau buvo kirtę Sirijos ir Turkijos sieną bei laukė, kada galės grįžti namo, pradėjo planuoti rizikingas keliones į Europą.

„Jie prarado bet kokią viltį Sirijoje, ir jie praranda viltį, kad tarptautinė bendruomenė ras sprendimą Sirijai“, – sakė Yeasseras al Hajjas, aktyvistas iš Marėjos.

Ketverius metus besitęsiantis karas Sirijoje, vilties nebeturėjimas dėl regiono ateities – tai didelę dalį žmonių verčia rizikuoti gyvybėmis. Net ir tų, kurie kelerius metus gyveno pabėgėlių stovyklose prie Sirijos sienos.

„Jie kelerius metus gyveno Jordanijoje, Turkijoje ar Libane ir dabar pradeda judėti tolyn. Tai – begalinės desperacijos ženklas vietose, kur jie ieškojo prieglobsčio. Jie turi stovyklas, bet neturi vilties“, – sakė Europos paramos organizacijos atstovas.

Ekspertai, pagalbos darbuotojai ir patys pabėgėliai pagrindine priežastimi, kodėl būtent dabar bandoma pasiekti Europą, įvardija pastarojo meto situacijos pablogėjimą Sirijoje – sirai prarado viltį, kad galės kada nors grįžti namo, todėl siekia pradėti gyvenimą kur nors kitur. Per karą Sirijoje jau žuvo mažiausiai 240 tūkst. civilių, apie 11,7 mln. buvo priversti palikti namus. Iš viso šalyje gyveno 24 mln. žmonių. 

29-erių Mohammadas Erwani iš Damasko, dabar gyvenantis Stambule, sako, kad su kiekvienu mėnesiu karas verčia vis daugiau sirų imti rimtai svarstyti drastiškas priemones, kaip nuo jo bėgti. „Galbūt šeima turėjo penkis vaikus, ir vienas jų mirė, tačiau jie vylėsi, kad viskas pagerės, – sakė jis. – Bet kai trys vaikai mirė, jie prarado bet kokią viltį.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min