Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

2016-ųjų prognozės: karas su „Islamo valstybe“ – ar įmanoma pergalė prieš terorizmą?

15min pateikia svarbiausių 2016 metų įvykių apžvalgą įvairiose srityse – nuo politikos ar ekonomikos iki sporto, pramogų ar mados. Kova su „Irako ir Levanto islamo valstybe“ (ISIS arba ISIL) neabejotinai bus viena didžiausių problemų pasaulyje 2016-aisiaisis.
„Islamo valstybė“
„Islamo valstybė“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pasaulio žiniasklaidos akiratyje ISIS iškilo Sirijos pilietinio karo fone. Apie jos grėsmę pradėta kalbėti tik tada, kai 2014 metais ši teroristinė grupuotė ėmė grobti ir žudyti įkaitus bei plėsti užgrobtą teritoriją Irake ir Sirijoje.

Patys ISIS kovotojai dar 2014 metų birželio 29 dieną paskelbė apie vadinamosios „Islamo valstybės“ sukūrimą. Jos lyderiu paskelbtas Abu Bakras al-Baghdadi. 2015 metų sausio mėnesį JAV žvalgyba jau skelbė apie 18 000 įtariamų ISIS lojalumą rodančių kovotojų.

2015 metų birželio mėnesį „Islamo valstybės“ kovotojai prisiėmė atsakomybę už pirmą stambaus masto išpuolį toliau nuo savo valdomos teritorijos. Tunise ginkluotas užpuolikas nušovė 38 turistus. Tuo metu jau ir Vakarų pasaulio lyderiai prabilo apie sparčiai besiplečiančios bei aktyviai socialiniuose tinkluose veikiančios teroristinės jėgos grėsmę.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Tuniso policija
AFP/„Scanpix“ nuotr./Tuniso policija

Nepaisant to, kad JAV suburta koalicija intensyviai bombarduoja „Islamo valstybės“ valdomus miestus, jos teritorija nemažėja. Tuo pat metu į Europą ima plūsti šimtai tūkstančių nuo karo Sirijoje bėgančių pabėgėlių. Baiminamasi, kad jų gretose yra ir užsimaskavusių džihadistų.

Prie bombardavimų Sirijoje prisijungus ir Basharo al Assado režimą ginančiai Rusijai, džihadistai pažadėjo kraupų kerštą, kuris grės visoms koalicijos valstybėms.

„Scanpix“/AP nuotr./„Islamo valstybė“
„Scanpix“/AP nuotr./„Islamo valstybė“

Pirmasis galingas smūgis suduotas Rusijai. 2015 m. spalio 31 dieną 224 žmones skraidinusiame „Kogalymavia“ lėktuve sprogimas sukėlė katastrofą, nusinešusią visų keleivių ir įgulos gyvybes. Rusija šį teroro aktą pripažino tik po trijų savaičių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sinajaus pusiasalyje sudužo Rusijos keleivinis lėktuvas su 224 keleiviais
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sinajaus pusiasalyje sudužo Rusijos keleivinis lėktuvas su 224 keleiviais

„Islamo valstybės“ džihadistai surengė ir vieną kraupiausių išpuolių Europos istorijoje. 2015 m. lapkričio 13-osios vakare Paryžiuje prasidėjusi sprogimų ir žudynių banga baigėsi tikromis skerdynėmis „Bataclan“ teatre, kur šaltakraujiškai buvo nužudyti 89 žmonės.

Prancūzijos lyderis Francois Hollande'as ir Rusijos vadovas Vladimiras Putinas džihadistams pažadėjo tikrą karą, tačiau, ekspertų teigimu, „Islamo valstybės“ sunaikinimui prireiks ne tik oro antskrydžių, bet ir plačios karinės operacijos, kuri neįmanoma be JAV pagalbos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Neramumai Paryžiuje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Neramumai Paryžiuje

Beveik visos Europos valstybės sustiprino saugumo priemones, o terorizmas ir vėl tapo rimta grėsme, privertusia peržiūrėti teisėsaugos pasirengimą.

Pavienius išpuolius pradėjusi organizuoti „Islamo valstybė“ patvirtino, kad globalaus terorizmo problemos išspręsti tik karinėmis priemonėmis nepavyks. Priešą teks nugalėti ir savyje. Tam, kad vakariečiai galėtų lengviau atsikvėpti, reikės ir pastangų užkertant kelią fundamentalizmo plėtrai, ir naujų žvalgybos metodų taikymo.

VISAS 2016-ųjų PROGNOZES RASITE ČIA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Parašykite atsiliepimą apie 15min