Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 10 05, 06:36 Atnaujinta 2022 10 05, 23:49

S.Haidajus: Luhansko srityje išlaisvintos šešios gyvenvietės

Ukrainos karinės pajėgos tęsia sėkmingą kontrpuolimą – kariuomenė pralaužė Rusijos dalinių gynybą šiaurinėje Chersono srities dalyje, taip pat pasistūmėjo į priekį ir Charkivo, Luhansko srityse.

Svarbiausios žinios iš Ukrainos

  • Ukraina veržiasi Chersono srityje: pranešama apie vis naujas išlaisvintas gyvenvietes
  • Pranešta, kad Europos Sąjunga sutarė dėl aštuntojo sankcijų Rusijai paketo
  • JAV Ukrainai siunčia dar 625 mln. JAV dolerių karinę pagalbą, įskaitant keturias raketų sistemas HIMARS
  • Rusijoje per dvi savaites į karo tarnybą mobilizuota per 200 tūkst. piliečių
  • A.Lukašenka oficialiai pripažino Baltarusijos dalyvavimą „specialioje karinėje operacijoje“, bet mobilizacijos neskelbs
  • Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis oficialiai atsisakė derėtis su Vladimiru Putinu

Svarbiausias antradienio naujienas skaitykite ČIA.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje
06:13

Apie naujausius įvykius Ukrainoje skaitykite čia.

V.Zelenskis teigia, kad pietų Ukrainos Chersono regione išlaisvinta daugiau gyvenviečių

23:49

Prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė, kad per Ukrainos kontrpuolimą Chersono srityje išlaisvinta daugiau gyvenviečių Ukrainos pietuose.

Jis sakė, kad buvo atkovotos Novovoskrensensko, Novohrihorivkos ir Petropavlivkos bendruomenės, o tai rodo, kad Ukrainos pajėgos daro pažangą daugiausia kaimiškose Chersono žemėse. 

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Volodymyras Zelenskis
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Volodymyras Zelenskis

Šios trys gyvenvietės „buvo išlaisvintos iš pseudoreferendumo ir [vėliau] stabilizuotos“, sakė jis.

Tačiau Ukrainos pajėgos tebėra šiek tiek nutolusios nuo Chersono sostinės ir kitų strategiškai svarbių vietovių.

V.Zelenskis žengia tolesnius žingsnius dėl Ukrainos prisijungimo prie NATO

23:26

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad trečiadienį per pokalbį telefonu su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu „suderino tolesnius žingsnius Ukrainos euroatlantinės integracijos kelyje“.

„Nuolat palaikau ryšį su mūsų strateginiais partneriais. Turėjau pokalbį telefonu su Nato generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu“, – V.Zelenskis rašė tviteryje.

Tuo tarpu J.Stoltenbergas pareiškė, kad NATO „palaikys ir didins paramą Ukrainai tiek, kiek reikės“.

„Kalbėjausi su prezidentu V.Zelenskiu ir gyriau drąsius Ukrainos žmones ir pajėgas už įspūdingą pažangą atgaunant savo teritoriją iš Rusijos agresorių, – tviteryje rašė jis. – Rusija turi nutraukti savo pradėtą karą“.

 

Čekija suteiks sunkiąją ginkluotę Ukrainai pagal naują karinės pagalbos paketą

22:50

Čekijos vyriausybė patvirtino sunkiosios ginkluotės tiekimą Ukrainai pagal naują karinės pagalbos paketą, trečiadienį spaudos konferencijoje pranešė šalies gynybos ministrė Jana Černochova, pranešė Čekijos žiniasklaida, kuria remiasi „Unian“.

Saugumo sumetimais ministrė nepateikė išsamesnės informacijos apie sunkiosios įrangos pristatymą.

Pasak jos, tai sunkioji įranga, trumpavamzdžiai ir ilgavamzdžiai ginklai ar šaudmenys. J.Černochova sakė, kad Ukraina taip pat nenori, kad tiekiama įranga būtų paviešinta.

Ji pažymėjo, kad dabartinė padėtis gali padėti Čekijos gynybos pramonei grįžti į praėjusio amžiaus 20-ąjį ir 30-ąjį dešimtmečius. Ji padėkojo Čekijos ginklų bendrovėms už tai, kad po Rusijos invazijos į Ukrainą nedelsdamos tiekė šaliai karinę medžiagą ir padidino gamybos apimtis.

Luhansko srityje išlaisvintos šešios gyvenvietės

22:25

Ukrainos kariuomenė Luhansko srityje iš okupantų išvadavo šešias gyvenvietes, pranešė Luhansko srities karinės administracijos pirmininkas Serhijus Haidajus.

„Ukrainos kariai Luhansko srityje išvadavo šešias gyvenvietes. Žmonės iš teritorijų, kurias Rusija užgrobė 2014 m., laukia Ukrainos pajėgų“, – sakė srities karinės administracijos vadovas.

S.Haidajus patarė Luhansko srities gyventojams, kurie šiuo metu yra okupuotose vietovėse, pasitraukti nuo fronto linijos arba būti netoli slėptuvių.

„NY Times“: JAV mano, kad už D.Duginos nužudymo stovi Ukraina

22:08

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) žvalgybos agentūros mano, kad kai kurios Ukrainos valdžios institucijos pritarė rugpjūčio mėnesį netoli Maskvos įvykdytam išpuoliui, per kurį žuvo garsaus rusų nacionalisto, Kremliaus ideologo Aleksandro Dugino duktė Darja Dugina. Anot JAV žvalgybos, tai yra slaptos kampanijos, kuri, kaip baiminasi JAV pareigūnai, gali išplėsti konfliktą, elementas, rašo leidinys „The New York Times“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Darja Dugina
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Darja Dugina

Plačiau skaitykite čia.

Generalinis štabas: okupantai bando pulti dviem frontais

21:42

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas pranešė, kad okupantai nenutraukia bandymų pradėti puolimą Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.

Apie tai vakaro suvestinėje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Priešas stengiasi išlaikyti laikinai užgrobtas teritorijas, sutelkia pastangas į bandymus sutrikdyti aktyvias gynybos pajėgų operacijas tam tikromis kryptimis ir nenutraukia bandymų vykdyti puolamuosius veiksmus Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis“, – rašoma ataskaitoje.

Generalinio štabo duomenimis, per dieną ukrainiečių gynėjai atrėmė priešo atakas netoli penkių gyvenviečių.

„Per šią parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė užpuolikų atakas Vyjemkos, Bachmuto, Bachmuto, Majorsko ir Novomychailivkos rajonuose“, – sakoma pranešime.

Anot generalinio štabo, Pietų Bugo kryptimi priešas ir toliau vykdo priemones savo daliniams pergrupuoti ir atitraukti.

Ukrainos kariuomenės pareigūnai teigia, kad rusai evakuoja sužeistuosius Chersone ir Luhanske

21:34

Ukrainos kariuomenė pranešė, kad jos pajėgoms žengiant į priekį pietiniame Chersono regione, rusų daliniai patyrė nuostolių ir bando evakuoti sužeistuosius bei techniką į artimiausias perėjas per Dniepro upę. 

„Visų pirma priešas perkėlė iki 150 sužeistų kariškių ir apie 50 vienetų sugadintos karinės technikos į Vesele gyvenvietę, netoli Kachovkos hidroelektrinės“, – sakė Generalinis štabas.

Prie Kachovkos hidroelektrinės, esančios Naujojoje Kachovkoje, yra smarkiai apgadintas tiltas. Ukrainos pajėgos daro pažangą vakariniame Dniepro krante. 

Tuo tarpu šalies šiaurės rytuose, Ukrainos kariuomenės teigimu, rusai patyrė didelių nuostolių ir toje teritorijoje, kur Ukrainos pajėgos įtvirtina laimėjimus prie Donecko ir Luhansko sričių sienų.

„Dėl didelio sužeistųjų skaičiaus ir vietos medicinos įstaigų perkrovos priešas įrengė ir naudoja mokyklą kaip karo ligoninę. Preliminariais duomenimis, ten yra iki 200 sužeistų kariškių“, – teigė Generalinis štabas.

Jis taip pat teigė, kad Rusija verbuoja daugiau vyrų iš baudos kolonijų. „Rusijos okupacinė vadovybė toliau verbuoja kalinius, kad papildytų personalo nuostolius. Preliminariais duomenimis, daugiau kaip 650 kalinių iš Stavropolio krašto griežto režimo pataisos kolonijų sutiko dalyvauti karo veiksmuose Ukrainos teritorijoje“, – teigiama jame.

Generalinis štabas pranešė, kad Ukrainos oro pajėgos atliko daugiau kaip 10 smūgių prieš Rusijos ginklų koncentraciją. „Be to, mūsų priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė septynis priešo bepiločius orlaivius. Šeši iš jų buvo Irano gamybos“.

Generalinis štabas teigė, kad Rusijos raketų atakos prieš įvairias gyvenvietes tęsėsi – Donecke, Dniepropetrovske ir Zaporižioje. Tačiau visos priešo atakos buvo atremtos, pridūrė Generalinis štabas.

Okupuotame Enerhodaro mieste „okupantai toliau daro moralinį ir psichologinį spaudimą Zaporožės AE [atominės elektrinės] darbuotojams“, – teigiama jame. „Darbuotojai verčiami gauti Rusijos pasus ir sudaryti darbo sutartis su valstybine atominės energijos korporacija „Rosatom“ grasinant“.
 

Charkive rasti du kankintų civilių kūnai

21:31

Trečiadienį Charkivo srityje Ukrainos šiaurės rytuose rasti dviejų, kaip manoma, kankintų vyrų kūnai, pranešė prokuratūra.

30-35 metų amžiaus vyrai buvo rasti laisvalaikio komplekse išlaisvintame Novoplatonivkos kaime.

Pareiškime priduriama, kad vyrai buvo rasti surakinti antrankiais.

Vienam iš jų buvo lūžusi galva, o kitas patyrė šautinę žaizdą galvoje.

Teigiama, kad juos nužudė komplekse dislokuoti Rusijos kariai.

Nuotraukose – sunaikinta rusų technika Lymane

21:29

Išlaisvintame Lymane rasta daugiau kaip 50 civilių kapaviečių

21:17

Neseniai išlaisvintame Donecko srities Lymano mieste rasta daugiau kaip 50 civilių kapaviečių. Apie tai iš įvykio vietos pranešė visuomeninė televizija, skelbia „Ukrinform“.

„Rusai kasė tranšėjas ir vertė žmones, įtariamus bendradarbiavimu su Ukrainos kariškiais, rinkti žuvusiųjų kūnus ir juos laidoti“, – sakoma pranešime.

Vaikinas, kurį okupantai taip pat vertė laidoti palaikus, žurnalistams pasakojo, kad ne visi palaidoti žmonės buvo identifikuoti. Jų kūnai galėjo ilgai gulėti gatvėse. Per apšaudymus žuvusius žmones kartais laidodavo jų kaimynai.

Gautomis žiniomis, okupantai nepasiimdavo savo kariškių lavonų. Pavyzdžiui, iš medicinos punkto jie išsinešė tik sužeistuosius, o negyvėlius paliko.

Kai kurios kapavietės pažymėtos lentelėmis su vardais, bet yra ir tik sunumeruotų.

Ukrainos gynybos pajėgos išvadavo Lymaną iš okupantų rusų šeštadienį, anrtradienį virš miesto buvo oficialiai iškelta Ukrainos vėliava.

Kyjivo regionui smogta Irano dronais „kamikadzėmis“

21:09

Trečiadienį Ukrainos sostinės Kyjivo apylinkėse esančiuose miestuose kilo gaisrai, o vietos pareigūnai teigia, kad juos sukėlė Irano gamybos bepiločiai lėktuvai.

Šie orlaiviai dažnai vadinami „kamikadzėmis“, o įtarimai dėl jų naudojimo pasirodė ne kartą per karą su Rusija.

Iranas neigia tiekęs dronus, o Kremlius kol kas nepateikė jokių komentarų. 

Šeši bepiločiai lėktuvai naktį pataikė į pastatą Bila Cerkvoje, maždaug už 45 mylių į pietus nuo sostinės, sakė Kyjivo srities gubernatorius Oleksijus Kuleba. 

Vietoj I.Murašovo Zaporižios AE vadovaus „Energoatom“ prezidentas

19:46

Zaporižios atominei elektrinei laikinai vadovaus „Energoatom“ prezidentas Petro Kotinas. Jis perėmė generalinio direktoriaus pareigas vietoj iš Rusijos nelaisvės grįžusio Ihorio Murašovo.

Apie tai vaizdo pranešime pranešė pats P.Kotinas.

„Vadovaudamasis galiojančiais teisės aktais, leidimais ir taisyklėmis, nusprendžiau perimti Zaporižios AE generalinio direktoriaus pareigas. Elektrinės administravimas buvo perkeltas į Kyjivą nuo to momento, kai okupantai pagrobė AE generalinį direktorių Igorį Murašovą“, - sakė „Energoatom“ prezidentas.

Kartu jis pažymėjo, kad visi sprendimai dėl elektrinės eksploatavimo bus priimami centriniame „Energoatom“ biure, o techninius elektrinės eksploatavimo klausimus spręs elektrinės techninis personalas.

I.Murašovą penktadienį sulaikė „rusų patrulis“, kai direktorius važiavo iš elektrinės į Maskvos kontroliuojamą Enerhodaro miestą.

I.Murašovo automobilis buvo sustabdytas, jis buvo išlaipintas ir „užrištomis akimis išvežtas nežinoma kryptimi“.

Jis buvo paleistas pirmadienį

V.Putinui paskelbus apie Zaporižios AE konfiskavimą, TATENA vadovas vyks į Kyjivą

19:38

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros agentūros (TATENA) vadovas trečiadienį skubiai vyks į Kyjivą po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą dėl didžiausios Ukrainos atominės elektrinės, esančios Zaporižioje, priskyrimo Rusijos federalinei nuosavybei.

„Vykstame į Kyjivą į svarbius susitikimus. Būtinybė nustatyti branduolinės saugos ir saugumo apsaugos zoną aplink Zaporižios atominę elektrinę dabar yra kaip niekad aktuali“, – tviteryje rašė TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi.

Rusijos pajėgos jau kelis mėnesius kontroliuoja Zaporižios atominę elektrinę, o pastarosiomis savaitėmis šioje teritorijoje vyko intensyvūs mūšiai.

Anksčiau trečiadienį V.Putinas pasirašė dekretą, kuriuo Zaporižios atominė elektrinė perduodama Rusijos valstybės kontrolei – ir iš dalies keičia šalies konstituciją, priimdamas į Rusijos federaciją naujus regionus.
 

Ruošiamasi paleisti vieną Zaporižios AE reaktorių

19:26

Rusijos okupuotą Zaporižios atominę elektrinę valdantys Ukrainos darbuotojai ruošiasi vėl paleisti vieną iš šešių šiuo metu sustabdytų elektrinės reaktorių, pranešė JT branduolinės energetikos priežiūros institucija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Zaporižios AE
AFP/„Scanpix“ nuotr./Zaporižios AE

„Aukšto rango Ukrainos eksploatacinis personalas informavo TATENA ekspertus, esančius Zaporižios AE, kad ruošiamasi paleisti penktąjį bloką sumažintu galingumu, kad būtų gaminamas garas ir šiluma elektrinės reikmėms“, – teigiama Tarptautinės atominės energijos agentūros pranešime, kuriame priduriama, kad pasirengimas užtruks „šiek tiek laiko“.

V.Putinas: Rusija „labai gerbia“ Ukrainos žmones, nepaisant „dabartinės padėties“

19:09

„Reuters“ pranešė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį per televiziją transliuotame susitikime su mokytojais pareiškė, kad Rusija „labai gerbia“ Ukrainos žmones, nepaisant to, ką jis pavadino „dabartine padėtimi“.

Kalbėdamas apie keturis iš dalies Rusijos kontroliuojamus Ukrainos regionus, kuriuos jis penktadienį paskelbė Rusijos teritorija, V.Putinas sakė, kad tikisi, jog padėtis juose „stabilizuosis“.

V.Putinas „pataisė“ dalinės mobilizacijos dekretą

18:55

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per televiziją pranešė, kad pasirašė dekretą, kuriuo „pataisė“ rugsėjo 21 d. paskelbtą dalinę mobilizaciją, rašo „The Guardian“.

AP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
AP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Kaip praneša „Reuters“, kalbėdamas per susitikimą su mokytojais, kuris buvo transliuojamas per valstybinę televiziją Pasaulinės mokytojų dienos proga, V.Putinas sakė, kad dekretu šaukimas į kariuomenę bus atidėtas papildomų kategorijų studentams, įskaitant studijuojančius akredituotuose privačiuose universitetuose ir kai kuriuos magistrantūros studentus.

Ukrainos kariai – Hrekivkos kaime Luhansko srityje

18:51

Trečiadienį socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizduose matyti, kad Ukrainos kariai, persikėlę iš kaimyninės Donecko srities, įsiveržė į mažiausiai vieną kaimą rytinėje Luhansko srityje.

Socialinių tinklų nuotr./Ukrainos pajėgos prie Hrekivkos
Socialinių tinklų nuotr./Ukrainos pajėgos prie Hrekivkos

Vienoje nuotraukoje matomas Ukrainos dalinys, klūpantis ir stovintis aplink kelio ženklą Hrekivkos kaime, esančiame Luhansko srities krašte.

Tai pirmas kartas nuo konflikto pradžios kovo mėnesį, kai Ukrainos kariai žengė į Luhanską.  

Kremlius visą Luhansko sritį po prievartinės aneksijos laiko Rusijos teritorija. Tačiau pastarosiomis dienomis Ukrainos pajėgos artėjo prie regiono iš kelių krypčių, remdamosi sėkmingais puolimais Charkive ir Donecke. 

Ukrainiečių raketa smogė viešbučiui Chersono centre: pranešama apie aukšto rango žuvusiuosius

18:26

Trečiadienį į viešbutį okupuoto Chersono centre pataikė ukrainiečių raketa. Apie tai praneša ir Ukrainos, ir okupantų kanalai. Teigiama, kad viešbutyje buvo apgyvendinti rusų kariniai svečiai ir FSB atstovai.

Apie tai savo „Facebook“ paskyroje pranešė Chersono regiono tarybos narys Serhijus Chlanas.

„Šiandien buvo pataikymas į Chersono centre esantį viešbutį „Ninel“. Tai viešbutis su baseinu ir sauna. Baseinas ir sauna labai patiko FSB vadovybei, todėl jie ten apsistodavo. Iš to viešbučio buvo išvežti septyni žuvusieji“, – pažymėjo teigia S.Chlanas.

Jo teigimu, viešbutyje taip pat buvo aukšto rango Rusijos karinės vadovybės pareigūnai. „Vietos gyventojai praneša, kad penki žuvusieji  yra FSB pareigūnai, o du – aukšto rango kariškiai, tačiau kol kas nenustatyta, kas tie aukšto rango pareigūnai“, – pridūrė S.Chlanas.

Okupantų atstovai apie aukas ar sužeistuosius nepraneša.

V.Putinas nurodė perimti Zaporižios AE Rusijos nuosavybėn

17:56

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė perimti okupuotos Zaporižios atominės elektrinės objektus į federalinę nuosavybę.

Atitinkamas dekretas paskelbtas oficialiame teisinės informacijos portale, rašo naujienų agentūra TASS.

AP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos karys Zaporižios AE
AP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos karys Zaporižios AE

Dokumento tekste teigiama, kad „vyriausybė turėtų užtikrinti, kad ZNPP branduolinės energetikos objektai“ ir „kitas turtas, būtinas jos veiklai vykdyti“, būtų perimti federalinės nuosavybės teise.

Šiuo metu Zaporižios AE valdo Ukrainos specialistai. Tiesa, iki šiol jai vadovavęs Igoris Murašovas nebeis savo pareigų po to, kai buvo pagrobtas Rusijos kariuomenės, o paleistas į laisvę liko Ukrainos teritorijoje. Šiuo metu elektrinės reaktoriai dėl saugumo priežasčių išjungti.

JAV ragina Ukrainą išvaduoti šalies pietinę teritoriją iki žiemos

16:12

Jungtinės Valstijos pataria Ukrainai deokupuoti pietinius regionus, įskaitant Chersoną, prieš prasidedant šaltiems orams, kai bet koks judėjimas sulėtės, rašoma „Financial Times“ straipsnyje.

„Šiuo metu ilgalaikė nelaimė Ukrainai yra ta, kad Rusija blokuoja Ukrainos prieigą prie vandens iš Mariupolio iki Odesos. Ukrainos gyvybinių jėgų šaltinis yra patekimas į Odesą, todėl jiems svarbu atsidurti puolamoje pozicijoje, ne tik gynybinėje padėtyje pietuose“, – aiškino Senato tarptautinių reikalų komiteto demokratas Chrisas Murphy.

Vakarų sąjungininkai Chersono išvadavimą laiko lemiamu išbandymu.

„Jei galite kontroliuoti Chersoną, tikrai galite sukurti kliūtį patekti į Odesą, kurią, kiek suprantu, norėjo pasiekti rusai“, – sakė aukšto rango JAV atstovas.

Rusijos generolas ragina liautis Gynybos ministeriją meluoti apie karą Ukrainoje

16:08

Rusijoje vis labiau stiprėja kritika dėl šalies karinių pajėgų pralaimėjimų Ukrainoje. Ir vis dažniau ta kritika nukreipta į karo veiksmams vadovaujančius Gynybos ministerijos ir Generalinio štabo vadovus.

Rusijos propagandisto Vladimiro Solovjovo laidoje „Solovjov.Live“ Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininkas generolas pulkininkas Andrejus Kartapolovas pareiškė, kad Gynybos ministerijai jau reikėtų liautis meluoti apie karą.

Anot jo, apie „karinės specialiosios operacijos“ Ukrainoje eigą rusai sužino iš karinių korespondentų ir gubernatorių, tačiau oficialios informacijos iš Rusijos gynybos ministerijos negauna.

Nuotr. iš Wikipedia.org/Andrejus Kartapolovas
Nuotr. iš Wikipedia.org/Andrejus Kartapolovas

„Reikia nustoti meluoti. Apie tai kalbėjome ne kartą. Tačiau kai kurių vadovų tai nepasiekia“, – pareiškė A.Kartapolovas.

Anot A.Kartapolovo, 1941 m. Sovietų informacijos biuro pranešimuose buvo atvirai teigiama, kad vokiečiams prasiveržus prie Maskvą sovietų kariuomenė kažkur atsitraukė. „Kiekviename biuletenyje buvo skelbiama, kad tokia ir tokia brigada padarė tą ir tą, pilotai sunaikino tiek ir tiek, o mūsų nuostoliai tokie ir tokie. Žmonės suprato pavojų, žinojo, kad priešas yra mūsų žemėje“, – sakė jis.

A.Kartapolovas tikino, kad dabar „priešas yra ir mūsų žemėje“. Pasak jo, visi pasienio kaimai Belgorodo srityje yra praktiškai sunaikinti. „Bet mes tai sužinome iš ko tik nori – nuo gubernatorių ir karo korespondentų. Tačiau Gynybos ministerijos suvestinės nesikeičia. O žmonės tai žino. Mūsų žmonės nėra kvaili ir jie supranta, kad jiems nenori sakyti net dalies tiesos. Dėl to gali būti prarastas pasitikėjimas“, – apibendrino jis.

Per kontrpuolimą Charkivo srityje žuvo airis karys

15:26

23 metų airis Rory Masonas, kovojęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų tarptautiniame legione, žuvo mūšio metu, patvirtino jo šeima.

Masonų šeima apie jo mirtį sužinojo iš Užsienio reikalų ministerijos, kuri teikia konsulinę pagalbą.

Kovo mėnesį R.Masonas prisijungė prie Tarptautinio legiono.

„Rory nesidomėjo politika, tačiau jis puikiai jautė, kas yra teisinga ir neteisinga, ir nesugebėjo užmerkti akių prieš neteisybę“, – sakė jo tėvas Robas.

„Nors labai liūdime dėl jo mirties, labai didžiuojamės jo drąsa, ryžtu ir atsidavimu, su kuriuo jis gynė Ukrainą“, – pridūrė Robas Masonas.

Tarptautinis Ukrainos gynybos legionas teigė, kad R.Masono dalinys buvo apšaudytas per mūšį.

„Mūsų ginklo brolis Rory Masonas su savo daliniu dalyvavo Charkivo kontrpuolime ir žuvo mūšyje. Rory atminimas išliks jo dalinyje, legione ir Ukrainos ginkluotosiose pajėgose“, – sakė Tarptautinis legionas.

Kremlius žada vėl užimti Ukrainos atkovotas teritorijas

14:46

Kremlius trečiadienį pažadėjo vėl užimti ukrainiečių atkovotas teritorijas Rusijos aneksuotose Ukrainos dalyse ir pareiškė, kad šios teritorijos „amžinai“ bus rusų.

„Šios teritorijos bus atsiimtos“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, Maskvai patyrus virtinę karinių nesėkmių.

Maskvos aneksuoti regionai „amžinai bus rusų ir nebus sugrąžinti“, pareiškė atstovas.

Jis kalbėjo Ukrainos pajėgoms šalies rytuose, Rusijos aneksuotose teritorijose, atkovojus kelis svarbius miestus, tarp jų geležinkelių mazgą Lymaną.

Rusijai sunku tiksliai nustatyti aneksuojamų teritorijų ribas; Maskvos pajėgos ne visiškai kontroliuoja šias teritorijas.

D.Peskovas sakė, kad Rusija „toliau tarsis su gyventojais, išreikšiančiais norą prisijungti prie Rusijos“.

Anot jo, praėjusią savaitę Maskvos pasirašyti dokumentai dėl Ukrainos Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios sričių aneksijos yra aiškūs.

„Viskas pasakyta teisinėmis formuluotėmis. Įsake kalbama apie teritoriją priėmimo metu“, – sakė jis.

Maskva nekontroliuoja didelių Zaporižios srities dalių, taip pat Chersono srities šiaurės ir Donecko srities šiaurės vakarų.

Apie aneksiją paskelbta po rugsėjo 23–27 dienomis vykusių pseudoreferendumų, per kuriuos keturi rusų okupuoti Ukrainos regionai esą triuškinama persvara nubalsavo už prisijungimą prie Rusijos. 

Ukraina ir jos sąjungininkės Vakaruose balsavimus vadina suklastotais, laiko juos tik pretekstu aneksuoti okupuotas teritorijas ir pasmerkė šias aneksijas.

Ukraina kaip atsaką į aneksiją pateikė paraišką dėl prisijungimo prie JAV vadovaujamo NATO karinio aljanso ir teigia, kad niekada nesiderės su Rusija, kol ji yra valdoma Vladimiro Putino. 

Ekspertas: Rusijos kariniame štabe gimsta idėjos išvesti pajėgas iš Ukrainos

14:08

Rusijos Federacijos generaliniame štabe jau pasirodo idėjos apie karių išvedimą iš Ukrainos. Kai kurie kariai supranta nesėkmės neišvengiamybę ir net atvirai sako, kad karas pralaimėtas. Dėl to Kremliuje bręsta skilimas, teigė karo ekspertas ir atsargos pulkininkas Olegas Ždanovas.

„Kontrpuolimas labai nervina Putiną, ten, generaliniame štabe, tikrai atsirado tokių minčių. Jau yra tokių kariškių, kurie drąsiai sako, kad karas pralaimėtas, kad reikia ieškoti būdų, kaip išsaugoti bent jau dalį Rusijos ginkluotųjų pajėgų. Skamba įvairios idėjos – iki kariuomenės išvedimo“, – pažymėjo ekspertas.

O.Ždanovas mano, kad V.Putino likimas yra akivaizdus. Netgi Rusijos propagandos mašina nusiteikusi prieš kruviną diktatorių.

„Pozityvu yra tai, kad nuomonės išsiskirsto ir ten tikrai prasideda ginčai. Beje, atkreipkite dėmesį, Rusijos Federacijos propagandos mašina ten jau gyvena savarankišką gyvenimą. Ir ji daro net didesnę įtaką vidaus politikai nei pats Putinas.

Ji pradėjo suktis į priešingą pusę. Kritikuoja „specialią karinę operaciją“, kritikuoja savo susikurtą valstybės santvarką, kritikuoja situaciją kariuomenėje ir politikoje. Vienintelis dalykas, kurio dar nepasiekė, tai nepaminėjo Putino pavardės. Rusijos Federacijoje prasidėjo negrįžtami procesai, galintys lemti politinio elito pasikeitimą“, – reziumavo ekspertas.

S.Haidajus: prasidėjo Luhansko srities deokupacija

12:19

Prasidėjo Luhansko srities deokupacija, kelios gyvenvietės jau išlaisvintos nuo užpuolikų, pranešė Luhansko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus.

„Prasidėjo Luhansko srities deokupacija. Jau išlaisvintos kelios gyvenvietės nuo Rusijos armijos ir rusų okupantų“, – sakė jis.

Kartu šių gyvenviečių jis neįvardijo.

Anot S.Haidajaus, okupantai supranta, kad „jie naikinami“, todėl stengiasi užminuoti kuo daugiau kelių, pastatų.

Jis pabrėžė teritorijos išminavimo būtinybę, nes būtent Kreminoje okupantai barsto minas, skirtas žmonėms suluošinti.

 

ES sutarė dėl naujų sankcijų Rusijai

12:14

Europos Sąjunga susitarė dėl naujų sankcijų Rusijai po to, kai Maskva aneksavo keturis okupuotus Ukrainos regionus, trečiadienį pranešė blokui pirmininkaujanti Čekija.

Naujausias paketas – jau aštuntas nuo Rusijos invazijos vasarį – šiuo metu yra tvirtinamas ir, jei nebus prieštaravimų, bus paskelbtas ir įsigalios ketvirtadienį, socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė ES pirmininkaujanti Čekija.

Jame, be kita ko, numatyti nauji prekybos ribojimai ir naujos sankcijos prie Ukrainos teritorijų aneksijos prisidėjusiems pareigūnams.

„Ką tik pasiekėme politinį susitarimą dėl naujų sankcijų Rusijai – ryžtingo ES atsako į neteisėtą [Rusijos prezidento Vladimiro] Putino [įvykdytą] teritorijų aneksiją“, – sakė ambasadorė Edita Hrda.

Detalių apie šį sankcijų paketą nebuvo pateiktą, tačiau ES ambasadoriai, pastarosiomis dienomis aptarinėdami galimas baudžiamąsias priemones, daugiausia dėmesio skyrė siekiui nustatyti Rusijos naftos kainų viršutinę ribą.

Jie taip pat svarstė galimybę išplėsti asmenų, kuriems dėl jų vaidmens remiant Kremliaus paskelbtas aneksijas bus taikomi draudimai keliauti ir įšaldomas turtas, juodąjį sąrašą.

Lenkija derasi su JAV dėl dalyvavimo bendro branduolinio ginklo naudojimo programoje

12:12

Lenkija derasi su JAV dėl dalyvavimo bendro branduolinio ginklo naudojimo programoje, siekiant atremti augančias Rusijos grėsmes.

Apie tai laikraščiui „Gazeta Polska“ sakė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

„Pirma problema yra ta, kad mes neturime branduolinių ginklų. Nėra jokių požymių, kad mes, kaip Lenkija, artimiausiu metu juos turėtume. Visada yra galimybė dalyvauti branduolinio ginklo dalijimosi programoje. Mes kalbėjome su Amerikos lyderiais, ar Jungtinės Valstijos svarsto tokią galimybę“, – sakė Andrzejus Duda.

Branduolinio ginklo dalijimosi programa yra NATO branduolinio atgrasymo politikos dalis, leidžianti valstybėms narėms, kurios tokių ginklų neturi, dalyvauti planuojant jų panaudojimą.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Andrzejus Duda
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Andrzejus Duda

Ši programa neišplečia branduolinį ginklą turinčių šalių grupės (NATO šiuo metu yra trys tokios šalys: JAV, Didžioji Britanija ir Prancūzija). Tik JAV pagal programą tiekė savo ginklus kitoms valstybėms.

Pagal programą dalyvaujančios šalys konsultuojasi ir bendrai sprendžia dėl branduolinių ginklų politikos, prižiūri branduoliniams ginklams naudoti reikalingą techninę įrangą (įskaitant orlaivius, galinčius neštis branduolinius ginklus), saugo branduolinius ginklus savo teritorijoje.

Vykstant karui Ukrainoje, JAV ruošiasi nuskraidinti Rusijos kosmonautę į TKS

11:07

Jungtinės Valstijos trečiadienį į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) „SpaceX“ kosminiu laivu nugabens rusę – įvykis turi simbolinę reikšmę, turint omenyje Rusijos vykdomą agresiją prieš Ukrainą.

„Crew-5“ misijai priklauso vienas japonas, du amerikiečiai ir vienintelė aktyvi Rusijos kosmonautė Ana Kikina.

Pakilimas iš Kennedy (Kenedžio) kosmoso centro numatomas vidurdienį vietos (19 val. Lietuvos) laiku, o orų prognozės kol kas nuteikia pozityviai.

Prieš dvi savaites amerikiečių astronautas pakilo į orbitinę stotį rusiška raketa „Sojuz“.

Nepaisant vis didėjančios įtampos tarp Vašingtono ir Maskvos po pastarosios invazijos į Ukrainą vasario mėnesį, ilgai planuota astronautų mainų programa nebuvo sustabdyta.

TKS aktyvumo palaikymas tapo viena iš nedaugelio likusių JAV ir Rusijos bendradarbiavimo sričių.

„Kai skraidote su kitų valstybių įgulos nariais, suvokiate, kad jums tenka didžiulė atsakomybė kitai šaliai“, – neseniai vykusioje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė NASA asocijuotoji administratorė Kathy Lueders.

„Darbiniame lygmenyje mes tikrai vertinome stabilius santykius, net atėjus labai sunkiems geopolitiniams laikams“, – pridūrė ji.

Ukrainos generalinis štabas paskelbė naujausius Rusijos kariuomenės praradimus

11:06

Nuo plataus masto Rusijos įsiveržimo į Ukrainos teritoriją pradžios Rusija neteko maždaug 61 tūkst. savo karių. Per pastarąją dieną Ukrainos ginkluotosios pajėgos likvidavo dar 200 rusų.

Apie tai socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Visų pirma, bendri priešo koviniai nuostoliai nuo vasario 24 d. iki spalio 4 d. sudarė maždaug: 61 tūkst. karių, 2435 tankų, 5038 šarvuotų kovos mašinų, 266 lėktuvų, 232 sraigtasparnių. 

Didžiausius nuostolius per praėjusią parą Rusijos kariuomenė patyrė Kramatorsko ir Kryvyj Riho kryptimis. 

V.Putinas pasirašė įstatymus dėl keturių Ukrainos regionų aneksijos

10:48

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pasirašė įstatymus dėl keturių Ukrainos regionų aneksijos, rodo vyriausybės portale paskelbti dokumentai.

Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios sritys „priimtos į Rusijos Federaciją pagal Rusijos Federacijos konstituciją“, sakoma dokumentuose.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Saldo, Jevgenijus Beliackis, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Denisas Pušilinas ir Leonidas Pasečnikas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Saldo, Jevgenijus Beliackis, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Denisas Pušilinas ir Leonidas Pasečnikas

Rusijos parlamento aukštieji rūmai išvakarėse patvirtino sutartis dėl keturių okupuotų Ukrainos regionų aneksijos.

Apie aneksiją paskelbta po rugsėjo 23–27 dienomis vykusių pseudoreferendumų, per kuriuos keturi rusų okupuoti Ukrainos regionai esą triuškinama persvara nubalsavo už prisijungimą prie Rusijos. 

Ukraina ir jos sąjungininkės Vakaruose balsavimus vadina suklastotais, laiko juos tik pretekstu aneksuoti okupuotas teritorijas ir pasmerkė šias aneksijas.

Pirmadienį Rusijos parlamento žemieji rūmai – Valstybės Dūma – vienbalsiai patvirtino šias sutartis.

Praėjusį penktadienį iškilmingos ceremonijos metu V.Putinas Kremliuje pasirašė susitarimą su keturiems okupuotiems Ukrainos regionams Maskvos primestais valdžios pareigūnais dėl prisijungimo prie Rusijos. 

Ukraina kaip atsaką į aneksiją pateikė paraišką dėl prisijungimo prie JAV vadovaujamo NATO karinio aljanso ir teigia, kad niekada nesiderės su Rusija, kol ji yra valdoma V.Putino. 

Keturios prie Rusijos prijungtos teritorijos sukuria itin svarbų sausumos koridorių tarp Rusijos ir Krymo pusiasalio, kuris buvo aneksuotas Maskvos 2014 metais. 

Šios penkios teritorijos sudaro 20 proc. Ukrainos teritorijos.

Tačiau Rusijos pajėgos pilnai nekontroliuoja tų regionų, o Kremlius dar nepatvirtino, kokios jų sritys aneksuojamos.

Netoli Kyjivo per Irano gamybos dronų ataką sužeistas žmogus

10:48

Netoli Kyjivo per Irano gamybos dronų ataką buvo sužeistas žmogus, trečiadienį pranešė srities administracijos vadovas Oleksijus Kuleba.

Dronų ataka įvykdyta prieš Bila Cerkvos miestą, esantį į pietvakarius nuo sostinės.

„Naktį priešas smogė Bila Cerkvai „Shahed-136“ tipo dronais kamikazėmis“, – socialinėje žiniasklaidoje paskelbė O. Kuleba.

Per ataką buvo sužeistas žmogus, apgadinta infrastruktūra, sakė jis.

Pasak pareigūno, Bila Cerkvoje suveikė oro gynybos sistema, yra informacijos apie „kelis sprogimus“, keliuose infrastruktūros objektuose kilo gaisrai.

Informacija apie padarytą žalą ir nukentėjusiuosius dar tikslinama, sakė O.Kuleba ir dar kartą paragino gyventojus paisyti pavojaus signalų.

Rugpjūčio viduryje paaiškėjo, kad Iranas pardavė Rusijai tūkstantį dronų. Rugsėjo 13-ąją Ukrainos kariuomenė pranešė pirmą kartą numušusi iranietišką droną „Shahed 136“. 

Dėl dronų pardavimo Ukrainos užsienio reikalų ministerija prezidento Volodymyro Zelenskio pavedimu panaikino Irano ambasadoriaus akreditaciją ir smarkiai sumažino Irano ambasados Kyjive diplomatinių darbuotojų skaičių.

Ukraina taip pat paprašė Izraelio pasidalyti žvalgybiniais duomenimis apie Irano karinę paramą Rusijai.

V.Zelenskis dėkoja J.Bidenui už „nuolatinę gynybinę paramą“

10:47

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį per pokalbį telefonu padėkojo JAV kolegai Joe Bidenui už „nuolat besitęsiančią gynybinę ir finansinę paramą“, Vašingtonui paskelbus apie naują ginklų siuntą į Kyjivą.

Kaip rašoma V.Zelenskio „Facebook“ paskyroje paskelbtame pranešime, abi pusės aptarė „papildomas sankcijas (ir) padėtį mūšio lauke“, po to, kai Jungtinės Valstijos pranešė skirsiančios Ukrainai 625 mln. JAV dolerių (627 mln. eurų) vertės karinę pagalbą.

„Esu dėkingas Jungtinių Valstijų prezidentui ir visiems Amerikos žmonėms už nuolatinę gynybą ir finansinę paramą, – komentavo V.Zelenskis. – Man buvo malonu girdėti jo žodžius, kad mūsų kariai įkvepia visą pasaulį, mūsų žmonės įkvepia visą pasaulį.“

Pasak Baltųjų rūmų, šio pokalbio metu J.Bidenas savo kolegai iš Ukrainos atskleidė, kad ruošiamas dar 625 mln. JAV dolerių pagalbos paketas, įskaitant keturis HIMARS raketų paleidimo įrenginius.

Ukraina jau turi 16 HIMARS sistemų, kurios yra vertinamos kaip vienos veiksmingiausių priemonių jos arsenale, šaliai atremiant jau aštuntą mėnesį besitęsiančią Rusijos invaziją.

J.Bidenas dar kartą patvirtino, kad jo administracija „ir toliau rems Ukrainą, šiai besiginant nuo Rusijos agresijos, tol, kol reikės“.

Valstybės departamentas nurodė, kad bendra pagalba, suteikta Ukrainai nuo invazijos pradžios vasario 24 dieną, šiuo metu siekia daugiau nei 16,8 mlrd. JAV dolerių (16,9 mlrd. eurų).

Nuotraukose – tai, kas liko iš Lymano

10:35

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo paskyroje „Facebook“ paskelbė nuotraukas, kuriose matyti, kuo per Rusijos pajėgų okupaciją pavirto neseniai išvaduotas Lymano miestas Donecko srityje.

„Štai ką okupantas paliko Ukrainos Lymane. Visur užgrobtoje teritorijoje valstybė agresorė naikina bet kokius gyvenimo pagrindus – ekonomiką, socialinę sferą, kultūrą. Visa tai galima sustabdyti tik vienu būdu – išsilaisvinimu. Ir mes esame įsitikinę, kad visa mūsų valstybės teritorija bus išvaduota nuo priešo – Ukrainos, gyvybės, žmogiškumo, teisės ir tiesos priešo“, – rašo V.Zelenskis.

Suomija nuvertė paskutinę sovietų lyderio V.Lenino statulą

09:54

Suomija antradienį nugriovė paskutinę viešoje vietoje esančią sovietų lyderio Vladimiro Lenino statulą.

Susimąsčiusio lyderio su ranka ant smakro bronzinis biustas buvo nuimtas nuo postamento ir išvežtas sunkvežimiu, kai kuriems tai pasitinkant su šampanu rankose, o vienam vyrui protestuojant su sovietine vėliava.

„Vienos žiauriausių pasaulyje valdymo sistemų – sovietinio komunizmo – įkūrėjo statulos pašalinimas iš gatvės yra puikus dalykas“, – sakė 77 metų Matti Leikkonenas, stebėjęs procesą.

Kai kuriems žmonėms statula buvo „tam tikra prasme brangi ar bent jau pažįstama“, tačiau daugelis taip pat ragino ją pašalinti, nes „ji atspindi represinį Suomijos istorijos laikotarpį“, sakė miesto planavimo direktorius Markku Hannonenas.

Suomija, Antrojo pasaulinio karo metais kariavusi kruviną karą su kaimynine Sovietų Sąjunga, Šaltojo karo metu sutiko išlikti neutrali mainais į Maskvos garantijas, kad ji neįsiverš į šalį.

Tačiau didelė suomių dalis mano, kad ši statula simbolizuoja praėjusius laikus, kuriuos reikėtų palikti užmarštyje.

1979 metais statulą Kotkai padovanojo Talinas.

Keletą kartų ji buvo išniekinta, o Suomija net atsiprašė Maskvos, kai kažkas raudonai nudažė V. Lenino ranką, rašė vietos dienraštis „Helsingin Sanomat“.

Pastaraisiais mėnesiais Suomija iš savo gatvių pašalino ne vieną sovietmetį menančią statulą.

Ilgus dešimtmečius nebuvusi karinių aljansų dalimi, po Maskvos invazijos į Ukrainą gegužės mėnesį Suomija paskelbė, kad sieks narystės NATO.

Pasaulio bankas: Ukrainos ekonomika šiemet susitrauks 35 proc.

08:50

Karo alinamos Ukrainos ekonomika šiemet, kaip prognozuojama, susitrauks 35 proc., antradienį pareiškė Pasaulio bankas.

Po Rusijos invazijos, dėl kurios milijonams žmonių teko palikti savo namus, Ukrainos ekonomika patyrė daug smūgių, įskaitant „gamybos pajėgumų niokojimą, žalą žemės ūkio paskirties žemei ir darbo jėgos pasiūlos sumažėjimą“, rašoma atnaujintoje Pasaulio Banko Europos ir Centrinės Azijos ekonomikos apžvalgoje.

Banko skaičiavimais, dėl karo savo namus teko palikti daugiau kaip 14 mln. žmonių.

Atsigavimui ir atstatymui reikės mažiausiai 349 mlrd. JAV dolerių (349,9 mlrd. eurų), o ši suma daugiau kaip pusantro karto viršija Ukrainos prieškario ekonomikos dydį, rašoma apžvalgoje.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

G.Landsbergis: aštuntasis ES sankcijų paketas Rusijai – silpnas, bet geresnis, nei jokio

08:48

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Europos Sąjungos šalių iš esmės pasiektas susitarimas dėl aštuntojo sankcijų paketo Rusijai yra silpnokas, bet geresnis, nei jokio.

„Įvertinti reikia taip, kaip yra, kad stiprių paketų laikas jau praėjęs, skaitant pateiktus dokumentus, kartais susidaro įspūdis, kad yra daugiau išimčių, negu pačių sankcijų“, – Žinių radijui trečiadienį sakė G.Landsbergis.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

Analitikai: Ukrainos kariai pasiekė didelę sėkmę Chersono srityje

08:46

Ukrainos kariškiai pasiekė didelę sėkmę Chersono srityje, o toliau žengia į priekį Charkivo ir Luhansko srityse. Tai teigiama neseniai paskelbtoje Amerikos karo studijų instituto (ISW) ekspertų ataskaitoje.

Ginkluotosios pajėgos išlaisvino kelias gyvenvietes rytiniame Inguleco upės krante, priversdamos Rusijos pajėgas trauktis Chersono kryptimi.

Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariai Chersono srityje
Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariai Chersono srityje

Ukrainos kariuomenė taip pat toliau veržėsi į pietus palei Dnipro upę ir nutraukė dvi Rusijos sausumos ryšio linijas Chersono srities šiaurėje, priversdamos rusus trauktis į pietus nuo Chersono-Dnipropetrovsko srities sienos Berislavos rajono kryptimi.

ISW ekspertai aiškina, kad Ukrainos kampanija stabdo Rusijos Federacijos bandymus perkelti į aukštesnes pozicijas papildomos amunicijos, atsargų, mobilizuotų žmonių ir gynybos priemonių.

Ukrainos kariuomenės nuotr./Chersono srityje sunaikinta Rusijos karinė technika
Ukrainos kariuomenės nuotr./Chersono srityje sunaikinta Rusijos karinė technika

Be to, Ukrainos pajėgos toliau veržėsi į rytinę Charkivo srities dalį į vakarus nuo Svatovo, veržėsi už Oskilo upės ir vis labiau kėlė grėsmę Rusijos pozicijoms Luhansko srityje.

Rusijos šaltiniai, kuriuos cituoja ISW, tvirtino, kad mūšiai tęsėsi greitkelio Svatovo-Kreminna srityje.

TATENA vadovas šią savaitę lankysis Kyjive ir Maskvoje

07:52

Jungtinių Tautų Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) antradienį pranešė, kad jos generalinis direktorius Rafaelis Grossi šią savaitę nuvyks į Kyjivą ir Maskvą.

R.Grossi „tęs savo konsultacijas“ dėl branduolinio saugumo ir apsaugos zonos aplink Rusijos kontroliuojamą Ukrainos Zaporižios atominę elektrinę nustatymo, sakoma TATENA pranešime.

Zaporižios AE – didžiausia Europoje branduolinė jėgainė – pastarosiomis savaitėmis yra atsidūrusi geopolitinės įtampos centre. Maskva ir Kyjivas kaltina vienas kitą šios elektrinės apšaudymais, dėl kurių kilo nuogąstavimų dėl galimos branduolinės katastrofos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Zaporižios AE
AFP/„Scanpix“ nuotr./Zaporižios AE

Atominė elektrinė yra Rusijos iš dalies užimtoje Ukrainos pietinėje Zaporižios srityje. Šį regioną Kremlius penktadienį aneksavo kartu su dar trimis Ukrainos teritorijomis: Donecko, Luhansko ir Chersono sritimis.

Dėl karo veiksmų aplink elektrinę Kyjivas ir jį remiančios Vakarų šalys ragina demilitarizuoti Ukrainos branduolinių objektų zonas.

Rugsėjo pradžioje Zaporižios AE lankėsi JT inspektorių grupė.

JT Generalinė Asamblėja pirmadienį šaukia skubų susitikimą dėl Rusijos aneksijos Ukrainoje

07:18

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja kitą pirmadienį šaukia skubų susitikimą Rusijos paskelbtai keturių iš dalies okupuotų Ukrainos regionų aneksijai aptarti, sakė JT atstovas.

Per susitikimą 193 JT šalys narės svarstys šiuo metu rengiamą rezoliuciją dėl aneksijos, Rusijai praėjusią savaitę vetavus šio Maskvos žingsnio pasmerkimą Saugumo Taryboje, antradienį sakė diplomatiniai šaltiniai.

123RF.com nuotr./Jungtinės Tautos
123RF.com nuotr./Jungtinės Tautos

Penktadienį Rusija JT Saugumo Taryboje vetavo Vakarų siūlymą pasmerkti Maskvos įvykdytą Ukrainos teritorijų aneksiją, tačiau nesulaukė ir palaikymo savo veiksmams, nes Kinija ir Indija per šį balsavimą susilaikė.

JT Generalinėje Asamblėjoje kiekviena valstybė turi balsą ir niekas neturi teisės atmesti kokios nors rezoliucijos.

Lietuvos Vyriausybė spręs, ar Afganistano pajėgoms perverstas lėšas skirti Ukrainos reikmėms

06:38

Lietuvos Vyriausybė trečiadienį spręs, ar iš NATO fondo, skirto Afganistano pajėgoms remti, susigrąžinti beveik 3 mln. eurų ir juos atiduoti Ukrainos reikmėms.

Vyriausybei siūloma dėl to priimti protokolinį sprendimą.

Krašto apsaugos ministerijos (KAM) teigimu, šiuo metu NATO Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų patikos fonde yra 2,876 mln. JAV dolerių (2,940 mln. eurų), kuriuos Lietuva sumokėjo nuo 2015 metų.

Šis NATO fondas buvo įkurtas Afganistano nacionalinių saugumo pajėgoms išlaikyti. Kasmet į jį būdavo pervedama po pusę milijono dolerių. Tačiau pernai Afganistano valdymą perėmus Talibanui, minėtų pajėgų nebeliko ir fondas nustojo teikti paramą Afganistanui.

KAM siūlo minimas lėšas skirti Rusijos invazijai bespriešinančios Ukrainos reikmėms – nupirkti šiltų drabužių kariams, dalį lėšų pervesti į NATO Visapusiškos paramos Ukrainai paketo fondo sąskaitą.

V.Zelenskis skelbia apie dešimtis atkovotų Ukrainos kaimų

06:36

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vėlai antradienį paskelbė, kad jo pajėgos daro „greitą ir galingą“ pažangą Ukrainos pietuose ir šią savaitę iš rusų atkovojo dešimtis kaimų.

„Ukrainos kariuomenė gan greitai ir galingai puola pietuose“, – socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame dienos pranešime sakė V.Zelenskis. Jis nurodė, kad šalies pietuose ir rytuose atkovota „dešimtys gyvenviečių“.

V.Zelenskio teigimu, atkovota teritorijų Chersono, Luhansko ir Donecko srityse, kur praėjusią savaitę Maskva surengė pseudoreferendumus dėl prisijungimo prie Rusijos.

Ukrainiečių prezidentas paminėjo aštuonias gyvenvietes pietinėje Chersono srityje, kur, kaip rodo Rusijos Gynybos ministerijos antradienį paskelbti žemėlapiai, Maskvos pajėgos atsitraukė ukrainiečiams vykdant didelį kontrpuolimą.

„Mūsų kariai nesustoja. Tik laiko klausimas, kada išvarysime okupantus iš visų savo žemių“, – sakė V.Zelenskis.

Paskutinis atnaujinimas 2022-10-05 06:36

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min