Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 25d. 12:43

Karo su Rusija atveju NATO pajėgų judėjimą Lietuvos link sulėtintų prasti keliai

Pratybos „Geležinis vilkas 2017“
Alfredo Pliadžio nuotr. / NATO kariai

JAV kariuomenės vadai nerimauja, kad jeigu jiems tektų stoti į karą su Rusija, galingiausia pasaulio kariuomenė galėtų paprasčiausiai užstrigti eismo spūstyse, rašo „The Washington Post“.

Į Rytų Europą vykstantys šarvuočiai „Humvee“ galėtų užstrigti siauruose keliuose, o tankai apgriautų rūdijančius tiltus, per silpnus išlaikyti jų svorį. Pajėgas taip pat galėtų užlaikyti įkyrūs pasų kontrolės pareigūnai ir užsispyrusios geležinkelių bendrovės.

Be to, NATO šalyse, besiribojančiose su Rusija, dislokuotos tik minimalios Aljanso pajėgos.

O vėlavimas, kurį galėtų sukelti biurokratijos, prasto planavimo ir yrančios infrastruktūros mišinys, leistų Rusijai greitai užgrobti Baltijos šalių teritorijas: tuo metu JAV kariuomenės planuotojai pildytų 17 dokumentų, reikalingų kirsti Vokietijos sieną ir keliauti per Lenkiją.

Taikos metu apleista sritis

„The Washington Post“ rašo, kad vienų pratybų metų, kuriose buvo inscenizuotas Europos karas su Rusija, NATO pralaimėjimą lėmė logistinės problemos.

Tokia tikimybė – reali, kadangi pajėgų judėjimas iš vienų pratybų į kitas gerokai stringa. Pavyzdžiui, JAV kariuomenės eskadronas pernai užtruko dvi savaites, kol traukiniais į Vokietiją iš Gruzijos susigrąžino šarvuočius „Stryker“.

Kadras iš filmuotos medžiagos/JAV ratiniai šarvuočiai „Stryker“
Kadras iš filmuotos medžiagos/JAV ratiniai šarvuočiai „Stryker“

Anot eskadrono vado leitenanto Adamo Lackey, pajėgos Vokietijoje keturis mėnesius praleido be transporto ir ginkluotės.

B.Hodgesas: „Turime būti pajėgūs judėti greitai ar greičiau nei Rusija tam, kad efektyviai ją atgrasytume.“

„Turime būti pajėgūs judėti greitai ar greičiau nei Rusija tam, kad efektyviai ją atgrasytume“, – sakė buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas Benas Hodgesas.

Užbaigęs tarnybą gruodį, B.Hodgesas, šiuo metu dirbantis Vašingtone įsikūrusiame Europos politikos analizės centre, šiai problemai skiria daug dėmesio.

Jo dėka kitą mėnesį vyksiančiame NATO viršūnių susitikime bus aptariami pajėgų mobilumo klausimai.

„Scanpix“/AP nuotr./Benas Hodgesas
„Scanpix“/AP nuotr./Benas Hodgesas

NATO buvo sukurtas siekiant apsiginti nuo galimo konflikto su Sovietų Sąjunga (SS). Vis dėlto, režimui žlugus. tikėdamasis naujų bendradarbiavimo su Maskva galimybių, Aljansas regione sumažino savo pajėgumus.

Metų metus po to, kai 2004 m. prie NATO prisijungė buvusios Sovietų Sąjungos teritorijos, įskaitant Lietuvą, Aljansas ilgą laiką neturėjo planų naujų narių gynybai.

Vis dėlto Aljansą sukrėtė 2014 m. Maskvos įvykdyta Ukrainos Krymo pusiasalio aneksija. Tuomet Vakarų planuotojams teko prisiminti Šaltojo karo laikų strategijas. Vis dėlto kovai su Rusija skirti raumenys smarkiai nusilpo, kaip ir pajėgų galimybės judėti Europoje.

„Transportacija – labai praktiška problema. Vis dėlto ji yra didesnės problemos simptomas, – teigė buvęs JAV generolas ir JAV ambasadorius NATO Douglasas Lute'as. – Dabar susiduriame su neteisingu įsivaizdavimu, kokį turėjome pastaruosius 25 metus: kad Europa yra vientisa, laisva ir taiki. Ji nėra vientisa, nėra laisva, ir nėra taiki.“

D.Lute'as: „Transportacija – labai praktiška problema. Vis dėlto ji yra didesnės problemos simptomas. Dabar susiduriame su neteisingu įsivaizdavimu, kokį turėjome pastaruosius 25 metus: kad Europa yra vientisa, laisva ir taiki. Ji nėra vientisa, nėra laisva ir nėra taiki.“

Be to, iš dalies kariuomenės planuotojai Maskvoje geriau nusimano apie tiltus, kelius ir kitas silpnąsias vietas naujose NATO teritorijose, kadangi jos anksčiau priklausė SSRS.

Nesutarimai ES viduje

Kol Rusijai nekyla problemų perkeliant pajėgas šalies viduje, taikus periodas po Šaltojo karo pabaigos apsunkino pajėgų judėjimą Europoje.

Pavyzdžiui, Vokietija leidžia sunkiąja technika pakrautiems sunkvežimiams greitkeliais važiuoti tik savaitgalių naktimis. NATO nepriklausanti, tačiau artimai su Aljansu bendradarbiaujanti Švedija reikalauja, kad apie karinio personalo ir įrangos patekimą į šalį būtų įspėta prieš tris savaites.

Baltijos šalyse geležinkelių bėgiai yra platesni nei Vakarų šalyse, todėl traukiniai turėtų būti iškrauti ir iš naujo pakrauti Lenkijos ir Lietuvos pasienyje. Taip pajėgų judėjimas prailgtų dar keletu dienų.

„Jei čia atvyksi per 45 dienas, pavėluosi į kovą“, – sakė generolas Stevenas Shapiro, atsakingas už JAV kariuomenės judėjimą Europoje.

S.Shapiro neseniai turėjo užpildyti 17 dokumentų, kad pajėgos iš Vokietijos galėtų patekti į Lenkiją.

A.Lackey: „Savo misiją baigėme rugpjūčio 15 dieną. Tačiau kai kurios transporto priemonės negrįžo iki gruodžio pabaigos.“

Pajėgų judėjimo lėtumą iliustruoja ir JAV eskadrono grįžimas iš Gruzijos į Vokietiją 2017 metais.

„Savo misiją baigėme rugpjūčio 15 dieną, – sakė eskadrono vadas A.Lackey. – Tačiau kai kurios transporto priemonės negrįžo iki gruodžio pabaigos.“

Pakeliui į Vokietiją pajėgos susidūrė su keletu iššūkių. Pavyzdžiui, Vengrijos pasieniečiams nepatiko „Stryker“ šarvuočių vežimo būdas – kad šie prie traukinio vagono buvo pritvirtinti grandinėmis.

Nors Rumunija „palaimino“ tokį transportavimo būdą, grandinės nuo visų 12 traukinių turėjo būti nuimtos, o šarvuočiai pritvirtinti iš naujo. Vienas inspektorius, sulaikęs konvojų ketvirtadienį, pasiėmė ilgesnį savaitgalį ir sugrįžo tik po kelių dienų.

Nors Rumunija „palaimino“ tokį transportavimo būdą, grandinės nuo visų 12 traukinių turėjo būti nuimtos, o šarvuočiai pritvirtinti iš naujo. Vienas inspektorius, sulaikęs konvojų ketvirtadienį, pasiėmė ilgesnį savaitgalį ir sugrįžo tik po kelių dienų.

Taip „Stryker“ šarvuočiai praleido jiems skirtą laiką važiuoti užimtais Vokietijos geležinkeliais – jiems teko stovėti eilėje už keleivinių ir prekybinių traukinių.

„Jiems nerūpi, jei esi JAV kariuomenė Europoje, – sakė A.Lackey. – Jie yra „Deutsche Bahn“ (Vokietijos geležinkelio įmonė – red.)“.

Galiausiai eskadronas sugrįžo į Vokietiją be savo specializuotų transporto priemonių – tarsi „Formulės 1“ vairuotojai bėgtų maratoną tol, kol jų lenktyniniai automobiliai būtų įstrigę ant transporto priemones vežančios priekabos.

Anot A.Lackey, kai šarvuočiai „Stryker“ pagaliau sugrįžo, pajėgos išsiaiškino, kad dėl europietiško rudens lietaus ir sniego, jiems reikės dvigubai daugiau priežiūros.

Viliaus Džiavečkos nuotr/Šarvuotis „Stryker“
Viliaus Džiavečkos nuotr/Šarvuotis „Stryker“

Pradėta kreipti dėmesį

NATO lyderiai tik dabar pradeda atkreipti dėmesį į šią problema. Pastaruoju metu jie tarėsi su Europos Sąjunga dėl finansavimo infrastruktūrai padidinimo ir biurokratinių kliūčių panaikinimo.

Tikimasi, kad kitą mėnesį Briuselyje vyksiančio NATO viršūnių susitikime bus patvirtintos dviejų naujų karinių vadaviečių steigimas. Tai pagreitintų pajėgų ir įrangos perkėlimą iš Rytų pakrantės JAV iki pat NATO sienos su Rusija.

Be to, tikimasi, kad bus patvirtinti planai padidinti NATO pajėgų, kurias galima greitai dislokuoti, skaičius. Planuojama, kad per 30 dienų rytines Aljanso teritorijas galės pasiekti 30 tūkst. karių.

Be to, tikimasi, kad bus patvirtinti planai padidinti NATO pajėgų, kurias galima greitai dislokuoti, skaičius. Planuojama, kad per 30 dienų rytines Aljanso teritorijas galės pasiekti 30 tūkst. pajėgų.

Šiuo metu greitai – per 10 dienų – galima dislokuoti tik 5 tūkst. karių. Kariuomenės planuotojai baiminasi, kad to nepakanka.

Jei patvirtinti, šie žingsniai būtų labai svarbi Rusijos atgrasymo strategijos dalis. Pareigūnai tikisi, kad galimybė greitai dislokuoti pajėgas išgąsdintų kitoje sienos pusėje esantį priešą.

„The Washington Post“ rašo, kad pažeidžiamiausia NATO vieta išlieka Suvalkų koridoriumi vadinama teritorija, jungianti Lietuvą ir Lenkiją. Šį 100 km ilgio ruožą supa Rusijai priklausanti Kaliningrado sritis ir Maskvos sąjungininkė Baltarusija.

Šis koridorius – gyvybiškai svarbus, kadangi jungia Baltijos šalis su likusiomis NATO narėmis. Tiesa, sąjungininkes jungia tik viena geležinkelio linija ir vienintelis pajėgų judėjimui tinkamas greitkelis.

LRT stop kadras/Suvalkų koridorius
LRT stop kadras/Suvalkų koridorius

Suvalkų koridorių gali pasiekti Kaliningrade dislokuota Rusijos priešlėktuvinė gynyba, todėl pratybų metu NATO nusprendė, kad nesiųstų karo lėktuvų į šį regioną. Tai Rusijai leistų greitai užimti Baltijos šalis.

Bet kokios pajėgos, pasiekiančios teritoriją žeme, turėtų kautis be aviacijos pastiprinimo. O jų patekimą į regioną galėtų apsunkinti tokia smulkmena kaip vienas vienintelis greitkelyje avariją padaręs ir jį užblokavęs sunkvežimis.

Regione kai kurie keliai tokie siauri, kad nėra nė juostų, žyminčių skirtingas eismo kryptis. Pagrindiniame kelyje į Lietuvą ilgos automobilių eilės rikiuojasi už lėtai judančių sunkvežimių. Kartais eismą dar labiau sulėtina Baltarusijoje gaminti traktoriai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./NATO vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr./NATO vėliava

Tai reiškia, kad jei Rusijos pajėgos judėtų sienos link, NATO reikėtų labai greitai dislokuoti pajėgas. 2016-ųjų tyrimų centro „Rand Corporation“ atlikto tyrimo duomenimis, Rusija galėtų užimti Latvijos sostinę Rygą per 60 valandų ar net greičiau.

„Baltijos šalys gali tapti ta vieta, kurioje Rusija išbando visą NATO, – sakė už logistiką Lietuvos gynybos ministerijoje atsakingas pulkininkas leitenantas Valdas Dambrauskas. – Jei pralaimima čia, pralaimi visas NATO.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

15 svarbiausių faktų apie Žolinę: kas tai per šventė ir kodėl per ją nereikia į darbą?

Sportas

„Sevilla“ Vilniuje – Europos futbolo žvaigždė, bet į Lietuvą jų krito ir daugiau

Aktualu

Palangiškių širdis pavergusį kleboną keičia numylėtinis iš Žarėnų

Aktualu

Orai.lt: vėjas atgins trumpus lietus, saulė išlys tik retkarčiais

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: gelbėtojai ieško likusių gyvų žmonių

Vardai

Mirė realybės šou žvaigždė: nėščia Lyric McHenry perdozavo narkotikų švęsdama 26-ąjį gimtadienį

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyviai Pašuškevičiai kuria gėlių rojų

Pasaulis kišenėje

Romantiškoji Sarema – idiliška ramybė ir akmenuoti paplūdimiai

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

Mokslas.IT

Laboratorijoje pavyko sustabdyti žmogaus ląstelių senėjimą

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ skelbia 24 valandų išpardavimą: kainos prasideda nuo 9.99 Eur

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

24sek

Visą sezoną skandalus kėlęs „Panathinaikos“ vadovas išplatino atsiprašymą

Vardai

Paaiškėjo, kas nutiko per Kylie Jenner gimtadienį su greitąja išvežtai merginai: „Man labai gėda“

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Sportas

Paaiškėjo galimi „Sūduvos“ varžovai – į Marijampolę atvyktų Glazgo „Celtic“

Aktualu

Alytiškis per balkoną išmetė šunį ir lavoną laikė mašinoje

Naujienos

Aktualu

Klubo „Pelėda“ uždarymo vakarėlyje apsilankė policija ir sulaikė 10 jaunuolių

24sek

Šaro poilsis – golfo laukuose su Žydrūnu Ilgausku

Pasaulis kišenėje

Nauja kelionių tendencija – rinktis ne šalį, o viešbutį

Maistas

auGalingas pirmadienis: cukinijų spagečiai su padažu ir užtepėlė su džiovintais pomidorais

Gyvenimas

Teisininkas atsako. Vaikas nebenori gyventi pas tėvą, nors gyvenamoji vieta nustatyta su juo

Gyvenimas

Sergantiems atopiniu dermatitu – taisyklės, kurių privalu laikytis vasarą

Verslas

Sėkmingas išbandymas: Klaipėdos uostui savaitgalis tapo istoriniu

Aktualu

Kelyje Vilnius-Kaunas, ties Rykantais – vilkiko ir lengvojo automobilio avarija

Sportas

Lenkija pliekia savo komandą: „Be jėgų, be idėjų ir be taškų“

Verslas

Palangos savivaldybė nutrauks 4,3 mln. eurų vertės vežėjų konkursą

Sportas

Mohamedas Salah dėl politinių priežasčių gali palikti Egipto rinktinę

Vardai

Skaiva Jasevičiūtė su įgrisusiais pilvo riebalais kovoja šalčiu

Aktualu

Seime – perspėjimai dėl rinkimų komitetų grėsmės: „Jie gali būti netiesiogiai finansuojami“

Aktualu

Prie Pakiršinio dvaro siautėjusiems jaunuoliams Joninių laužui pritrūko malkų – sudegino skulptūras

Aktualu

Kalėjimų departamento auditas: be kontrolės ir atsakomybės iššvaistyti pinigai

Verslas

CVbankas.lt: jogos užsiėmimai, Xbox, miego kambariai – taip, darbdaviai jau siūlo ir tai

Aktualu

Kijevas: Maskva blokuoja derybas dėl kalinių paleidimo

Aktualu

Dublino priemiestyje automobiliui įsirėžus į pėsčiuosius sužeisti 7 žmonės

Verslas

TOP atlyginimai: ne tik sėkmės istorijos – vidurkį kėlė ir išeitinės kompensacijos

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min