TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Koalicijos pajėgos bombardavo gimtąjį Muamaro Kadhafi miestą, operacijai pradeda vadovauti NATO (atnaujinta 19.27 val.)

Muamaras Kadhafi
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Muamaras Kadhafi
Šaltinis: 15min
0
A A

Tarptautinės koalicijos pajėgos bombardavo gimtąjį Muammaro Kadhafi miestą Sirtą, kurį užimti nusitaikė ir sukilėliai, o taip pat kitus objektus Libijoje. Kaip praneša BBC, Libijos režimo atstovų teigimu, per atakas žuvo trys civiliai gyventojai. Tuo tarpu vadovavimą operacijai Libijoje perėmė NATO.

Vėlų sekmadienio vakarą stiprūs sprogimai buvo girdėti ir sostinėje Tripolyje.

Oro antskrydžiai prasidėjo po to, kai NATO visiškai perėmė karinės operacijos Libijoje vadovavimą.

Užsienio korespondentai Sirte praneša, kad mieste buvo girdėti garsūs sprogimai.

Tuo metu sukilėlių atstovas teigia, kad gimtąjį M.Kadhafi miestą perėmė sukilėliai, tačiau to nepatvirtino nepriklausomi šaltiniai.

Sirtas neužimtas, praneša užsienio naujienų agentūros (papildyta 14.10 val.)

Naujienų agentūros „Reuters“ ir AFP tvirtina, kad  Muamaro Kadhafi gimtasis miestas Sirtas nėra užimtas sukilėlių. Pasak agentūrų, situacija nepasikeitė, tačiau sukilėliai paskubėjo girtis pergalėmis.

Kiek anksčiau iš sukilėlių bastiono Bengazio buvo gauta pranešimų, kad sukilėliai perėmė šiaurinio Sirto miesto kontrolę.

Libijos sukilėlių žygį į sostinę šalies lyderio M.Kadhafi pajėgos sustabdė prie Sirto (papildyta 19.27 val.)

Libijos režimo pajėgos pirmadienį sustabdė sukilėlių žygį į sostinę Tripolį už maždaug 140 kilometrų į rytus nuo šalies lyderio M.Kadhafi gimtojo miesto Sirto, pranešė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Sukilėliai sekmadienį užėmė Bin Džavado kaimą, o anksčiau atkovojo svarbų naftos eksporto uostamiestį Ras Lanufą. Opozicijos pajėgų pozicijas smarkiai sustiprino tarptautinės koalicijos oro pajėgų smūgiai M.Kadhafi armijai.

Tačiau pirmadienį režimo šalininkai apšaudė sukilėlius iš pikapų priekabose sumontuotų sunkiųjų kulkosvaidžių prie kelio iš Bin Džavado į an Naufaliją ir Sirtą. Sukilėliai atsitraukė į Bin Džavadą ir atsakė sunkiosios artilerijos salvėmis.

NATO perėmė vadovavimą visiems kovos veiksmams Libijoje

NATO sekmadienį perėmė vadovavimą visoms karinėms operacijoms Libijoje iš JAV vadovaujamos koalicijos, užtikrindama Aljanso pajėgoms galimybę smogti taikiniams žemėje, o taip pat pradėjo kontroliuoti neskraidymo erdvę virš šalies.

Po devynias dienas trukusių Vakarų šalių smūgių M.Kadhafi pajėgoms sukilėliai pajudėjo Tripolio link, o NATO ambasadoriai per kelias dienas trukusias įtemptas derybas sutiko perimti visą kampanijos Libijoje kontrolę, nors prieš tokį žingsnį buvo nusistačiusi Turkija ir Prancūzija.

„Mūsų tikslas – ginti civilius gyventojus ir jų gyvenamas teritorijos nuo Kadhafi režimo atakų grėsmės, – sakė NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas. – NATO įgyvendins visus Jungtinių Tautų rezoliucijos aspektus – nei daugiau, nei mažiau.“

A.F.Rasmussenas sakė, kad operacijos „Suvienytas gynėjas“ (Unified Protector) vadui Kanados generolui leitenantui Charlesui Bouchardui nurodyta „nedelsiant pradėti įgyvendinti šią operaciją“.

Iš oro bazių Britanijoje pakilę naikintuvai „GR4 Tornado“ skrydžio metu pasipildė degalų ir smogė į amunicijos saugyklas Libijos lyderio Muamaro Kadhafi tvirtove laikomoje Sabhoje.Pats Ch.Bouchardas pareiškė žurnalistams: „Kartu su NATO nepriklausančiais partneriais NATO padarys viską, ką gali, kad neleistų Kadhafi režimui panaudoti aviacijos. Tai bus atliekama atsargiai ir tiksliai, siekiant nepakenkti Libijos žmonėms.“

Britų lėktuvai Libijoje bombardavo vyriausybės pajėgų tankus ir šaudmenų sandėlius

Britų lėktuvai pirmadienio rytą bombardavo šaudmenų saugyklas pietinėje Libijos dalyje, o savaitgalį prie Adždabijos ir Misratos miestų sunaikino maždaug dvi dešimtis tankų ir šarvuotų automobilių, pranešė pareigūnai.

Iš oro bazių Britanijoje pakilę naikintuvai „GR4 Tornado“ skrydžio metu pasipildė degalų ir smogė į amunicijos saugyklas Libijos lyderio M.Kadhafi tvirtove laikomoje Sabhoje, pranešė gynybos ministerija.

„Į šaudmenų sandėlius, iš kurių aprūpinamos Libijos vyriausybės pajėgos puolančios civilius gyventojus šiaurinėje dalyje, įskaitant ir Misratą, buvo paleistos „Storm Shadow“ raketos“, – sakoma pranešime.

„Remiantis pirminiais pranešimais, saugyklos buvo susprogdintos ir Libijos vyriausybė neteko šaudmenų, kurie kelia grėsmę civiliams šiaurinėje šalies dalyje“, – nurodoma jame.

„Kryžininkų pajėgos paryčiais bombardavo gyvenamuosius rajonus Sabhoje. Buvo apgadinti namai ir žuvo keli žmonės“, – pranešė Libijos valstybinė naujienų agentūra JANA, nenurodydama žuvusiųjų skaičiaus.

Vienas šio miesto gyventojas, su kuriuo susisiekė naujienų agentūra AFP, pasakojo, kad Sabha buvo intensyviai bombarduojama apie 4 val. vietos (5 val. Lietuvos) laiku. Pasak jo, daug žmonių paliko savo namus ir išvyko ieškoti prieglobsčio kitur.

Sabha, esanti už maždaug 750 kilometrų į pietus nuo Tripolio, yra kazafų genties, kuriai priklauso M.Kadhafi, tvirtovė. Šio miesto apylinkėse taip pat yra keli kariniai objektai.

Sukilėliams veržiantis į vakarus, opozicija planuoja perimti valdžią šalyje

Libijos sukilėliams veržiantis į vakarus ir atsiimant miestus, kurie prieš savaitę buvo atkovoti vyriausybės pajėgų, opozicijos atstovai Bengazyje mėgina suformuoti laikinąją vyriausybę.

Šios sunkiai įvykdomos užduoties ėmėsi grupė Libijos elito atstovų, kurių daugelis grįžo iš tremties. Jie susiduria su įvairiomis kliūtimis – nuo prastų ryšių iki požiūrių skirtumų tarp veikėjų tiek Libijoje, tiek užsienyje.

Šiuo metu oficiali Libijos opozicijos atstovė yra vadinamoji Laikinoji Nacionalinė Taryba (PTNC), kurią sudaro 31 delegatas iš įvairių šalies miestų.

Iki šiol paviešinti tik 13 deputatų vardai. Taryba sako, kad dar per anksti įvardyti jos narius, atstovaujančius regionams, kuriuos tebekontroliuoja Libijos lyderis M.Kadhafi.

Libijos sukilėliams veržiantis į vakarus ir atsiimant miestus, kurie prieš savaitę buvo atkovoti vyriausybės pajėgų, opozicijos atstovai Bengazyje mėgina suformuoti laikinąją vyriausybę.Tarybai vadovauja buvęs teisingumo ministras Mustapha Abdul Jalilas, kurio buvimo vieta slepiama, baiminantis dėl jo saugumo. Jo pirmasis pavaduotojas Abdulas Hafizas Ghoqa yra oficialus PTNC atstovas.

„PTNC suformuota iš didesnį ar mažesnį pasitikėjimą įgijusių žmonių, kuriuos paskyrė jų miestai. Jie nėra išrinkti, atsižvelgiant į jų sugebėjimus, tačiau tai yra didžiausia demokratija, kokią tik galime sau leisti šiuo metu“, – sakė Tarybos koordinatorius žiniasklaidai Mustapha Gheriani.

PTNC vadovauja komitetams, atsakingiems už kontrolę sukilėlių užimtuose miestuose.

„Supratome, jog mums reikalingi komitetai, kad galėtume organizuoti reikalus“, – sakė ortodontas Imanas Bugaighisas, tapęs Tarybos žiniasklaidos komiteto nariu.

Šiuo metu Taryba siekia suformuoti ministrų kabinetą, taip pat paskirti jo narius, kurie būtų įgalioti dalyvauti derybose su kitų šalių diplomatijos vadovais. „Mums reikalinga struktūra, kuri būtų labiau organizuota ir galėtų iš tikrųjų kurti institucijas“, – pabrėžė I.Bugaighisas.

„PTNC labiau laikytina įstatymų leidžiamuoju organu, o naujasis vykdomosios valdžios organas bus laikinoji vyriausybė, kuri bus suformuota, kai žlugs Tripolio režimas arba anksčiau“, – pridūrė M.Gheriani.

Tačiau pranešama, jog kai kurie PTNC nariai iš pradžių nepritarė galimybei formuoti ministrų kabinetą, kol šalies vakarus tebekontroliuoja M.Kadhafi, baiminantis, kad toks žingsnis sudarys įvaizdį, jog kuriama separatistinė „rytinė vyriausybė“.

Laikinajam ministrų kabinetui tikriausiai vadovaus buvęs profesorius Mahmudas Jibrilas, kuris jau susitiko kaip sukilėlių atstovas su JAV valstybės sekretore Hillary Clinton ir Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy.

Gynybos ministru veikiausiai taps Omaras al Hariri, o buvęs ekonomikos ministras ir diplomatas Ali Essawi tikriausiai perimtų vadovavimą URM.

Ekonomistui Ali Tarhoni jau paskirtas finansų, ekonomikos ir naftos ministro portfelis. Sekmadienį jis sakė žurnalistams pasirašęs sutartį su Kataru dėl naftos eksporto iš sukilėlių kontroliuojamų teritorijų.

Kai bus oficialiai suformuota vyriausybė, jos svarbiausiais uždaviniais taps naftos eksporto ir iš jo gaunamų pajamų reguliavimas, taip pat naujos konstitucijos sukūrimas.

Kataras oficialiai pripažino Libijos sukilėlių tarybą

Kai bus oficialiai suformuota vyriausybė, jos svarbiausiais uždaviniais taps naftos eksporto ir iš jo gaunamų pajamų reguliavimas, taip pat naujos konstitucijos sukūrimas.Kataras pirmadienį pripažino Libijos sukilėlių Laikinosios Nacionalinės Tarybos legitimumą ir tapo antrąja po Prancūzijos tokį žingsnį žengusia šalimi, pranešė valstybinė naujienų agentūra QNA.

Laikinoji Nacionalinė Taryba „atstovauja Libijai ir jos žmonėms, sutelkusi atstovus iš visų šalies regionų, sutinkant Libijos žmonėms“, QNA citavo vieną Kataro URM pareigūną.

Turkijos premjeras pasiruošęs tarpininkauti sprendžiant Libijos krizę

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį duodamas interviu vienam britų dienraščiui pareiškė, kad jo šalis pasiruošusi tarpininkauti deryboms tarp Libijos lyderio M.Kadhafi ir prieš jo režimą sukilusios opozicijos.

R.T.Erdoganas sakė laikraščiui „The Guardian“, kad abiem konfliktuojančioms stovykloms paprašius Turkijos prisiimti tarpininkės vaidmenį, „mes imtumės žingsnių, kad tai padarytume“, koordinuojant veiksmus su NATO, Arabų Lyga ir Afrikos Sąjunga.

„Negalime ignoruoti Libijos žmonių reikalavimo užtikrinti jiems demokratines teises ir laisves, o pokyčiai ir transformacijos niekada negali būti vilkinami arba atidedami“, – pridūrė jis.

Turkija buvo pakviesta į antradienį Londone vyksiančią konferenciją dėl krizės Libijoje, kurioje dalyvaus 35 šalių užsienio reikalų ministrai, tarp jų JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton ir Prancūzijos diplomatijos vadovas Alainas Juppe.

R.T.Erdoganas sakė, kad nuo tarptautinės koalicijos karinių smūgių Libijoje pradžios kalbėjosi su šios šalies premjeru ir kad Turkijos užsienio reikalų ministras palaiko glaudžius ryšius su opozicija, įsitvirtinusias Libijos rytiniame mieste Bengazyje.

„Kadhafi nori paliaubų – tai paaiškėjo, kai kalbėjausi su Libijos premjeru, tačiau svarbu, kad šios aplinkybės subręstų. Nebūtų nuoseklu toliau šaudyti, tuo pat metu reikalaujant paliaubų“, – pabrėžė Turkijos vyriausybės vadovas.

Turkijos premjeras taip pat pranešė, kad jo šalis perims Bengazio oro uosto kontrolę, siekiant užtikrinti humanitarinės pagalbos siuntų transportą į Libiją.

Turkija jau yra pasiuntusi keturias fregatas ir vieną povandeninį laivą, kurie dalyvauja misijoje, turinčioje užtikrinti ginklų tiekimo embargą Libijai pagal JT mandatą.

R.T.Erdoganas sakė, kad jo šalis taip pat prisidės palaikant neskraidymo zoną šioje Šiaurės Afrikos šalyje, tačiau nedalyvaus atakose prieš taikinius žemėje. Jis pridūrė, kad Turkija niekada nenaudos „ginklų arba kulkų“ prieš Libijos žmones.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min