TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl Viena tapo šnipų sostine?

Šnipinėjimas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Šnipinėjimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Tai, kad už šnipinėjimą Rusijoje nuteistas mokslininkas Igoris Sutiaginas atvyko į Vieną, kur jis greičiausiai bus iškeistas į JAV sulaikytus Rusijos šnipus, uždavė klausimą, kodėl būtent Viena? Ekspertai atsako – todėl, kad nuo seno Viena yra neoficiali šnipų sostinė.

Kaip jau skelbė naujienų portalas 15min.lt, Rusijoje už tėvynės išdavystę nuteistas I.Sutiaginas atgabentas į Austrijos sostinę Vieną. Tiesa, tokia informacija nėra oficialiai patvirtinta, tačiau jau kelias dienas skelbiama, kad jis greičiausiai bus iškeistas į Jungtinėse Valstijose sulaikytus Rusijos šnipus.

BBC skelbia, jog neturėtų labai stebinti faktas, kad tokiam reikalui pasirinkta būtent Viena. Mat netgi ir praėjus 20 metų po šaltojo karo pabaigos šis miestas gali būti vadinamas mėgstamiausia šnipų vieta, kur slaptieji agentai jaučiasi visiškai laisvai. „Visos tarnybos, kurios čia veikė šaltojo karo metu, Vienoje yra ir dabar“, – BBC teigia austrų  tyrinėtojas, istorikas Siegfriedas Beeras.

Veikia tūkstančiai šnipų

Jis tvirtina, kad šiuo metu Austrijos sostinėje dirba apie 2000-3000 slaptųjų agentų. Didžioji jų dalis dirba ekonominio ir technologinio šnipinėjimo srityse, politinis šnipinėjimas nebėra toks paplitęs.

Austrija šnipų traukos centru yra nuo 19-ojo amžiaus pabaigos., kuomet čia buvo tikras tautų katilas iš didžiulės Austrijos-Vengrijos imperijos. Politiniai persitvarkymai Centrinėje Europoje po Pirmojo pasaulinio karo į Vieną pritraukė dar daugiau šnipų.

„Tarpukaryje Viena neabejotinai tapo Europos šnipinėjimo centru“, – teigia S.Beeras.

Antrojo pasaulinio karo metu nacistinė Vokietija Vieną vertino kaip puikią vietą rinkti informacijai apie Pietų ir Rytų Europą.

Slaptuosius agentus palieka ramybėje

Po Antrojo Pasaulinio karo Viena buvo padalinta į keturias zonas, kuriose dėl įtakos kovojo įvairių šalių slaptosios tarnybos. Mieste ir vėl knibždėjo slaptųjų agentų, dvigubų agentų, informatorių. Be abejo, daugiausia pastangų dėjo CŽV ir KGB. „Austrijoje buvo daugybė pabėgėlių ir kitų žmonių, kurie desperatiškai stengėsi užsidirbti pinigų. Ir šioje tarptautinėje bendruomenėje buvo daugybė žmonių, kurie turėjo informacijos, reikalingos slaptosioms tarnyboms. Kai kurie informatoriai buvo tokie beviltiški, kad parduodavo informaciją už šiek tiek maisto ar alkoholio“, – pasakoja S.Beeras.

Net ir po 1955 metų, kuomet Austrija atgavo nepriklausomybę, šnipai nenutraukė savo veiklos šios šalies sostinėje. Būtent čia buvo planuojama didžioji dalis sabotažo aktų, nužudymų, piniginių operacijų.

Istorikas teigia, kad ir šiais laikais slaptiesiems agentams Austrijos sostinė yra tiesiog ideali vieta. „Tol, kol jie nešnipinėja Austrijos nenaudai, šnipai čia paprastai paliekami ramybėje“, – teigia istorikas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min