TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kokias rusų baimes slepia skleidžiama propaganda ir kaip jos įkaitu tapo V.Putinas

V.Putino propaganda
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / V.Putino propaganda
Šaltinis: 15min
0
A A

Rusijos propagandos mašina po to, kai Ukrainoje buvo numuštas lėktuvas, sukasi visu greičiu, pateikdama vis absurdiškesnes versijas. Ekspertai analizuoja, kodėl būtent taip pateikiama propaganda veikia rusus, kokius šios Rusijos visuomenės praeities demonus ji išvelka į paviršių ir kaip Vladimiras Putinas pats tapo propagandos įkaitu.

Po to, kai virš Ukrainos prorusiški teroristai numušė Malaizijos lėktuvą, Rusijos žiniasklaidoje pasipylė absurdiški pranešimai apie tai, kas neva ten „iš tiesų įvyko“. Šios sąmokslo teorijos stebina savo absurdiškumu – tarkime, kad lėktuvu buvo gabenami mirusių žmonių kūnai, kad tai tas pats prieš kurį laiką paslaptingai pranykęs Malaizijos lėktuvas – jis neva buvo nugabentas į Nyderlandus ir iš čia išskrido į Ukrainą. Pasirodė ir pranešimų, kad neva tikrasis taikinys buvo Vladimiras Putinas.

Kaip rašoma „New Republic“, rusams Kremliaus kontroliuojama žiniasklaida bruka kelis pagrindinius scenarijus ir „kaltininkus“: geriausiu atveju, tai neva buvo nelaimingas atsitikimas, kaltę dėl kurio Ukraina ir Vakarai bando suversti niekuo dėtai Rusijai, blogiausiu – kad tai sąmokslas, kuriuo bandoma Rusiją įvelti į apokaliptinį karą su Vakarais. Informaciją tik iš Rusijos žiniasklaidos gaunantys žmonės yra tiek įtikinti tuo, kad jų valdžia niekuo nenusikalto, jog pastangos įtikinti juos priešingu sulaukia tik atvirkštinės reakcijos. 

„Jie panikuoja“

Rusijos žiniasklaidą ilgai tyrusi Floriana Fossato teigia, kad šie žiniasklaidos pranešimai, dar sustiprinami sovietiniais krizės terminais „išdavikai“, „fašistai“, „penktoji kolona“ į paviršių išvelka XX amžiuje traumuotos visuomenės demonus, traumas, kurių ji taip ir nesugebėjo įsisavinti, suprasti. 

Niekas nepripažįsta, kad jie bijo, tačiau iš tiesų taip yra

Anot jos, tikroji daugelio rusų baimė yra ta, kad amerikiečiai neva kuria pretekstus įsiveržti. „Niekas nepripažįsta, kad jie bijo, tačiau iš tiesų taip yra. Jie panikuoja. Ir jie yra visiškai teisūs bijodami, nes jie žino, kas įvyko, ir žino, kad tam turi būti atsakymas. Taigi, jie atsisuka į V.Putiną, kad jis juos apsaugotų“, – sako F.Fossato. 

Gerai nebesijaučia ir V.Putinas

Kaip rašo „The New Yorker“ apžvalgininkas Davidas Remnickas, yra ir kita problema – V.Putinas tapo savo paties propagandos mašinos kaliniu. Jam pritaria ir buvęs V.Putino konsultantas Glebas Pavlovskis, kuris teigia, kad anksčiau žiniasklaida buvo paslankus elementas, kurį V.Putinas galėjo pritaikyti savo politiniams manevrams. Dabar rusų žiūrovai jau turi susiformavusius lūkesčius ir tenka jiems pataikauti, kitaip prarasi auditoriją. 

„Jie praranda sąmoningumą, jie tampa paranojiški ir agresyvūs“, – rusų žiūrovus įvertino G.Pavlovskis. Jis teigia, kad rusams vis sunkiau darosi adekvačiai suprasti situaciją, ją įvertinti. 

Jie praranda sąmoningumą, jie tampa paranoiški ir agresyvūs

Jo teigimu, net jeigu ir norima pranešti racionalius politinius argumentus, jie „turi būti paslėpti ir supakuoti idiotiškoje, šovinistinėje retorikoje“. 

Visa tai nėra geros žinios Vakarams, kurie tikisi, kad numušto lėktuvo istorija privers V.Putiną atsitokėti ir bent jau sutikti sušvelninti situaciją Ukrainoje. Tai sunku padaryti, kai nei tavo publika, nei politinės klasės nemano, kad tai yra tinkamas posūkis, naujos žaidimo taisyklės. 

„V.Putinas privalo būti šių televizijos siužetų herojumi, jis nebegali iš to išsilaisvinti, – sako G.Pavlovskis. – Nujaučiu, kad šioje situacijoje jis nebesijaučia labai komfortiškai“. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min