Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 13d. 14:32

Konferencija Varšuvoje – proga Izraeliui pasipuikuoti ryšiais su arabų šalimis

Benjaminas Netanyahu
„Scanpix“/AP nuotr. / Benjaminas Netanyahu

Vidurinių Rytų konferencija, trečiadienį prasidedanti Varšuvoje, laikoma proga JAV parodyti vieningą frontą prieš Iraną. Bet į Lenkiją atvyko ir Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, kuris tikisi viešai pademonstruoti tai, kas, jo teigimu, jau seniai vyksta užkulisiuose, – stiprėjančius žydų valstybės ryšius su kai kuriomis arabų šalimis Persijos įlankoje, rašo AP.

Į Lenkiją turėjo atvykti keli Persijos įlankos valstybių, laikančių Iraną strateginiu priešininku, atstovai.

Tiesa, palestiniečiai ragino boikotuoti konferenciją, ir dar neaišku, ar arabų šalių pareigūnai viešai leisis į kalbas apie ryšius su Izraeliu, tuo pat metu neužsimindami apie palestiniečių kovą, tradiciškai svarbią visam arabų pasauliui.

Konferenciją Varšuvoje kartu su Lenkija inicijavo JAV. Abiejų šalių teigimu, renginys skirtas taikos ir saugumo stiprinimui Vidurinių Rytų regione, bet panašiau, kad bus kalbama apie Irano izoliavimu.

Teheranas konferenciją vadina „amerikietišku prieš Iraną nukreiptu cirku“. Rusijos atstovų Lenkijoje nėra, o renginį praleidžia ir ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Federica Mogherini
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Federica Mogherini

Ar išvilks ryšius į dienos šviesą?

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijai konferencija Varšuvoje – gerai proga į vieną vietą surinkti visus savo sąjungininkus Viduriniuose Rytuose. Lenkija, kurios pašonėje – priešiška Rusija, gi nori dar labiau sutvirtinti ryšius su Vašingtonu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Benjaminas Netanyahu
AFP/„Scanpix“ nuotr./Benjaminas Netanyahu

Vis dėlto tikruoju laimėtoju šiuo atveju gali tapti Izraelio vyriausybės vadovas B.Netanyahu. Jis jau ne kartą yra teigęs, kad Izraelis slapta sustiprino santykius su keliomis arabų šalimis, nors oficialūs ryšiai su jomis ir nėra palaikomi.

Jei tokius kontaktus B.Netanyahu Varšuvoje pavyktų išvilkti į dienos šviesą, šį manevrą būtų galima vadinti didele diplomatine pergale.

B.Netanyahu tvirtina, kad Izraelis palaiko „labai gerus santykius“ su visomis Vidurinių Rytų regiono valstybėmis.

Izraelio premjeras galėtų teigti, kad pagerino šalies reputaciją regione ir išplėtė jos įtaką. Be to, balandį B.Netanyahu laukia svarbūs rinkimai, tad rinkėjams, ypač tiems, kurie nemėgsta neretai radikalių jo pasisakymų, būtų pasiųsta svarbi žinia: kad vyriausybės vadovas sugeba derėtis.

Prieš išvykdamas į Lenkiją, B.Netanyahu žurnalistams teigė, kad konferencijoje bus kalbama apie Iraną – esą ši tema „vienija Izraelį, Jungtines Valstijas, daug šalių pasaulyje“.

B.Netanyahu pridūrė, kad Izraelis palaiko „labai gerus santykius“ su visomis Vidurinių Rytų regiono valstybėmis. Išskyrus, žinoma, Siriją, kur žydų valstybės aviacija pastaraisiais metais surengė kelis antskrydžius.

Žingsnis po žingsnio

Izraelio ambasadorius Jungtinėse Tautose Danny Danonas irgi teigė, kad privačiai su arabų šalių pareigūnais bendrauja kur kas šilčiau nei būtų galima manyti vertinant oficialius panešimus.

Diplomatas spėja, kad jei bent viena arabų šalis pripažins aktyviai bendraujanti su Izraeliu, jos pavyzdžiu paseks ir kitos valstybės.

„Jau dabar šios šalys su mumis bendradarbiauja. Mes prašome jų mus (Izraelį, – red.) pripažinti ir nesigėdyti dėl to, kad naudoja mūsų technologijas ar mūsų gynybos sistemas“, – tvirtina D.Dannonas.

Izraelis yra pasirašęs taikos sutartis su Egiptu ir Jordanija. Tačiau kitos arabų šalys atsisako viešai gerinti santykius su žydų valstybe, nes smerkia palestiniečių teritorijų okupaciją.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Izraelio kariai Vakarų Krante
AFP/„Scanpix“ nuotr./Izraelio kariai Vakarų Krante

Vis dėlto dabar nerimas dėl Irano geopolitinių ambicijų jau užtemdęs Palestinos problemą, tad ryšiai, ilgai lindėję šešėlyje, pradeda veržtis į paviršių.

Saudo Arabija praėjusių metų pavasarį panaikino daug dešimtmečių galiojusį draudimą lėktuvams, skrendantiems į Izraelį, kirsti šalies oro erdvę.

B.Netanyahu pernai spalį lankėsi Omane, kur susitiko su ilgamečiu šios šalies lyderiu, sultonu Qaboosu bin Saidu. Po kelių dienų du Izraelio ministrai nuvyko į Jungtinius Arabų Emyratus (JAE), kur buvo surengta saugumo konferencija.

Svečai JAE taip pat palaikė saviškius dziudo turnyre, kurio metu Izraelio sportininkas, laimėjęs auksą, buvo pagerbtas žydų valstybės himnu.

Saudo Arabija praėjusių metų pavasarį panaikino daug dešimtmečių galiojusį draudimą lėktuvams, skrendantiems į Izraelį, kirsti šalies oro erdvę, o Bahreino lyderiai irgi išreiškė norą normalizuoti ryšius.

Apžvalgininkų teigimu, Persijos įlankos arabų šalys vis labiau baiminasi Irano ambicijų ir įtariai vertina šios šalies vaidmenį Sirijoje bei kituose regioniniuose konfliktuose. Be to, šiltesni ryšiai su Izraeliu šioms valstybėms leidžia tikėtis palankumo Vašingtone.

Gatvių ir elito nuomonės skiriasi

Žinoma, arabų šalių visuomenės ir toliau pasisako prieš santykių su Izraeliu normalizavimą. Nacionalinio saugumo studijų instituto Izraelyje tyrėjas Yoelis Guzansky mano, kad konferencijoje Varšuvoje didelio proveržio tikėtis neverta.

„Slapti susitikimai vyksta, o šalių santykiai po stalu yra blogiausiai pasaulyje saugoma paslaptis. Tad nematau, kodėl arabams turėtų būti naudinga viešai spausti rankas.

„Scanpix“/AP nuotr./Mike'as Pompeo Varšuvoje
„Scanpix“/AP nuotr./Mike'as Pompeo Varšuvoje

Svarbiausia, kad visi užimtų vieningą poziciją Irano klausimu. O arabų miestų gatvių ir elito požiūriai į Izraelį vis dar skiriasi iš esmės. Per stiprus apsikabinimas gali būti žalingas“, – svarstė Y.Guzansky.

Varšuvoje su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo susitiks Saudo Arabijos ir JAE užsienio reikalų ministrai. Ar jie bendraus su Izraelio delegacijos nariais, neaišku.

B.Netanyahu neseniai lankėsi Afrikos šalyje Čade, kur dauguma gyventojų yra musulmonai, ir oficialiai atnaujino Izraelio santykius su šia valstybe – po 50 metų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./B.Netanyahu Čade su šios šalies prezidentu Idrissu Deby Itno
AFP/„Scanpix“ nuotr./B.Netanyahu Čade su šios šalies prezidentu Idrissu Deby Itno

Tačiau Čadas – toli nuo palestiniečių teritorijų, o pastarieji prieš konferenciją Varšuvoje aktyviai reikalavo, kad arabų valstybės boikotuotų renginį Lenkijoje.

Y.Guzansky: „Arabų miestų gatvių ir elito požiūriai į Izraelį vis dar skiriasi iš esmės. Per stiprus apsikabinimas gali būti žalingas.“

„Varšuvos konferenciją vertiname kaip sąmokslą prieš palestiniečių siekius“, – teigė Palestinos užsienio reikalų ministras Riadas Malki.

Tuo tarpu savivaldos prezidentas Mahmoudas Abbasas antradienį susitiko su Saudo Arabijos karaliumi Salmanu, kuris išreiškė „nuolatinę paramą“ Palestinos valstybės su sostine Rytų Jeruzalėje sukūrimui.

Galiausiai ir viena paties Izraelio televizija pacitavo šaltinius šalies diplomatų korpuse, kurie esą patvirtino, kad proveržis santykiuose su Saudo Arabija menkai tikėtinas, nes Rijadas nori didelių nuolaidų palestiniečiams.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min