Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 17d. 12:32

Konferencijoje Vilniuje Vokietiją ragino drąsiau imtis lyderystės: „Europai jūsų reikia“

Linas Linkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Linas Linkevičius

Lietuvos–Vokietijos forumo nariai, Vilniuje susirinkę į konferenciją „Lietuva ir Vokietija: kuriame Europos ateitį kartu“, diskutavo apie politinius, saugumo ir karinius bendradarbiavimo aspektus. Vokiečiai kalbėjo apie daugiašališkumą ir nacionalizmo grėsmę, o lietuviai ragino Berlyną drąsiau imtis lyderio vaidmens.

Į konferenciją atvykęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius visų pirma pabrėžė: „Investicijos auga, turistų daugėja, Lietuvoje dirba pusketvirto šimto vokiško kapitalo įmonių, kuriose dirba 20 tūkst. žmonių. Tad bendradarbiavimas labai svarbus ir ekonomikos srityje.“

„Tačiau Europa – kryžkelėje. Auga populizmas, neaišku, kas bus su „Brexit“, migracija, terorizmas, prekybiniai kariai – iššūkių nestinga“, – pridūrė ministras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Angelika Viets ir Linas Linkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Angelika Viets ir Linas Linkevičius

L.Linkevičius taip pat pastebėjo, kad Vilniuje ir Berlyne požiūris į planuojamą dujotiekį „Nord Stream 2“ skiriasi. Be to, Vokietija išties gerokai santūriau nei Lietuva reagavo į agresyvius Rusijos veiksmus prie Kerčės, kai buvo perimti ukrainiečių karo laivai, o jūreiviai – paimti į nelaisvę.

„Vokietija yra bus lemiama jėga tiek Europos, tiek pasaulio procesuose“, – vis dėlto pažymėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.

Ragino kovoti už demokratinę kultūrą

„Hesene mes laikomės nuomonės, kad Lietuva yra labai svarbi NATO narė. Tačiau NATO nėra Ukraina. Mes puikiai suvokiame, kas kalbama Lietuvoje Maskvos atžvilgiu, – teigė Vokietijos Heseno žemės parlamento pirmininkas Norbertas Kartmannas. – Suvokiame jūsų susirūpinimą.

Bet turime kalbėtis su pasauliu, o ne galvoti vien apie Vašingtoną ir Maskvą. Reikia džiaugtis partneriais – juk draugai taip paprastai neatsiranda.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Norbertas Kartmannas (viduryje)
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Norbertas Kartmannas (viduryje)

Jis pabrėžė, kad rizikų šiuo metu yra didelių: „Turime drąsiai kovoti už demokratinę kultūrą, kurią mes sukūrėme ir kurią puola populistai bei nacionalistai“.

N.Kartmannas pabrėžė, kad vokiečiai labai jautriai reaguoja į nacionalistines idėjas: „Nacionalizmas ir patriotizmas – du skirtingi dalykai. Nacionalizmas yra tiesiog išsigimimas, o populizmas – negerų dalykų pradžia“.

Norėtų, kad vokiečiai kalbėtų garsiau

„Priežasčių džiaugtis santykiais gausu, o gynybos srityje apskritai išgyvename aukso amžių“, – Lietuvoje dislokuotais Vokietijos kariais pasidžiaugė Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Jis teigė nedvejojantis, kad Vokietijos kariai „stotų kartu su Lietuvos kariškiais ginti mūsų šalies.“

N.Kartmannas: „Nacionalizmas ir patriotizmas – du skirtingi dalykai. Nacionalizmas yra tiesiog išsigimimas, o populizmas – negerų dalykų pradžia“

Tiesa, R.Karoblis taikliai pastebėjo, kad Šiaurės Atlanto Tarybos posėdžiai paprastai vyksta taip: šiaurinės ir rytinės šalys pirmiausia pasisako apie Rusijos grėsmę. Pietinės kalba apie kitokius iššūkius – terorizmą ir migraciją. Kaip rasti bendrą kelią, pasakyti sunku, nes pozicijos skirtingos.

„Norėtųsi, kad vienas balsas taptų aiškesnis ir stipresnis – Vokietijos balsas. Europa nebeturi kito pasirinkimo ir privalo prisitaikyti prie naujos saugumo realybės“, – pabrėžė ministras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Šarūnas Liekis ir Raimundas Karoblis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Šarūnas Liekis ir Raimundas Karoblis

Jis citavo buvusį Lenkijos diplomatijos vadovą Radoslawą Sikorskį, kuris yra pasakęs: „Vokietijos galios bijau mažiau nei jos neveiklumo.“

„Europai reikia lyderystės. Gerai žinome, kokius didelius pokyčius nulemtų Vokietijos sprendimas skirti gynybai 2 proc. BVP, kai buvome susitarę NATO viršūnių susitikime Velse. Esu įsitikinęs, kad tai vien politinės valios klausimas“, – tvirtino R.Karoblis.

Tiesa, profesorius daktaras Joachimas Tauberis, Vokietijos—Lietuvos forumo prezidentas, iškart pastebėjo, kad Vokietijoje karių dislokavimas Lietuvoje nėra vertinamas palankiai: „Turime labiau stengtis, kad nuomonė pasikeistų“.

Kita vertus, salėje buvęs Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos atstovas su tokia nuomone nesutiko: „Visuomenė kaip tik palankiai vertina mūsų pastangas“.

M.Laurinavičius: „Vyksta karas“

Vokietijos gynybos ministerijos Dvišalių santykių politikos tarnybos vadovas kapitonas Jensas Beckmannas buvo labiau linkęs kalbėti apie Rusijos ir Kinijos veiksmus kėsinantis į Vakarų vienybę: „Testuojama tolerancija, čiupinėjama, sėlinama į pilkąsias zonas“.

„Mes turėsime tokioje aplinkoje, kur kyla virtinė krizių, gyventi. Privalome suvokti problemą ir su ja kovoti – reikia išlaikyti vienybę, politinę sanglaudą.

Kalbu apie demokratiškas šalis. Turime tapti gravitacijos centru ir padaryti viską, kad nebūtume sužlugdyti“, – kalbėjo J.Beckmannas.

Dalia Sukackienė, kuri yra Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Vakarų Europos skyriaus vedėja, irgi kalbėjo apie populizmo iššūkius, kurie silpnina Europą.

M.Laurinavičius: „Pritariu, kad svarbu išvengti karo, bet kaip mes jo išvengsime, jei NATO šalis atakuojama cheminiu ginklu Solsberyje?“

„Solidarumas tampa mūsų saugumu, todėl turime būti solidarūs – vieni kitus remti ir gerbti“, – vėl apie vienybę kalbėjo specialistė.

O Marius Laurinavičius, Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas, iškart pažymėjęs, kad nėra politikas, todėl gali kalbėti kitaip, pabrėžė: „Mūsų draugai Vokietijoje nemėgsta žodžio „karas“, bet jis čia pritinka“.

„Šiuo metu vyksta toks pats karas kaip anksčiau. Pritariu, kad svarbu išvengti karo, bet kaip mes jo išvengsime, jei NATO šalis atakuojama cheminiu ginklu Solsberyje?“ – pasikėsinimą į Sergejų Skripalį Anglijoje priminė ekspertas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Laurinavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Laurinavičius

M.Laurinavičius vardijo toliau: „Ką jau kalbėti apie Rusijos įtaką „Brexit“, apie kišimąsi į rinkimus? Rusija atrodo labai toli, bet amerikiečiams Rusija irgi atrodė toli, kol neįvyko 2016 metų prezidento rinkimai“.

„Grėsmė pirmiausia yra ne Ukrainai ir Baltijos šalims, o mums kaip Vakarų demokratijoms ir visuomenėms“, – pridūrė analitikas.

Anot M.Laurinavičiaus, kai po įvykių Kerčės sąsiauryje buvo iškelta iniciatyva skirti papildomas sankcijas Rusijai, viena pasipriešinusių šalių buvo Vokietija.

„Už tokią poziciją Vokietija, deja, bus apdovanota – dar viena „Novičiok“ ataka, dar vienu išpuoliu prieš infrastruktūrą. Kas dėl „Nord Stream 2“, labiausiai reikėtų suprasti tai, kad šis dujotiekis kelia grėsmę pačiai Vokietijai.

„Nord Stream 2“ dujotiekio vamzdžiai
„Nord Stream 2“ dujotiekio vamzdžiai

Visi tokie didžiuliai projektai tiek dėl žmonių tinklų, tiek dėl pinigų visada panaudojami prieš šalis, kuriose jie vystomi. Juk kalba eina apie mafijos režimą Maskvoje, kuris siekia sugriauti Vakarų civilizaciją“, – aiškino M.Laurinavičius.

Jo teigimu, Vakarai akivaizdžiai yra stipresni tiek ekonomine, tiek karine prasme, bet kenčia dėl nesugebėjimo pripažinti, kas iš tiesų vyksta – karas.

„Antidemokratijos erdvė nekenčia demokratijos erdvės, o prie antidemokratų šiuo metu reikia priskirti Rusiją.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Landsbergis

Kuri erdvė įsitvirtins? Kuri grius pirmiau? Man atrodo, kad tai yra labai realios alternatyvos“, – svarstė ir pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas profesorius Vytautas Landsbergis.

Anot V.Landsbergio, Rusija ilgai siekė, kad Vokietijoje baigtųsi Angelos Merkel valdymas, ir, regis, tai pavyko.

„Euroatlantinis konceptas gerokai pagriautas. Antiamerikietiškumas įgauna pagreitį dar ir dėl neatsargių pono Donaldo Trumpo minčių. Visus tuos „Alles Amerika“, „America First“ mes žinome“, – tvirtino V.Landsbergis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

Aktualu

Laisvės atėmimo vietų ligoninės buhalteriai dirbs visą savaitgalį – visų klaidų nepataisė

Aktualu

Orai.lt: daugelyje vietovių laikysis plikledis

24sek

Esminis „Žalgirio“ pakeitimas, pavyzdinis žalgirietis ir trys raktai į pergalę

Gyvenimas

Žavingas dukros fotosesijas rengianti Augustė: „Noriu, kad ji turėtų gražių prisiminimų“

Aktualu

Ligonių kasos: šaltuoju laikotarpiu traumų patyrė beveik 2 tūkst. žmonių

Gazas

Dėl besitęsiančio snygio eismo sąlygos lieka sudėtingos, ypač – Šilalėje ir Marijampolėje

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 11. Balio Bardausko gyvenimas vienuolyne „Original by Motul“

24sek

Pamatykite: kaip Th.Antetokounmpo išliejo įniršį „Žalgirio“ arenoje 

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

15min iš Gdansko Aktualu

Gdanskas atiduoda paskutinę pagarbą nužudytam merui – karstą lydėjo tūkstančiai

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

24sek

NBA lygoje – D.Cousinso sugrįžimas ir toliau stebuklingai žaidžianti „Nets“

Aktualu

Panevėžietis iš klaidų nesimoko: ir vėl sučiuptas girtas prie „Audi“ vairo

24sek

N.Wolterso žmonai linkėjimus siuntęs Šaras džiaugėsi pozityviais „Žalgirio“ postūmiais

Aktualu

Prezidento rinkimai artėja – R.Žemaitaitis įvardijo naujas galimas pavardes

24sek

Juoda serija nutraukta įspūdingai – Kauno „Žalgiris“ parbloškė „Panathinaikos“

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

24sek

Akinantį šou sukūręs Aaronas White'as: „Dėl to mes žaidžiame krepšinį“

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Aktualu

„Čia – estai, čia – rusai“: rinkimų kampanijos plakatas sukėlė skandalą Taline

Kultūra

Įvertino M.Ivaškevičiaus partizanus: vaizduoti ne kaip idealizuoti herojai, o kaip sudėtingos asmenybės

Aktualu

Pasvalio rajone rastas nuo smalkių uždusęs vyras

Naujienos

Verslas

„TransferGo“ sulaukė naujos investicijos: šį kartą 17,5 mln. JAV dolerių

Verslas

Nerijaus Numavičiaus patikėtinė Diana Dominienė vėl apklausta STT

Sportas

Čempionų lygos aštuntfinalio burtai: „Man Utd“ teko PSG, „Bayern“ kovos su „Liverpool“

Aktualu

Rusija ir Latvija pasienio gyventojams supaprastino kelionių tvarką

Mano draugė klausia: Nevaisingumas ir amžius

Verslas

Auditoriai siūlo skaidrinti Dainų šventės biudžetą ir nedalyti kvietimų institucijoms

24sek

Televizijos stotyje apsilankęs Šaras: „Paprastas žmogus čia pasimestų“

Verslas

Ar darbdavys teisingai perskaičiavo algą – pasitikrinkite skaičiuoklėje

24sek

Ballų šou – linksmybės su tanku Lietuvoje ir muštynės su LKL žaidėju

Aktualu

Baltijos šalių premjerai sutarė dėl bendros laiko juostos, atsisakius laikrodžių sukiojimo

Gazas

Balys Bardauskas Dakare sieks įveikti tai, kam iki šiol nesiryžo nė vienas lietuvis

Mokslas.IT

Jei juodosios skylės ryja viską, kodėl jos dar neprarijo viso kosmoso?

24sek

Luką Dončičių pražiopsojusio NBA klubo treneris jau gailisi

Verslas

Prabangus džipas Kazlų Rūdos savivaldybei – svarbiau nei įstatymai, spjovė ir į VPT

Verslas

2019 metai: kaip keisis vaiko pinigai, pensijos, MMA?

Verslas

Maskvos srityje sulaikyta 20 tonų lietuviško sūrio siunta bus sunaikinta

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: Pati gražiausia eglutė. Kokia ji?

Gyvenimas

Po mokslininkų tyrimo – žiupsnelis patarimų: štai kas padės nepriaugti svorio per šventes

Gyvenimas

Ketvirtadienį miškininkai nemokamai dalys eglių šakas

Sportas

Buvęs Rusijos rinktinės žaidėjas po aferos Afrikoje atrodo lyg benamis

Aktualu

Sergejus Lavrovas: Rusija nepritaria branduolinės ginkluotės sutarties išplėtimui

Vardai

Vido Bareikio 100-ojo koncerto scenoje – krepšinis, giminės, akrobatai ir piršlybos

Gyvenimas

Fejerverkai: kaip iššauti saugiai?

Miglemorfozė. Ritualai – kaip išlikti atsipalaidavus

Gyvenimas

Šventinis įvaizdis: kuo pakeisti mažą juodą suknelę ir kur semtis įkvėpimo

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min