Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 18d. 20:58

Koronaviruso įšaldytame Pekine gyvenanti lietuvė: dabar žiūriu filmus be kaltės jausmo

Tuščios gatvės Interviu
T.Daugėlaitės nuotr. / Tuščios gatvės

Tautvilė Daugėlaitė tikrai turės ką papasakoti savo anūkams apie gyvenimą Kinijoje. Laisvai samdoma rašytoja ir magistro studentė lietuvė iš arti mato, kaip viena didžiausių pastarųjų dešimtmečių nelaimė paveikė sostinę Pekiną. Uždaryti universitetai, parduotuvės, sustoję darbai. Tokie dideli pokyčiai Tautvilės neišgąsdino – priešingai, pasaulinės svarbos įvykiais mergina stengiasi mėgautis.

Tautvilė pasakoja, kad per kelias dienas gyvenimas Pekine pasikeitė kardinaliai. Daugybė biurų, bendro darbo erdvių, universitetai, mokyklos yra uždaryti, koncertai ir spektakliai atšaukti, o gatvės – apytuštės.

„Mano kasdienybė gana stipriai pasikeitė. Nors dažniausiai rašau arba mokausi iš namų ar kavinės, dabar tenka apsiriboti namais. Į biurą net neįeičiau“, – pasakoja ji.

Pasak merginos, dėl naujojo koronaviruso darbo aplinka Pekine ypač suprastėjo. Įmonės atleidžia darbuotojus, mažina atlyginimus.

„Mano aplinkoje yra pavyzdys, kai kompanija turėjo išvis atsisakyti laisvai samdomų darbuotojų, o nuolatiniams darbuotojams sumažinti atlyginimus 30 proc. net iki liepos mėnesio. Šiuo atveju tiek pat buvo sumažintos ir darbo valandos, tai galbūt toks sprendimas yra bent jau sąžiningas“, – kalbėjo ji.

„Yra nemažai mano draugų, kurių planai buvo sujaukti, nes jie negali pradėti darbo, kurį planavo, arba nebeturi ko laikinai grįžti į Kiniją po atostogų, mat biurai uždaryti“, – sako komunikacijos magistrė.

Kompanija turėjo išvis atsisakyti laisvai samdomų darbuotojų, o nuolatiniams darbuotojams sumažinti atlyginimus 30 proc. net iki liepos mėnesio.

Pasak Tautvilės, gerai, jeigu kompanija turi galimybę dirbti internetu, tačiau jeigu veikla vystoma kitu principu – susiduriama su dideliais iššūkiais. Pasak merginos, daugybė restoranų yra užsidarę.

Visos naujienos apie koronavirusą specialiame 15min polapyje

„Manoma, kad tik apie 13 proc. Pekino restoranų yra atidaryti. Ir tam, kad išsilaikytų, jie pradėjo teikti pristatymo į namus paslaugą. Netgi aukštesnės klasės restoranai. Kita vertus, vyrauja lengvas įtarumas dėl pagaminto maisto, nes niekada negali žinoti kaip ir kur jis buvo pagamintas ir kiek žmonių buvo toje patalpoje“, – dėsto mergina.

T.Daugėlaitės nuotr./Maisto restoranas
T.Daugėlaitės nuotr./Maisto restoranas

Viruso nebijo?

Anot merginos, Pekine imtasi nemažai priemonių koronaviruso plėtrai sustabdyti.

„Temperatūra yra tikrinama prie įėjimų į parkus, mieste pasirodė improvizuoti plakatai, primenantys, kad visi atvykę iš už Pekino ribų arba grįžę į Pekiną turi užsiregistruoti vietiniame sveikatos centre. Mano atveju, grupė moterų tiesiog vaikščiojo nuo durų prie durų ir registravo vardus, telefonų numerius. Jeigu žmogaus nėra – duoda atskirą detalesnę formą apie tai, iš kur šis atvažiavo, ir paprašo 14-ai dienų save izoliuoti“, – sako ji.

Turbūt populiariausia grotažymė, tapusi savotišku šūkiu, yra „Wuhan add oil“, kuri verstųsi kaip „Varyk, Uhane“ arba „Laikykis, Uhane“.

Pasak merginos, taip pat neseniai atsirado savanorių postai. Jie, įsikūrę prie įėjimo į daugiabučių namų kompleksus, tikrina, kad į vidų patektų tik ten gyvenantys.

Mokėdama kinų kalbą mergina gali nesunkiai suprasti, kokios nuotaikos vyrauja visuomenėje. Anot lietuvės, vietinė spauda apie įvykius rašo gana ramiu tonu, bet netrūksta ir didvyrių paieškos.

T.Daugėlaitės nuotr./Tautvilė Daugėlaitė moka kinų kalbą, tad nesunkiai gali suprasti visuomenės nuotaikas
T.Daugėlaitės nuotr./Tautvilė Daugėlaitė moka kinų kalbą, tad nesunkiai gali suprasti visuomenės nuotaikas

„Itin gajus didvyrių naratyvas: medicinos darbuotojai, statybininkai, taksistai, dirbantys Uhane. Visi gauna truputį dramatiškos muzikos ir tampa puikiais gelbėtojų portretais internautams. Jaučiama gana stipri jėga, vienijanti visuomenę internete. Turbūt populiariausia grotažymė, tapusi savotišku šūkiu, yra „Wuhan add oil“, kuri verstųsi kaip „Varyk, Uhane“ arba „Laikykis, Uhane“, – teigė mergina.

Kita vertus, Tautvilės suvokimu, nerimo visuomenėje yra.

„Manyčiau, kad žmonės yra sunerimę, bet, kita vertus, kinai, su kuriais teko kalbėti ir klausti, ar jūs nebijote, sakė: „baik tu, mes SARS pragyvenome, viskas bus gerai“, – teigė ji.

Aš, tiesą sakant, kol kas stengiuosi mėgautis – juk ne kasdien gauni išgyventi tokius pasaulinės svarbos įvykius.

Anot merginos, ji bėgti iš Pekino nė neplanavo – gyvendama čia jau 5-eri metai turi savo gyvenimo ritmą, atsakomybes, projektus.

„Čia mano nuolatiniai namai, mano darbai ir projektai. Matyt, reikės tiesiog išlaukti situaciją ir bandyti išnaudoti laiką kaip galima įdomiausiai ir geriausiai“, – kalbėjo Tautvilė.

„Aš, tiesą sakant, kol kas stengiuosi mėgautis – juk ne kasdien gauni išgyventi tokius pasaulinės svarbos įvykius. Ir dar svarbiau – ne kasdien yra priimta be kaltės jausmo peržiūrėti po filmą, veikti tai, ką norisi, o ne kas naudinga. Juk karantinas“, – šypsosi mergina.

Nuo infekcijos pradžios Pekine buvo užfiksuotas 381 užsikrėtimo atvejis, 4 iš jų pasibaigė mirtimi. 114 žmonių nuo koronaviruso laikomi pasveikę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min