-50% metinei prenumeratai. 15 dienos proga!
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 02 27 /15:14

Kremliaus žmogaus teisių taryba: ukrainietė Nadija Savčenko gali mirti artimiausiomis dienomis

Viename Rusijos tardymo izoliatoriuje laikomos ukrainietės karo lakūnės Nadijos Savčenko, paskelbusios bado streiką, sveikatos būklė smarkiai pablogėjo, todėl ji „gali mirti artimiausiomis dienomis“, penktadienį pranešė viena Kremliaus žmogaus teisių tarybos narė.
Nadia Savčenko
Nadia Savčenko / facebook.com/Batkivshchyna nuotr.
Temos: 2 Ukraina Rusija

33 metų Ukrainos karinių oro pajėgų sraigtasparnio navigatorė N.Savčenko, kaltinama prisidėjusi prie dviejų Rusijos žurnalistų žūties per apšaudymą iš minosvaidžių Rytų Ukrainoje, laikoma suimta Maskvoje jau beveik devynis mėnesius.

N.Savčenko neigia jai iškeltus kaltinimus, tvirtindama, kad buvo pagrobta prorusiškų separatistų ir atgabenta į Rusiją. Gruodžio 13-ąją ji paskelbė bado streiką, o pastarąsias dvi savaites nepriėmė gliukozės lašelinių.

„Pastarosiomis dienomis jos sveikata smarkiai pablogėjo“, – Kremliaus žmogaus teisių tarybos narė Jelena Masiuk rašo penktadienį paskelbtame atvirame laiške.

„Dabar smarkiai sutrikusi jos vidaus organų veikla“, – pridūrė J.Masiuk, kuri ukrainietę lakūnę aplankė ketvirtadienį.

„Nadežda Savčenko gali mirti artimiausiomis dienomis“, – pabrėžė ji, vartodama N.Savčenko vardo rusišką variantą.

„Scanpix“/AP nuotr./Nadia Savčenko
„Scanpix“/AP nuotr./Nadia Savčenko

J.Masiuk ragino prezidento Vladimiro Putino žmogaus teisių tarybos pirmininką Michailą Fedotovą kreiptis į atsakingas institucijas, kad N.Savčenko būtų skirtas namų areštas. Pasak jos, lakūnė galėtų būti laikoma Ukrainos ambasadoje arba bute Maskvoje.

„Paleisti Nadeždą Savčenko – ne mūsų galioje, bet turime teisę kreiptis į tuos, kurie gali pakeisti jos ikiteisminio sulaikymo sąlygas, – nurodė ji. – Tai išgelbėtų jos gyvybę.“

Atsirastų „Savčenko sąrašas“

J.Masiuk perspėjo, kad Vakarų šalys gali paskelbti Rusijai naujų sankcijų, jeigu ukrainietė pilotė mirtų.

Jau yra sąrašas dėl Magnickio, kuris mirė Rusijos kalėjime – taip pat būtų sąrašas dėl Savčenko.

„Jau yra sąrašas dėl Magnickio, kuris mirė Rusijos kalėjime – taip pat būtų sąrašas dėl Savčenko“, – aiškino J.Masiuk, turėdama omenyje velionį teisininką Sergejų Magnickį, kurio mirtis per ikiteisminį areštą 2009 metais tapo Rusijos kalėjimuose vykstančių pažeidimų simboliu.

S.Magnickis kaltino kelis VRM pareigūnus, jog jie organizavo mokesčių vengimo schemą, dėl kurios valstybė patyrė 235 mln. JAV dolerių žalą, tačiau vėliau jis buvo apkaltintas dėl tų pačių nusikaltimų, kuriuos tvirtino pats atskleidęs.

2008 metais jam buvo skirtas ikiteisminis areštas, o nepraėjus nė metams 37 metų teisininkas mirė dėl negydyto kasos uždegimo.

Po to incidento Jungtinės Valstijos priėmė vadinamąjį Magnickio aktą, numatantį sankcijas Rusijos pareigūnams, siejamiems su to teisininko mirtimi.

ES atstovybė Rusijoje ketvirtadienį paskelbė pareiškimą, kuriame pabrėžiama, kad Rusijai tenka atsakomybė dėl N.Savčenko „labai trapios sveikatos būklės“, taip pat raginama ją paleisti dėl humanitarinių priežasčių.

Rusija neigia pranešimus 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nadia Savčenko
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nadia Savčenko

Maskvos tardymo izoliatoriuje laikomos Ukrainos karo lakūnės Nadijos Savčenko būklė yra stabili, o žmogaus teisių aktyvistų pareiškimai, esą ji gali mirti dėl jau ilgiau negu du mėnesius tęsiamo bado streiko yra nepagrįsti, penktadienį paskelbė Rusijos federalinė bausmių vykdymo tarnyba (FSIN).

„Primygtinai prašome žmogaus teisių organizacijų ir žiniasklaidos neklaidinti visuomenės netikslia ir nepatikrinta informacija“ apie N.Savčenko būklę, sakoma FSIN pranešime spaudai, kurį penktadienį gavo naujienų agentūra „Interfax“.

„Savčenko būklė vertinama kaip stabili, patenkinama, – pridūrė tarnyba. – Nuo tada, kai atsisakė valgyti, ji visą laiką prižiūrima medicinos darbuotojų, teikiama palaikomoji terapija.“

„Siekiant įvertinti kaltinamosios sveikatos būklę, buvo surengti keturi gydytojų konsiliumai dalyvaujant savivaldybės ir valstybinės sveikatos apsaugos sistemos gydytojams specialistams. Pagrindiniai klinikinių laboratorinių (tyrimų) rezultatai buvo normos ribose“, – rašo FSIN.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius