Dabar populiaru
Publikuota: 2014 balandžio 14d. 14:52

Libija pradeda teisti buvusio diktatoriaus Muammaro Kadhafi pareigūnus

Teisiami nuversto Libijos režimo pareigūnai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Teisiami nuversto Libijos režimo pareigūnai

Libijos prokurorai pirmadienį pradėjo teisti nušalintojo lyderio Muammaro Kadhafi sūnus ir buvusius pareigūnus, ir šis teismo procesas bus didelis šios Šiaurės Afrikos valstybės perėjimo prie demokratijos išbandymas.

Nei Saadi Kadafi ir Saifo al Islamo nebuvo teismo salėje Tripolio kalėjime „al Hadba“, bet tarp 30 buvusių pareigūnų kaltinamųjų vietoje sėdėjo buvęs M.Kadafi žvalgybos vadovas Abdullah al Senussi, pranešė reporteriai.

Vyriausiasis bylos tyrėjas Sidiqas al Souras sakė, kad Saadi pirmadienį teisme nepasirodys, nes tyrimas dar vyksta, bet procedūros tęsis kitų įtariamųjų, kaltinamų korupcija ir karo nusikaltimais, atžvilgiu.

„Saadi šiandien nepasirodys ir jie priims sprendimą dėl Saif al Islamo, dėl to, ar jo bylos svarstymas bus atviras, ar uždaras“, – telefonu sakė jis „Reuters“.

Saif al Islamas, kuris ilgai buvo laikomas diktatoriaus įpėdiniu, turėtų dalyvauti per teletiltą. Jį laiko galinga ginkluota Vakarų Zintano grupuotė, kuri atsisakė perduoti jį centrinei vyriausybei, nes ji esą tikriausiai negalės užtikrinti saugaus teismo.

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) ir kitos žmogaus teisių organizacijos yra susirūpinusios Libijos teisingumo sistemos nešališkumu, bet vyriausybė pernai laimėjo teisę teisti buvusį M.Kadafi žvalgybos vadą Libijoje, o ne TBT.

Libiją po 2011 metų revoliucijos ir M.Kadafi nuvertimo iki šiol valdė silpna laikinoji vyriausybė, šalyje didėjo neramumai, nes buvę revoliucijos kovotojai atsisako sudėti ginklus, be to, ginkluoti protestuotojai blokavo šaliai itin svarbų naftos eksportą.

Besiformuojančiai Libijos demokratijai buvo sunku įkurti pagrindines institucijas ir įstatymo valdžią, nes M.Kadafi per keturis savo valdymo dešimtmečius visą valdžią buvo suėmęs į savo rankas.

Teismo procesas turi prasidėti kitą dieną po to, kai laikinasis premjeras Abdullah al Thani paskelbė, kad atsistatydina po išpuolio prieš jo šeimą. Ankstesnis premjeras buvo nušalintas vos prieš mėnesį.

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) ir kitos žmogaus teisių organizacijos yra susirūpinusios Libijos teisingumo sistemos nešališkumu, bet vyriausybė pernai laimėjo teisę teisti buvusį M.Kadafi žvalgybos vadą Libijoje, o ne TBT.

„Jeigu jie nesulauks teisingo teismo, tai vers abejoti tuo, kad naujoji Libija nereiškia selektyvaus teisingumo“, – sakė „Human Rights Watch“ Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos padalinio specialistė Libijos klausimais Hanan Salah.

„Kol kas buvo problemų dėl teisinio atstovavimo. Daugelis teisiamųjų nuo pat pradžių neturėjo advokato – teisingo teismo kertinio akmens“, – sakė ji.

Saadi Kadafi, kuris garsėjo kaip „pleibojus“ ir trumpą laiką žaidė profesionalų futbolą, kovo pradžioje buvo išduotas Libijai iš Nigerio. Anksčiau buvo tikimasi, kad jis primą kartą stos prieš teismą išklausyti kaltinimų.

Libijos teisingumo ministras tvirtino, jog teismo procesas yra atviras visuomenei, kuri užtikrins, kad procesas būtų teisingas ir nevirstų „Peliuko Mikio“ šou.

„Neleisiu jokių beprotiškų dalykų, užtikrinsiu, kad tai atitiktų tarptautinius standartus ... Štai kodėl rengiame atvirus teismus“, – sakė Salahas al Merghani.

„Girdėjome, kad buvo advokatų skundų ... Teismas išsiaiškins, ar šie skundai yra tikri“, – pridūrė ministras.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min