Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 15d. 14:13

Libijoje prasidėjus ketvirtam sukilimo mėnesiui NATO ragina plėsti kampaniją

NATO pajėgų lėktuvas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / NATO pajėgų lėktuvas

Didžiosios Britanijos ginkluotųjų pajėgų vadas paragino NATO plėsti savo bombardavimo kampaniją Libijoje, kur prasidėjo jau ketvirtas sukilimo prieš režimą mėnuo, o Jungtinių Tautų (JT) specialusis pasiuntinys sekmadienį turėtų atvykti į Tripolį.

„Gniaužtai spaudžiasi aplink Libijos lyderį Muamarą Kadhafi, bet mums reikia dar labiau padidinti spaudimą intensyvesniais kariniais veiksmais“, – britų laikraščiui „The Sunday Telegraph“ sakė Generalinio štabo viršininkas generolas Davidas Richardsas.

Pasak generolo, jis nori, kad NATO narės paremtų kampaniją prieš M.Kadhafi režimą, ne tik prieš taikinius, kurie kelia tiesioginę grėsmę civiliams gyventojams, tokius kaip tankai ir artilerija.

„Kol kas ši karinė kampanija NATO ir mūsų sąjungininkams arabams buvo reikšmingas pasisekimas. Bet mums reikia padaryti daugiau“, – sakė D.Richardsas.

„Šiuo metu NATO neatakuoja infrastruktūros taikinių Libijoje. Tačiau jei norime didinti spaudimą Kadhafi režimui, mums reikia rimtai apsvarstyti taikinių, kuriems galime smogti, grupės didinimą“, – pažymėjo jis.

Tuo tarpu JT specialusis pasiuntinys Libijai Abdul Ilahas al Khatibas Atėnuose sakė, kad sekmadienį vyks į Tripolį.

JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas sakė, kad siunčia A.I.al Khatibą derėtis su Libijos premjeru Baghdadi Mahmudi.

Kalbėdamas Ženevoje Ban Ki-moonas sakė, kad antradienį paragino B.Mahmudi tuoj pat nutraukti atakas prieš civilius gyventojus ir nedelsiant pradėti „derybas dėl ugnies nutraukimo siekiant taikaus konflikto sprendimo ir nekliudomos prieigos humanitariniams darbuotojams“.

Protestai prieš 41 metus trunkantį autokratišką M.Kadhafi valdymą prasidėjo vasario 15 dieną ir greitai virto liaudies sukilimu, kurį įkvėpė panašūs sukilimai Tunise ir Egipte, nuvertę šių šalių lyderius.

M.Kadhafi įsakė savo pajėgoms nuslopinti sukilimą, ir tai išprovokavo ginkluotą kovą, per kurią didelė Rytų Libijos dalis atsidūrė sukilėlių rankose. Sukilėliai yra pažadėję žygiuoti į Tripolį ir nuversti M.Kadhafi.

Kovo 19 dieną prancūzų, amerikiečių ir britų pajėgos su JT mandatu ginti civilius gyventojus pradėjo smūgius iš oro M.Kadhafi pajėgoms. Kovo 31-ąją šią kampaniją perėmė NATO.

Libijos režimas apkaltino Aljansą nesilaikant savo mandato – atakuojant civilius taikinius ir net patį M.Kadhafi.

Didžiosios Britanijos ginkluotųjų pajėgų vadas paragino NATO plėsti savo bombardavimo kampaniją Libijoje.Valstybinė naujienų agentūra JANA šeštadienį vakare pranešė apie naujus NATO antskrydžius Libijos Bir al Ganamo, Ndžilos regionuose ir į pietvakarius nuo Tripolio esančiame al Azizijos mieste.

Remdamasi šaltiniu armijoje agentūra pranešė, kad buvo taikomasi į „civilius ir karinius“ objektus ir kad buvo padaryta „žmogiškųjų ir materialinių nuostolių“. Daugiau detalių pranešime nebuvo pateikta.

M.Kadhafi režimas kritikavo NATO antskrydį šalies rytuose esančiame Bregos mieste, kurio taikinys, pasak aljanso, buvo vienas karinis objektas.

Vyriausybės atstovas Mussa Ibrahimas sakė, kad per tą antskrydį anksti penktadienį žuvo 11 imamų (dvasininkų) ir buvo sužeista dar mažiausiai 50 kitų žmonių.

Šeštadienį šimtai žmonių susirinko į rytus nuo sostinės esančios Šatia al Henšyro kapinėse, kur laidodami žuvusiuosius skandavo „džihadas, džihadas“, „Libijos kankiniai“ ir „Dievas, Libija ir Muamaras“.

NATO pranešė, kad „Bregoje buvo smogta vadovybės ir kontrolės bunkeriui, nes tuo statiniu Kadhafi režimas naudojosi smūgiams Libijos civilinės populiacijos atžvilgiu koordinuoti“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min